Mérsékelt újításokkal érkezik az Android Q

Két jelentős változást leszámítva. A helyadatokhoz való hozzáférés újragondolása nagyon időszerű volt, a Live Caption pedig hiánypótló.

Helyadatok és Live Caption

A Google rendszere egy sor ponton fejlődik, illetve zárkózik fel olyan megoldásokhoz, amelyek eddig nem rendszerszinten, de egyes felhasználói felületeken már elérhetőek voltak. A két legfontosabb újítás azonban a helyadatok rendszerszintű kezelésének újragondolása, illetve a Live Caption, ami lehetővé teszi az offline feliratozást bármilyen felületen. Az alkalmazásengedélyek megjelenítése és kezelése külön menüpontot kap a beállítások között, a helyadatokhoz való hozzáférés pedig végre differenciálható lesz.

Hirdetés

Az egyes alkalmazások helyadatokhoz való hozzáférését korlátozhatjuk arra az időre, amíg aktívan megjelennek a kijelzőn. Ha kilépünk az alkalmazásból, a helymeghatározás elérhetetlenné válik az adott app számára. Azt, hogy éppen melyik alkalmazás használ aktív helymeghatározást, az állapotsávon megjelenő ikonok jelzik majd. Mellesleg, ez a megoldás megint csak az iOS által alkalmazott szisztémára emlékeztet.

A Live Caption viszont egészen eredeti megoldás, ami nem csak a hallássérülteknek jelent majd összehasonlíthatatlan felhasználói élményt a korábbiakhoz képest, de bárkinek hasznos lehet, ha valamiért kénytelen néma üzemmódban használni a készülékét. A Live Caption valós időben bármilyen hangot írott szöveggé alakít, ami feliratként jelenik meg a képernyőn. A funkció használatához nincs szükség internetelérésre, a program kizárólag helyben tárolt adatokkal dolgozik, ami szintén gépi tanulás alapú.

A hangerőszabályzó panelen lesz elérhető a Live Caption ikonja, ami bármilyen felületen és alkalmazásban lehetővé teszi a valós idejű szöveges átírást. Teljesen mindegy, hogy a rendszer magyaráz valamit, egy alkalmazás kommunikál szóban, videotelefonálunk, helyben tárolt filmet nézünk vagy podcastet hallgatunk. A szövegdoboz és a megjelenített szöveg mérete is testreszabható, a szöveget viszont nem lehet elmenteni. Rossz hír, hogy kizárólag angolul ért, de a Google igyekszik minél hamarabb a lehető legtöbb nyelv esetében elérhetővé tenni a funkciót.

Az első Android Q béta már elérhető egy ideje a Pixel készülékekre és nagyon limitált számú, közel vegytiszta Androidot futtató modellre, a béta teszt harmadik felvonása viszont a korábbiaknál lényegesen több eszközön futhat. A Google Pixeleken kívül hamarosan egy sor Xiaomi, OnePlus, Asus, Nokia, Oppo, Sony, LG és Huawei készülék frissíthet a tízes Android előzetes verziójára, jelnleg pedig a következő 21 modellen lehet próbálgatni:

Asus Zenfone 5z, Essential Phone, Huawei Mate 20 Pro, LG G8 ThinQ, Nokia 8.1, OnePlus 6T, Oppo Reno, Realme 3 Pro, Sony Xperia XZ3, Tecno Spark 3 Pro, vivo X27, vivo NEX S, vivo NEX A, Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi Mix 3 5G.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés