ASUS ROG Phone II - túlnövi a feladatot

Reneszánszukat élik a játékra kihegyezett mobilok, a ROG márkanevet működtető ASUS-tól pedig el is várjuk, hogy komolyan vegyék a műfajt: de vajon tényleg ez ma a legjobb gamer mobil?

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Memóriakártya-helyet ne is keressünk, a telefon bal oldalából kihúzható tálcára két nanoSIM-et tehetünk, dual standby működésre lehet számítani. A beszélgetési hangminőség jó volt, ám a multimédiás, maximális hangerőből kiindulva valamelyest erősebb beszédhangra számítottunk, ehelyett inkább átlagosnak hívnánk a tapasztaltakat, viszont a mikrofon, a zajszűrés és a vételi stabilitás egy az egyben pazar. A legtöbb ROG Phone II-be Cat.18-as LTE-modult tettek, elméleti maximumok terén 1,2 Gbps letöltésről és 211 Mbps feltöltésről beszélhetünk, viszont az 1 TB tárhelyet kínáló Ultimate kiadás Cat.20-as LTE-csomaggal és akár 2 Gbps letöltéssel jön.

Hirdetés

[+]

Ha már internetkapcsolat, nem maradhat el a Wi-Fi elemzése sem: a jó érzékenységű rendszer négy antennából áll össze, és a 60GHz-es WiGiG (802.11ad) hálózatig bezárólag ismer minden szabványt, természetesen 2,4 és 5 GHz-en egyaránt, a direct és a hotspot természetesen magától értetődő. Ami a kábeles csatlakoztatást illeti, 3.1 gen2-es USB és 1.4-es Display Port szabványokat támogat az oldalsó csatlakozó, érdemes lehet tehát ezt használni adatátvitelre, hiszen a lenti port csak 2.0-s USB-t tud. Töltésben is jobb lehet az oldalsó megoldás, de csak minimálisan: a Quick Charge 4.0-n kívül mindent tud az alsó is, tehát az Asus saját 25W-os megoldásán túl az USB-PD 3.0-ig és a Quick Charge 3.0-ig felfelé minden adott. A többiről már csak címszavakban: van 5.0-s Bluetooth az A2DP-n és az LE-n túl az összes fontos audiokodekkel (LDAC, AAC, aptX HD, stb.), továbbá GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NFC, gyorsulásmérő, giroszkóp és mágneses szenzor. A kimaradtak listáján a nyomásmérő és az infraport szerepel.


[+]

Értékelés: ASUS ROG Phone II
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Már a teszt legelején biztos voltam benne, hogy remek lesz az üzemidő, hiszen az ASUS újabban, jó felismeréssel nagyon ráment erre a kérdésre, 6000 mAh-nyi kapacitás pedig a Full HD kijelző ismeretében igencsak erősnek hangzik, a 2-3 napos üzemidő elvárható. A valóság sem áll ettől nagyon távol, viszont a nagyon jól optimalizált, 4000 mAh körüli mobilokhoz képest semmiképp se várjunk másfélszeres teljesítményt, főleg akkor ne, ha a hétköznapokban gyakran használjuk ki a mobil által nyújtott 90 vagy 120 Hz-es képfrissítést. A gyakorlatban leginkább a ZenFone 6-féle üzemidőkkel találkoztunk, hiába kisebb 1000 mAh-val annak a telepe, a ROG esetén a magasabb elérhető órajellel, ehhez kapcsolódóan pedig a használatra gyakran érdemes külső ventilátorral is érdemes számolni. Én átlag 4-5 órás kijelzőidők mellett bő egynapos töltési ciklusra rendezkedtem be, két nap csak a szokásosnál alacsonyabb terhelés és visszafogott használat mellett volt. Szintetikus teszteken nagyon jó egyébként az akksi, halkan, 150 niten videózni 60 Hz-es módban akár 24 órát lehet vele, de Wi-Fi-böngészésből is 15 óra fölött tud teljesíteni, ha valaki semmi mást nem csinál rajta. Teljesen lemerült állapotról a gyári töltője körülbelül 55%-ra juttatja el fél óra alatt.

Kettősség uralkodik bennem, mikor általánosságban kell véleményt alkotnom erről a mobilról. Ahogy az előző generációnál írtam is, nekem az eredeti ROG Phone-koncepció nagyon tetszett, és a kisebb-nagyobb gyermekbetegségeivel együtt is imádtam használni azt a mobilt, éppen ezért abból vártam egy tökéletesített megoldást. A második generáció ehhez képest egy markáns kategóriával lett nagyobb és nehezebb elődjénél, megértem, hogy a gamerek szeretik a nagy mobilt, de szerintem a 240 grammos tömeg, a 171 milliméteres magasság és a 77,6 milliméteres szélesség már sokaknál ki fogja ütni a biztosítékot. A brutális méretekhez képest kár, hogy nagyon csúszós lett a készülékház, lemaradt az IP-védettség, és bizony a melegedési problémákat sem szünteti meg a gőzkamrásnak mondott folyadékhűtési rendszer: gyakran futott 40 fok fölé a felületi hőmérséklet puszta benchmarkkal, alacsony fényerővel, kéz bárminemű érintése nélkül. A hatalmas akkumulátor valóban átlagon felüli üzemidőt hoz, de 4500 mAh felett a jobban optimalizált, a hardver alapadottságait kevésbé a végletekig pörgető mobilok hasonló üzemidőt értek el, és bizony a ROG Phone II is lemeríthető a nap végére, ha lépten-nyomon szeretnénk kihasználni az adottságait.

Ahogy az előző ROG Phone sem brillírozott kamerában, úgy a második szériát sem ezért fogja venni senki, viszont hiába a megapixeles fejlődés, sajnos az éjszakai megbízhatóság és az általános exponálási sebesség érezhetően rosszabb lett a második szériára, 48 megapixel ide vagy oda az IMX586-tal, én inkább visszakérném az előd, optikai képstabilizálással is ellátott megoldását. Kissé sajnálatos, de valahol érthető, hogy kimaradt a vezeték nélküli töltés és a microSD-bővítési opció, és a 600 nites maximális kijelző-fényerőnél is láttunk már jobbat, viszont ezeken kívül nem nagyon lehet belekötni a multimédiás képességekbe, a 3,5 milliméteres jack csatlakozó nagy előny, a remekül szóló, értékelhető sztereó-képet sugárzó hangszóró pedig külön színfolt a mai mobilpiacon. A 120 Hz-es megjelenítés és 240 Hz-es érintésérzékelés látványos, de nyilván nem nélkülözhetetlen extra, bizonyos részegységeket tekintve zseniális a rendszersebesség és a reszponzivitás, viszont nagy átlagban előfordultak kisebb-nagyobb megakadások, a 2019 leggyorsabb mobiljáért szóló aranyérmet tehát valószínűleg nem fogja megkapni - és nem csak azért, mert nincs nálunk ilyen díj.

Hardveresen kimaxol mindent, amit 2019-ben, androidos mobilkörnyezetben el lehet érni, a szoftveres környezete egyszerű, mégis csomó, játékosok számára hasznos extrával van tele, adatkommunikációs téren tarol, és tartalmat fogyasztani is nagyon jó vele, mégsem ajánlható mindenkinek egy hagyományos, nem-játékos csúcsmobillal szemben. Mindezt tetézi, hogy nyitóára 300 000 forint körül alakul, amiért már tényleg szinte bármilyen konkurenst megvehetünk, ha pedig a játékos vonalon ránézünk a kínai felhozatalra, akkor nem sokkal rosszabb szolgáltatáskínálat mellett jelentősen visszafogottabb árakkal fogunk találkozni. A gamer mobil mindenesetre még mindig igen exkluzív műfaj itthon, és az biztos, hogy a ROG Phone ezek közül a legtöbbet kínálja jelenleg, így egy tetszett plecsnit minden bakija ellenére megérdemel!

ASUS ROG Phone II

szentkuti11

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Mitől jó egy gamer telefon?

    Egyre több gyártó készít kimondottan játékosok számára okostelefonokat. A növekvő kínálat hatására végiggondoltuk, hogy szerintünk mitől jó egy efféle termék.

Hirdetés