Bragi Dash - az eredeti okosfülhallgató

Érintésvezérelt kezelőfelület, pulzusmérés, aktivitáskövető rendszer és mozgásérzékelés mellett a zenehallgatás csak sokadlagos funkciója lehet egy ilyen kütyünek.

Bevezető, külső

The world's first hearable, így hirdeti magát a Bragi Dash, ami egy módfelett sikeres Kickstarter-kampány után most jut el oda, hogy szélesebb körben is piacra kerüljön. Az okosfülhallgatók termékkategóriájának megteremtése egyértelműen a Bragihoz kötődik, de ne feledjük, hogy időközben a Samsung is piacra dobott hasonló megoldást, az IconX kimondottan meggyőző termék lett, még ha funkcionalitás szempontjából nem is képes mindarra, amire a Dash.

Megérkezett hozzánk tesztre a Bragi okosfülhallgató, a Dash
Megérkezett hozzánk tesztre a Bragi okosfülhallgató, a Dash [+]

Felsorolni is nehéz, hogy mennyi mindent tud ez a két apróság, elsődlegesen egy pulzusmérővel egybekötött aktivitáskövetőt láthatunk benne futáshoz, úszáshoz és kerékpározáshoz, de kiválóan funkcionál önálló zenelejátszóként, tájékoztat minket a pontos időről és mobilon keresztül természetesen telefonálhatunk is vele.

Meglehetősen nagy doboz jár hozzá
Meglehetősen nagy doboz jár hozzá [+]

Nem kimondottan bonyolult a Dash csatlakoztatása a mobilhoz, ettől függetlenül nem baj, hogy a könyvszerűen lapozható doboz tájékoztatja a felhasználókat az első lépésekről, a felszereltség pedig egyáltalán nem érződik hiányosnak: megvan a microUSB kábel a töltéshez és az adatátvitelhez, a levehető fém burkolattal szerelt töltőegység kiválóan használható tokként, hibát az illesztékekekben sem találtunk: összesen négyféle méretű szilikon harang jár hozzá, ezen kívül pedig adnak hozzá fülhorgot, ami a fülkagyló-üreget támasztja a stabilitás érdekében. Az egyetlen zavaró tényező, hogy ehhez egyéni, az általánosnál jóval keskenyebb vetőcső-átmérő társul, ha elhagyjuk a megfelelő méretet, nehézkes lesz a pótlás.

Beltartalmához képest meglepően aprócska, mellette a Meizu EP51 látható
Beltartalmához képest meglepően aprócska, mellette a Meizu EP51 látható [+]

A fülhallgatók visszafogottabb méretben öltenek testet, mint azt gondolnánk. Egy hagyományos, dupla armatúrás fülhallgató is volt már nagyobb és nehezebb, a Dash csupán 8-8 grammot nyom, tele mindenféle segédszenzorral. A hozzá tartozó töltőkapszula 114 grammos, ezen kapott helyet a microUSB-csatlakozó, tehát tölteni ebbe csatlakoztatva lehet. A fülhallgatókon nincs külön feltüntetve, hogy melyik fülbe valók, de mivel aszimmetrikusak, könnyű megkülönböztetni őket, ráadásul a tokjukban lévő pozíciójuk is megjelöli az oldalak helyét.

Hirdetés

Első bekapcsolás, használat, Bragi-alkalmazás

Használatba vétel előtt érdemes feltölteni a 2200 mAh kapacitású külső akkumulátort, ami egyébként nagyon gyorsan ad át energiát a 100 mAh-s füleseknek. Ha megrázzuk a fülhallgatót, az led segítségével árulja el a töltöttséget, a kék, zöld, sárga és piros színek egyértelműek. Bekapcsológombja nincs, ha fülbe helyezzük a kütyüket, hangjelzéssel értesít minket arról, hogy felkészült, ekkor a saját, 4GB-os tárolójáról akár azonnal képes is lejátszani az mp3-tömörítésű zenéket, de telefonhoz csatlakoztathatni sem problémás. Először a hagyományos, keresős módszerrel kell rá kapcsolódni, majd utána az LE segítségével kommunikáló alkalmazással is, ami az extra funkciókért igyekszik energiatakarékosan felelni.

Jobb oldalt vannak a főként körömmel nyomkodható vezérlőgombok
A képen a The Headphone nevű, szintén nem olcsó alapmodell látható a fülemben [+]

Az alkalmazás hat fő menüpont köré épül: az első az aktivitásokhoz kötődik, itt kapcsolhatjuk be a pulzusmérést, illetve indíthatunk mozgáskövetést: futás, kerékpározás és úszás szerepel a jelenlegi listán, ez utóbbiból értelemszerűen kiderül, hogy vízálló a kütyü, IPX7 minősítést kapott. Én csak bringázni próbáltam vele, de a stabilitással jó eséllyel nem lesz gond, már csak azért is reménykedjünk benne, mert nincs beépített kereső, ha véletlenül olyan helyre pottyanna, ahol nem látom meg azonnal. Pedig egy magas frekvenciájú zajjal remekül tudná jelezni hollétét. A kiértékelésben mindenesetre ott szerepel, hogy hány kalóriát égettünk el, mennyi ideig tartott az edzés, és ezalatt mennyi volt az átlagos pulzusunk. Részletesebb, grafikonokkal kiegészített elemzés jelenleg sehogy sem érhető el.

Az alkalmazás kezdőképernyője és az aktivitáshoz kötődő funkciók Az alkalmazás kezdőképernyője és az aktivitáshoz kötődő funkciók
Az alkalmazás kezdőképernyője és az aktivitáshoz kötődő funkciók [+]

Második helyen áll a kezelőfelület, ahol egyrészt beállíthatjuk, hogy milyen fejmozgásokra, illetve érintésekre reagáljon a kütyü, ötletes például a bólogatásos híváskezelés, de a fülhallgató érintőpaneljeiből is mindent kihoztak, van balra-jobbra lapozás, szimpla és dupla koppintás és nyomva tartás, mindezt megszorozhatjuk kettővel az oldalak miatt, így egészen sok lehetőségünk van, akár elő sem kell venni a telefont ahhoz, hogy aktivitást indítsunk, visszajelzést kérjünk a pontos időről vagy az elégetett kalóriákról, és természetesen változtathatjuk a hangerőt, léptethetünk zenét.

Nincs túl sok mozgástér a gesztusvezérlés kalibrálhatóságát illetően Nincs túl sok mozgástér a gesztusvezérlés kalibrálhatóságát illetően
Nincs túl sok mozgástér a gesztusvezérlés kalibrálhatóságát illetően [+]

A hangzásnál kiválaszthatjuk, hogy kizárni, vagy épp beengedni szeretnénk a környezeti zajokat, van szélzaj-szűrés, illetve természetesen a mobiltól különálló hangerőszint, egyébként ez utóbbit érdemes állítani, ha változtatni szeretnénk, a telefonét pedig maximumon hagyni, egyrészt a gyorsabb kezelés, másrészt pedig a visszafogottabb alapzaj miatt. A többi menüpont már csak formalitás: a profil alatt megadhatjuk a legfontosabb információkat magunkról, a beállítások közt kalibrálhatjuk a szenzorokat, hangolhatjuk össze a rendszert a Google Fittel, és a telefonba épített GPS-szel. Ide került a MyTap névre hallgató béta funkció is, ami az arccsontunk dupla koppintásával veszi elő a Google Now szolgáltatást. Ez egyelőre nem működik. A szervizmenü egyértelmű, innen nézhetünk kezelési utasítást írásos és videós formában, illetve kérhetünk egyéb támogatást is.

A Bragi-szoftveren belül is elérhető a kezelési útmutató A Bragi-szoftveren belül is elérhető a kezelési útmutató
A Bragi-szoftveren belül is elérhető a kezelési útmutató [+]

Nem halogathatjuk tovább, beszélnünk kell a zenei minőségről. A 20 és 20000 Hz közötti frekvenciaátvitelt armatúrás hangkeltő éri el, ha nem az eszköz tárolóján lévő, tömörített zenéket hallgatjuk, akkor AAC és SBC kodekek segítségével történhet meg a Bluetooth-kapcsolat. Nem is az fáj igazán, hogy olykor a filléres kütyükben fellelhető AptX hiányzik, hanem hogy az aprócska kommunikációs egység miatt az elméleti 10 méteres hatótáv töredékével számolhatunk csak. 3 méteren túl rendszeres vendég lesz a szakadozás, aminél kevés idegesítőbb dolog van zenehallgatás, pláne telefonálás közben.

A telefon Bluetooth-beállításai közt külön csatlakoztatni kell a fülhallgatót, ha zenét és hívást is szeretnénk átvinni A telefon Bluetooth-beállításai közt külön csatlakoztatni kell a fülhallgatót, ha zenét és hívást is szeretnénk átvinni
A telefon Bluetooth-beállításai közt külön csatlakoztatni kell a fülhallgatót, ha zenét és hívást is szeretnénk átvinni [+]

Mindeközben összességében sem nyújt kiemelkedőt a Dash, az egyarmatúrás rendszerekre jellemző mélyhiányosság ugyan nem kimondottan jellemző rá, viszont nincs is belőlük túl sok, közben pedig a közepek és a magasak sem a megszokott tisztasággal és élénkséggel jelennek meg, sokkal több dinamikára és részletre vágyik a fül, miközben a passzív zajszűrés inkább csak ront a minőségen, mintsem közelebb engedne minket a zene élvezetéhez. Nem kérdés, hogy ennyi pénzért szinte csak jobb zenei minőséggel lehet találkozni, itt már a vásárló dönt, hogy fontosabbak-e neki a korábban taglalt funkciók, és ezért cserébe elviseli azt, hogy zenehallgatási szemmel nézve egy jelentősen olcsóbb fülhallgatótól is megkapná ezt a szintet.

Hiányosságok, üzemidő, összegzés

A vásárlónak azonban nem csak arról kell döntenie, hogy feláldozza-e a zenei részleteket, a legapróbb cintányér utolsó visszhang-morzsáját és a többi finomságot, sajnos vannak itt egyéb hibák és hiányosságok is. Például a beszélgetési hangminőség, ami szinte biztosan akadozni fog, próbálkoztunk többféle forráseszközzel, időnként másodpercek maradnak ki abból, amit próbálunk mondani, pedig 2-3 méteren kívül nem is merészkedtünk a telefonoktól. Zenehallgatásnál ugyanezt tapasztaltuk, de arra megoldást jelent a beépített lejátszó, ami az üzemidőn is sokat segít.

A műanyagháznak van értelme a vezeték nélküli kommunikáció szempontjából, ettől függetlenül nem zökkenőmentes a kapcsolat
A műanyagháznak van értelme a vezeték nélküli kommunikáció szempontjából, ettől függetlenül nem zökkenőmentes a kapcsolat [+]

Az LE-kapcsolat hiányosságait is érezhetjük: bejövő hívásnál például, amíg standby állapotból eljut odáig, hogy képes reagálni a bólintásra, értékes másodpercek telnek el, miközben a teljesen egyedi, megváltoztathatatlan csengéseffektet nem egészíti ki szóbeli hívóazonosító, értelemszerűen még akkor sem, ha a mobilunk egyébként tudja, és aktiváltuk is a funkciót. Tök jó tehát, hogy eldönthetem, fel akarom-e venni a hívást, de ha ez attól függ, hogy ki keres, akkor mindenképpen rá kell néznem a telefonom kijelzőjére. Akkor pedig már meg is érinthetem, és senki sem fog hülyének nézni, hogy miért rázom a fejem, látszólag feleslegesen.

Várjuk a MyTap végleges megoldását Várjuk a MyTap végleges megoldását
Várjuk a MyTap végleges megoldását [+]

A másik zavaró jelenség, amivel nyilván az üzemidőt akarták javítani: nincs nyugalmi állapotú pulzusszám-mérés, hiába állítanánk be azt, hogy akár csak fél óránként nézzen rá, minden rendben van-e. Ha már beletették ezt a különleges szenzort, jó esély lenne rá, hogy sokan pont így használnák ki. Ezen kívül nem lehet igazán jól beállítani, hogy melyik funkcióra mit szeretnénk tenni, én például örültem volna az MDR-1000X-ben tapasztalt letakarásos némításnak, de egy-két perc gondolkodás után biztosan akárki meg tudna említeni egy olyan funkciót, amihez tudna társítani gesztust, ha képes lenne a Dash ilyesmire. Sajnos nem az, csak úgy használhatjuk, ahogy a készítők megálmodták.

Végül, de nem utolsó sorban egy-egy olyan problémával is találkoztunk, amiket várhatóan javítanak majd frissítéssel, de jelenleg nem mehetünk el mellettük: ha kivesszük az egyik fülhallgatót, az elhallgat. Jobb esetben. Rosszabban pedig a fülünkben lévő hallgat el, és a kezünkben lévő darab folytatja a muzsikát, aminek alapvetően nincs túl sok értelme. Egy korábbi verzióban nem volt képes elmenteni az aktivitási előzményeinket, ez szerencsére megszűnt, és ha nem is túl részletesen, de azért kapunk egy statisztikát.

Nem túl részletes az aktivitás értékelése Nem túl részletes az aktivitás értékelése
Nem túl részletes az aktivitás értékelése [+]

Ennyi kritika után az üzemidőt viszont meg kell dicsérnem, 2,5-3 órákat gond nélkül teljesített egy huzamban – én ennél többet nem is tudnék in-ear kütyüvel kibírni –, ha pedig eltesszük a tokjába, nyilvánvalóan feltöltenek a fülhallgatók. 0-ról 100%-ra összesen 5-6 alkalommal, ami 2200 mAh-tól alsó hangon el is várható. Ha kizárólag a Dash belső tárolóján lévő tartalmat fogyasztjuk, akkor ennél jóval hosszabb periódusokra számíthatunk, nem kizárt a 3,5-4 óra sem, ami kimondottan barátságos. A fülesek feltöltéséhez elég körülbelül fél óra, egy megfelelő töltőfejjel pedig a külső akkumulátor is két óra alatt telepumpálható.

Szép csomag, de 300 euró nem kevés pénz érte
Szép csomag, de 300 euró nem kevés pénz érte [+]

A Bragi Dash a fentiek tükrében elképesztően drága. Nyilvánvalóan értékelnünk kell azt, hogy ez lényegében egy teljesen új koncepció, ami már most remek dolgokat tud, viszont a 300 eurós, azaz alig százezer forint alatti ár túlzó, akármivel hasonlítjuk össze. Xiaomi Mi Band 2-re és Piston 3-ra átszámítani finoman szólva is demagóg lenne, szóval nézzük a legismertebb, közvetlen konkurenshez, a Samsung Gear IconX-hez: nem kérdés, annak is vannak gyermekbetegségei, ráadásul gyengébb az akksija és kicsit bumfordibb is, mindenesetre már hónapokkal ezelőtt is sokkal összeszedettebb terméknek tűnt, ma pedig már 60 000 forint alatt meg lehet venni, Magyarországon is. Jelentősen olcsóbb tehát. Sajnálatos, hogy apró bakik miatt nem kaphat minősítést a Dash, hiszen az erkölcsi győzelem az övék: ezt a koncepciót évekkel hamarabb vetették fel, mint a Samsung. Ennek ellenére nyilván folytatják a fejlesztést, az egyik vezetőjük kimondottan pozitívan tekintett a jövőre, szerinte az igazi áttörés az 5G-vel érkezhet el ebbe a termékkategóriába (is).

szentkuti11

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Bragi

Azóta történt

  • Két új fülhallgató is jön a Pixelekhez

    Az egyik egy kábeles, de természetesen Type-C csatlakozós in-ear, a másik pedig egy vezeték nélküli fejhallgató.

  • Bragi Dash Pro - okosfülhallgató újratöltve

    Érett már a modellfrissítés a gyermekbetegségektől hemzsegő Dash kapcsán, az újdonság szerencsére pont ott javít, ahol igazán nagy szükség volt rá.

  • Erato Verse - egyszerűen jó

    Nagyon stabilan működő, egyben jó hangminőséggel megáldott, teljesen vezeték nélküli fülhallgató, a kategórián belül kedvezőnek számító áron. De vajon van kereslet efféle termékekre?

Előzmények