Samsung Galaxy Z Fold3 5G - foldi evolúció

IPX8-as vízállóság, S-Pen támogatás, elöl-hátul Gorilla Glass Victus, két Dynamic AMOLED 2X kijelző: a Samsung tudta, hol kell hozzányúlni a legproduktívabb hajlítható modellhez.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Ha a mobil teljes nevét nézzük, itt sem maradt ki az 5G a Z Fold3 végéről, természetesen a legfejlettebb mobiladat-képességek ennél a készüléknél is adottak, SA/NSA, Sub6 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 41, 77, 78 és mmWave egyaránt van 5G-s szinten, és persze adott a Cat20-as LTE-A is, ami akár 2000/200 Mbps sávszélességeket el tud érni a legideálisabb esetben. Két darab fizikai nanoSIM és egy programozható eSIM végezheti el az ügyfél azonosítását és segíthet kapcsolódni ezekre a hálózatokra.

Tech2 Laci tesztelte a vízállóságot: rövid távon egy komoly fürdetést is kibírt a mobil
Tech2 Laci tesztelte a vízállóságot: rövid távon egy komoly fürdetést is kibírt a mobil [+]

A Wi-Fi háromcsatornás (802.11a/b/g/n/ac/ax, 2,4, 5 és 6 GHz, HE160, MIMO, 1024 QAM, HotSpot), az USB-C csatlakozó pedig 3.2-es átvitelt biztosít (MTP, OTG, DisplayPort, DeX, fordított töltés), nyilván nem maradt ki az UWB (ultra wide band) chip is a többi hasonló mobil, továbbá a SmartTag+ és az egyéb UWB-eszközök pontos pozicionálására, a lokációnk beállítására pedig az A-GPS mellett a telefon a GPS, a GLONASS, a BeiDou és a Galileo műholdakat használja több csatornán, ez nem csak villámgyors, de nagyon precízen is működik, a vétel pedig minden általunk kipróbált körülmény során stabil volt. A Bluetooth 5.2-es, természetesen A2DP, LE és mindenféle fejlett audiokodek (AptX, AptX HD, LDAC) támogatásával.

[+]

Természetesen megvan a mobilfizetésre használható NFC, de adott az iránytű funkciót lehetővé tevő mágneses szenzor, a giroszkóp, a gyorsulásmérő és a barométer, az infra kimaradt, de az okosotthonos kütyük folyamatos elterjedésével ebben az árkategóriában talán ez már tényleg kevésbé lehet fájó pont. Nyilvánvaló, hogy telefonálni becsukva lesz érdemes, az elérhető hangminőség kifejezetten jó, a készülék nyúlánk kialakítása révén az eleve jó minőségű és remekül zajszűrt mikrofonok közül a fő bemenet nagyon közel van a szájhoz, és ahogy a Samsung algoritmusait ismerhetjük, akkor sincs gond, ha körülöttünk viszonylag nagy a zaj.


[+]

Samsung Galaxy Z Fold3
Pro
Masszív minőségérzet, remek anyaghasználat
IPX8 vízállóság, magabiztos, csendes mechanika
Élénk, 120 Hz-es Dynamic AMOLED kijelzők
Elöl-hául Gorilla Glass Victus
S-Pen támogatás
Remekül optimalizált kezelőfelület, sok jó extrával
Széleskörűen használható kamerarendszer
Még mindig benne van a wow-érzés
Kontra
Közepes üzemidő
Sovány tölthetőség
Szerényen felszerelt doboz
Olykor zavaró mértékű melegedés
A rejtett belső kamera még online meetingekre is sovány
A kamerarendszer inkább felső-közép, mint csúcskategóriás
Továbbra is nagyon magas ár
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 10 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 6 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (5G, 12/256 GB, HUF) 700 000
Indulóár (5G, 12/512 GB, HUF) 730 000

Számomra az üzemidő-töltés kombináció tűnik az egyik legkomolyabb negatívumnak ezzel a mobillal kapcsolatban, persze lehet, hogy csak rám hatott az újdonság túlzott erejével a termék, de egyébként valójában nem: a Z Fold3 közepesen intenzív használat mellett nem bír ki egy teljes napot. Ha a Galaxy S21 vagy az S21 Ultra általánosan elérhető üzemidőit veszem alapul, körülbelül 30%-kal rosszabb a Z Fold3 esetén ugyanez, 3-4 óra a tipikus képernyőidő a normál használatban, 150 nitre korlátozott filmezéssel pedig 11 órát mértünk a belső kijelzőn. A 4400 mAh kapacitás összességében egy százassal kevesebb, mint az elődnél, ez nem tűnik jelentősnek, viszont ha kihasználjuk, hogy az újdonság kívül is 120 Hz-et tud, akkor hiába a kis méret meg a szerény felbontás, akkor is nagyon gyorsan szaladnak lefelé a százalékok, ha nem nyitjuk ki állandóan a mobilt.

Ami ennél is szomorúbb, hogy sajnos túl gyors töltésekre sem lehet számítani: 25 watt az elméleti maximum, amivel vezetékesen tölthetjük a készüléket, és mivel a dobozban nincs, ezért magunknak kell beszereznünk a megfelelő USB-PD-s adaptert. Maximális töltési teljesítmény mellett 30 perc alatt körülbelül 32%-ig tölt nulláról vezetéken, az pedig aligha lesz elég délutánig, ha a reggeli mellé jutott eszünkbe töltőre tenni a Foldot. A teljes töltési idő körülbelül 110 perc, ami bizonyos esetekben túlzó: ha bárki a szubjektív véleményemet kérdezi, a kínaiaknál egyre divatosabb, 100 W-os és ehhez hasonló őrült gyors töltéseknek azért szeretném látni a hosszabb távú hatásait, de én speciel a két éves telefonomat újkora óta 40W-tal töltöm, rengetegszer mentett már meg, hogy 30 perc alatt bele tudtam tenni az egész napi használatomat fedező energiát, és nem legeltetem egész éjszaka a mobilt és tartom órákon át 100%-on a telepet: ha a Fold esetén meglenne a lehetősége 40-50 W-os töltéseknek, amit a felhasználó vagy akár a rendszer magától vissza tud szabályozni, ha épp nincs szüksége a gyorstöltésre, az biztosan nem lenne hosszabb távon rossz hatással az akksira, főleg úgy, hogy itt eleve megosztott pakkról beszélünk, 2280 mAh, illetve 2120 mAh kapacitásokkal. Van vezeték nélküli töltés is, ez 11 W teljesítménnyel tud működni, és maga az eszköz is tud így tölteni (leginkább kiegészítőket), bár csak akkor engedélyezett a funkció, ha legalább 30% marad a telefon akksijában.

Összegzés

Nagyon optimistán nézve azt lehet mondani, hogy ennyire kedvező nyitóárú Fold még soha nem került piacra, de persze az elődhöz képest értelmezett 50 ezer forintos csökkenés azt jelenti, hogy 700 ezer forintot kell fizetni a 256 GB-os változatért, az 512 GB-os modell pedig 730 ezer forintba kerül: tulajdonképpen leírni is döbbenetes ezt az összeget annak ismeretében, hogy még mindig egy okostelefonról beszélünk. Ugyanakkor azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy míg a Z Flip3 inkább egy divattermék, kissé öncélúan hajtogatós kialakítással, kevés objektív előnnyel, addig a Z Fold3 megmutatja, milyen széleskörűen használható eszközt lehet csinálni ezzel a technológiával, és mennyire produktív eszközt vághatunk a zsebünkre két mozdulattal. Nagyra értékelendő mérnöki teljesítmény, hogy a vízállóságot meg tudták oldani, de komoly mennyiségű munkaóra lehet abban is, hogy a One UI-t ennyire átgondolva tették alkalmassá a dupla kijelzős használatra, és az ablakkezelést is úgy oldották meg, ahogy az egy baromi nagy kijelzős, rengeteg RAM-mal szerelt eszköztől elvárható.


[+]

Hosszú percekig lehet sorolni, milyen előnyökkel jár, ha valaki egy Z Fold3-at választ hosszabb távra, most viszont az általam megismert hátrányokkal indoklom meg, miért nem megy Ajánlott plecsni egy olyan készülékre, amihez hasonlót most szemmel láthatóan csak a Samsung tud terjeszteni érdemi mennyiségben a világpiacon. Az üzemidő ezzel az akkumulátorral sovány, a töltési lehetőségek ehhez képest szintén szerények, a kameraszett inkább a felső-középkategóriát, mintsem a csúcsot képviseli, a kijelző mögötti szelfikamera nagyon kezdetleges, a Snapdragon 888 rendszerchip így 2021 második felében már nem a legerősebb, viszont továbbra is komoly hőtermelésű chip, ami ennél a mobilnál elég meleg készülékházzal is párosul, illetve a készülék becsukva keskeny, vaskos és nehéz, így ha valaki sokat próbál egykézzel gépelni, annak biztosan kényelmesebb lesz egy hagyományos kialakítású mobil. Mindezektől függetlenül persze abszolút el tudom képzelni az életem egy efféle készülékkel, és a Tetszett plecsnit nagyon vaskosan megérdemli.

Samsung Galaxy Z Fold3

szentkuti11

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni

    Apró frissítésként üdvözölhetjük a két alap S21-et, és bár van új hardver meg alapból járó 5G, az emlékezetünkben valószínűleg a töltőtlenség, a microSD-s bővíthetőség eltűnése és az AKG füles hiánya marad meg a csökkentett felbontású, 2021 eleji Galaxy eszközökből.

Hirdetés