Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni

Apró frissítésként üdvözölhetjük a két alap S21-et, és bár van új hardver meg alapból járó 5G, az emlékezetünkben valószínűleg a töltőtlenség, a microSD-s bővíthetőség eltűnése és az AKG füles hiánya marad meg a csökkentett felbontású, 2021 eleji Galaxy eszközökből.

Külső, kijelző

Még a kezünkben sem voltak a telefonok, de máris élénk viták indultak a szerkesztőségen belül azon, hogy vajon mennyire elfogadható, hogy műanyag hátlapot kap egy ilyen, elég drága csúcsmobil. Én személy szerint a legtöbb kollégámnál nagyobb pozitívumként tudom értékelni, ha egy telefon prémium anyaghasználatot és összeszerelési minőséget tud felmutatni, ám tény, hogy a műanyag-üveg vitában bőven vannak ez utóbbi ellen is érvek, főleg, ha valaki törte már be pókhálósra az üveg hátlappal szerelt telefonját. Meg akartam szidni a Samsungot azért, amiért ezt a húzást ismét elővette, sőt, a sima Note20 tesztjénél ezt meg is tettem, de ezúttal ettől eltekintek, és erre rögtön két okom is van.


[+]

Egyrészt, azóta megjöttek a mobilok, és kopogtattam, nyomogattam a műanyag hátlapú S21-et a Gorilla Glass üveg hátlapú S21+ mellett, és tényleg marginális a különbség érzetre, másrészt pedig volt nekünk egy szavazásunk pár napja, ahol olvasóinkat arra kértük, döntsék el, hogy ez most ciki-e, vagy nem, és összességében (jelen állás szerint) csak 36%-nyi követőnk gondolta ezt az egészet rossznak, mindenki más vagy érdektelen a témában, vagy akár még jobbnak is gondolja, hogy plasztik az a bizonyos hátsó panel. Úgyhogy innentől fogva teljesen objektív leszek: a műanyag mellett egyértelműen az szól, hogy nem fog betörni és az izzadósabb tenyerűek számára stabilabb fogást biztosíthat, az üveg pedig minőségibb érzetet ad és sokkal kevésbé karcolódik.


[+]

A két konkrét mobil esetén egyébként azt tapasztaltuk, hogy azonos körülmények között néhány fokkal hűvösebb első fogásra az üveg, cserébe kicsit melegebbé is válik a tartósabb használat után, illetve az illesztési hézag az üveg esetén jóval koherensebb a peremeknél: ezek tényleg apróságok, és plasztiktól függetlenül ki merem jelenteni, hogy elmúltak azok az idők, amikor a Galaxy S4 a konkurens HTC One vagy épp Xperia Z mellett egy hitvány tejfölösdoboznak tűnt. Igen, az objektíven szemlélődő többség valószínűleg minőségibb kialakításúnak fog manapság találni egy 12-es iPhone-t, mint a Galaxy S21-et, de ez már itt nagyon kevéssé múlik az anyaghasználaton, sokkal inkább az apró részletek kidolgozottsága és a lehető legjobban elmunkált peremek adják a minőségi többletet az almás oldalnak.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy S21 Samsung Galaxy S21+ Samsung Galaxy S20 Huawei Mate 40 Pro Apple iPhone 12 64 GB Xiaomi Mi 10 Pro
Képátló 6,20 hüvelyk 6,70 hüvelyk 6,20 hüvelyk 6,76 hüvelyk 6,10 hüvelyk 6,67 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1080 x 2400 1440 x 3200 1344 x 2770 1170 x 2532 1080 x 2340
Technológia HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10 OLED Super Retina XDR OLED HDR10+ AMOLED
Képfrissítés akár 120 Hz akár 120 Hz FHD 120 Hz adaptív 60 / 90 Hz 60 Hz 90 Hz
Fehér fényerő 407 / 580 / 965 nit 415 / 560 / 980 nit 410 / 955 nit 446 / 905 nit 529 / 624 nit 491 / 1155 nit
Fehér fényerő (min.) 1,3 nit 1,3 nit 1,5 nit 1,1 nit 3,9 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6988 K + kézi 6975 K + kézi 7004 K + kézi 7626 / 6582 K + kézi 6654 K + TrueTone 7345 / 6624 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelzők kapcsán a fizikai méret változatlan (6,2, illetve 6,7 hüvelyk a kisebb és a nagyobb változathoz tartozó érték), de a Samsung úgy döntött, hogy a Galaxy S21 és S21+ esetén visszaveszi a kijelző felbontását Full HD-re. Ezzel tulajdonképpen nincs is semmi gond, 400 ppi körül már valószínűleg senki nem fogja azt mondani a mobiljára, hogy pixeles lenne, egyet tudok érteni azzal, hogy az esetünkben 1080 x 2400 pixel fölötti képpontszámú panelre vágyni rétegigény ebben a kategóriában. Cserébe kisebb gond az akár 120 Hz-es képfrissítés mögé hardvert tenni, és valószínűleg az üzemidőn is csak így tudtak reszelni, ha már a kapacitás és a technológia változatlan az akksiban. Úgyhogy mostantól nincs gond a felbontás-állítással, és nem kell variálni a frissítési rátát sem, hiszen 48 és 120 Hz között a megjelenített tartalom és az energiatakarékossági függvényében automatikusan állítja be az optimálisat a rendszer, ráadásul ezt elég jól teszi, a görgetési élmény pedig döbbenetesen jó, a legtöbb ismerősöm, aki megnézte a mobilokat, azt emelte ki, hogy mennyire szép a kijelző és mennyire király érzés vele görgetni, lapozgatni.

Galaxy S21+
Galaxy S21+ [+]

A szépségről pedig leginkább a Dynamic AMOLED 2X technológia gondoskodik: mobilos OLED kijelzők terén a Samsung az összes konkurensénél nagyobb tapasztalatot halmozott fel az évek során, úgyhogy nem véletlen, hogy kiváló élénkséget, mélységet, betekintési szögeket és fényerőt tudnak nyújtani. A teljes kijelzős állandó és a pontszerű, rövid ideig tartó fényerőben is erősek a mobilok (bár a reklámozott 1300 nites elméleti maximumot mi csak az Ultrával tudtuk megütni), a HDR10+ támogatás magától értetődő, a megjelenítési minőséget pedig tényleg látni kell élőben, mert a szavak és a képek biztosan nem adják vissza. A védelemről Gorilla Glass Victus gondoskodik elöl, aktiválhatunk mindig aktív kijelzőt az értesítések és az óra miatt, a szűk kávák ismeretében pedig fent középen egy kameralyuk oldja meg a szelfik kérdését. A precízen működő, tényleg nagyon gyors ujjlenyomat-olvasó továbbra is a kijelzőben kapott helyet, a gyártó azt mondja, hogy 70%-kal nagyobb lett az érzékelő mérete, ami minden bizonnyal csökkenti a sikertelen feloldások arányát.


[+]

Teljesen sík a kijelző a megjelenített felületen, viszont a kávákban egy egészen minimális lekerekítés érhető tetten: mindazonáltal valószínűleg nem lesz rémálom a fóliázás annak, aki az utólagos védelemben bízik. Elöl nagyon jól megoldották, hogy kvázi semmilyen feltűnő perem nincs az alumínium keret és az üveg között, hátul azonban a kamerasziget szélei élesek, a hátlap-keret találkozónál is lehet érezni a találkozást, ilyen téren eggyel jobbnak éreztük az elődöket. Jobb oldalon, mindkettőnél pont ideális magasságban van a bekapcsológomb, és fölötte korrekt távolságban ott van a hangerőszabályzó páros is, a nagyobbik modell esetén már kicsit nehezen érhető el, de akinek az egykezes kezelés fontos, továbbra is a kicsit érdemes választania, papíron nem sok, de érzésre markáns a különbség a méretekben és a tömegben.


[+]

Egyetlen darab csatlakozónk van alul, ez a szokásos, jól ismert USB Type-C. Szintén itt alul látni a szokásos, multimédiás hangszórót, illetve a SIM-tálcát is, verziótól függően létezik szimpla és dupla nanoSIM-es változat is, nálunk ez utóbbi járt. Az eSIM viszont minden esetben opció lehet. A bal oldalon csak az alumíniumba ékelt műanyag antennakilépők törik meg a homogenitást, és ellenben csomó konkurenssel, itt ez már-már feltűnő jelenség, nem felületkezelik pontosan ugyanolyan árnyalatúra ezeket, mint sokan mások. Fontos még kiemelni, hogy a készülékek IP68 védettséget kaptak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Elképesztő, 60 millió forintos összdíjazású AI hackathon Budapesten!

PR Budapesten rendezi meg egy magyar tech cég az első nemzetközi, 24 órás AI hackathonját! Bárki jelentkezhet, aki a mesterséges intelligenciában jártas és képes 24 óra alatt valami egyedit, kreatívat alkotni!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés