Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tuninger
    Topikgazda

    Na kérem, elkészült a nagy mű.
    Vegye-vigye mindenki, akinek van 8TB felesleges tárhelye :)
    Rövid kameratesztek, normál, HLG és Log módokban, 30-60-120fps a következő eszközökkel: ZV-E10 II, DJI Mini2, Mini 4 Pro és Osmo Action 4.
    Nem kell megijedni a sok fájltól, csak igyekeztem alapos lenni. Használad azt, amire kiváncsi vagy..

    Megjegyzések:
    - próbáltam nagy dinamikájú témát keresni odakint (mekkora az előnye a hlg és log módoknak..)
    - ISO nagyrészt 100-on, de van amelyik módban 200 vagy 125 a minimum ugye.
    - készült normál (PP off) módban felvétel, HLG-ben (Tuninger ajánlása), HLG2-ben (hito ajánlása), valamint HLG3-ban is (net ajánlása), sőt Slog3-ban is. A fájlnevekből remélhetőleg egyértelműen kiderül mire gondolt a költő, vannak +1EV-s verziók is.
    Normál módokban bt.709, egyébként bt.2020-as színtér.

    Tuninger:
    "próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel."
    Gondolom most még az új Gopro elemzése is viszi az időd, de én ráérek. Iszom szavaid, nézem screenshot-jaid a következő témákban: :)

    - tudod-e vizualizálni a HLG-HLG2-HLG3 közötti különbséget? dinamika, zajszint..
    - rec709 felvétel helyett "jobbak", "finomabbak"-e a színek a bt2020->rec709 konverzió után vagy a bt2020 csak akkor hasznos, ha olyan megjelenítőn is nézzük?
    - jelent-e hatalmas előnyt a 4:2:2 színmintavétel? Pl. a piros cserép-kék ég találkozásánál kimutatható? Vagy csak akkor van haszna, ha keményen utómunkázunk, greenbox, stb? Én 27-es QHD monitoron nem igazán látom előnyét. Cserébe nincs hw-es dekódolásom rá, a proci meg izzad.
    - az Slog3-at is jellemzően 1EV-vel fölé kell lőni (vagy még inkább zebra 95?)
    - ezen a Sony vázon a 4k-120 ugye már croppolt (így zajosabb), de még ebben a módban is tudja a HDR formátumokat, sőt akár 4:2:2-t is! Dinamikában van bármi veszteség 60p-hez képest?
    - vettem fel AVC-ben is, mivel egész napos forgatás esetén sajnos sokaknál csak ez a kodek jöhet szóba, akkuidő és melegedés miatt. Örülnék egy 8 bit vs 10 bit vizualizációnak mondjuk a 45-ös video vs 07-es :U
    - DJI-nál mintha nem kéne +1EV a HLG-khez, jól látom? Valamint a D-logM akkor tényleg rec.709 színekkel dolgozik?
    - most akkor mi a javasolt DJI-nál: HLG vagy D-logM?

    A Mini2 nem mai gép, csak épp kéznél volt :B

    Hálás köszönet, ha bárki hasznos infót ad a témához!
    A legfőbb kérdés persze az, hogy tudnék ezekből áll-leejtős HDR anyagot készíteni egy OLED tv-re, monitorra? :DDD

    a HLG1-2-3 közötti különbséget nem tudom neked kigyurmázni, ahhoz lőnöm kell saját samplet. A lényeg a kiégési pont és a minimum ISO játékában van, illetve ennek fényében az expón.

    A BT2020-ból color space transformmal rec709be szinte tökéletes színeket kapsz. 709 gamut az nagyon nem színhelyes, de kellemes a szemnek, Gerald Undonenak van erről egy jó videója de most nem keresem meg.
    Mondjuk én sokat szórakoztam ezzel és valahogy a sonynál sosem tetszett a konverziós eredmény, míg a másikra csak egy kis szaturáció kellett és máris szép.

    Na írd a kérdéseket.

  • Márton
    nagyúr

    Több hozzászólásban válaszolok, mert sok az info. Szuper a teszt, hiánypótló, javaslom mindenkinek hogy nézegesse meg, sokat lehet belőle tanulni ha játszani akarsz a színekkel.

    422 mintavétel: kontrasztos profilnál szinte lehetetlen kimutatni, LOGnál talán számít, itt egy erősen tulzó példa:

    Ez Taranis Chroma felbontás vizualizációs toolja, most fog kijönni vele, látszik hogy a 422 file sokkal több szín információt tartalmaz. Hogy ezt ki lehet e domborítani a normál gradelt felvételnél az már más kérdés. Mindenesetre a 422 több színt tartalmaz sony (és canon) kamera esetén. Fujinál hótmindegy.

    SLOG3-at többféleképpen lehet expózni, egyik az ETTR ami 94% clippingre lövi mindig a highlightot, én így használom, a másik hogy middle greyre expózol aminek 41%on kell lennie, a harmadik hogy a kamerára bízod, auto expó +2EV és visszhallás.

    a 4K120 kb 2 EV-vel kisebb dinamikán megy, ez annyit jelent hogy még tökéletes expó esetén is zajosodik a sötét részeken. Gerald Undone tesztelte is

    8 bit vs 10 bit: HLG-nél csak HDRben lehet látványosan kimutatni, egyébként mivel kontrasztos profil elég sok csavarást elbír. Viszont SLOG3 felvétel esetén nagyon hamar jön a különbség:

    Látszik hogy nem csak az ég blokkosodik csúnyán, de az egyszínű falon is színpacák jelennek meg. Pedig még csak nem is maszkoltam...

    DJI-nál a HLG az a "hivatalos" HLG standardhoz képest alapból 1EV-vel feljebb megy akkor amikor a kamera 0EV-n van. Vagyis ha color space transformmal akarunk dolgozni, pont hogy alul kell expózni 1EVvel hogy minden a helyére kerüljön.
    Rosszul értelmezted ezt a +1EV dolgot. A +1EV HLG azért kell a sonyhoz mert a 709 gammával és a -15 blacklevellel kombinálva out of camera jó képet ad. De ha color space transformmal ( és rec2020al ) akarunk dolgozni akkor 0EVn kell használni a Sonyt is, panát is, különben annyira elshifteljük a színeket, hogy sehogy sem fog szép eredményt adni.

    A Dlog-M az D-Gamut (hoz közeli) színben megy, az hogy a metadata tagje REC709 az lényegtelen.
    Dlog-M vs HLG: D-Gamut vs REC2020 gamut. Illetve máshogy élsíti a kamera akkor is ha -2-n van a sharpness. Ennyi a különbség.
    A HLG vizualizációra a BT2020 konverzióra és a megfelelő expozícióra később válaszolok

    köszönöm fáradozásod!
    várom, aztán én is válaszolok/kérdezek majd még :)

  • Tuninger
    Topikgazda

    Na kérem, elkészült a nagy mű.
    Vegye-vigye mindenki, akinek van 8TB felesleges tárhelye :)
    Rövid kameratesztek, normál, HLG és Log módokban, 30-60-120fps a következő eszközökkel: ZV-E10 II, DJI Mini2, Mini 4 Pro és Osmo Action 4.
    Nem kell megijedni a sok fájltól, csak igyekeztem alapos lenni. Használad azt, amire kiváncsi vagy..

    Megjegyzések:
    - próbáltam nagy dinamikájú témát keresni odakint (mekkora az előnye a hlg és log módoknak..)
    - ISO nagyrészt 100-on, de van amelyik módban 200 vagy 125 a minimum ugye.
    - készült normál (PP off) módban felvétel, HLG-ben (Tuninger ajánlása), HLG2-ben (hito ajánlása), valamint HLG3-ban is (net ajánlása), sőt Slog3-ban is. A fájlnevekből remélhetőleg egyértelműen kiderül mire gondolt a költő, vannak +1EV-s verziók is.
    Normál módokban bt.709, egyébként bt.2020-as színtér.

    Tuninger:
    "próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel."
    Gondolom most még az új Gopro elemzése is viszi az időd, de én ráérek. Iszom szavaid, nézem screenshot-jaid a következő témákban: :)

    - tudod-e vizualizálni a HLG-HLG2-HLG3 közötti különbséget? dinamika, zajszint..
    - rec709 felvétel helyett "jobbak", "finomabbak"-e a színek a bt2020->rec709 konverzió után vagy a bt2020 csak akkor hasznos, ha olyan megjelenítőn is nézzük?
    - jelent-e hatalmas előnyt a 4:2:2 színmintavétel? Pl. a piros cserép-kék ég találkozásánál kimutatható? Vagy csak akkor van haszna, ha keményen utómunkázunk, greenbox, stb? Én 27-es QHD monitoron nem igazán látom előnyét. Cserébe nincs hw-es dekódolásom rá, a proci meg izzad.
    - az Slog3-at is jellemzően 1EV-vel fölé kell lőni (vagy még inkább zebra 95?)
    - ezen a Sony vázon a 4k-120 ugye már croppolt (így zajosabb), de még ebben a módban is tudja a HDR formátumokat, sőt akár 4:2:2-t is! Dinamikában van bármi veszteség 60p-hez képest?
    - vettem fel AVC-ben is, mivel egész napos forgatás esetén sajnos sokaknál csak ez a kodek jöhet szóba, akkuidő és melegedés miatt. Örülnék egy 8 bit vs 10 bit vizualizációnak mondjuk a 45-ös video vs 07-es :U
    - DJI-nál mintha nem kéne +1EV a HLG-khez, jól látom? Valamint a D-logM akkor tényleg rec.709 színekkel dolgozik?
    - most akkor mi a javasolt DJI-nál: HLG vagy D-logM?

    A Mini2 nem mai gép, csak épp kéznél volt :B

    Hálás köszönet, ha bárki hasznos infót ad a témához!
    A legfőbb kérdés persze az, hogy tudnék ezekből áll-leejtős HDR anyagot készíteni egy OLED tv-re, monitorra? :DDD

    Több hozzászólásban válaszolok, mert sok az info. Szuper a teszt, hiánypótló, javaslom mindenkinek hogy nézegesse meg, sokat lehet belőle tanulni ha játszani akarsz a színekkel.

    422 mintavétel: kontrasztos profilnál szinte lehetetlen kimutatni, LOGnál talán számít, itt egy erősen tulzó példa:

    Ez Taranis Chroma felbontás vizualizációs toolja, most fog kijönni vele, látszik hogy a 422 file sokkal több szín információt tartalmaz. Hogy ezt ki lehet e domborítani a normál gradelt felvételnél az már más kérdés. Mindenesetre a 422 több színt tartalmaz sony (és canon) kamera esetén. Fujinál hótmindegy.

    SLOG3-at többféleképpen lehet expózni, egyik az ETTR ami 94% clippingre lövi mindig a highlightot, én így használom, a másik hogy middle greyre expózol aminek 41%on kell lennie, a harmadik hogy a kamerára bízod, auto expó +2EV és visszhallás.

    a 4K120 kb 2 EV-vel kisebb dinamikán megy, ez annyit jelent hogy még tökéletes expó esetén is zajosodik a sötét részeken. Gerald Undone tesztelte is

    8 bit vs 10 bit: HLG-nél csak HDRben lehet látványosan kimutatni, egyébként mivel kontrasztos profil elég sok csavarást elbír. Viszont SLOG3 felvétel esetén nagyon hamar jön a különbség:

    Látszik hogy nem csak az ég blokkosodik csúnyán, de az egyszínű falon is színpacák jelennek meg. Pedig még csak nem is maszkoltam...

    DJI-nál a HLG az a "hivatalos" HLG standardhoz képest alapból 1EV-vel feljebb megy akkor amikor a kamera 0EV-n van. Vagyis ha color space transformmal akarunk dolgozni, pont hogy alul kell expózni 1EVvel hogy minden a helyére kerüljön.
    Rosszul értelmezted ezt a +1EV dolgot. A +1EV HLG azért kell a sonyhoz mert a 709 gammával és a -15 blacklevellel kombinálva out of camera jó képet ad. De ha color space transformmal ( és rec2020al ) akarunk dolgozni akkor 0EVn kell használni a Sonyt is, panát is, különben annyira elshifteljük a színeket, hogy sehogy sem fog szép eredményt adni.

    A Dlog-M az D-Gamut (hoz közeli) színben megy, az hogy a metadata tagje REC709 az lényegtelen.
    Dlog-M vs HLG: D-Gamut vs REC2020 gamut. Illetve máshogy élsíti a kamera akkor is ha -2-n van a sharpness. Ennyi a különbség.
    A HLG vizualizációra a BT2020 konverzióra és a megfelelő expozícióra később válaszolok

  • Khaosz55
    addikt

    ha túl hosszú akkor oriasi szivas, ha rövid akkor nem problema. dobj privatban felvételt

    Okés még csak most töltöm le ráadásul két helyen van. Motor műszerfal illetve telefon navi gps mérő. ... Meg nem az a gond hanem hogy valamikor szélén van valamikor a közepén a műszerfal és mobil a motor döntés miatt.

  • Tuninger
    Topikgazda

    Sziasztok, van arra trükk a davichiben hogy egy motoros videónál ki legyen kockázva-takarva a motor sebességmérője? Mivel mozgásban van le kéne követnie a kitakarásnak a műszerfal mozgását.

    ha túl hosszú akkor oriasi szivas, ha rövid akkor nem problema. dobj privatban felvételt

  • Khaosz55
    addikt

    Sziasztok, van arra trükk a davichiben hogy egy motoros videónál ki legyen kockázva-takarva a motor sebességmérője? Mivel mozgásban van le kéne követnie a kitakarásnak a műszerfal mozgását.

  • Márton
    nagyúr

    Na kérem, elkészült a nagy mű.
    Vegye-vigye mindenki, akinek van 8TB felesleges tárhelye :)
    Rövid kameratesztek, normál, HLG és Log módokban, 30-60-120fps a következő eszközökkel: ZV-E10 II, DJI Mini2, Mini 4 Pro és Osmo Action 4.
    Nem kell megijedni a sok fájltól, csak igyekeztem alapos lenni. Használad azt, amire kiváncsi vagy..

    Megjegyzések:
    - próbáltam nagy dinamikájú témát keresni odakint (mekkora az előnye a hlg és log módoknak..)
    - ISO nagyrészt 100-on, de van amelyik módban 200 vagy 125 a minimum ugye.
    - készült normál (PP off) módban felvétel, HLG-ben (Tuninger ajánlása), HLG2-ben (hito ajánlása), valamint HLG3-ban is (net ajánlása), sőt Slog3-ban is. A fájlnevekből remélhetőleg egyértelműen kiderül mire gondolt a költő, vannak +1EV-s verziók is.
    Normál módokban bt.709, egyébként bt.2020-as színtér.

    Tuninger:
    "próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel."
    Gondolom most még az új Gopro elemzése is viszi az időd, de én ráérek. Iszom szavaid, nézem screenshot-jaid a következő témákban: :)

    - tudod-e vizualizálni a HLG-HLG2-HLG3 közötti különbséget? dinamika, zajszint..
    - rec709 felvétel helyett "jobbak", "finomabbak"-e a színek a bt2020->rec709 konverzió után vagy a bt2020 csak akkor hasznos, ha olyan megjelenítőn is nézzük?
    - jelent-e hatalmas előnyt a 4:2:2 színmintavétel? Pl. a piros cserép-kék ég találkozásánál kimutatható? Vagy csak akkor van haszna, ha keményen utómunkázunk, greenbox, stb? Én 27-es QHD monitoron nem igazán látom előnyét. Cserébe nincs hw-es dekódolásom rá, a proci meg izzad.
    - az Slog3-at is jellemzően 1EV-vel fölé kell lőni (vagy még inkább zebra 95?)
    - ezen a Sony vázon a 4k-120 ugye már croppolt (így zajosabb), de még ebben a módban is tudja a HDR formátumokat, sőt akár 4:2:2-t is! Dinamikában van bármi veszteség 60p-hez képest?
    - vettem fel AVC-ben is, mivel egész napos forgatás esetén sajnos sokaknál csak ez a kodek jöhet szóba, akkuidő és melegedés miatt. Örülnék egy 8 bit vs 10 bit vizualizációnak mondjuk a 45-ös video vs 07-es :U
    - DJI-nál mintha nem kéne +1EV a HLG-khez, jól látom? Valamint a D-logM akkor tényleg rec.709 színekkel dolgozik?
    - most akkor mi a javasolt DJI-nál: HLG vagy D-logM?

    A Mini2 nem mai gép, csak épp kéznél volt :B

    Hálás köszönet, ha bárki hasznos infót ad a témához!
    A legfőbb kérdés persze az, hogy tudnék ezekből áll-leejtős HDR anyagot készíteni egy OLED tv-re, monitorra? :DDD

    Na, ránézett valaki a linkre?
    Mondjátok, hogy nem hiába dolgoztam! ;]

  • hibavissza
    veterán

    Hibavissza:
    Múltkor javasoltad, hogy a G80-nál ne 1/50 25fps-el, hanem 1/60 30fps-el menjek. Itt van az eredmény - előzmény: akadozott a felvétel rögzítéskor és a laptopon is.
    [link]

    30p-röl tudsz 24p-re lassítani. Mostani egyenletes sztem.

  • Kukcaman
    senior tag

    Hibavissza:
    Múltkor javasoltad, hogy a G80-nál ne 1/50 25fps-el, hanem 1/60 30fps-el menjek. Itt van az eredmény - előzmény: akadozott a felvétel rögzítéskor és a laptopon is.
    [link]

  • hibavissza
    veterán

    Számomra fura dolgot tapasztaltam. GoPro 12 első bevetése volt, természetesen amit el lehet rontani azt sikerült. Stabilizálást nem kapcsoltam be (orientáció volt asszem a neve és azt hittem azt csinálja hogy álló vagy fekvő videót lehet készíteni, de benéztem és kikapcsoltam, valamint 60 fps-el ment 50 helyett így flicker volt sok helyen). A videót egy MacBook Pro M1 16GB-en vágtam davinci alatt, timeline 4K, export 720p mert a végső render előtt akartam ellenőrizni, hogy minden jó lesz-e, plusz azért is mert a timeline kb 70% alatt openfx deflicker van, így az M1 pro már nem bírta hiába volt cache és minden a timeline-on minimálár állítva. Amikor megnéztem a Rám fogyasztás 13GB volt, mellette swap és cache meg kb 2-2 GB. Viszont a CPU kb 10% volt a tender alatt végig.

    A kérdésem, hogy a MacBook mit használ render során, mert a CPU-t láthatólag nem. Esetleg a videokártyát? MacBook esetén úgy tudom a CPU-val van integrálva, de nem láttam az activity app-ban menüpontot. Render után még ffnoeg-el átmentem rajta, itt már a megszokott CPU terhelés volt, de erre számítottam is meg asztali PC időből.

    Külön node-okon vannak az effektek. Deflickernek nincs köze semmihez, nem olyan mint a zajszűrés-színezés. Amikor kész vagy mindennel akkor mindent nodeo-ot kikapcsolsz és megcsinálod a deflickert, majd visszakapcsolod és elindítod a végső rendert. Az lefut 0,5 fps-sel is. Addig kötögess vagy horgolj. Nyilván a render cache legyen mindig kikapcsolva, inkább a timeline felbontást csökkentsd 1080p-re. 720p már nem mutatja tökéletesen ugyan azt mint amit 4k-n majd látsz. 8 GB M1 minin is mindent meg tudtam csinálni. Ki kell kapcsolgatni ami az aktuális folyamatnak nem előfeltétele. Volt, hogy az adott klipet zajszűrtem, kirendereltem és visszaillesztettem és úgy folytattam. Vagy csináld meg a deflickert a nyerseken, rendereld ki és azon dolgozz tovább. Ha egy menetben akarsz mindent ahhoz nem elég az M1-es chip. Nem a RAM kevés.

  • Tuninger
    Topikgazda

    Számomra fura dolgot tapasztaltam. GoPro 12 első bevetése volt, természetesen amit el lehet rontani azt sikerült. Stabilizálást nem kapcsoltam be (orientáció volt asszem a neve és azt hittem azt csinálja hogy álló vagy fekvő videót lehet készíteni, de benéztem és kikapcsoltam, valamint 60 fps-el ment 50 helyett így flicker volt sok helyen). A videót egy MacBook Pro M1 16GB-en vágtam davinci alatt, timeline 4K, export 720p mert a végső render előtt akartam ellenőrizni, hogy minden jó lesz-e, plusz azért is mert a timeline kb 70% alatt openfx deflicker van, így az M1 pro már nem bírta hiába volt cache és minden a timeline-on minimálár állítva. Amikor megnéztem a Rám fogyasztás 13GB volt, mellette swap és cache meg kb 2-2 GB. Viszont a CPU kb 10% volt a tender alatt végig.

    A kérdésem, hogy a MacBook mit használ render során, mert a CPU-t láthatólag nem. Esetleg a videokártyát? MacBook esetén úgy tudom a CPU-val van integrálva, de nem láttam az activity app-ban menüpontot. Render után még ffnoeg-el átmentem rajta, itt már a megszokott CPU terhelés volt, de erre számítottam is meg asztali PC időből.

    rakd fel a gyroflowt, mert a videofile egyébként tartalmazza az összes gyro adatot, tehát full vissza lehet kapcsolni a stabit utólag

    vágd úgy az anyagot hogy tényleg csak a flickeres részekre rakd a deflickert mert nagyon megfogja a gépet. van egy tippem hogy nem volt sok fény ha flicker gond van, ergo teljesen felesleges a 4K timeline mert nincs 4k részlet. 1080p timelineon sokkal szaladósabb a deflicker is
    ha 4k a timeline és 720p az export akkor megszivatod magad mert minden effektet 4k-ban számoltatsz le vele. megnézéshez inkább rakd le a timeline felbontást 720p-re

    render: a gpu-ba épített media engine számolja a videót, vagyis a cpu es a gpu alig kap terhelést. de a deflicker az full gpu intenzív task, így azt terheli elsősorban

  • _q
    addikt

    Számomra fura dolgot tapasztaltam. GoPro 12 első bevetése volt, természetesen amit el lehet rontani azt sikerült. Stabilizálást nem kapcsoltam be (orientáció volt asszem a neve és azt hittem azt csinálja hogy álló vagy fekvő videót lehet készíteni, de benéztem és kikapcsoltam, valamint 60 fps-el ment 50 helyett így flicker volt sok helyen). A videót egy MacBook Pro M1 16GB-en vágtam davinci alatt, timeline 4K, export 720p mert a végső render előtt akartam ellenőrizni, hogy minden jó lesz-e, plusz azért is mert a timeline kb 70% alatt openfx deflicker van, így az M1 pro már nem bírta hiába volt cache és minden a timeline-on minimálár állítva. Amikor megnéztem a Rám fogyasztás 13GB volt, mellette swap és cache meg kb 2-2 GB. Viszont a CPU kb 10% volt a tender alatt végig.

    A kérdésem, hogy a MacBook mit használ render során, mert a CPU-t láthatólag nem. Esetleg a videokártyát? MacBook esetén úgy tudom a CPU-val van integrálva, de nem láttam az activity app-ban menüpontot. Render után még ffnoeg-el átmentem rajta, itt már a megszokott CPU terhelés volt, de erre számítottam is meg asztali PC időből.

  • vond
    MODERÁTOR

    Jól emlékszem, hogy keresett itt valaki olcsó gimbalt? Ha igen, és még aktuális, akkor írjon rám. Köszi. ;)

  • Márton
    nagyúr

    Na kérem, elkészült a nagy mű.
    Vegye-vigye mindenki, akinek van 8TB felesleges tárhelye :)
    Rövid kameratesztek, normál, HLG és Log módokban, 30-60-120fps a következő eszközökkel: ZV-E10 II, DJI Mini2, Mini 4 Pro és Osmo Action 4.
    Nem kell megijedni a sok fájltól, csak igyekeztem alapos lenni. Használad azt, amire kiváncsi vagy..

    Megjegyzések:
    - próbáltam nagy dinamikájú témát keresni odakint (mekkora az előnye a hlg és log módoknak..)
    - ISO nagyrészt 100-on, de van amelyik módban 200 vagy 125 a minimum ugye.
    - készült normál (PP off) módban felvétel, HLG-ben (Tuninger ajánlása), HLG2-ben (hito ajánlása), valamint HLG3-ban is (net ajánlása), sőt Slog3-ban is. A fájlnevekből remélhetőleg egyértelműen kiderül mire gondolt a költő, vannak +1EV-s verziók is.
    Normál módokban bt.709, egyébként bt.2020-as színtér.

    Tuninger:
    "próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel."
    Gondolom most még az új Gopro elemzése is viszi az időd, de én ráérek. Iszom szavaid, nézem screenshot-jaid a következő témákban: :)

    - tudod-e vizualizálni a HLG-HLG2-HLG3 közötti különbséget? dinamika, zajszint..
    - rec709 felvétel helyett "jobbak", "finomabbak"-e a színek a bt2020->rec709 konverzió után vagy a bt2020 csak akkor hasznos, ha olyan megjelenítőn is nézzük?
    - jelent-e hatalmas előnyt a 4:2:2 színmintavétel? Pl. a piros cserép-kék ég találkozásánál kimutatható? Vagy csak akkor van haszna, ha keményen utómunkázunk, greenbox, stb? Én 27-es QHD monitoron nem igazán látom előnyét. Cserébe nincs hw-es dekódolásom rá, a proci meg izzad.
    - az Slog3-at is jellemzően 1EV-vel fölé kell lőni (vagy még inkább zebra 95?)
    - ezen a Sony vázon a 4k-120 ugye már croppolt (így zajosabb), de még ebben a módban is tudja a HDR formátumokat, sőt akár 4:2:2-t is! Dinamikában van bármi veszteség 60p-hez képest?
    - vettem fel AVC-ben is, mivel egész napos forgatás esetén sajnos sokaknál csak ez a kodek jöhet szóba, akkuidő és melegedés miatt. Örülnék egy 8 bit vs 10 bit vizualizációnak mondjuk a 45-ös video vs 07-es :U
    - DJI-nál mintha nem kéne +1EV a HLG-khez, jól látom? Valamint a D-logM akkor tényleg rec.709 színekkel dolgozik?
    - most akkor mi a javasolt DJI-nál: HLG vagy D-logM?

    A Mini2 nem mai gép, csak épp kéznél volt :B

    Hálás köszönet, ha bárki hasznos infót ad a témához!
    A legfőbb kérdés persze az, hogy tudnék ezekből áll-leejtős HDR anyagot készíteni egy OLED tv-re, monitorra? :DDD

    * 8GB :DD

  • Márton
    nagyúr

    Na kérem, elkészült a nagy mű.
    Vegye-vigye mindenki, akinek van 8TB felesleges tárhelye :)
    Rövid kameratesztek, normál, HLG és Log módokban, 30-60-120fps a következő eszközökkel: ZV-E10 II, DJI Mini2, Mini 4 Pro és Osmo Action 4.
    Nem kell megijedni a sok fájltól, csak igyekeztem alapos lenni. Használad azt, amire kiváncsi vagy..

    Megjegyzések:
    - próbáltam nagy dinamikájú témát keresni odakint (mekkora az előnye a hlg és log módoknak..)
    - ISO nagyrészt 100-on, de van amelyik módban 200 vagy 125 a minimum ugye.
    - készült normál (PP off) módban felvétel, HLG-ben (Tuninger ajánlása), HLG2-ben (hito ajánlása), valamint HLG3-ban is (net ajánlása), sőt Slog3-ban is. A fájlnevekből remélhetőleg egyértelműen kiderül mire gondolt a költő, vannak +1EV-s verziók is.
    Normál módokban bt.709, egyébként bt.2020-as színtér.

    Tuninger:
    "próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel."
    Gondolom most még az új Gopro elemzése is viszi az időd, de én ráérek. Iszom szavaid, nézem screenshot-jaid a következő témákban: :)

    - tudod-e vizualizálni a HLG-HLG2-HLG3 közötti különbséget? dinamika, zajszint..
    - rec709 felvétel helyett "jobbak", "finomabbak"-e a színek a bt2020->rec709 konverzió után vagy a bt2020 csak akkor hasznos, ha olyan megjelenítőn is nézzük?
    - jelent-e hatalmas előnyt a 4:2:2 színmintavétel? Pl. a piros cserép-kék ég találkozásánál kimutatható? Vagy csak akkor van haszna, ha keményen utómunkázunk, greenbox, stb? Én 27-es QHD monitoron nem igazán látom előnyét. Cserébe nincs hw-es dekódolásom rá, a proci meg izzad.
    - az Slog3-at is jellemzően 1EV-vel fölé kell lőni (vagy még inkább zebra 95?)
    - ezen a Sony vázon a 4k-120 ugye már croppolt (így zajosabb), de még ebben a módban is tudja a HDR formátumokat, sőt akár 4:2:2-t is! Dinamikában van bármi veszteség 60p-hez képest?
    - vettem fel AVC-ben is, mivel egész napos forgatás esetén sajnos sokaknál csak ez a kodek jöhet szóba, akkuidő és melegedés miatt. Örülnék egy 8 bit vs 10 bit vizualizációnak mondjuk a 45-ös video vs 07-es :U
    - DJI-nál mintha nem kéne +1EV a HLG-khez, jól látom? Valamint a D-logM akkor tényleg rec.709 színekkel dolgozik?
    - most akkor mi a javasolt DJI-nál: HLG vagy D-logM?

    A Mini2 nem mai gép, csak épp kéznél volt :B

    Hálás köszönet, ha bárki hasznos infót ad a témához!
    A legfőbb kérdés persze az, hogy tudnék ezekből áll-leejtős HDR anyagot készíteni egy OLED tv-re, monitorra? :DDD

  • nozs23
    addikt

    4K60 nem oversamplinges módban tuti rendben van az R6III. Persze nem védeni akarom a kamerát, bármennyire is úgy tűnik. Csak nekem pl eddig 1x volt egyben 55 perces snittem egy templomi szertartás 38 fokban amikor az A7sIII is bejelezte hogy meleg van.
    Egyébként 30 perc alattiak a leghosszabb snittjeim, vagyis amikor tudom hogy olyan felvétel van csak átlökném subsamplinges módba és kész, minden más mehet oversamplinges 4K60ban.
    De néha meg annyira világos van hogy kell az EVF hogy láss valamit. Studios vakus fotózásnál meg jól jönne a mechanical shutter.

    Oversampling nélkül szar a képe. EVF-et sosem használok, monitort mindig fel tudom tolni annyira, hogy ne zavarjon, úgyhogy engem az nem izgat. Ha Canonban gondolkoznék, akkor biztos ezt venném az R6 helyett.
    Ezt a thermal thresholdot pedig nem akarom kitapasztalni. Most oké, hogy tesztben 20p alatt melegszik túl, mi van ha én 40 perc alatt csinálok 20 perc anyagot? 100% biztonságban vagyok, vagy nézegethetem a bart, ahogy megy felfele? Annyi stresszel jár amúgy is egy ilyen munka, hogy ezt a hátam közepére nem kívánom.

  • Tuninger
    Topikgazda

    4K/60-ban túlmelegszik az R6III, pont ugyanúgy, vagy még hamarabb, mint az R6II. Van egy csomó YT teszt, reddit thread róla. Én pl. kizárt, hogy bevállalnám esküvőre.

    4K60 nem oversamplinges módban tuti rendben van az R6III. Persze nem védeni akarom a kamerát, bármennyire is úgy tűnik. Csak nekem pl eddig 1x volt egyben 55 perces snittem egy templomi szertartás 38 fokban amikor az A7sIII is bejelezte hogy meleg van.
    Egyébként 30 perc alattiak a leghosszabb snittjeim, vagyis amikor tudom hogy olyan felvétel van csak átlökném subsamplinges módba és kész, minden más mehet oversamplinges 4K60ban.
    De néha meg annyira világos van hogy kell az EVF hogy láss valamit. Studios vakus fotózásnál meg jól jönne a mechanical shutter.

  • Márton
    nagyúr

    Na, ma csinálok rövid tesztfájlokat ZV-vel (normál, HLG, Slog3..) és Mini 4 pro-val.
    Végére akarok járni :R

  • nozs23
    addikt

    Miért választaná bárki egy R6 III helyett?

    mondjuk arra kiváncsi lennék, hogy a C50 vagy az R6 III féle szenzorkiolvasása van e, mert Gerald Undone (ki nyugdíjba vonult) tesztjei alapján a két kamera bár ugyanazzal a szenzorral bír, 1EV köztük a dinamika különbség. Gondolom több bitet használ a C50 kiolvasásnál, emiatt jobban melegszik, de ezt a venti ledolgozza, ami az R6-ból hiányzik.
    Nem mintha az R6 dinamikája kevés lenne, csak minek fizetnél többet a V-ért ha nem kapsz nagyobb kijelzőt, de az EVF-et és a mechanical shuttert is bukod?
    Hasonló a story mint a Nikon Z6 III és a Zr esetén, csak ott legalább nagy a kijelző a Zr-en

    4K/60-ban túlmelegszik az R6III, pont ugyanúgy, vagy még hamarabb, mint az R6II. Van egy csomó YT teszt, reddit thread róla. Én pl. kizárt, hogy bevállalnám esküvőre.

  • Tuninger
    Topikgazda

    Elég sokan fogják, ha egyszer a kialakítás népszerűbb az FX3 óta (annál azért jobb a Canon kijelző). Kevesebb, nem több, 20-50/4 kitben főleg. (Újabb obi, ami fájhat m43-nak 10-25/1.7-tel összevetve.)
    Zr-hez képest igaz, nincs nagy kijelző, 32-bites audio. De van aktív hűtés, jó tömörített kodek, sima SD, két kártyás rögzítés, full HDMI, open gate, elég sok dolog, ill. az egész EF-RF rendszer nagyobb, átgondoltabb videós felhasználásra (persze a Nikon is fejlődik).

    aktuális árat néztem az R6 III esetén, nem nyitóárat, mikor normalizálódnak, a V tényleg jó deal lesz. De egy árban az R6 III-al melyiket választanád?

  • p_adam
    addikt

    Miért választaná bárki egy R6 III helyett?

    mondjuk arra kiváncsi lennék, hogy a C50 vagy az R6 III féle szenzorkiolvasása van e, mert Gerald Undone (ki nyugdíjba vonult) tesztjei alapján a két kamera bár ugyanazzal a szenzorral bír, 1EV köztük a dinamika különbség. Gondolom több bitet használ a C50 kiolvasásnál, emiatt jobban melegszik, de ezt a venti ledolgozza, ami az R6-ból hiányzik.
    Nem mintha az R6 dinamikája kevés lenne, csak minek fizetnél többet a V-ért ha nem kapsz nagyobb kijelzőt, de az EVF-et és a mechanical shuttert is bukod?
    Hasonló a story mint a Nikon Z6 III és a Zr esetén, csak ott legalább nagy a kijelző a Zr-en

    Elég sokan fogják, ha egyszer a kialakítás népszerűbb az FX3 óta (annál azért jobb a Canon kijelző). Kevesebb, nem több, 20-50/4 kitben főleg. (Újabb obi, ami fájhat m43-nak 10-25/1.7-tel összevetve.)
    Zr-hez képest igaz, nincs nagy kijelző, 32-bites audio. De van aktív hűtés, jó tömörített kodek, sima SD, két kártyás rögzítés, full HDMI, open gate, elég sok dolog, ill. az egész EF-RF rendszer nagyobb, átgondoltabb videós felhasználásra (persze a Nikon is fejlődik).

  • Tuninger
    Topikgazda

    Miért választaná bárki egy R6 III helyett?

    mondjuk arra kiváncsi lennék, hogy a C50 vagy az R6 III féle szenzorkiolvasása van e, mert Gerald Undone (ki nyugdíjba vonult) tesztjei alapján a két kamera bár ugyanazzal a szenzorral bír, 1EV köztük a dinamika különbség. Gondolom több bitet használ a C50 kiolvasásnál, emiatt jobban melegszik, de ezt a venti ledolgozza, ami az R6-ból hiányzik.
    Nem mintha az R6 dinamikája kevés lenne, csak minek fizetnél többet a V-ért ha nem kapsz nagyobb kijelzőt, de az EVF-et és a mechanical shuttert is bukod?
    Hasonló a story mint a Nikon Z6 III és a Zr esetén, csak ott legalább nagy a kijelző a Zr-en

  • Tuninger
    Topikgazda

    Nem vagyok jártas DJI Log-ban, de utána olvasva a DLog-M nem tűnik BT709-nek, hanem arra van tervezve, hogy könnyen lehessen belőle Rec709-et gyurmázni vagy egy korrekciós LUT-tal konvertálni.

    A "jobb színek" meg relatív, technikai vagy művészi értelemben kérdezed? Technikailag a Rec2020 nyilván egy nagyobb merítés, rengeteg olyan színnel, amit a Rec709 megjeleníteni sem képes, de művészeti értelemben szerintem mindegy, nem ezen fog múlni, hogy valami szép vagy sem.

    a D-LogM lehet hogy BT709-re van tagelve metadat alapján, de valójában HLG a gammája, a gamutja meg egy módosított D-Gamut.
    vagyis ha color space transformnál D-Gamut / Arib HLG Std67 az input device transform, egész korrektek lesznek a színek a piros kivételével. De van D-LogM-REC2020 HLG konverzios LUT-om a korábban linkelt LUT pakkban

    A DJI drónoknál nem tudom hogy megy, de akciókameráknál hiába van letekerve az élesítés, a HLG túlélesít, míg a D-LogM kevésbé

  • Stauffenberg
    nagyúr

    dji mini 4 pro tud normal 8bitet, hlg 10bit bt2020-at, valamint dlog-m 10bitet, ám ott megint csak bt709. vajon miert? hlg-ben jobbak lesznek a szinek? :U

    Nem vagyok jártas DJI Log-ban, de utána olvasva a DLog-M nem tűnik BT709-nek, hanem arra van tervezve, hogy könnyen lehessen belőle Rec709-et gyurmázni vagy egy korrekciós LUT-tal konvertálni.

    A "jobb színek" meg relatív, technikai vagy művészi értelemben kérdezed? Technikailag a Rec2020 nyilván egy nagyobb merítés, rengeteg olyan színnel, amit a Rec709 megjeleníteni sem képes, de művészeti értelemben szerintem mindegy, nem ezen fog múlni, hogy valami szép vagy sem.

  • hibavissza
    veterán

    A GoPro sztorija klasszikus kompetencia csapda: nem tudtak kitörni a saját sikertermékükből, azaz több lábra állni, miközben telítődött a piac. Az akciókamera tipikusan az a termék, amit nem cserélgetsz évente, ha teszi a dolgát. Így minél jobbak lettek a termékeik, annál kevesebbet vettek a következő generációból.
    (Nekem egy Hero 9 van, használtan vettem 4 éve és azóta még csak rá sem kerestem az újabb típusokra. Talán majd veszek rá ND filtert, hogy vakító napfényben se essen szét a kép, de ez a max.)
    Közben még a konkurencia is felzárkózott, csak míg nekik ez egy termékkategória a sok közül, addig a GoPro-nak kb. az egyetlen.

    Van azért eladás. Szerintem egy jóárasított bugmentes mission 1 még bőven tud annyit termelni, hogy ne menjenek csődbe. Van egy jelentős réteg aki, ha választani kell inkább a "hazai" mellett dönt. A piac szűkülésére - a kétezres évek óta trendszerű szorgos kínai másolók miatt - lehetett azért számítani. Kár, hogy a tulajok ennyire szabadulni akarnak tőle. Nem tesz jót.

  • Márton
    nagyúr

    dji mini 4 pro tud normal 8bitet, hlg 10bit bt2020-at, valamint dlog-m 10bitet, ám ott megint csak bt709. vajon miert? hlg-ben jobbak lesznek a szinek? :U

  • ben2
    aktív tag

    Én azt mondom jobb későn mint soha. Mondjuk megint hazudnak. Nem MFT a gép csak a szenzora az. A képkör miatt a rajz alig nagyobb az egy inches szenzorú kompaktoknál, de ez legyen a legnagyobb baj vele. Ha már egy kártyás, ennyi pénzért beletehettek volna mondjuk 32 GB flash tárhelyet vagy két darab powered usb 3.2 ki-bemenetet külső ssd-nek és power banknak és mondjuk 100 mm ekv. végű optikát. Valamint vagy a kijelzőnek kéne ki és felhajthatónak lennie vagy a keresőnek kellene felhajlónak. Akkor azt mondom meg is érne ennyi pénzt és meg is venném az S5 helyett. Zajos, szűk dinamika, de tényleg kis méret.

    Mission 1. Csődben a GoPro. [link] Én elképzelni nem tudom mi vitte őket csődbe. Mert az R&D nem. Gondolom ahogy csökkent az eladás nőtt a tulajok étvágya. Elképesztő, hogy lehet egy ilyen brandet csődbe vinni. Ha a DJI-nak lenne humorérzéke piti pénzért megvenné a nevet és a kifutott kameráit azon árulná tovább. Nem tudom mi lesz a Mission 1-gyel ezek után. Szinte biztos vagyok, hogy a DJI kihoz valami válaszlépést amivel a földbe gyalulja.

    A GoPro sztorija klasszikus kompetencia csapda: nem tudtak kitörni a saját sikertermékükből, azaz több lábra állni, miközben telítődött a piac. Az akciókamera tipikusan az a termék, amit nem cserélgetsz évente, ha teszi a dolgát. Így minél jobbak lettek a termékeik, annál kevesebbet vettek a következő generációból.
    (Nekem egy Hero 9 van, használtan vettem 4 éve és azóta még csak rá sem kerestem az újabb típusokra. Talán majd veszek rá ND filtert, hogy vakító napfényben se essen szét a kép, de ez a max.)
    Közben még a konkurencia is felzárkózott, csak míg nekik ez egy termékkategória a sok közül, addig a GoPro-nak kb. az egyetlen.

  • hibavissza
    veterán

    8 évet kellett várni az LX100 II utódjára, de össze lett rakva. Pedig csak annyi tortént hogy belerakták a GH7 szenzorát.

    kár hogy ilyen drága, szuper gép lett.

    izgalmas a hét, ma jön a canon R6 V és a sony A7r6, holnap meg a DJI Pocket 4P, a pletykák szerint 17 EV dinamikával

    Én azt mondom jobb későn mint soha. Mondjuk megint hazudnak. Nem MFT a gép csak a szenzora az. A képkör miatt a rajz alig nagyobb az egy inches szenzorú kompaktoknál, de ez legyen a legnagyobb baj vele. Ha már egy kártyás, ennyi pénzért beletehettek volna mondjuk 32 GB flash tárhelyet vagy két darab powered usb 3.2 ki-bemenetet külső ssd-nek és power banknak és mondjuk 100 mm ekv. végű optikát. Valamint vagy a kijelzőnek kéne ki és felhajthatónak lennie vagy a keresőnek kellene felhajlónak. Akkor azt mondom meg is érne ennyi pénzt és meg is venném az S5 helyett. Zajos, szűk dinamika, de tényleg kis méret.

    Mission 1. Csődben a GoPro. [link] Én elképzelni nem tudom mi vitte őket csődbe. Mert az R&D nem. Gondolom ahogy csökkent az eladás nőtt a tulajok étvágya. Elképesztő, hogy lehet egy ilyen brandet csődbe vinni. Ha a DJI-nak lenne humorérzéke piti pénzért megvenné a nevet és a kifutott kameráit azon árulná tovább. Nem tudom mi lesz a Mission 1-gyel ezek után. Szinte biztos vagyok, hogy a DJI kihoz valami válaszlépést amivel a földbe gyalulja.

  • Elektrosokk
    veterán

    Pedig csak annyi tortént hogy belerakták a GH7 szenzorát.

    Azért ez egy kicsit szigorú. Benne van a legújabb proci a csúcs FF gépekből, legjobb MFT szenzor, egy teljesen új fém ház, kijelző, EVF és akksi. Gyakorlatilag egyedül az optika az ami nem sokat változott papíron. Most szoftveres dolgokba bele se megyek, mert az egy még hosszabb lista. Cuki valami amúgy, mindig ráizgulok ezekre, aztán eszembe jut, hogy nem kell semmi a telefonom és a munkagép közé.

    Ez most nem kicsit nyálcsorgatós cucc.

    Remélem a fuji is megcsinálja, KF szenzorral. :DD

  • nozs23
    addikt

    8 évet kellett várni az LX100 II utódjára, de össze lett rakva. Pedig csak annyi tortént hogy belerakták a GH7 szenzorát.

    kár hogy ilyen drága, szuper gép lett.

    izgalmas a hét, ma jön a canon R6 V és a sony A7r6, holnap meg a DJI Pocket 4P, a pletykák szerint 17 EV dinamikával

    Pedig csak annyi tortént hogy belerakták a GH7 szenzorát.

    Azért ez egy kicsit szigorú. Benne van a legújabb proci a csúcs FF gépekből, legjobb MFT szenzor, egy teljesen új fém ház, kijelző, EVF és akksi. Gyakorlatilag egyedül az optika az ami nem sokat változott papíron. Most szoftveres dolgokba bele se megyek, mert az egy még hosszabb lista. Cuki valami amúgy, mindig ráizgulok ezekre, aztán eszembe jut, hogy nem kell semmi a telefonom és a munkagép közé.

  • Tuninger
    Topikgazda

    [link] 4K 60p 4:2:2, Phase AF. 10 éve kellett volna kiadni. Feléért kéne is. De azért jó látni, hogy végre vannak ilyen klassz gépek.

    8 évet kellett várni az LX100 II utódjára, de össze lett rakva. Pedig csak annyi tortént hogy belerakták a GH7 szenzorát.

    kár hogy ilyen drága, szuper gép lett.

    izgalmas a hét, ma jön a canon R6 V és a sony A7r6, holnap meg a DJI Pocket 4P, a pletykák szerint 17 EV dinamikával

  • hibavissza
    veterán

    [link] 4K 60p 4:2:2, Phase AF. 10 éve kellett volna kiadni. Feléért kéne is. De azért jó látni, hogy végre vannak ilyen klassz gépek.

  • hibavissza
    veterán

    Hajdanán a GH5nél, még a VLOG-L megjelenése előtt óriásit ment a usereknél hogy HLG-ben vettek fel de ott is valahogy REC709 gamuttal és mindenki imádta az eredményt.
    Aztán standard lett a VLOG és már egyre kevesebb embert érdekelt.

    Ez a tipikus megerőszakolása a profilnak, de ha egyszer tényleg jól tud kinézni... a Sonynál messze a legnormálisabb eredményt adja out of camera.

    Kipróbálom. Csak előbb meglegyen a gopro teszt.

    Csak úgy egy jó filter teszt: [link]

  • Tuninger
    Topikgazda

    Én is összevetem a vlogot a hlg-vel. Eddig azért nem foglalkoztam vele, mert minden szakos írásból nekem az jött le, hogy a hlg egy nem valid megoldás. Másrészt a vlog a gyári luttal teljesen szép eredményt adott. Igaz random sok maszatolással.

    Hajdanán a GH5nél, még a VLOG-L megjelenése előtt óriásit ment a usereknél hogy HLG-ben vettek fel de ott is valahogy REC709 gamuttal és mindenki imádta az eredményt.
    Aztán standard lett a VLOG és már egyre kevesebb embert érdekelt.

    Ez a tipikus megerőszakolása a profilnak, de ha egyszer tényleg jól tud kinézni... a Sonynál messze a legnormálisabb eredményt adja out of camera.

  • hibavissza
    veterán

    Azóta is próbálok ám releváns tesztet csinálni hogy kontrázzak, csak mindig valami félremegy. Talán holnapra meglesz.

    Márton: a 12 EV dinamika az Nitben vagyis fényerőben piszok sok ám... Ha úgy nézzük hogy a kalibrált 120 nites monitor 6EV-re van kitalálva, akkor 240-480-960 nittel még mindig 9EV átfogott dinamikánál vagyunk...

    Én is összevetem a vlogot a hlg-vel. Eddig azért nem foglalkoztam vele, mert minden szakos írásból nekem az jött le, hogy a hlg egy nem valid megoldás. Másrészt a vlog a gyári luttal teljesen szép eredményt adott. Igaz random sok maszatolással.

  • Tuninger
    Topikgazda

    Miért nem logban? Az adja a legtöbb dinamikát. Egyszerűen nem vágom. HLG-ben rögzítesz és SDR kijelzőn szerkeszted? Ebből hogyan lesz bármi használható? HLG egy torzszülött valójában. Vagy az SDR lesz rossz vagy a HDR, mert tone mapingból egy van benne két fajta gamma görbéhez. Nem mindegy, hogy a roll offot hogy mapingeled. Ezért a kánon szerint a HLG SDR kijelzőn nem szép. Szal nem értem. Bocs.

    Azóta is próbálok ám releváns tesztet csinálni hogy kontrázzak, csak mindig valami félremegy. Talán holnapra meglesz.

    Márton: a 12 EV dinamika az Nitben vagyis fényerőben piszok sok ám... Ha úgy nézzük hogy a kalibrált 120 nites monitor 6EV-re van kitalálva, akkor 240-480-960 nittel még mindig 9EV átfogott dinamikánál vagyunk...

  • Márton
    nagyúr

    'szér kellett nekem oled monitort vennem, meg hdr-t tudó Sony kamot :DDD

    Naponta több órám megy el ilyenek olvasával:


    ha valakit érdekel a nyúl ürege és vágja az angolt itt egy link

  • Márton
    nagyúr

    igen, ezzel aznap szembesültem, hogy az egész napos forgatás miatt kénytelen voltam avc-t használni, ahol 8 bites a dolog :(
    Nem értem miért nincs h265-tel 30p. Csak 24/50/60/100/120..
    :U

    Más sem érti.. évek óta...
    [link]
    [link]

    Sony válasza:
    CDN media

    :O

  • Márton
    nagyúr

    azt nem mondtam hogy a 10 bitből engedj… a HDR-hez kell, sávosodni fog a highlight amint elkezded kicsit széthúzni.
    SDR-ben legalabb jol fog kinézni, csak adsz neki egy color space transformot rec2020-bol rec709-re, a kontrasztot utána húzod ízlés szerint és kész is van.

    igen, ezzel aznap szembesültem, hogy az egész napos forgatás miatt kénytelen voltam avc-t használni, ahol 8 bites a dolog :(
    Nem értem miért nincs h265-tel 30p. Csak 24/50/60/100/120..
    :U

  • Tuninger
    Topikgazda

    Megvolt az esküvő, végül HLG2-ben mentem bt2020-szal, de csak avc 60mbps, 8bit 4:2:0-án. Ne melegedjen, több férjen a kártyára, stb..
    Azért remélem egy kis utómunkával jobb eredményt tudok majd kihozni mintha PP off-al mentem volna.

    azt nem mondtam hogy a 10 bitből engedj… a HDR-hez kell, sávosodni fog a highlight amint elkezded kicsit széthúzni.
    SDR-ben legalabb jol fog kinézni, csak adsz neki egy color space transformot rec2020-bol rec709-re, a kontrasztot utána húzod ízlés szerint és kész is van.

  • Márton
    nagyúr

    Megvolt az esküvő, végül HLG2-ben mentem bt2020-szal, de csak avc 60mbps, 8bit 4:2:0-án. Ne melegedjen, több férjen a kártyára, stb..
    Azért remélem egy kis utómunkával jobb eredményt tudok majd kihozni mintha PP off-al mentem volna.

  • hibavissza
    veterán

    mármint a samplek eleg ha csak 100Mbps-ek, abban mesz amiben akarsz.

    hibavissza: a panánál is és a sonynál is a legszebb out if cam (SDR) színeket a módosított HLG profilból lehet kihozni, pont amiatt hogy linearis az alja es szép roll-offos a teteje a görbének. Én mai napig módosított HLG-t használok a sonyn

    Miért nem logban? Az adja a legtöbb dinamikát. Egyszerűen nem vágom. HLG-ben rögzítesz és SDR kijelzőn szerkeszted? Ebből hogyan lesz bármi használható? HLG egy torzszülött valójában. Vagy az SDR lesz rossz vagy a HDR, mert tone mapingból egy van benne két fajta gamma görbéhez. Nem mindegy, hogy a roll offot hogy mapingeled. Ezért a kánon szerint a HLG SDR kijelzőn nem szép. Szal nem értem. Bocs.

  • Tuninger
    Topikgazda

    ergo a h264et el lehet felejteni
    h265ben meg nincs 30p
    60p-ben meg kevesebbet bir, jobban melegszik
    ehhh

    illetve 422ben van, de nincs 5xes geforceom

    mármint a samplek eleg ha csak 100Mbps-ek, abban mesz amiben akarsz.

    hibavissza: a panánál is és a sonynál is a legszebb out if cam (SDR) színeket a módosított HLG profilból lehet kihozni, pont amiatt hogy linearis az alja es szép roll-offos a teteje a görbének. Én mai napig módosított HLG-t használok a sonyn

  • hibavissza
    veterán

    Nem értem miért használják a HLG-t? Az egy elavult, kényszer szülte házi szabvány. Használja egyáltalán valaki? Dolby Vision és HDR10 van használatban az SDR mellett az összes szolgáltatónál. Miért birkóztok vele mégis?

  • Márton
    nagyúr

    A HLG1-2-3nál a lineáris szakasz picit más mint a "normál" HLGnél, picit játszanak a kontraszttal, azért javasoltam a normál HLGt mert az a szabványon megy.

    Egyébként a clipping pointot shifteli, a HLG3 az 100 IREn ég ki, a HLG2 az 95ön, a HLG1 az 87en, és a minimum ISO is ezért mászik lefele ISO125-ISO100-ISO80?-ra.

    Ami a probléma, hogy / 8bites codecnél biztosan/ a HLG elég expo érzékeny, Vagyis a +1EV-s HLGből sokkal nehezebb pontos REC709 korrekciót csinálni mint a 0EV-sből.

    Ha megtanultad használni az SLOG3at, menj abban, ha nem és fizetnek érte, menj abban amiben biztosnak érzed magad, ha nem fizetnek érte és csak saját magad szórakoztatása, akkor lehet játszani a HLGvel.
    De az SLOGból biztosabban lehet utólag szép HDRt gyúrni

    ergo a h264et el lehet felejteni
    h265ben meg nincs 30p
    60p-ben meg kevesebbet bir, jobban melegszik
    ehhh

    illetve 422ben van, de nincs 5xes geforceom

  • Tuninger
    Topikgazda

    A HLG1-2-3nál a lineáris szakasz picit más mint a "normál" HLGnél, picit játszanak a kontraszttal, azért javasoltam a normál HLGt mert az a szabványon megy.

    Egyébként a clipping pointot shifteli, a HLG3 az 100 IREn ég ki, a HLG2 az 95ön, a HLG1 az 87en, és a minimum ISO is ezért mászik lefele ISO125-ISO100-ISO80?-ra.

    Ami a probléma, hogy / 8bites codecnél biztosan/ a HLG elég expo érzékeny, Vagyis a +1EV-s HLGből sokkal nehezebb pontos REC709 korrekciót csinálni mint a 0EV-sből.

    Ha megtanultad használni az SLOG3at, menj abban, ha nem és fizetnek érte, menj abban amiben biztosnak érzed magad, ha nem fizetnek érte és csak saját magad szórakoztatása, akkor lehet játszani a HLGvel.
    De az SLOGból biztosabban lehet utólag szép HDRt gyúrni

  • hito
    nagyúr

    Értem, tehát akkor:
    - HLG2, Bt.2020, +EV, ISO max 1600

    és majd utómunkában adok rá kontrasztot, színeket?
    És bt.2020-ban hagyom ha HDR-ként renderelem és töltöm fel, ha viszont SDR, akkor kell rá egy rec.709 lut?
    :R

    és majd utómunkában adok rá kontrasztot, színeket?

    Igen. Bár mondjuk telítettségből tapasztalataim szerint inkább visszavenni kell majd.

    És bt.2020-ban hagyom ha HDR-ként renderelem és töltöm fel, ha viszont SDR, akkor kell rá egy rec.709 lut?

    Én konvertálni szoktam HG8009G33-ba (+ WB, tint, brightness, contrast, saturation, lift, gain gamma ízlés szerint, ez kb. pár perc) nem szoktam HDR-ben nézni. Az eredetit meg archiválom, ha a jövőben máshogy gondolnám :)

  • Márton
    nagyúr

    Szerintem a HLG2 az arany középút. A HLG3 már zajosabb, FF-nél mondjuk nem lenne jelentősége, de APSC már kávéház. Mindenesetre nem ezen fog elcsúszni a dolog, úgyhogy nagy jelentősége nincs szerintem. Lényeg, hogy HLG legyen és utólag dolgozd fel, ne a vázból akarj kész anyagot. Hidd el, teszteltem eleget, ebben az egyben nyugodtan hallgathatsz rám :D

    Értem, tehát akkor:
    - HLG2, Bt.2020, +EV, ISO max 1600

    és majd utómunkában adok rá kontrasztot, színeket?
    És bt.2020-ban hagyom ha HDR-ként renderelem és töltöm fel, ha viszont SDR, akkor kell rá egy rec.709 lut?
    :R

  • hito
    nagyúr

    igen, de van 1.7-es obi is :)
    nem Tuninger (és AI) által javasolt HLG adja a legkevesebb zajt?

    Szerintem a HLG2 az arany középút. A HLG3 már zajosabb, FF-nél mondjuk nem lenne jelentősége, de APSC már kávéház. Mindenesetre nem ezen fog elcsúszni a dolog, úgyhogy nagy jelentősége nincs szerintem. Lényeg, hogy HLG legyen és utólag dolgozd fel, ne a vázból akarj kész anyagot. Hidd el, teszteltem eleget, ebben az egyben nyugodtan hallgathatsz rám :D

  • Márton
    nagyúr

    Nincs olyan nagy különbség dinamikában, viszont a HLG2 jobban bánik a zajjal. Gondolom esküvő lévén, lesz szép számmal indoor snitt is :B

    igen, de van 1.7-es obi is :)
    nem Tuninger (és AI) által javasolt HLG adja a legkevesebb zajt?

  • hito
    nagyúr

    Akkor most már HLG2? :)
    hihetetlen ez a szabvány, én meg azt hittem a programozás/webfejlesztésnél nincs szerteágazóbb téma :DDD

    Nincs olyan nagy különbség dinamikában, viszont a HLG2 jobban bánik a zajjal. Gondolom esküvő lévén, lesz szép számmal indoor snitt is :B

  • Márton
    nagyúr

    Nincs időd most ezt mélységeiben megérteni, ezért ne kísérletezz fél/negyed tudásra alapozva, mert ezt nem tudod újralőni ha elrontod. Menj biztosra. Lődd HLG2-ben BT2020 színtérrel, minden automatán és majd otthon Catalyst Browse-ban készre gyúrod 10perc alatt. Nagyon felhasználóbarát, direkt ilyen workflow-ra optimalizálva, hülyebiztos az egész. Ne akarj most kész anyagot kiimádkozni a vázból, mert nem lesz jó vége. Ez csináld, ha biztosra akarsz menni!

    Akkor most már HLG2? :)
    hihetetlen ez a szabvány, én meg azt hittem a programozás/webfejlesztésnél nincs szerteágazóbb téma :DDD

  • hito
    nagyúr

    Ok, de az esküvő ma lesz :DD
    Kockáztassak HLG-vel (egyébként miért nem HLG3? több helyen ezt javasolják), +ev kompenzációval vagy maradjak a biztos PP off-nál?
    Jó lenne egy ütős HDR esküvő demó :B

    AI:
    Mi a különbség?
    HLG (Standard): Ez az eredeti szabvány. Kicsit "konzervatívabb", de kevesebb zajt generál a sötét részeken. Cserébe a világos részeket (pl. a menyasszonyi ruha csillogása vagy az ablakon beáradó fény) hamarabb "kiégeti", mint a 3-as verzió.
    HLG3: Ezt a Sony kifejezetten arra optimalizálta, hogy a legnagyobb dinamikatartományt sajtolja ki a szenzorból. Jobban megőrzi a részleteket a csúcsfényekben (highlights), ami egy esküvőn a fehér ruha és az erős fények miatt kulcsfontosságú.

    "A HLG-t nem szerencsés gyurmázni, de egy kis kontrasztnövelést elbír."
    Nem tudom, valahogy a színek is olyan fakók, sárgásak. mindenképp kell valami utómunka. Vagy ez a bt2020 miatt van? csak egy rec709 konvert kell, akkor helyreállnak a színek?

    :R

    Nincs időd most ezt mélységeiben megérteni, ezért ne kísérletezz fél/negyed tudásra alapozva, mert ezt nem tudod újralőni ha elrontod. Menj biztosra. Lődd HLG2-ben BT2020 színtérrel, minden automatán és majd otthon Catalyst Browse-ban készre gyúrod 10perc alatt. Nagyon felhasználóbarát, direkt ilyen workflow-ra optimalizálva, hülyebiztos az egész. Ne akarj most kész anyagot kiimádkozni a vázból, mert nem lesz jó vége. Ez csináld, ha biztosra akarsz menni!

  • Márton
    nagyúr

    Rosszul értelmezted amit írtam:
    A HLG az KÉPES ábrázolni nagy dinamikát, de a kis dinamájú képet nem fogja "széthúzni" A példafelvétel kis dinamikájú, normál tartományba belefér.

    Ha felvétel közben váltogatod akkor HLGként kezeli a lejátszó, de az SLOG3 az HLGben ábrázolva minden lesz csak jó nem.

    Az SLOG3 előnye hogyha Davinciben csinálsz rá egy megfelelő tonemappinget akkor szépen behúzogathatod a highlightot ahova szeretnéd. A HLG-t nem szerencsés gyurmázni, de egy kis kontrasztnövelést elbír.

    Az LG anyagok értelemszerűen nem "auto" módban lettek rögzítve és masterelve.

    Egyébként mondom: +1EV kompenzációval a HLG már tetszetősebb lesz.

    Remélem hétfőn lesz időm egy tutorial készítésre. Addig is lőj minél több SLOG3 felvételt, amit tölts is fel, hogy tudjak rajta példálozni. 100Mbps bőven elég, képkockaszám sem kell 50 legyen. Mondjuk a screenrecording xarul fog kinézni mert a monitoring windowt SDRben fogja mutatni.

    Ok, de az esküvő ma lesz :DD
    Kockáztassak HLG-vel (egyébként miért nem HLG3? több helyen ezt javasolják), +ev kompenzációval vagy maradjak a biztos PP off-nál?
    Jó lenne egy ütős HDR esküvő demó :B

    AI:
    Mi a különbség?
    HLG (Standard): Ez az eredeti szabvány. Kicsit "konzervatívabb", de kevesebb zajt generál a sötét részeken. Cserébe a világos részeket (pl. a menyasszonyi ruha csillogása vagy az ablakon beáradó fény) hamarabb "kiégeti", mint a 3-as verzió.
    HLG3: Ezt a Sony kifejezetten arra optimalizálta, hogy a legnagyobb dinamikatartományt sajtolja ki a szenzorból. Jobban megőrzi a részleteket a csúcsfényekben (highlights), ami egy esküvőn a fehér ruha és az erős fények miatt kulcsfontosságú.

    "A HLG-t nem szerencsés gyurmázni, de egy kis kontrasztnövelést elbír."
    Nem tudom, valahogy a színek is olyan fakók, sárgásak. mindenképp kell valami utómunka. Vagy ez a bt2020 miatt van? csak egy rec709 konvert kell, akkor helyreállnak a színek?

    :R

  • Tuninger
    Topikgazda

    Közben, beállítottam MPC-BE + Madvr-t, csodásak az LG demo mkv-k. Ez pipa. :K
    Csináltam gyorsan saját tesztvideót is a zve10-ii-vel:
    4k-50 hevc, 10 bit, BT.2020 színek.
    Felvétel közben váltogattam: hlg, slog3 és PP off.
    Azt hittem megnyitva a beállított mpc-be-n, azonnal jó lesz a HLG rész, hisz ezt olvastam róla, hogy nemigen igényel utómunkát, out of box jó. De nem így van, nem olyan áll-leejtős, brutál kontrasztos. Akkor ezen is kell még alakítani egy szerkesztőben és újratömörítve kirenderelni? Itt elakadtam..

    Egyáltalán lehet így menet közben állítgatni a színprofilokat, szabályos ez? :D
    Mert az mp4 metadatában azt látom:
    Transfer characteristics : HLG
    de ugye csak az első néhány mp az :)

    Köszi, ha valakinél megvan a mindentudás könyve! :R

    Rosszul értelmezted amit írtam:
    A HLG az KÉPES ábrázolni nagy dinamikát, de a kis dinamájú képet nem fogja "széthúzni" A példafelvétel kis dinamikájú, normál tartományba belefér.

    Ha felvétel közben váltogatod akkor HLGként kezeli a lejátszó, de az SLOG3 az HLGben ábrázolva minden lesz csak jó nem.

    Az SLOG3 előnye hogyha Davinciben csinálsz rá egy megfelelő tonemappinget akkor szépen behúzogathatod a highlightot ahova szeretnéd. A HLG-t nem szerencsés gyurmázni, de egy kis kontrasztnövelést elbír.

    Az LG anyagok értelemszerűen nem "auto" módban lettek rögzítve és masterelve.

    Egyébként mondom: +1EV kompenzációval a HLG már tetszetősebb lesz.

    Remélem hétfőn lesz időm egy tutorial készítésre. Addig is lőj minél több SLOG3 felvételt, amit tölts is fel, hogy tudjak rajta példálozni. 100Mbps bőven elég, képkockaszám sem kell 50 legyen. Mondjuk a screenrecording xarul fog kinézni mert a monitoring windowt SDRben fogja mutatni.

  • Márton
    nagyúr

    Márpedig olyan mint youtubeon csak akkor lesz ha manuálisan csinálod…

    alapvetően bevágod HLG (1-2-3 nélkül) - BT2020-ba, beállítod az expóz 0.0 EV-re és filmezel. Ekkor jössz rá hogy normál körülmények között mennyire kevés helyen van szükség az extra dinamikára. kb olyan 200-300 Nitig fog felkóvájogni, aminél már látod a hatást, csak nem lesz meg a wow

    Ha feltekered az EV kompot +1.0 EV-re akkor sokkal vilagosabb lesz az egész, de “csúnyán” be tudja ütni a fejét. Bár valszeg a kijelződnek hamarabb lesz vége mint a HLG 1000 nites teteje.

    a b., verzió hogy SLOG3-sgamut3.cineben mész, Davinci color managed workflowval, input slog3, ouput HLG HDR, és szépen klippenként húzogatod az offset expót és a kontrasztot. ha bármi máshoz nyúlsz, hamar rájössz hogy ez miért külön szakma :D próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel.

    Közben, beállítottam MPC-BE + Madvr-t, csodásak az LG demo mkv-k. Ez pipa. :K
    Csináltam gyorsan saját tesztvideót is a zve10-ii-vel:
    4k-50 hevc, 10 bit, BT.2020 színek.
    Felvétel közben váltogattam: hlg, slog3 és PP off.
    Azt hittem megnyitva a beállított mpc-be-n, azonnal jó lesz a HLG rész, hisz ezt olvastam róla, hogy nemigen igényel utómunkát, out of box jó. De nem így van, nem olyan áll-leejtős, brutál kontrasztos. Akkor ezen is kell még alakítani egy szerkesztőben és újratömörítve kirenderelni? Itt elakadtam..

    Egyáltalán lehet így menet közben állítgatni a színprofilokat, szabályos ez? :D
    Mert az mp4 metadatában azt látom:
    Transfer characteristics : HLG
    de ugye csak az első néhány mp az :)

    Köszi, ha valakinél megvan a mindentudás könyve! :R

  • Tuninger
    Topikgazda

    Kva idegesítő a sok szemét clickbait Mission 1 Youtube teszt. Mind kamu. Ha nem mondta volna Tuninger, hogy embargó van május 21-ig be is dőltem volna. Nem néztem meg egyet sem csak beletekertem, de a legnevetségesebbek ahol 40 percet megy a beszélő fej 1 db bevágott képpel. Mekkora hülye az aki végignézi. És vannak...mi a tökömet lehet dumálni egy embargós kalandkameráról 40 percet? Ez már a környezetszennyezés kategória.

    DC rainmaker videója (mindkettő) nagyon is jó, mert bár nem mutathat anyagot, nagyon sok információt mond el ami kérdés. illetve neki lesznek letölthető original felvételei, ráadásul sidebyside Action6, Hero 13, Ace Pro2 originalokkal.

  • hibavissza
    veterán

    Kva idegesítő a sok szemét clickbait Mission 1 Youtube teszt. Mind kamu. Ha nem mondta volna Tuninger, hogy embargó van május 21-ig be is dőltem volna. Nem néztem meg egyet sem csak beletekertem, de a legnevetségesebbek ahol 40 percet megy a beszélő fej 1 db bevágott képpel. Mekkora hülye az aki végignézi. És vannak...mi a tökömet lehet dumálni egy embargós kalandkameráról 40 percet? Ez már a környezetszennyezés kategória.

  • hibavissza
    veterán

    ez hiánypótló írás, nagyon köszönjük!

    Egészen ocsmány marketinggel tolták anno a monitorokat. Mikor megvettem a sajátom rajta volt, hogy 130% srgb meg hdr400. A tesztekben csak azt néztem meg, hogy coverben meg van a 97-99% a hdr-t meg majd bekaccsoljuk oszt möglássuk. Kiderült, hogy az a hdr 400 azt jelenti valami VESA nevű mérés szerint tudja a 400 nitet. Én hülye meg azt hittem lesz hdr képes monitorom. Egészen elképesztő, hogy ilyen noname cég csinál magának egy gumiszabványt gombokért odaadja használatra és onnantól mehet is a megtévesztés.

  • Márton
    nagyúr

    Win10-re semmit, megszűnt az érdemi támogatása, még pár hónapig jön rá biztonsági folt, aztán kakukk. Tessék Win11-re frissíteni. :D

    Amúgy nem tudom, évekkel ezelőtt eljöttem Windowsról és fogalmam sincs mi megy ott azóta. De Mac-re sem tudok olyan desktop lejátszót mondani, ami biztosan jól kezeli a HDR forrásokat, mivel nekem csak TV van a nappaliban ami HDR képes, az meg kapja az Apple TV, HBO Max, Netflix és Youtube Premium előfizetéseket. Majd esetleg frissítem a tapasztalatokat, ha végre méltóztatik megjönni az új MacBookom*.

    Apple TV-ből natív app kell a HDR-hez, böngészős nem tudja (szóval kell egy eszköz amire tudsz appokat telepíteni és arról hajtod meg a monitort, konzol, HDMI-s TV okosító, stb). Abból ha indítasz egy trialt, akkor meg tudod nézni a Dolby Vision-t.

    ---

    *MacBook Pro 14" M5 24GB/1TB fogja váltani az M1-est. Nem ígérem, hogy lesz időm/energiám benchmarkokat futtatni rajta, de majd beszámolok a Resolve tapasztalatokról. Ennek már HDR kijelzője lesz, biztosan fogok tesztjelleggel HDR sample videókat csinálni, olyat majd rakok fel.

    Hát igen, van irodalma rendesen. :U

  • Stauffenberg
    nagyúr

    en is koszonom
    lejatszoszoftverekrol is kene valami hasonlo :D
    mit ajanlasz win10re? mpc be ok? DV megy, nem megy pcrol? olcso, mindenevo celeszkoz? stb
    :R

    Win10-re semmit, megszűnt az érdemi támogatása, még pár hónapig jön rá biztonsági folt, aztán kakukk. Tessék Win11-re frissíteni. :D

    Amúgy nem tudom, évekkel ezelőtt eljöttem Windowsról és fogalmam sincs mi megy ott azóta. De Mac-re sem tudok olyan desktop lejátszót mondani, ami biztosan jól kezeli a HDR forrásokat, mivel nekem csak TV van a nappaliban ami HDR képes, az meg kapja az Apple TV, HBO Max, Netflix és Youtube Premium előfizetéseket. Majd esetleg frissítem a tapasztalatokat, ha végre méltóztatik megjönni az új MacBookom*.

    Apple TV-ből natív app kell a HDR-hez, böngészős nem tudja (szóval kell egy eszköz amire tudsz appokat telepíteni és arról hajtod meg a monitort, konzol, HDMI-s TV okosító, stb). Abból ha indítasz egy trialt, akkor meg tudod nézni a Dolby Vision-t.

    ---

    *MacBook Pro 14" M5 24GB/1TB fogja váltani az M1-est. Nem ígérem, hogy lesz időm/energiám benchmarkokat futtatni rajta, de majd beszámolok a Resolve tapasztalatokról. Ennek már HDR kijelzője lesz, biztosan fogok tesztjelleggel HDR sample videókat csinálni, olyat majd rakok fel.

  • Márton
    nagyúr

    en is koszonom
    lejatszoszoftverekrol is kene valami hasonlo :D
    mit ajanlasz win10re? mpc be ok? DV megy, nem megy pcrol? olcso, mindenevo celeszkoz? stb
    :R

    meg aztán a filmekrol, demokrol.. honnan lehet hozzajutni? melyik sikerult igazan jol, amivel erdemes menozni a vendegek elott 😆

  • Márton
    nagyúr

    Ha jót akarsz magadnak és tovább ámuldoznál, akkor Dolby Vision vagy HDR10+ (a plusz fontos!) tartalmakat is nézz, mert a HLG sajnos a HDR formátumok legalja (jó okkal, de na... nem ez a HDR csúcsa).

    HLG - A jel alsó tartománya hagyományos gamma görbét követ, míg a felső fele logaritmikus, így lehet elérni, hogy a csúcsfényekben több részlet jelenjen meg, ha a kijelző is támogatja. Ha nem, akkor normál SDR-ként viselkedik (de csúnyább, mint egy eleve szépen megcsinált Rec709 SDR master, inkább szükségmegoldás). Főleg broadcast célra lett kifejlesztve, sávszél spórolási és visszafele kompatibilitási okokból, SDR kijelzőn is értékelhető (kettes alá IMHO) képet ad, de a Rec2020 kolorimetria alapkövetelmény, ami 4K UHDTV-k esetén adott, de Rec709 környezetben még a színek is torzulnak (FHD televíziók 99%-ka kiesik).

    HDR10 - A legelterjedtebb HDR szabvány, de buta mint a föld, statikus metaadatokkal dolgozik, ami a videó elején megmondja, hogy mi a legfeketébb fekete és a legvilágosabb csúcsfény és a TV ehhez hangolja magát. Ha nappali és éjszakai jelenetek váltakoznak, akkor kompromisszumos és nem tudod a TV-ben rejlő potenciált kihajtani. Cserébe open source és szabadon felhasználható szabvány.

    Dolby Vision - A többi szabványtól (10 bit) eltérően már 12 bites, ráadásul dinamikus metaadatokkal dolgozik, így a TV-nek akár képkockánként (de tömörítési okokból a valóságban inkább jelenetenként) meg tudja mondani, hogy hol van a feketék alja és a csúcsfények teteje, nem probléma neki, ha a sötét és világos jelenetek váltakoznak, mert adaptív. Licenc díjas, ami a széleskörű elterjedésének az egyik gátja (de például nekem eddig az összes Apple TV sorozatom ebben a formátumban jött). Youtube nem támogatja, mindegy mit írnak a feltöltők a videó címében.

    HDR10+ - A Samsung által (tovább)fejlesztett szabvány, dinamikus metaadatokkal, hogy konkurálhasson a Dolby Vision-nel, de továbbra is 10 bites. Az életben nem jött még szembe velem sehol.

    Btw a Youtube az összes létező formátumot el fogja kúrni, komoly szakirodalma van annak, hogyan kell úgy HDR anyagot feltölteni, hogy kevésbé akard kiszúrni a saját szemed, ráadásul ez a LUT alapú SDR konverzió is eléggé körülményes. A streaming (VOD) platformokon jellemzően fel van töltve egy-egy film SDR és HDR mastere (ha a kiadó volt annyira jófej) és a kijelződnek megfelelően indul el egyik vagy másik. A Youtube esetén is ez hozná a legjobb eredményt, de nyilvánvalóan rettegnek tőle, hogy akkor mennyire megugrana a szerverkapacitás-igény.

    en is koszonom
    lejatszoszoftverekrol is kene valami hasonlo :D
    mit ajanlasz win10re? mpc be ok? DV megy, nem megy pcrol? olcso, mindenevo celeszkoz? stb
    :R

  • Tuninger
    Topikgazda

    Ha jót akarsz magadnak és tovább ámuldoznál, akkor Dolby Vision vagy HDR10+ (a plusz fontos!) tartalmakat is nézz, mert a HLG sajnos a HDR formátumok legalja (jó okkal, de na... nem ez a HDR csúcsa).

    HLG - A jel alsó tartománya hagyományos gamma görbét követ, míg a felső fele logaritmikus, így lehet elérni, hogy a csúcsfényekben több részlet jelenjen meg, ha a kijelző is támogatja. Ha nem, akkor normál SDR-ként viselkedik (de csúnyább, mint egy eleve szépen megcsinált Rec709 SDR master, inkább szükségmegoldás). Főleg broadcast célra lett kifejlesztve, sávszél spórolási és visszafele kompatibilitási okokból, SDR kijelzőn is értékelhető (kettes alá IMHO) képet ad, de a Rec2020 kolorimetria alapkövetelmény, ami 4K UHDTV-k esetén adott, de Rec709 környezetben még a színek is torzulnak (FHD televíziók 99%-ka kiesik).

    HDR10 - A legelterjedtebb HDR szabvány, de buta mint a föld, statikus metaadatokkal dolgozik, ami a videó elején megmondja, hogy mi a legfeketébb fekete és a legvilágosabb csúcsfény és a TV ehhez hangolja magát. Ha nappali és éjszakai jelenetek váltakoznak, akkor kompromisszumos és nem tudod a TV-ben rejlő potenciált kihajtani. Cserébe open source és szabadon felhasználható szabvány.

    Dolby Vision - A többi szabványtól (10 bit) eltérően már 12 bites, ráadásul dinamikus metaadatokkal dolgozik, így a TV-nek akár képkockánként (de tömörítési okokból a valóságban inkább jelenetenként) meg tudja mondani, hogy hol van a feketék alja és a csúcsfények teteje, nem probléma neki, ha a sötét és világos jelenetek váltakoznak, mert adaptív. Licenc díjas, ami a széleskörű elterjedésének az egyik gátja (de például nekem eddig az összes Apple TV sorozatom ebben a formátumban jött). Youtube nem támogatja, mindegy mit írnak a feltöltők a videó címében.

    HDR10+ - A Samsung által (tovább)fejlesztett szabvány, dinamikus metaadatokkal, hogy konkurálhasson a Dolby Vision-nel, de továbbra is 10 bites. Az életben nem jött még szembe velem sehol.

    Btw a Youtube az összes létező formátumot el fogja kúrni, komoly szakirodalma van annak, hogyan kell úgy HDR anyagot feltölteni, hogy kevésbé akard kiszúrni a saját szemed, ráadásul ez a LUT alapú SDR konverzió is eléggé körülményes. A streaming (VOD) platformokon jellemzően fel van töltve egy-egy film SDR és HDR mastere (ha a kiadó volt annyira jófej) és a kijelződnek megfelelően indul el egyik vagy másik. A Youtube esetén is ez hozná a legjobb eredményt, de nyilvánvalóan rettegnek tőle, hogy akkor mennyire megugrana a szerverkapacitás-igény.

    ez hiánypótló írás, nagyon köszönjük!

  • hibavissza
    veterán

    Gopro mission 1 nél 40%-kal kisebb az Osmo 5 és 17%-kal az Osmo 6 szenzora (valójában többel, mert squre vs 4:3, de legyünk PC-k). Így nézve nem találom túlzónak a Mission1 210 ezres várható árát. Juniusig még tovább is javulhat a forint. Nagyon el lesz kenve a DJI, ha csak a fele igaz a speckónak. Vagy durván le kell árazni a DJI Osmókat.

  • Stauffenberg
    nagyúr

    Van előttem egy oled monitor és 3 napja csak ámulok, bámulok, hogy tudtam eddig meglenni ekkora kontraszt, ilyen mélyfeketék és színek nélkül :D
    A kérdés most adódik: én is szeretnék hasonló brutál videókat készíteni a zv e10 ii-vel, mint amik a youtube-on hdr címszó alatt futnak. Tudok valami hasonlót ha nem is ugyanolyat készíteni?
    Mi lenne a legjobb beállítás erre? Sokat nem akarok utómunkával, lutokkal bajlódni. Azt olvastam a HLG mód kell nekem. De melyik? 1, 2, 3? Milyen iso? Olyat mond az AI hogy 400-on lesz a hlg3 a legjobb, 100-on kisebb a dinamika? Bt2020 gondolom alap.
    Egy rövid szájbarágóst írna valaki hozzáértő? Kinti felvétel, lesz fény bőven.
    :R

    Ha jót akarsz magadnak és tovább ámuldoznál, akkor Dolby Vision vagy HDR10+ (a plusz fontos!) tartalmakat is nézz, mert a HLG sajnos a HDR formátumok legalja (jó okkal, de na... nem ez a HDR csúcsa).

    HLG - A jel alsó tartománya hagyományos gamma görbét követ, míg a felső fele logaritmikus, így lehet elérni, hogy a csúcsfényekben több részlet jelenjen meg, ha a kijelző is támogatja. Ha nem, akkor normál SDR-ként viselkedik (de csúnyább, mint egy eleve szépen megcsinált Rec709 SDR master, inkább szükségmegoldás). Főleg broadcast célra lett kifejlesztve, sávszél spórolási és visszafele kompatibilitási okokból, SDR kijelzőn is értékelhető (kettes alá IMHO) képet ad, de a Rec2020 kolorimetria alapkövetelmény, ami 4K UHDTV-k esetén adott, de Rec709 környezetben még a színek is torzulnak (FHD televíziók 99%-ka kiesik).

    HDR10 - A legelterjedtebb HDR szabvány, de buta mint a föld, statikus metaadatokkal dolgozik, ami a videó elején megmondja, hogy mi a legfeketébb fekete és a legvilágosabb csúcsfény és a TV ehhez hangolja magát. Ha nappali és éjszakai jelenetek váltakoznak, akkor kompromisszumos és nem tudod a TV-ben rejlő potenciált kihajtani. Cserébe open source és szabadon felhasználható szabvány.

    Dolby Vision - A többi szabványtól (10 bit) eltérően már 12 bites, ráadásul dinamikus metaadatokkal dolgozik, így a TV-nek akár képkockánként (de tömörítési okokból a valóságban inkább jelenetenként) meg tudja mondani, hogy hol van a feketék alja és a csúcsfények teteje, nem probléma neki, ha a sötét és világos jelenetek váltakoznak, mert adaptív. Licenc díjas, ami a széleskörű elterjedésének az egyik gátja (de például nekem eddig az összes Apple TV sorozatom ebben a formátumban jött). Youtube nem támogatja, mindegy mit írnak a feltöltők a videó címében.

    HDR10+ - A Samsung által (tovább)fejlesztett szabvány, dinamikus metaadatokkal, hogy konkurálhasson a Dolby Vision-nel, de továbbra is 10 bites. Az életben nem jött még szembe velem sehol.

    Btw a Youtube az összes létező formátumot el fogja kúrni, komoly szakirodalma van annak, hogyan kell úgy HDR anyagot feltölteni, hogy kevésbé akard kiszúrni a saját szemed, ráadásul ez a LUT alapú SDR konverzió is eléggé körülményes. A streaming (VOD) platformokon jellemzően fel van töltve egy-egy film SDR és HDR mastere (ha a kiadó volt annyira jófej) és a kijelződnek megfelelően indul el egyik vagy másik. A Youtube esetén is ez hozná a legjobb eredményt, de nyilvánvalóan rettegnek tőle, hogy akkor mennyire megugrana a szerverkapacitás-igény.

  • Márton
    nagyúr

    Nekem címezted a hdr kérdésed. Gondolom tévedésből. Illem úgy kívánja, h válaszoljak. Leírtam amit tudok róla és azt, h mem foglalkozok vele különösebben. Ha elromlik a tévém vagy monitorom biztos valami oledest veszek én is. Akkor érdekelni fog. Macbook, telefon kijelzoje nekem kicsi szerkeszteni.

    na bakker. ezt csak most látom, azt hittem uj uzit irtam..
    boccs

  • hibavissza
    veterán

    Aki átvariálta a fórum layoutot annak azt kívánom, hogy az összes boltot ahová jár hetente rendezzék át.

  • hibavissza
    veterán

    értem, de ezzel nem vagyok előrébb :DDD
    nincs macbookom, mégis tudom nézni.

    Nekem címezted a hdr kérdésed. Gondolom tévedésből. Illem úgy kívánja, h válaszoljak. Leírtam amit tudok róla és azt, h mem foglalkozok vele különösebben. Ha elromlik a tévém vagy monitorom biztos valami oledest veszek én is. Akkor érdekelni fog. Macbook, telefon kijelzoje nekem kicsi szerkeszteni.

  • Márton
    nagyúr

    Annyira érdekel most a hdr mint a 8k. Macbookon kivul nincs min visszanézni.

    értem, de ezzel nem vagyok előrébb :DDD
    nincs macbookom, mégis tudom nézni.

  • hibavissza
    veterán

    8k? ezt hogy erted hogy amellett van? nincs 4k hdr? hol?..
    nem érdekel hányan tudják hdrben nézni..
    en tudom es akivel megosztom nyilván megkerdem o is tudja e.
    valahol el kell kezdeni a terelést 😂
    de kihagyhatjuk a youtubeot a temabol, milyen lejatszoval nezzem vissza? mpc be jo lesz?

    Annyira érdekel most a hdr mint a 8k. Macbookon kivul nincs min visszanézni.

  • Tuninger
    Topikgazda

    koszi
    iso hol álljon?
    tegyem a legkisebbre kulteren?

    ISO a minimumon adja a max dinamikát, de ha precízen szeretnél expózni akkor itt is a clipping pointra kell lőni vagyis 95+-ra zebrán (HLG/HLG3 esetén)
    De eleinte bizt az auto expora

  • Márton
    nagyúr

    HDR nálam a 8k mellett van. YT-ra két grédet kell csinálnod. Egy HDR anyag ami feltöltesz és egy SDR-re konverziós LUT-ot. Amivel az SDR kijelzősök nézik. Mikor 50% fölé megy a HDR képes fogyasztók száma, akkor érdemes lesz vele foglalkozni. Meg kéne nézni a HDR képes kijelzők arányát.

    8k? ezt hogy erted hogy amellett van? nincs 4k hdr? hol?..
    nem érdekel hányan tudják hdrben nézni..
    en tudom es akivel megosztom nyilván megkerdem o is tudja e.
    valahol el kell kezdeni a terelést 😂
    de kihagyhatjuk a youtubeot a temabol, milyen lejatszoval nezzem vissza? mpc be jo lesz?

  • Márton
    nagyúr

    Márpedig olyan mint youtubeon csak akkor lesz ha manuálisan csinálod…

    alapvetően bevágod HLG (1-2-3 nélkül) - BT2020-ba, beállítod az expóz 0.0 EV-re és filmezel. Ekkor jössz rá hogy normál körülmények között mennyire kevés helyen van szükség az extra dinamikára. kb olyan 200-300 Nitig fog felkóvájogni, aminél már látod a hatást, csak nem lesz meg a wow

    Ha feltekered az EV kompot +1.0 EV-re akkor sokkal vilagosabb lesz az egész, de “csúnyán” be tudja ütni a fejét. Bár valszeg a kijelződnek hamarabb lesz vége mint a HLG 1000 nites teteje.

    a b., verzió hogy SLOG3-sgamut3.cineben mész, Davinci color managed workflowval, input slog3, ouput HLG HDR, és szépen klippenként húzogatod az offset expót és a kontrasztot. ha bármi máshoz nyúlsz, hamar rájössz hogy ez miért külön szakma :D próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel.

    koszi
    iso hol álljon?
    tegyem a legkisebbre kulteren?

  • hibavissza
    veterán

    Van előttem egy oled monitor és 3 napja csak ámulok, bámulok, hogy tudtam eddig meglenni ekkora kontraszt, ilyen mélyfeketék és színek nélkül :D
    A kérdés most adódik: én is szeretnék hasonló brutál videókat készíteni a zv e10 ii-vel, mint amik a youtube-on hdr címszó alatt futnak. Tudok valami hasonlót ha nem is ugyanolyat készíteni?
    Mi lenne a legjobb beállítás erre? Sokat nem akarok utómunkával, lutokkal bajlódni. Azt olvastam a HLG mód kell nekem. De melyik? 1, 2, 3? Milyen iso? Olyat mond az AI hogy 400-on lesz a hlg3 a legjobb, 100-on kisebb a dinamika? Bt2020 gondolom alap.
    Egy rövid szájbarágóst írna valaki hozzáértő? Kinti felvétel, lesz fény bőven.
    :R

    HDR nálam a 8k mellett van. YT-ra két grédet kell csinálnod. Egy HDR anyag ami feltöltesz és egy SDR-re konverziós LUT-ot. Amivel az SDR kijelzősök nézik. Mikor 50% fölé megy a HDR képes fogyasztók száma, akkor érdemes lesz vele foglalkozni. Meg kéne nézni a HDR képes kijelzők arányát.

  • Tuninger
    Topikgazda

    Van előttem egy oled monitor és 3 napja csak ámulok, bámulok, hogy tudtam eddig meglenni ekkora kontraszt, ilyen mélyfeketék és színek nélkül :D
    A kérdés most adódik: én is szeretnék hasonló brutál videókat készíteni a zv e10 ii-vel, mint amik a youtube-on hdr címszó alatt futnak. Tudok valami hasonlót ha nem is ugyanolyat készíteni?
    Mi lenne a legjobb beállítás erre? Sokat nem akarok utómunkával, lutokkal bajlódni. Azt olvastam a HLG mód kell nekem. De melyik? 1, 2, 3? Milyen iso? Olyat mond az AI hogy 400-on lesz a hlg3 a legjobb, 100-on kisebb a dinamika? Bt2020 gondolom alap.
    Egy rövid szájbarágóst írna valaki hozzáértő? Kinti felvétel, lesz fény bőven.
    :R

    Márpedig olyan mint youtubeon csak akkor lesz ha manuálisan csinálod…

    alapvetően bevágod HLG (1-2-3 nélkül) - BT2020-ba, beállítod az expóz 0.0 EV-re és filmezel. Ekkor jössz rá hogy normál körülmények között mennyire kevés helyen van szükség az extra dinamikára. kb olyan 200-300 Nitig fog felkóvájogni, aminél már látod a hatást, csak nem lesz meg a wow

    Ha feltekered az EV kompot +1.0 EV-re akkor sokkal vilagosabb lesz az egész, de “csúnyán” be tudja ütni a fejét. Bár valszeg a kijelződnek hamarabb lesz vége mint a HLG 1000 nites teteje.

    a b., verzió hogy SLOG3-sgamut3.cineben mész, Davinci color managed workflowval, input slog3, ouput HLG HDR, és szépen klippenként húzogatod az offset expót és a kontrasztot. ha bármi máshoz nyúlsz, hamar rájössz hogy ez miért külön szakma :D próbálok rá csinalni tutorialt, csak most elég pocsekul állok szabadidővel.

  • Márton
    nagyúr

    Van előttem egy oled monitor és 3 napja csak ámulok, bámulok, hogy tudtam eddig meglenni ekkora kontraszt, ilyen mélyfeketék és színek nélkül :D
    A kérdés most adódik: én is szeretnék hasonló brutál videókat készíteni a zv e10 ii-vel, mint amik a youtube-on hdr címszó alatt futnak. Tudok valami hasonlót ha nem is ugyanolyat készíteni?
    Mi lenne a legjobb beállítás erre? Sokat nem akarok utómunkával, lutokkal bajlódni. Azt olvastam a HLG mód kell nekem. De melyik? 1, 2, 3? Milyen iso? Olyat mond az AI hogy 400-on lesz a hlg3 a legjobb, 100-on kisebb a dinamika? Bt2020 gondolom alap.
    Egy rövid szájbarágóst írna valaki hozzáértő? Kinti felvétel, lesz fény bőven.
    :R

  • Szevam
    senior tag

    Sziasztok!
    Offline vadkamerát használ valaki éjszakai állatok megfigyelésére? (Jobb topicot nem tudok egyelőre :DDD)

Új hozzászólás Aktív témák