Bragi Dash - az eredeti okosfülhallgató

Érintésvezérelt kezelőfelület, pulzusmérés, aktivitáskövető rendszer és mozgásérzékelés mellett a zenehallgatás csak sokadlagos funkciója lehet egy ilyen kütyünek.

Hirdetés

Hiányosságok, üzemidő, összegzés

A vásárlónak azonban nem csak arról kell döntenie, hogy feláldozza-e a zenei részleteket, a legapróbb cintányér utolsó visszhang-morzsáját és a többi finomságot, sajnos vannak itt egyéb hibák és hiányosságok is. Például a beszélgetési hangminőség, ami szinte biztosan akadozni fog, próbálkoztunk többféle forráseszközzel, időnként másodpercek maradnak ki abból, amit próbálunk mondani, pedig 2-3 méteren kívül nem is merészkedtünk a telefonoktól. Zenehallgatásnál ugyanezt tapasztaltuk, de arra megoldást jelent a beépített lejátszó, ami az üzemidőn is sokat segít.

A műanyagháznak van értelme a vezeték nélküli kommunikáció szempontjából, ettől függetlenül nem zökkenőmentes a kapcsolat
A műanyagháznak van értelme a vezeték nélküli kommunikáció szempontjából, ettől függetlenül nem zökkenőmentes a kapcsolat [+]

Az LE-kapcsolat hiányosságait is érezhetjük: bejövő hívásnál például, amíg standby állapotból eljut odáig, hogy képes reagálni a bólintásra, értékes másodpercek telnek el, miközben a teljesen egyedi, megváltoztathatatlan csengéseffektet nem egészíti ki szóbeli hívóazonosító, értelemszerűen még akkor sem, ha a mobilunk egyébként tudja, és aktiváltuk is a funkciót. Tök jó tehát, hogy eldönthetem, fel akarom-e venni a hívást, de ha ez attól függ, hogy ki keres, akkor mindenképpen rá kell néznem a telefonom kijelzőjére. Akkor pedig már meg is érinthetem, és senki sem fog hülyének nézni, hogy miért rázom a fejem, látszólag feleslegesen.

Várjuk a MyTap végleges megoldását Várjuk a MyTap végleges megoldását
Várjuk a MyTap végleges megoldását [+]

A másik zavaró jelenség, amivel nyilván az üzemidőt akarták javítani: nincs nyugalmi állapotú pulzusszám-mérés, hiába állítanánk be azt, hogy akár csak fél óránként nézzen rá, minden rendben van-e. Ha már beletették ezt a különleges szenzort, jó esély lenne rá, hogy sokan pont így használnák ki. Ezen kívül nem lehet igazán jól beállítani, hogy melyik funkcióra mit szeretnénk tenni, én például örültem volna az MDR-1000X-ben tapasztalt letakarásos némításnak, de egy-két perc gondolkodás után biztosan akárki meg tudna említeni egy olyan funkciót, amihez tudna társítani gesztust, ha képes lenne a Dash ilyesmire. Sajnos nem az, csak úgy használhatjuk, ahogy a készítők megálmodták.

Végül, de nem utolsó sorban egy-egy olyan problémával is találkoztunk, amiket várhatóan javítanak majd frissítéssel, de jelenleg nem mehetünk el mellettük: ha kivesszük az egyik fülhallgatót, az elhallgat. Jobb esetben. Rosszabban pedig a fülünkben lévő hallgat el, és a kezünkben lévő darab folytatja a muzsikát, aminek alapvetően nincs túl sok értelme. Egy korábbi verzióban nem volt képes elmenteni az aktivitási előzményeinket, ez szerencsére megszűnt, és ha nem is túl részletesen, de azért kapunk egy statisztikát.

Nem túl részletes az aktivitás értékelése Nem túl részletes az aktivitás értékelése
Nem túl részletes az aktivitás értékelése [+]

Ennyi kritika után az üzemidőt viszont meg kell dicsérnem, 2,5-3 órákat gond nélkül teljesített egy huzamban – én ennél többet nem is tudnék in-ear kütyüvel kibírni –, ha pedig eltesszük a tokjába, nyilvánvalóan feltöltenek a fülhallgatók. 0-ról 100%-ra összesen 5-6 alkalommal, ami 2200 mAh-tól alsó hangon el is várható. Ha kizárólag a Dash belső tárolóján lévő tartalmat fogyasztjuk, akkor ennél jóval hosszabb periódusokra számíthatunk, nem kizárt a 3,5-4 óra sem, ami kimondottan barátságos. A fülesek feltöltéséhez elég körülbelül fél óra, egy megfelelő töltőfejjel pedig a külső akkumulátor is két óra alatt telepumpálható.

Szép csomag, de 300 euró nem kevés pénz érte
Szép csomag, de 300 euró nem kevés pénz érte [+]

A Bragi Dash a fentiek tükrében elképesztően drága. Nyilvánvalóan értékelnünk kell azt, hogy ez lényegében egy teljesen új koncepció, ami már most remek dolgokat tud, viszont a 300 eurós, azaz alig százezer forint alatti ár túlzó, akármivel hasonlítjuk össze. Xiaomi Mi Band 2-re és Piston 3-ra átszámítani finoman szólva is demagóg lenne, szóval nézzük a legismertebb, közvetlen konkurenshez, a Samsung Gear IconX-hez: nem kérdés, annak is vannak gyermekbetegségei, ráadásul gyengébb az akksija és kicsit bumfordibb is, mindenesetre már hónapokkal ezelőtt is sokkal összeszedettebb terméknek tűnt, ma pedig már 60 000 forint alatt meg lehet venni, Magyarországon is. Jelentősen olcsóbb tehát. Sajnálatos, hogy apró bakik miatt nem kaphat minősítést a Dash, hiszen az erkölcsi győzelem az övék: ezt a koncepciót évekkel hamarabb vetették fel, mint a Samsung. Ennek ellenére nyilván folytatják a fejlesztést, az egyik vezetőjük kimondottan pozitívan tekintett a jövőre, szerinte az igazi áttörés az 5G-vel érkezhet el ebbe a termékkategóriába (is).

szentkuti11

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Bragi

Azóta történt

  • Két új fülhallgató is jön a Pixelekhez

    Az egyik egy kábeles, de természetesen Type-C csatlakozós in-ear, a másik pedig egy vezeték nélküli fejhallgató.

  • Bragi Dash Pro - okosfülhallgató újratöltve

    Érett már a modellfrissítés a gyermekbetegségektől hemzsegő Dash kapcsán, az újdonság szerencsére pont ott javít, ahol igazán nagy szükség volt rá.

  • Erato Verse - egyszerűen jó

    Nagyon stabilan működő, egyben jó hangminőséggel megáldott, teljesen vezeték nélküli fülhallgató, a kategórián belül kedvezőnek számító áron. De vajon van kereslet efféle termékekre?

Előzmények