Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HSM

    félisten

    válasz gbors #766 üzenetére

    Én se olvastam semmi ilyesmit. Ugyanis ez a saját véleményem. :P
    De szívesen megmutatom, miért gondolom így, bár nem biztos, hogy 100% tudományosan. :)
    Én először is a 7970 refiből indultam ki, amiről tudom (van olyan karim) hogy mire képes. Amúgy egy remekül megtervezett kari, simán bírja a gyári órajeleit mindenféle boost meg kutyafüle nélkül, power vírusokban is. Nem valami halk, de jól elbírja a hűtő, jól ki van találva, és megfelelő a VRM ereje is a GPU-hoz, még kisebb tuning mellett is. Nem kell 3000rpm körül járatni, mint a 290 és a 290x über módja, ami nekem már az elviselhetetlenül hangos turbinahang kategóriája.
    Neki így néz ki a VRM-je, a maga 6 fázisával: [link]. Volt belőle 2*8pines, 7 fázisos kiadás is, ami igencsak tuningbarát volt, tehát nem egy alulméretezett dolog volt ez. Namost itt van nekünk ez az új csoda, a 290X, másfélszer annyi tranzisztorral, 25%-al több memória-IC-vel, és még magasabb órajellel, és ugyanaz a 6 fázis mosolyog ránk: [link].
    Utánanéztem, nem volt egyszerű, de mindkettő kari ráadásul ugyanazon IRF6894-es MOSFET-eket használja, tehát ugyanaz a VRM vezényel a 290-eken másfélszeres tranzisztorállományt, ugyanazzal a platni-hűtéssel. Ígéretes. Ezenkívül a hűtők is ugyanazon Vapor-kamrás megoldások, ugyanazzal a bordázattal, felépítéssel, ventilátorral. [link] [link].

    Szóval, ha abból indulok ki, hogy a 7970 refi egy remekül megépített kari, megfelelő tartalékokkal, akkor ennek a másfélszeresének (mert ugye a gyártástechnológia nem változott, a tranzisztorok a hawaai-ban sem kérnek kevesebbet) ugyanazon hűtés és VRM édeskevés. Az AMD ezt megoldotta az eddigi "legfejlettebb" PowerTune technológiával, hogy ne okozzon gondot, mesteri módon egyensúlyozza a kártyát a működésképtelenség határán. :W Mérnöki szempontból ez bámulatos, hogy kb. azonos hűtéssel/VRM-el (költségmegtakarítás, nem kellett komolyabb PCB, VRM, hűtő) meghajtanak másfélszerennyi tranzisztort, de vajon jó ez a usernek? Nekem biztos nem.

    Az AMD szerint megfelelő a folyamatos 95 fok, de ha bárki utánanéz, mennyire jó ez a karin lévő kondenzátoroknak, nem fog szép dolgokat látni. Lejár a 2-3 év gari, és úgy fognak menni a kukába ezek a karik, hogy öröm (?) lesz nézni. Nem a GPU-nak lesz baja, hanem a tápkör fog elpukkanni, miután megszűnt a kondik töltéstároló képessége a kiszáradástól, és emiatt megsülnek a mosfet-ek. Arról nem beszélve, hogy a 95 fokos GPU-nál a kari hátulja/oldala/alja is mindenhol igencsak forró lesz, ami pedig a környezetében (alaplap) fogja megbosszulni magát, ha nincs tökéletes házhűtés, vagy még amellett is.

    Az "utolsó bekezdésről"... Szvsz ezek a refi 290-ek erődemonstrációnak jók, hogy az AMD velük megmutatta, milyen okos gyerekek, tudnak olyan fejlett energiamenedzsmentet, mint senki más, mert ez tényleg bődületes mérnöki teljesítmény, hogy bármilyen körülmények mellett tudja tartani a 95 fokot, se többet, se kevesebbet. Ettől függetlenül, mint VGA, szerintem alulméretezett, kerülendő termékek. Majd a rendes hűtéssel és VRM-el ellátott extra kiadások lesznek esetleg kicsit jobbak, minőségibb termékek. Kérdés, mennyire lehet majd szabadon állítani (vagy kikapcsolni) rajtuk a szuperfejlett energiakezelőjüket. :DDD

    Amúgy ami még érdekes olvasmány... [link] Bár erősen napellenzős PowerTune barát írás, de sok érdekes szempont van benne. Van egy újabb 2012-es kiadás, azt be se linkelem, marketing rizsa kb. már abban az egész. :DDD

Új hozzászólás Aktív témák