Honor 8 - tisztelet a kivitelnek

A lehengerlően szép Honor 8 pont azt kínálja, amit a Huawei P9, csak olcsóbban, ez pedig remek hardvert, dupla hátlapi kamerát és rogyásig telepakolt szoftvert jelent.

Kamerák, multimédia

A Honor 8 a P9 duplakamerás rendszerét használja egy RGB és egy színszűrő nélküli, monokróm Sony IMX286-os szenzorral, csak a Leica hivatalos támogatása nélkül. A különleges fejlesztésről ide kattintva lehet részletesebben olvasni. Külsőleg is ugyanúgy néz ki a két megoldás, így a lézeres fókuszsegéd és a jó fényű ledes villanópár is a helyén van, ugyanarról a témáról pedig pont ugyanolyan fotó születik, kipróbáltuk. Ezúttal is az egyik szenzor szín- és a másik részletinformációit egyesíti a rendszer egy nagydinamikájú, 12 megapixeles fotóba, már amikor szükség van az összedolgozásra (naplemente, este, nagy kontrasztok stb.). A duplakamerás megoldás előnye, hogy a HDR-t nem kell külön bekapcsolni, hiszen kétféle expozícióval, egy időben lehet rögzíteni, és a két szenzor együtt gyorsabban is fókuszál (a lézer a közelebbi témáknál segít be), bár a Dual Pixelt és egyik-másik riválist nem pipálja le. Ezek után nem alaptalan a P9-hez hasonló kameraminőséget várni, csak le kell mondani a monokróm módról, a három Leica filmtónusról és a DNG RAW mentésről, bár az utóbbi a Manual Camerával megoldható, kezdjük is néhány nyersfájlból feldolgozott fotóval.


[+]

Az emuis szoftver külleme picit más, mint a P9-é, ám koncepciójában megegyezik: hosszanti irányban lehet simítani a galériához, a rövid oldalon pedig a módokhoz (profi fotó, videó, profi videó, HDR, panoráma, fényfestés, timelapse, éjszakai felvétel, ételfotó, hangjegyzet, vízjel, lassított video, dokumentumkép), illetve a beállításokhoz (rácsvonalak, koordináták, némítás, időzítő, hangvezérlés, mosolyfelvétel, objektumkövetés). Az élőkép egyik oldalán van a kameraváltó, az effektválasztó, a mélységélesség szimuláció és a vaku egy-egy apró és nehezen megbökhető ikonja. A másikon a videofelvétel és a galéria érhető el, illetve az exponáló. Kattintani lehet az ujjlenyomat-olvasóval is, a szoftver pedig egy másodpercen belül elindul kikapcsolt képernyőnél, ha a hangerő le billentyűt duplán lenyomjuk. A profi módban a mérési mód, az érzékenység (ISO50 - 3200), a záridő (1/4000 - 30 mp), az expozíciókorrekció, a fókuszmód (csúszka) és a fehéregyensúly állítható (4 séma & 2800 - 7000 K). Bármely módot válassza az ember, az érintőfókusz fürgén reagál, a végeztével pedig le-fel ujjmozdulattal lehet korrigálni az expozíción. Az előlapra 8 megapixeles kamera került arcszépítő, szelfipanoráma és egyéb módokkal, íme, egy példa.

A dupla hátlapi kamerarendszer pont olyan jó, mint a P9-é, ahonnan kölcsönvette
A dupla hátlapi kamerarendszer pont olyan jó, mint a P9-é, ahonnan kölcsönvette [+]

Meglepetések a P9-et ismerve nincsenek: a nappali képek remek dinamikával, jó részletgazdagsággal, mindenféle túlélesítést nélkülözve, pontos színekkel rögzülnek, hajszálnyival gyorsabban is a tavaszi kollégánál. A Nexus 6P tökéletes vonalélességét azonban nem hozza a Honor, ahhoz túl komoly a zajmentesítés, és a széleken már megfigyelhető a puhább lencserajzolat. Makrókat egész közelről (7-8 centiméterről) és sok részlettel lehet lőni, bár nem mindig oda fókuszál a masina, ahova irányítottuk (ez nagyobb probléma a Manual Camerával). Mivel sötétben az automata mód mindkét szenzor fényerejét beveti, sokkal megbízhatóbban szállít használható esti fotókat, mint a profi, amely csak az RGB szenzort használja. Mivel arra sokkal kevesebb fény jut, ugyanolyan képminőségért hosszabb záridőt kell megtartani, ami optikai stabilizálás nélkül nehéz. Támasztékkal viszont szuper éjjeli képek lőhetők, a fénnyel festéssel pedig művésziek, csak meg kell dolgozni az eredményekért. Egyébként este is jó a részletgazdagság és a fehéregyensúly, bár a fókuszálás már lassabb. Videofelvétel legfeljebb 1080p-ben lőhető 30 vagy 60 fpssel, középszerű részletességgel, jó dinamikával és megbízható fehéregyensúllyal, egy példa. Képminőségben komoly hátrányban van a jelenlegi Huawei/Honor generáció a konkurenciához képest (már a tavalyi, középkategóriás Le 1s tudott 4K-ban felvenni), és a túlszűrt, halk hangok sem az igaziak (ezt a OnePlus 3 orvosolta, úgyhogy a Honor 8 számára is van remény). A szoftveres stabilizálás némileg segít a kézremegések kiküszöbölésében, ám ez látható részletveszteséggel jár. Ideje tehát a Huaweinek a mozgóképekre is rágyúrni, fotóból sokkal jobbak lőhetők a duplakamerás famíliával, ahogy az a nagy, 2016-os kameratesztünkben is kiderül.


[+]

A videolejátszó a H.263, H.264, H.265, Mpeg 4, DivX és Xvid kódolások mindegyikével megbirkózik, a 4K-s tesztfájlokat is beleértve, az AC3 hang és a felirat meghajtása viszont csak alternatív szoftverrel sikerült. Szoftver egyik oldalán lehet a fényerőt, a másikon pedig a hangerőt tologatni. Akad DTS hangrásegítés, állítható a lejátszási sebesség, a képernyő pedig zárolható a vétlen érintőmozdulatok kiküszöbölésére. A zenelejátszó a helyben tárolt állományokat előadók, dalok, albumok és mappák szerint rendezi, képezhetők továbbá listák és kedvencek. Hangszínszabályzó nincs, fülest csatlakoztatva a DTS mód viszont rátol a mélyekre. Felesleges: nélküle kiegyensúlyozott, remek dinamikájú és tiszta a fül(es)re jutó minőség, átlag feletti hangerővel.

A mono hangszóró átlag feletti hangerőre képes
A mono hangszóró átlag feletti hangerőre képes [+]

A mono hangszóró is próbálkozik, ám egyfelől elől volna a helye, hogy ne takarjuk le, másfelől pedig érződik, hogy rá akar tolni a mélyhangokra, csak nem sikerül neki. Az átlag feletti maximumon a komolyzene szól a legszebben, ott tényleg nincs kifogás, az énekhangok, a zúzósabb hangszerek és a mélyek azonban messze vannak a HTC 10 BoomSound hangszórópárjának szintjétől. Egy kisebb szoba azért betölthető minőségi hanggal és a bejövő hívást is meghallani, csak bulit ne szervezzünk a Honor 8 hangszórójával. Az FM-rádió kimaradt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Huawei P9 - 9 pont, feketén-fehéren

    A színes és monokróm szenzorral is rögzítő, dupla Leica kamerás P9 a Huawei eddigi legjobbja, és a Kirin 955-ös SoC is hozza a csúcssebességet a mutatós készülékházban.

  • Honor 7 - emeli a tétet

    Az ár/érték bajnok Honor 6 tavaly nem csak a konkurenciának, hanem a folytatást illetően magának is feladta a leckét. A Honor 7 fémházzal és ujjlenyomat-olvasóval válaszol.

  • Honor 6 - becsületbeli ügy

    Új márkát hozott létre a Huawei, Európában és hazánkban is kapható már a Honor 6, ami újfajta értékesítési modellel próbál vásárlókat szerezni. És erre minden esélyük meg is van.

Hirdetés