Xiaomi 13 Pro - szerencsés szám

A 12S Ultra iránti vágyat enyhítheti a Xiaomi idei első csúcskészüléke. A tavalyi botladozást követően jól összeszedett csomagot kapunk, ha hajlandóak vagyunk félmilliót a pénztárnál hagyni.

Bevezető, 120 wattos töltés, csomagolás

A kínai premier után hónapokkal, de megérkezett Európába is a Xiaomi 13-as szériája. Az alapmodell és a tesztben szereplő Xiaomi 13 Pro is csúcskészülék, ennek megfelelően az aktuálisan legerősebb hardvert, remek kamerákat, igényes megjelenést és a felső kategóriára manapság annyira nem jellemzően a dobozban tartozékokat is kaptak.

A készülékek globális termékpremierje Barcelonában.
A készülékek globális termékpremierje Barcelonában. [+]

Kezdjük rögtön ezekkel: átlátszó szilikon tok, 120 wattos GaN fali adapter és USB-A végű Type-C töltőkábel van a SIM-tálcát nyitó tű mellett a fekete csomagolásban. Míg más gyártók már mindkét végén Type-C töltőt használnak, a kínai márkáknál jellemzően maradtak a Type-A végű kábeleknél, ennek oka, hogy saját fejlesztésű szabvány szerint megy a gyorstöltés (MI FC 2.0). Hátránya, hogy a 120 wattos adapter nem képes például QC- vagy PD-szabványon maximális teljesítménnyel működni, a telefon ugyanakkor felveszi a QC4 és PD 3.0 töltőkről is az áramot.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

A 120 wattos töltésvezérlésre és az akkumulátor kezelésére két dedikált chipet használ a Xiaomi 13 Pro, a márka Surge Battery Management Systemnek nevezi megoldásukat. A 120 wattos vezetékes töltés mellett adott a maximum 50 wattos Qi vezetékmentes töltés is, valamint a kerámia hátlapon keresztül a 13 Pro töltőként is funkcionál, 10 wattot képes vezeték nélkül leadni. Az USB-C csatlakozó a 3.2-es szabványon működik, vagyis a töltés mellett az adatcsere is gyorsnak mondható.

A telefon és a töltőfej.
A telefon és a töltőfej. [+]

A beépített akkumulátor 4820 mAh-s, ezt a gyári töltővel 20-25 perc alatt maximumra lehet tölteni. A MIUI rendszer és a töltő folyamatosan kommunikálnak és a telep védelme érdekében a telefon adaptívan változtatja a töltési sebességet. Ez azt is jelenti, hogy az első pár percben a 120 wattra felgyorsuló energiafelvétel az idő és a telep töltöttségének előrehaladtával lelassul. Ha ezt nem szeretnénk, és célunk, hogy minél gyorsabban, akár 20 perc alatt 100%-on legyen a mobilunk, megtehetjük, hogy a töltés során felugró csendes értesítésre nyomunk, ahol manuálisan visszakapcsolható a gyorsítás.

Xiaomi 13 Pro a kezemben.
Xiaomi 13 Pro a kezemben. [+]

Sem a méretes és nehéz fali adapter, sem a telefon nem produkál jelentős melegedést a töltés során, különböző pontokon elhelyezett hőmérők figyelik folyamatosan a készülék belsejét annak érdekében, hogy ne forrósodjon túl.

Külső, kijelző

Meglehetősen nehéz dolgunk lenne, ha csupán a kijelző felőli oldal alapján próbálnánk megkülönböztetni egy-egy okostelefont manapság, főleg akkor, ha a panel nem is lenne aktív. Így a gyártók a hátlappal és a kerettel tudnak nagyobb mozgástérben játszani, a Xiaomi esetén úgy döntöttek, egy méretes négyzetbe rendezik a hátlap három 50 megapixeles kameráját és a segédszenzorokat, és ennyi. A kamerapúp élőben nem olyan feltűnő, mint a képeken, de azért attól távol áll, hogy szolidnak nevezhessük. A sík felületre fektetett telefon csak akkor billeg, ha a kijelző bal felső sarkát nyomkodjuk, egyébként nem.


[+]

A készülékház 162,9 x 74,6 x 8,4 milliméter és 210 gramm, a kijelzőt Gorilla Glass Victus védi, a keret alumínium, a hátlap pedig kerámia vagy bőrhatású szilikon-polimer. Sajnos utóbbi Európában nem kapható, fekete vagy fehér kerámia között választhat az érdeklődő, aki a Pro esetén 524 990 forintot kell kifizessen a készülékért. Ennyiért már jár az IP68-as védelem, adott is a készülékben. A fényes kerámia hátlap nem csúszik vészesen, a kamerasziget pedig akkora, hogy az ember akár be tudja támasztani ujját is alá, de a fekete változat nagyon látványosan gyűjti az ujjlenyomatokat a hátlapon. Erre megoldás az átlátszó tok, melyet ad a gyártó, ami vélhetően pár hónap használat után besárgul majd, ezzel bokán rúgva az egyébként prémium megjelenést, de tekinthetjük ezt kvázi egy olyan grátisznak is, amely addig is védi a telefonunkat, amíg nem szerzünk hozzá egy általunk favorizált tokot.


[+]

Ami kicsit megnehezíti a telefon kezelését, az a hátlap és a kijelző ívelt mivolta, valamint a keret vékonysága. A 6,73 hüvelykes LTPO OLED panel és a kerámia hátlap között annyira keskeny az alumíniumcsík, hogy ha nem akarunk a hátlapra is rámarkolni — mondjuk fotózáskor —, ügyeskednünk kell, nehogy kicsússzon a telefon a kezünk közül. Az előbb említett tok mondjuk erre is megoldás.


[+]

A kijelző 1440 x 3200 pixeles (WQHD+) felbontásra képes, de alapértelmezetten 1080 x 2400 pixeles (FHD+) beállítás mellett dolgozik a telefon és a MIUI 14 energiatakarékossági szempontból hajlamos visszakapcsolni utóbbira akkor is, ha korábban WQHD+ lett beállítva. Ezt egy külön kapcsolóval lehet megakadályozni. A képarány 9:20, a képpontsűrűség 552 ppi, a PWM 1920 Hz, megvan a Dolby Vision, a HDR10+ és a 120 Hz-es frissítés is, mely adaptívan vált tartalomtól függően vagy a felhasználó által meghatározott frekvencián dolgozik fixen. Állítható be olvasó mód, változtatható a színséma, ütemezhető szemkímélés, van napfény alatt elérhető extra fényerő, dupla koppintással való ébresztés, mindig éber megjelenítés.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Xiaomi 13 Pro Samsung Galaxy S23+ Samsung Galaxy S23 Ultra iPhone 14 Pro Max Oppo Find X5 Pro Xiaomi 12 Pro
Képátló 6,73 hüvelyk 6,6 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,73 hüvelyk
Felbontás 1440 x 3200 1080 x 2340 1440 x 3088 1290 x 2796 1440 x 3216 1440 x 3200
Technológia HDR10+ 10-bit LTPO AMOLED HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10+ Dynamic AMOLED 2X Super Retina XDR OLED (LTPO) HDR10+ LTPO2 AMOLED 10-bit HDR10+ OLED
Képfrissítés adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz 120 Hz adaptív 120 Hz
Pontszerű fehér fényerő 1255 nit 1584 nit 1768 nit 2256 nit 494 nit 1251 nit
100% fehér fényerő 487 nit 684 nit 708 nit 517 nit N/A 473 nit
Fehér fényerő (minimum) 2,1 nit 0,9 nit 0,8 nit 1,9 nit 1,9 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7529 K + kézi 7156 K + kézi 7323 K + kézi 6676 K + TrueTone 7624 K + kézi 7649 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Adott a Widevine L1-es szint, így FHD-ban képes streamet lejátszani a telefon, van hozzá HDR10 és Dolby Vision támogatás is, amit a Netflix vagy az Amazon Prime Video is kihasználnak. A rendszer a lokálisan tárolt videós tartalmakhoz kínál felskálázást, képjavítót és HDR-javítást, utóbbi az SDR tartalmakból próbál nagy dinamikatartományút varázsolni. Utóbbiak eredménye számomra természetellenes hatású volt, de látványos a különbségre képes a szoftver.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az automatikus fényerővel tapasztaltam furcsaságot, közvetlen napfény alatt időnként egyszerűen nem reagált a telefon a környezeti fény változására, csak azután, hogy lezártam, majd újra feloldottam. Érdemesnek tartom megjegyezni még azt is, hogy a Xiaomi 1900 nit részleges fényességet ígér a panelre, de ezt sem mi, sem a GSMArena, sem a Notebook Check csapata nem tudta reprodukálni, utóbbiaknak 1,798 cd/m²-t sikerült mérniük maximumként. A panel a tavalyi 12 Prónál jobb ugyan, de tényleg csak akkor ér el 1250 nitnél magasabb fényességet, ha nem többségében világos a megjelenített tartalom. Ami reális mindennapi helyzetben, de egy fehér hátterű üzenetküldő program esetén már kicsit visszább veti a lehetőségeket. Barcelonában a tavaszi napfény alatt mindenesetre nem tapasztaltam problémát a fényerővel, ahogy a panel színhelyessége is jó, de az ívelt széleknél sajnos itt is törik a fény és látható árnyékos csíkok maradnak.


[+]

A kijelzőbe integrálva kapott helyett az optikai ujjlenyomat-leolvasó, ez gyors és pontos, valamint állíthatók be rá gyorsindító parancsok, a leolvasó fizikai mérete ugyanakkor kisebb mint a Samsung Galaxy S23 Ultráé, így itt pontosan kell eltalálnunk a kijelzőre rajzolt ikon helyét. Szintén a kijelzőbe vágva néz vissza ránk a 32 MP-es előlapi kamera, felül középen foglal helyet egy fekete pöttyben. A kijelzőt gyárilag feltett fólia védi, ez bő két hét alatt bőséggel gyűjtött össze mikrokarcokat, de más probléma nem volt vele.

[+]

Az előlapi kamera felett, a kijelzőt körülölelő vékony kávában található a beszédhangszóró, mely másodlagos médiahangszórónak is besegít. Társa a telefon alján található, mellette mikrofon és az USB-C csatalkozó, valamint a két nanoSIM fogadására képes, tűvel nyitható SIM-tálca. A telefonban adott az eSIM használatára is a lehetőség, de a tárhely nem bővíthető microSD-vel. A Magyarországon kapható modellek minimum 256 GB beépített UFS 4.0-s tárhellyel érkeznek. A keret bal oldala üres, csupán az antennakivezetések fekete csíkjait vehetjük észre, a telefon tetején ugyanakkor két mikrofont, infravörös irányítót és a beszédhangszóró második kivezetését is láthatjuk. A Xiaomi 13 Pro jobb oldalán található a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gomb, kényelmesen elérhető magasságban, a keret felénél.


[+]

Megjelenésében tehát minden adott, amit egy prémium készüléktől az ember elvárhat. A szilikon tok kicsit ronthat az összképen, de az pozitív, hogy a legtöbb gyártóval ellentétben legalább alaptartozék és abban segít is, hogy ne legyen maszatos a hátlap és ne lehessen olyan könnyen leejteni a telefont.

Hardver, hőkezelés, szoftver

Komolyabb problémák voltak az előd, a Xiaomi 12 Pro hőkezelésével és az abból következő teljesítménycsökkentéssel. Ezt részben sikerült áthidalni egy év alatt, a 13 Pro nem forrósodik olyan vészesen, viszont teljesen tökéletesnek még így sem nevezhető a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2-t használó telefon hőmenedzsmentje, hiába a 3400 mm²-es gőzkamra, hiába a kerámia hátlap és az intelligens rendszer, mely több hőmérővel figyeli a hardver belsejét.

Így épül fel a Xiaomi 13 Pro hűtése.
Így épül fel a Xiaomi 13 Pro hűtése. [+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Xiaomi 13 Pro Samsung Galaxy S23+ Samsung Galaxy S23 Ultra Xiaomi 12 Pro Oppo Find X5 Pro Apple iPhone 14 Pro Max
Rendszerchip Snapdragon 8 Gen 2 Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy Snapdragon 8 Gen 1 Snapdragon 8 Gen 1 Apple A16 Bionic
AnTuTu 9.x 1244399 pont 1212706 pont 1198251 pont 942903 pont N/A 952950 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1483 / 5132 pont 1544 / 4927 pont 1582 / 4968 pont 1256 / 3532 pont 982 / 3385 pont 1889 / 5502 pont
Geekbench 6 (single/multi) 1396 / 5231 pont 1916 / 5125 pont 2006 / 5174 pont 988 / 3638 pont N/A 2540 / 6459 pont
GFXBench Car Chase onscreen 62 fps 108 fps 67 fps (QHD) 43 fps 47 fps 60 fps
GFXBench Car Chase offscreen 126 fps 128 fps 127 fps 87 fps 93 fps 119 fps
GFXBench Man. onscreen 120 fps 120 fps 120 fps (QHD) Túlmelegedés, nem futott le 60 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen 328 fps 313 fps 316 fps Túlmelegedés, nem futott le 221 fps 280 fps
AndroBench Sequential Read 3560,65 MB/s 3392,91 MB/s 3455,36 MB/s 1716,19 MB/s 1395,36 MB/s -
AndroBench Sequential Write 2662,24 MB/s 2003,01 MB/s 2442,09 MB/s 1379,83 MB/s 1215,91 MB/s -
AndroBench Random Read 394,54 MB/s 451,18 MB/s 448,09 MB/s 276,32  MB/s 188,60 MB/s -
AndroBench Random Write 537,91 MB/s 144,34 MB/s 156,89 MB/s 392,77 MB/s 209,57 MB/s -

A sorozatban lefuttatott CPU-tesztek 46,3 Celsius-fokra melegítették a hátlapot 1 óra és 45 perc után, de a telefon állta a sarat, a teljes teljesítményének 84%-ig vett vissza és semmiféle korlátozást nem vezetett be a szoftver. A hátlap és a keret viszonylag gyorsan vissza is hűlt, a keret ugyanakkor már annyira felmelegedett, hogy az bántja az ember tenyerét. A Snapdragon 8 Gen 2 itt nem dolgozik emelt órajelen, a CPU egy 3,2 GHz-es Cortex-X3-as erőmagot, két 2,8 GHz-es Cortex-A715-öt és két Cortex-A710-et, valamint három 2 GHz-es Cortex-A510 magot használ, a GPU pedig az Adreno 740-es 680 Mhz-re skálázva.

CPU stressztesztek eredményei (15, 30, 60 perc)CPU stressztesztek eredményei (15, 30, 60 perc)CPU stressztesztek eredményei (15, 30, 60 perc) CPU stressztesztek eredményei (15, 30, 60 perc) (forrás: Mobilaréna) [+]

A készülék hőmérséklete a CPU stressztesztek alatt.A készülék hőmérséklete a CPU stressztesztek alatt.A készülék hőmérséklete a CPU stressztesztek alatt. A készülék hőmérséklete a CPU stressztesztek alatt. [+]

A hátlap és a kijelző hőmérséklete.A hátlap és a kijelző hőmérséklete.A hátlap és a kijelző hőmérséklete. A hátlap és a kijelző hőmérséklete. [+]

A GPU rövid távú tesztek során nem ingott meg, stabilan és az elvárható pontokkal hozta a szintetikus teszteket. Egy húszperces stresszteszt ugyanakkor szobahőmérsékleten már képes volt túlmelegíteni a telefont, ráadásul úgy, hogy hat perc után állította le a GFXBench-et a Xiaomi 13 Pro automata fényerő mellett úgy, hogy figyelmeztető üzenet mellett lekapcsolta a hálózati kapcsolatait is. Ilyet a Snapdragon 8 Gen 1-es Poco mobillal is tapasztaltunk tavaly, és bár itt is csak egy esetben fordult elő, játék során vagy mindennapi használat alatt nem, a közelgő nyári forróságban történő használat körül azért így is jogosan lebeghetnek kérdőjelek, például mennyire bír majd ki egy hosszabb navigációt vagy videofelvételt a telefon, ha a levegő hőmérséklete 19 - 20 Celsius-fok helyett 30 környékén mozog?

3DMark, PC Mark eredmények és túlmelegedés GFX Benchmark alatt.3DMark, PC Mark eredmények és túlmelegedés GFX Benchmark alatt.3DMark, PC Mark eredmények és túlmelegedés GFX Benchmark alatt. 3DMark, PC Mark eredmények és túlmelegedés GFX Benchmark alatt. (forrás: Mobilaréna) [+]

3DMark tesztek alatt produkált hőmérsékletek.3DMark tesztek alatt produkált hőmérsékletek.3DMark tesztek alatt produkált hőmérsékletek. 3DMark tesztek alatt produkált hőmérsékletek. [+]

A teszt alatt mindennapi használat során nem találkoztam semmilyen problémával, a 13 Pro rendkívül gyors, a MIUI felület reszponzív, az elődhöz képest érezhetően hatalmas az ugrás. Az UFS 4.0-s tárhellyel a nagyobb felbontású képek mentése is pillanatok alatt történik, nem éreztem soha, hogy várni kellene valamire, a LPDDR5x típusú operatív memóriát pedig a MIUI továbbra is szigorúan kezeli, a régen használt programokat altatásba helyezi, ha úgy ítéli meg, hogy ezzel üzemidőt tud spórolni.

Sok előre telepített programmal érkezik a telefon, zenelejátszót, böngészőt, videólejátszót, témaáruházat, telefonkezelőt, Xiaomi közösséget is biztosít a cég, mellettük ott a teljes Google-csomag, a Facebook, a Netflix, a TikTok, a Spotify és a Booking, ám ezek a Mi Videó és pár Google app kivételével szerencsére mind törölhetők. A MIUI biztosít osztott kijelzős módot, lebegő ablakos nézetet, beállíthatjuk, hogy alkalmazásainkat külön listában vagy a főoldalon akarjuk látni, személyre szabható a gyorskapcsoló panel és az értesítési sáv, van tisztító, mely segít törölni a gyorsítótárat és a fennmaradt, már esetleg szükségtelen appokat és fájlokat.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Állíthatunk be gesztusvezérlést, a klónozóval több fiókot egy-egy alkalmazáshoz, az ujjlenyomat-leolvasót használhatjuk kísérleti funkcióként pulzusmérésre, az Android 13-as alapnak köszönhetően másolhatunk ki képekről közvetlenül szöveget. Oldalról húzással előhívhatunk egy panelt, melyben gyorsbeállításokat és alkalmazásokat találunk, ha pedig mindez nem lenne elég, akkor az összes lehetséges beállítást személyre szabhatjuk, legyen szó az AoD megjelenéséről, a kijelző szélének felvilágításáról értesítések érkezésekor, az ikonok formájáról, méretéről.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Van virtuális memória (3 / 5 / 7 GB), az előre telepített Biztonság pedig egyenkénti beállításokat tesz lehetővé alkalmazásonként egyszerűen. A MIUI 14-ben reklámot nem találtam a teszt alatt, egyedül a témaáruház küldött értesítést, hogy milyen jó lenne, ha letöltenék egyet. Az infravörös porthoz tartozik a Mi Távirányító, van QR-kód leolvasó, illetve ott a Play Áruház teljes kínálata. Érdemes kiemelni, hogy a 13 Pro rezgő visszajelzései sokkal precízebbek lettek elődjénél, s a MIUI nagyon jól irányítja a kisebb-nagyobb haptikus jeleket. Annyira, hogy míg általában egy nap után kikapcsolom az ilyeneket az értesítésjelzések kivételével, itt az egész teszt során bekapcsolva maradt.


(forrás: Mobilaréna) [+]

A teszt ideje alatt egy szoftverfrissítés érkezett a telefonra, a MIUI 14.0.15 Global változata futott a készüléken Android 13 alapokon. Az Android biztonsági frissítése a 2023. január 1-i volt, a Xiaomi három év főverzió-frissítést és négy év biztonsági támogatást ígér a telefonhoz. Új funkciók ugyanakkor MIUI-frissítések formájában is érkeznek majd.

Kamerás teljesítmény

A hátlapi kamerasziget.
A hátlapi kamerasziget. [+]

A Xiaomi 13 Pro legfontosabb tulajdonsága, hogy a Leica-együttműködés keretein belül fejlesztették. Már a dobozon is hirdeti szöveg és a német cég logója, a telefon hátlapján is olvasható a Leica felirat, valamint alatta jelzi egy sor a Vario-Summicron lencséket. Pontosabban ez azt jelenti, hogy a Xiaomi által használt lencsék megfeleltek a Leica standardjainak és használnak a Leica által fejlesztett technológiát, de nem a német cég saját gyártmányai. A hátlapon három szenzor és kéttónusú LED villanó található, illetve elrejtve a kameraszigeten lézeres és színhőmérséklet segédszenzorok is találhatók. Szedjük először össze a három különböző látószögű kamera tulajdonságait.

  • Főkamera: 50,3 megapixeles, 1”-es Sony IMX989 szenzor 1,6 µm-es pixelekkel, Quad-Bayer RGB színszűrővel, 23 mm ekvivalens f/1,9-es, 8 tagú aszférikus lencsék mögött. Optikai stabilizálással, nyolcpontos PD-autofókusszal és a Sony Dual Pixel technológiájával.
  • Zoomkamera: 50 megapixeles, 1/2,76”-es Samsung S5KJN1 szenzor, 0,64 µm-es pixelekkel. 3,2X optikai nagyításra képes, 75 mm ekvivalens, f/2-es az apertúra, és 10 cm-es fókusztávra is használható telemakróként (az élességállításért felelős lencsék a blende mögött lebegnek), és adott itt is az optikai stabilizálás.
  • Ultraszéles kamera: 50 megapixeles, 1/2,76”-es Samsung S5KJN1 szenzor, 0,64 µm-es pixelekkel. 115 fok a befogott látótér, 14 mm ekvivalens, f/2,2 az apertúra, adott az autofókusz — a makró mód a zoomkamerát használja —, és nincs optikai stabilizálás.
  • Előlapi kamera: 32 megapixeles, 1/3,14”-es OmniVision OV32C szenzor, 0,7 µm-es pixelekkel és QuadBayer szűrővel. A fókusz fix, a lencse 21 mm ekvivalens, az apertúra pedig f/2.

A kameraszoftver könnyedén kezelhető és átlátható, a Leica piros színe dominál benne a fekete mellett. Az első belépéskor a rendszer megkérdezi, hogy a Leica Authentic (természetes) vagy a Vibrant (élénk) színprofilt szeretnénk használni, ezt utólag is változtathatjuk és rakhatunk egyéb színszűrőket is a képekre, melyek a német cég kameráinak képi világát idézik. Állíthatunk be szélesvásznú keretet, valamint többfajta vízjelet is, az alábbi képek a Leica vízjellel és élénk színmódban készültek.

(forrás: Mobilaréna) [+]

(forrás: Mobilaréna) [+]

12,5 MP, Leica Vibrant, vízjelezve

A főkamera képének közepéből kivágva van kétszeres digitális nagyítás is, erre külön kapcsolót rajzol ki a szoftver, illetve el lehet 10X és 70X nagyításig is menni, de ez mind digitális, az eredmény pedig épp elfogadható minőséget ad a tízszeres zoom felett, nagyon zajos és gyenge képek születnek így. Ilyenkor a szoftver utólagos élesítéssel próbálkozik, de minőségben még jó nappali fényeknél is alulmarad a Galaxy Ultrához képest.

Teljes zoomtartomány: 0,6 — 1 — 2 — 3,2 — 10 — 70X

A készülék rendkívül gyors fókusszal és természetes módban színhű képeket készít. Az élénk mód bekapcsolásával megemelt szaturációt, magasabb kontrasztot és egy kicsit közösségi-média kompatibilisebb képeket kapunk, személyes preferencia, hogy ki melyiket kedveli, az Authentic mód mindenesetre közelebb áll a szemünkkel látott valósághoz, minimális vignettálással a széleken. A dinamikatartomány remek, a részletesség jó, zajból kevés marad, az élesség pedig szintén remek, bár időnként találkozhatunk túlélesített pontokkal például levelek esetén. A kontraszt időnként kicsit alacsonyabbnak tűnhet a kelletténél, de a színek szépen szaturáltak, a fehéregyensúly pedig még este is remek.

12,5 MP főkamera

12,5 MP kétszeres digitális nagyítás

Ugyanez elmondható a zoomkameráról is, remek élesség, jól kezelt képzaj és korrekt színkezelés jellemzi. Széles a dinamika, és nem üt el a színkezelés a főkameráétól. A kontraszt valamivel gyengébb egymás mellé téve a két szenzor képét. Makró módban nagyon szép, természetes a mélység, a részletek első osztályúak, ugyanakkor makró módban gyengébb fényviszonyok között az autofókusz hajlamos gyengélkedni és csak sokadik próbálkozásra találni meg az apró témát. Ha portrét szeretnénk fotózni, a készülék automatikusan a zoomkamerára vált, választható teljesalakos portré és 35, 50 vagy 90 mm-es fókusztáv a standard 75 mm mellé, de a háttér elmosása részben szoftveres, így érdemes lehet az automata módban használni a 3,2X nagyítást, ha természetesebb hatást szeretnénk elérni.

12,5 MP zoomkamera

12,5 MP telemakró

Az ultraszéles már nem annyira tökéletes, lágyabb a lencserajzolat a többi kamerához viszonyítva, este pedig részleteiben is gyengébb még az automatikusan bekapcsoló éjszakai módban is. A színkezelés ugyanakkor remek, a fókusz is jó és a képek szélein erős a torzítás javítása (de ez kikapcsolható, ha valakit zavar). Meglepően részletes képeket készít az ultraszéles este is, jó dinamikával, de a részletek itt már kicsit összemosódnak és a zaj is felfedezhető egy-két pontban, a fényforrások pedig hajlamosak kiégni.

12,5 MP ultraszéles

Mindhárom hátlapi kamera engedi az 50 magapixelben történő rögzítést, ám ilyenkor nincs lehetőség színprofilok között választani vagy bármilyen beállítást eszközölni. A főkamera képeinek minőségében durva változás nincs, valamivel kevesebb valódi részletet találunk, ha teljes méretben nézzük a képeket, illetve feltűnhet minimális kromatikus aberráció is.

50 MP főkamera

A zoomkamera már kevésbé pontos, ha a nagy felbontású fényképekről van szó. A részletesség átlagos és sokkal magasabb a képzaj aránya, mint a 4:1-es tömörítéssel születő képeknél. Ugyanezen okok miatt az ultraszéles kamerának is jobb, ha nem teljes felbontásban használjuk. Viszont meg kell hagyni, hogy a színek és a dinamika nagy felbontás mellett is remek, összességében a 13 Pro megbízható és sokoldalú kamerarendszert kínál, amire nappal és éjjel is hagyatkozhat a felhasználó.

50 MP zoomkamera

50 MP ultraszéles

Más a helyzet az előlapon kissé. A 32 MP-es szenzor ugyanaz, amit a Xiaomi 12S Ultra is használt és valamiért teljes felbontással dolgozik. Mivel viszonylag széles a 21 mm-es lencse, ezért 0,8X és 1X is opció, a telefon automatikusan a szélesebb látótérre vált, hogyha elfordítják. Ahhoz képest viszont, hogy 32 megapixellel dolgozik a kamera, átlagosnak mondható a szelfik részletessége, bár a kontraszt, a dinamika és a színkezelés jó. A szoftver viszonylag természetesen adja vissza az emberről készült fotókat, de minimális retusálást azért végez, ez alapértelmezetten be van kapcsolva, aki a teljes természetességre törekszik, annak érdemes kikapcsolnia.

32 MP előlapi kamera

Ami kifejezetten furcsa, hogy az előlapi kamerával nem lehet 4K-ban rögzíteni, 1080p-ben és 30 másodpercenkénti képkockában állítja be a szoftver a videózás felső határát. A minőség elfogadható, az elektronikus stabilizálásnak este azért akadnak gondjai, hajlamos megremegni a felvett kép. Hangot minden esetben sztereóban vesz fel a telefon, ennek a minőségével nincs is probléma.


A hátlapon a felső határ a 8K-s felbontás, de csak 24 fps-sel tud felvenni a Xiaomi 13 Pro. Részletességében jók a 8K videók, a lencse stabilizálása is rendben van, viszont ha a nagy felbontást szeretnénk használni, akkor a főkamerára és maximum hatszoros digitális zoomra vagyunk utalva, 4K-s felbontásra kell lemennünk ahhoz, hogy használhassuk az ultraszéles és a 3,2-szeres telefotó kamerát is. Mindenesetre az ultramagas felbontású videó is jó színekkel és dinamikával készül, darabosságot a 30 vagy 60 másodpercenkénti képkockához képest pedig csak az esti felvételen lehet jobban látni, meglepően kevés képzaj mellett.


4K-ban meglepően stabil és részletes kép készül. Az egyetlen probléma, amit a 4K-s felvételek kapcsán fel lehet hozni, hogy a kamerák közti váltáskor ugrik egy kicsit a felvétel és látványosabban előjön a szenzorok színkezelése közti minimális különbség. Amennyiben 4K-s videókat veszünk fel, 60 fps-ig emelhetjük a képkockaszámot. Arra érdemes felkészülni, hogy az ultraszéles kamerára lépve a részletekből veszíteni fogunk és kicsit több zaj lesz a képen, ez főként este jön elő. Amin a szoftverben lehetne javítani, hogy a kamerák között ne csak egy csúszkával lehessen váltogatni, hanem legyen elég a megadott látószögre kattintani, ahogy fotónál is. Valamiért videórögzítés közben ez nem működött.


Videózás terén vannak extra kameramódok. Az optikai stabilizálást kiegészíti például elektronikus a szuperstabil módban (1080p 30fps felső korláttal), van videófelvétel az előlapi és a hátlapi kamerával együtt, lehet lassított videókat csinálni, adott külön rövid videós mód a TikTokhoz, illetve maximum 4K-ban 24 képkockás másodpercenkénti sebességgel rögzíthető éjszakai videó is a főkamerával, melyet nagyon sötét környezetben ajánl használni a Xiaomi.


Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Egyedi és a dél-koreai konkurenciánál jobb a Xiaomi 13 Pro abban a tekintetben, hogy támogatja a 6 GHz-es Wi-Fi 7 szabványt. A Snapdragon X70-es modellem adott az 5G is, mm-es hullámhosszú hálózatokra viszont nem tud fellépni a telefon. Megvan a Bluetooth 5.3 (A2DP, LE) és támogatottak Hi-Res Audio kodekek (LDAC, L3C), van NFC, képes a dual-SIM 5G-n működni, van VoWi-Fi és VoLTE. A beszélgetési hangminőség remek, a képernyő pedig pontosan és gyorsan kapcsol ki és be, amikor fülünkhöz emeljük a telefont. Navigációhoz megvan a kétcsatornás GPS (L1 + L5), van GLONASS (G1), BdS (B1l + B1c + B2a), Galileo (E1 + E5a), QZSS (L1 + L5) és NaviIC (L5), valamint ultraszélessávú chip (UWB) is található a készülékházban. Utóbbival digitális autókulcsként lehet majd használni a telefont a későbbiekben a Xiaomi és a BMW együttműködésének köszönhetően.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A 4820 mAh-s akkumulátor húsz perc alatt feltölthető és ha az ember nem futtat folyamatosan szintetikus teszteket, akkor viszonylag hosszan kitart. A stressztesztekkel 4 óra alatt le lehet meríteni, de az átlagos használattal a másfél - két nap könnyedén kihozható kiegyensúlyozott akkumulátor módban. Van kímélő mód, ami bekapcsol, ha megadott szint alá csökken a töltöttség, ez tovább növeli az üzemidőt és kb. 20 órányi folyamatos videólejátszásra lesz vele alkalmas a telefon. Ami feltűnt, hogy Wi-Fi hálózaton kevésbé merül a készülék, mint amikor 4G-n vagy 5G-n kell kommunikálnia, de Barcelonában folyamatos mobilhálózati kapcsolaton is képes volt két napig dolgozni a telefon navigálással, fotózással, videózással, emailezéssel, böngészéssel és közösségi médiával anélkül, hogy töltőt kért volna.


[+]

Összegzés

Xiaomi 13 Pro
Pro
IP-védelem, kerámia hátlap, prémium megjelenés
Remek fotós teljesítmény, egyedi kamerák
Nagy felbontású OLED kijelző, Dolby Vision és Atmos támogatás
5G, NFC, Wi-Fi 7, infravörös távirányító
A tavalyinál sokkal jobb hőkezelés, csúcskategóriás teljesítmény
120 wattos gyorstöltés, töltő a dobozban
Kontra
Szélein ívelt a kijelző
Videóban vannak korlátok (8K@24fps)
Az előlapi kamera csak FHD-ban rögzít
A konkurenseknél rövidebb az ígért szoftveres támogatás
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 9 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 8 pont
Indulóár (12/256 GB, HUF) 524 990

Ha valakinek nagy vágya volt, hogy a Xiaomi 12S Ultrát használja, annak most kvázi megadatott a lehetőség a 13 Pro személyében. A tavalyi modellhez, a 12 Próhoz képest hatalmas az ugrás minőségben: az IP-védelem, a megjelenés, a teljesítmény és a kamera is egyértelműen csúcstelefonhoz méltó, míg a tavalyi modellben ezt nem feltétlenül érezhette az ember. Ezzel a készülékkel akarja bizonyítani a Xiaomi, hogy felnőtt, ez pedig sikerül is nekik. A kép ugyanakkor nem teljes továbbra sem: van 8K videó, de csak 24 képkockás másodpercenkénti sebességgel, az előlapi kamera hiába 32 MP-es, fix a fókusza és nem rögzít 4K-ban, csak FHD-ban, míg a közvetlen konkurencia azért már szállítja ezt is lehetőségként. Ugyanígy a konkurencia mellett szól a szoftveres támogatás, a Samsung és az Apple is hosszabb ideig küld szoftverfrissítéseket telefonjaira, mint azt a Xiaomi ígéri a 13 Próra.

Pedig a hardver távolabbra néz a jövőbe a Xiaomi mobiljában, ha azt vesszük, hogy itt például már adott a Wi-Fi 7-es modem. A 120 wattos gyorstöltés is a 13 Pro mellett szól, az pedig külön pozitívum, hogy adják is a töltőt a telefon mellé a dobozban. A MIUI is gyors és jól használható rendszer, az olcsóbb modellekben fel-feltűnő reklámok sincsenek jelen, vagyis minden adott arra, amit egy csúcstelefontól elvárhat az ember.

Kérdés, hogy mennyire tudja a Xiaomi megszólítani azokat a vásárlókat, akik a csúcskategóriában nézelődnek, de még nem vagy csak korábbi, olcsóbb készülékeiről ismerik a kínai márkát? Nehéz dolguk lesz, mert itt egyrészt bejön a képbe a márkahűség, másrészt a hírnév, amikben a Samsung a Galaxy S-sel és az Apple az iPhone-nal sokkal kedvezőbb pozícióban van a nagy tömegek előtt, mint a Xiaomi. A Samsung pontosan ennyiért adja a Galaxy S23+ modellt, ami kompaktabb mérettel, jobb videós teljesítménnyel és hosszabb szoftveres támogatással, valamint sokoldalúbb (DeX) rendszerrel. Az Apple palettájából a sima iPhone 14 és a 14 Pro ára között van félúton a Xiaomi 13 Pro, viszont az almás telefonok videóban állva hagyják a Xiaomit, plusz az iOS könnyedén be tudja hálózni annyira a felhasználót, hogy meg se fontolja az Androidra váltást. A két listavezető mellett ott vannak még a ZTE, a Vivo, az Oppo, a Honor vagy a Huawei csúcstelefonjai is hellyel-közzel a hazai merítésben, viszont ezek csak elvétve kaphatók szolgáltatónál, a Xiaomi ugyanakkor már egy ideje jelen van ott is, ami előnyösebb helyzetbe hozza honfitársaival szemben. Nem túlzás tetszett plecsnivel zárni a cikket, egy év alatt látványos fejlődést eszközöltek a Xiaominál és végre tényleg csúcskészüléknek érződik az európai piacon legjobbként kínált telefonjuk.

Xiaomi 13 Pro

A tesztkészüléket a magyar Xiaomi márkaképviselet adta kölcsön, ezúton is köszönjük!

viragdani01

Specifikáció

Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro fekete és fehér színben Külső
Méretek 162,9 x 74,6 x 8,38 milliméter
Tömeg 229 gramm
Készülékvédelem Gorilla Glass Victus előlap, kerámia hátlap
Színvariációk Fekete, fehér
Kijelző képátlója 6,73 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1440 x 3200 pixel (522 ppi)
Típusa, frekvenciája 10 bit HDR10+ / Dolby Vision AMOLED, 120Hz
Értesítő LED mindig aktív kijelző
Biometrikus védelem optikai ujjlenyomat-olvasó a kijelzőben, 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Snapdragon 8 Gen 2, 4 nm
Processzor 1 x 3,19 GHz Cortex-X3 + 2 x 2,8 GHz Cortex-A715 + 2 x 2,8 GHz Cortex-A710 + 3 x 2 GHz Cortex-A510
Grafikus chip Adreno 740
RAM, tárhely mérete 12/256, 12/512 GB (LPDDR5x / UFS 4.0)
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66
B38/39/40/41/42/48
5G n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78/n79
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás Van
Bluetooth 5.3 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6/6e/7 (több csatorna, HotSpot, Direct, Display)
USB USB 3.2 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS L1/L5, GLONASS, BeiDou B1/B1C/B2a, Galileo E1/E5
NFC van
Infra van
Szoftver
Rendszer, felület Android 13, MIUI 14
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer Főkamera: 50,3 megapixeles, 1”-es Sony IMX989 szenzor 1,6 µm-es pixelekkel, Quad-Bayer RGB színszűrővel, 23 mm ekvivalens f/1,9-es, 8 tagú aszférikus lencsék mögött. Optikai stabilizálással, nyolcpontos PD-autofókusszal és a Sony Dual Pixel technológiájával.
Zoomkamera: 50 megapixeles, 1/2,76”-es Samsung S5KJN1 szenzor, 0,64 µm-es pixelekkel. 3,2X optikai nagyításra képes, 75 mm ekvivalens, f/2-es az apertúra, és 10 cm-es fókusztávra is használható telemakróként (az élességállításért felelős lencsék a blende mögött lebegnek), és adott itt is az optikai stabilizálás.
Ultraszéles kamera: 50 megapixeles, 1/2,76”-es Samsung S5KJN1 szenzor, 0,64 µm-es pixelekkel. 115 fok a befogott látótér, 14 mm ekvivalens, f/2,2 az apertúra, adott az autofókusz — a makró mód a zoomkamerát használja —, és nincs optikai stabilizálás.
Előlapi kamerarendszer 32 megapixeles, 1/3,14”-es OmniVision OV32C szenzor, 0,7 µm-es pixelekkel és QuadBayer szűrővel, fix fókusz, 21 mm ekvivalens, f/2 apertúra
Videófelvétel 8K 24 fps, 4K 30/60 fps, 1080p 30/60 fps, 720p 30/60/120 fps, HDR felvétel
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4820 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 120 watt (adapter a dobozban)
Vezetékmentes töltés 50 watt, 10 watt töltésmegosztás
Egyebek
Sztereó hangszóró, Dolby Atmos, Dolby Vision, gyorsulásmérő, fényérzékelő, iránytű, közelségérzékelő, giroszkóp, védőtok és töltő a dobozban. Három év főverzió, négy év biztonsági támogatás.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés