Apple iPhone XS - kerül, amibe kerül

A nulladik perctől hatékonyan működő, tökéletesen összerakott, akárcsak az elődje. Örülni a dual SIM-nek, az IP68-nak és az elképesztő erejű hardvernek lehet, a magas ár pedig csak afféle velejáró.

Bevezető, tartozékok

Az utóbbi években az okostelefonok fejlődési üteme minden kétséget kizáróan lelassult. Ennek ellenére mégis döbbenetes számítási kapacitást hordunk a zsebünkben, ám összességében talán még soha nem volt annyira jól használható egy kétéves okostelefon, mint manapság. Lassabban avulnak a készülékek, ha nincsenek fizikai behatások, akkor elsősorban az akkumulátor az, ami idővel fáradni kezd, de egy két évvel ezelőtti csúcstelefon tudása és funkcionalitása ma is bőven elég. Ez a probléma márkafüggetlenül érint minden gyártót, és láthatóan mindenki másképp keresi belőle a kiutat. Ha rosszmájúak szeretnénk lenni, azt mondhatjuk, hogy az Apple pillanatnyi profitmaximalizálással próbálja átvészelni ezt az időszakot. A mára legendássá vált Steve Jobs-i filozófiából a cupertinói cég mára sokkal inkább csak a gazdasági sikeresség kulcsát tartotta meg, a valódi innovációt kevésbé. A látszat legalábbis ez. Ma is történelmet ír a vállalat, csak nem az eszközök forradalmával, hanem piaci tőkeértékkel, a tőzsdén. Közben pedig nagyon rég volt olyan feature az új iPhone-ok bemutatóján, amire őszintén azt mondtuk volna: ez igen.


[+]

A felhasználók és rajongók – bár egyre többször érzik azt, hogy át vannak verve, esetleg le vannak húzva –, az ökoszisztémához való ragaszkodásból újra meg újra hajlandóak kifizetni azt az elképesztő mennyiségű pénzt, amibe az új eszközök kerülnek. Ne is az 570 ezer forintos XS Max csúcsmodellen lovagoljunk, töprengjünk el inkább azon, hogy a 2018-as széria legolcsóbb, szimpla kamerás, 3 GB RAM-os darabja, amibe ráadásul egy 828 oszlopnyi pixeles, valamelyik kieső raktárból összesöprögetett kijelzőt tettek (emlékeztetőül: 326 ppi, ami konkrétan ugyanannyi, mint a 8 évvel ezelőtt bemutatott iPhone 4-é!) került piacra, alsó hangon háromszázezer forintos árszintet képvisel. Nyilván irreális összehasonlítás, de egy pillanatra talán érdemes ezt az összeget átváltani Xiaomi Mi 8-ra vagy OnePlus 6-ra, és meg fogjuk érteni, miért mondja mindenki azt, hogy mára csak a túlontúl lojális felhasználói tábora miatt ennyire sikeres ez a cég.


[+]

Hozzám idén egy 64 GB-os iPhone XS került a szokásos teszthét erejéig, ezt köszönjük szépen a VIP-Phone-nak. Ez a modell hozta talán a legkevesebb meglepetést, külsőre lényegében meg sem lehet különböztetni az előző X-től, hacsak nem az újdonságnak számító arany színben látjuk meg, de – biztos ami biztos alapon – ennek már négyszázezer fölött van az alapára. Mivel egy évben körülbelül 50 hetet töltök androidos telefon használatával, az ilyen teszteknél a saját benyomásaimon túl mindig komolyan hallgatok a környezetemben lévő iPhone-tulajdonosok véleményére, és a szomorú igazság, hogy az XS nem nagyon nyűgözött le senkit, pedig két-három generációval régebbi eszközökkel hasonlítottuk össze direktben a mobilt.

A Sony Xperia XZ3 társaságában
A Sony Xperia XZ3 társaságában [+]

Néhány éve, lelkes iPhone-felhasználóként esélytelennek tartottam, hogy ne keltsen azonnali birtoklási vágyat bennem az új széria, magam körül is ezt láttam, mostanra azonban ez teljesen megváltozott. Ennek persze nem az XS középszerűsége a fő oka, inkább az a finom tökéletesre csiszoltság, ami az elmúlt években már az összes Apple telefonra jellemző volt. A „bajt" már csak tetézi, hogy időközben az androidosok sem fejlődnek olyan sokat, legfeljebb a gyártók viselkednek bátrabban, miközben az Apple a szokásosnál is kisebbeket lépked előre, és a formatervezést is inkább az óvatosság jellemzi újabban.


[+]

Emlékezzünk csak vissza az iPhone X dobozára, ami büszkén, félreérthetetlenül, nagy kontraszttal hirdette magán a notch meglétét, és most nézzük meg az azonos külcsínnel bíró XS-t: a csomagoláson és a gyári háttérképen is fekete háttérrel rejtegetik a szenzorszigetet, mintha ott se lenne. Megszokott, hogy az S modellek esetén változtatnak a dobozon, de ezt a lépést nehéz félreérteni. Sebaj, csomagoljuk ki, bízva a szokásos tartozékokban: hagyományos, lassú töltő megvan, normál USB-s Lightning kábel megvan, vezetékes EarPods megvan, de hol a 3,5 milliméteres adapter? Sebaj, majd bedobja a kedves vevő a méregdrága gyorstöltővel és az új MacBookokkal való töltéshez szükséges Type-C-s kábellel a kosárba, ennyi kompromisszum igazán belefér, nemde?

Külső, kijelző

Külsőleg szinte semmilyen változtatás nincs az iPhone X-hez képest, illetve annyira minimális eltérés van a kamerapúpban, hogy a régi tokok véletlenül pont ne stimmeljenek, de akinek volt már a kezében az a mobil, nem lepődhet meg az XS-t megfogva sem. Alul már nem szimmetrikus, hanem 3-6 lyukas elosztásban üli körül a Lightning fantázianevű csatlakozót a mikrofon- és hangszórórács. 143,6 x 70,9 x 7,7 milliméteres dimenzióival ez a ma elérhető legkisebb iPhone, és nagyon valószínű, hogy ennél kisebb Apple mobil már nem is fog piacra kerülni – néhány éve mennyire néztünk volna bárkit hülyének, aki azt állítja, hogy a legkisebb elérhető iPhone 5,8 hüvelykes kijelzőt kap?


[+]

Közben pedig egyáltalán nem rossz ez a méret, egészen kompaktnak hat a mai mezőnyben, ez a cég pedig mindig értett ahhoz, hogyan kell kézreálló, minden szempontból átgondolt, a súlyelosztástól elkezdve a Taptic rezgőmotoron át a gombnyomás-érzetig megtervezett mobilt letenni az asztalra, ilyen téren szerintem bőven van még hova fejlődni minden konkurensnek. Az új iPhone-t is remek érzés kézben tartani és használni, maximálisan meg tudjuk érteni, aki a bőséges tokválaszték ellenére is csupaszon szeretné használni a mobilját, remélhetőleg az elöl-hátul karcálló üveg és a rozsdamentes acélból készült oldalkeret is jól fogja ezt tolerálni. A vízállósági szint ugrott előre, így már IP68-nak felel meg a mobil, és bár a garanciával játszik, aki komolyabb megpróbáltatásnak veti alá, szétszedős videók megerősítették, hogy a korábbinál komolyabb tömítéseket alkalmaztak a gyártás során.

Kijelző-teszt (frissítve, a táblázat szétnyitható)
Mérés Apple iPhone XS Apple iPhone X PD Huawei Mate RS Huawei P20 Pro OnePlus 6
Képátló 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk 6 hüvelyk 6,1 hüvelyk 6,28 hüvelyk
Felbontás 1125 x 2436 1125 x 2436 1440 x 2880 1080 x 2244 1080 x 2280
Technológia OLED OLED Huawei FullView OLED AMOLED Optic AMOLED
Fehér fényerő 522 / 616 / 704 nit 513 / 616 / 775 nit 431 / 588 / 1149 nit 490 / 722 nit 422 / 600 / 804 nit
Fehér fényerő (min.) 2,2 nit 2,0 nit 1,8 nit 3,7 nit 2,1 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6820 K + TrueTone 6769 K + TrueTone 7940 / 6606 K + kézi 7557 K + kézi 7653 / 6387 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Az OLED kijelzőtechnológia az egyik olyan adottság, ami ténylegesen váltásra sarkallhatja a korábbi modellek tulajdonosait, az IPS-es elődöknél sokkal kontrasztosabb, szebb képet ad ez a 458 ppi-s, 1125 x 2436 pixeles panel, ami egyébként gyémántformájú, RG BG pixelelrendezésű megoldás, adottságainak köszönhetően tényleg 0 nites, azaz valódi feketét tud „megjeleníteni". Ezt itt szemérmetlenül ki is használják, hiszen gyári háttérkép mellett gyakorlatilag meg sem lehet mondani, hol ér véget a kijelző és kezdődik a megosztott érzelmeket kiváltó notch.

A közvetlen napfény alatti láthatóság is korrekt!
A közvetlen napfény alatti láthatóság is korrekt! [+]

Nagyon sokszor láttunk túlszaturált, a valóságtól távoli színeket mutató OLED-eket, ám az iPhone-ról ez egyáltalán nem mondható el, egyáltalán nem éreztünk vibrálást a színekben, és a kalibráció is teljesen pontosra sikerült, az automatikusan aktív TrueTone mód a tartalomhoz és a környezethez állítja a színhőmérsékletet, az elvártnak megfelelően. Verőfényes napsütés mellett akár 700 nit fölé tudja skálázni a fehér felületet, így a láthatósága továbbra is jó, éjszaka pedig a Night Shift névre hallgató kékfény-redukálás tudja kímélni a szemet. Kiválóak a betekintési szögek, lényegében akárhonnan nézhetünk rá, nem kell csalódnunk.


[+]

Újdonság a 120 Hz-s érintésérzékelés, ez semmiképp sem összekeverendő a képfrissítési rátával, ami továbbra is 60 Hz maradt. Játékoknál, esetleg munka közben, finom mozdulatokat igénylő tevékenységeknél kellene észrevennünk a különbséget, mindenesetre 16,6 és 8,3 milliszekundum között ez nem túl egyszerű, az iPhone-okkal soha nem volt baj érintésérzékelési téren, és biztos, hogy ezután sem lesz.


[+]

A notch továbbra is minden elképzelhető jóval fel van szerelve, a hangszórón, a fény -és távolságérzékelő szenzoron és a 7 megapixeles szelfikamerán túl dotprojektor és infravörös kamera is segíti munkáját, a gépi tanulást pedig remekül érezhetjük: mikor egy új szemüveggel, sapkában vagy megváltozott arcszőrzettel próbálunk ránézni, az első alkalom nyögvenyelős, utána pedig már minden simán megy. Az asztalon fekvő készülékre akár extrémebb szögekből ránézve is jól és gyorsan működik a felismerés, és a 70 centinél nagyobb arctávolság is egyre kevésbé jelent neki dolgot, így az elődhöz képest valódi előrelépést tapasztalhatunk, mindazonáltal elforgatott telefon esetén továbbra sem működik a Face ID: aki fektetve használja az autós vagy motoros telefontartón a navigációt, esetleg oldotta volna már ki úgy a mobilt, hogy biztos tudatában volt annak, egy fektetett tájolású játék fogja várni a túloldalon, az gyorsan rájön hogy ez miért jelent problémát. Az ujjlenyomat-olvasó kimaradása továbbra is sokak számára okoz szomorúságot.


[+]

A végtelenül lekerekített, nagyon diszkrét antennakivezetésekkel fénylő oldalkeret bal oldalán a két, különálló hangerőszabályzót, illetve az okkal kedvelt némítópöcköt látjuk, jobbra egy méretes bekapcsológombot tettek a kártyatálcán kívül. Az edzett üveglapok széle is íves, egyáltalán nem érezni köztük peremet, a teljes homogenitást és lapos kavics-érzést kizárólag a hátlapi kamera masszív kidudorodása töri meg, okozva ezzel komoly billegést, ha tok nélkül asztalra helyezzük. Egyébként külön fém keret jutott neki, zafírüveg védi, és nem csak a két kamera, de a vaku és egy másodlagos mikrofon is benne ücsörög.

Apple A12 Bionic, iOS 12

Az új iPhone-generáció világelsőként kapott mobilos, 7 nanométeres csíkszélességen gyártott lapkát, ezzel előzve meg például a Huawei-t és a Kirin 980-at. Az Apple A12 Bionic rendszerchipben lévő processzor továbbra is hatmagos, a megfelelő erőért két darab, 2,49 GHz-es Vortex mag felel, a maradék négy pedig Tempest névre hallgat, és energiatakarékosságban duplázza az előd Mistral képességeit. A grafikai egység négymagos lett, itt szintén 50%-kal nagyobb teljesítményt, vadonatúj képfeldolgozót és magasabb memória-sávszélességet ígért a cég. Több lett a RAM is, mostantól 4 GB-nyi LPDDR4X egységgel gazdálkodhat a felhasználó.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Apple iPhone XS Samsung Galaxy S9 Huawei P20 Pro HTC U12+ OnePlus 6
Rendszerchip Apple A12 Bionic Exynos 9810 HiSilicon Kirin 970 Snapdragon 845 Snapdragon 845
AnTuTu Bench. 7.x 342615 pont 245696 pont 210144 pont 268095 pont 267397 pont
Geekbench 4 (single/multi) 4845 / 11238 pont 3751 / 8778 pont 1922 / 6845 pont 2414 / 8916 pont 2456 / 9007 pont
GFXBench Car Chase onscreen 48 fps 15 fps 23 fps 20 fps 30 fps
GFXBench Car Chase offscreen 47 fps 28 fps 23 fps 35 fps 35 fps
GFXBench Man. onscreen 60 fps 45 fps 55 fps 50 fps 58 fps
GFXBench Man. offscreen 109 fps 74 fps 60 fps 82 fps 76 fps

A 64 GB-os belső tároló helyett markáns felárért választhatunk 256 vagy 512 GB-os tárhelyet, a rendszer körülbelül 10 GB-ot emészt fel, a többi a felhasználóé, bővítési lehetőség a készüléken belül továbbra sincs, viszont az ingyenes, 5 GB-os iCloud tárhely akár 2 TB-ig növelhető. Nyers erőben nincs hiány, a benchmarkok ismét egyértelműen megmutatják, hogy a frissen debütáló iPhone mindig a lista elsői közé kerül, ezúttal szinte mindenben abszolút csúcsot állított be. Az AnTuTu, Geekbench és GFXBench mobilos toplistáin Apple eszközök szerepelnek, és sok ponton tényleg komoly előrelépést mutat a közvetlen elődjéhez képest is. Folyamatos fejlesztés alatt áll a Metal 2 API, egyre több játékban és egyéb szoftverben használható a virtuális valóság, ott van például a térképes Flyover, illetve a Mérés névre hallgató gyári program, ami szintén beveti a hátlapi kamerát, és hellyel-közzel pontosnak is bizonyult.


[+]

Rendszersebesség kapcsán nagyon ritkán szoktunk panaszkodni ezekre a mobilokra, a tavalyi mezőnyben az iPhone X is egy elképesztően gyors telefon volt, és bár az androidos konkurencia a Snapdragon 845 debütálása óta egy-két készülékben meghaladta azt a szintet, az Apple ismét komolyan feladta a leckét. Az a természetesnek ható villámgyorsaság, amit ez az eszköz produkál, az szinte bármiről átnézve lenyűgöző tud lenni. A +1 GB RAM tényleg úgy kellett, mint egy falat kenyér, az előző modellnél rendszeresen lehetett érezni a 3 GB-ból eredő hátrányokat, itt már lapváltásoknál és alkalmazások közti ugráláskor sem volt gond.


[+]

Az iOS 12 pedig stabilan hozza azt, amiért az Apple-felhasználók olyan lojálisak: zseniálisan egyszerű kezelni, illetve olyan, valóban hasznos és exkluzív extrák vannak benne, mint a FaceTime, az iMessage, az AirDrop, az AirPlay, az Egészség, a Watch (Tevékenység), a Wallet vagy az Apple Music. Közben pedig remekül használható a gyári e-mail kliens, a naptár, a jegyzetprogram, illetve a Safari böngésző, egy korábbi iPhone-ról átköltözni pedig nagyjából egy csettintés, az iTunes ugyanis mindent szinkronizál a böngésző kezdőoldalától elkezdve a háttéren át a programjainkig. Ez tényleg egy remekül kitalált ökoszisztéma, ami a saját környezetében tökéletesen működik, ez a kvázi zárt rendszer előnye.


[+]

Az iPhone XS kezelése is megegyezik az elődmodellével. A Touch ID és a fizikai home gomb eltűnésével teljesen rá lettünk utalva a Face ID, illetve a gesztusvezérlés párosára, felfelé suhintással jutunk főoldalra, lassabb ujjtolás juttat az alkalmazáslistába, balról suhintás pedig visszaléptet, ha nincs ennek megfelelő, dedikált ikon erre. Megmaradt a nyomásérzékelésre építő 3D Touch, ami egy-egy alkalmazásba belépés vagy vezérlőre kattintás előtt teszi lehetővé egy-egy opció kiválasztását: továbbra is jól használható és időspóroló, de igény szerint akár teljesen ignorálható funkció. A Keynote a jól ismert prezentációs alkalmazás, a Numbers értelemszerűen a táblázatokat kezeli, a Pages pedig az egyéb dokumentumokat jeleníti meg.


[+]

Nem változott a felső állapotsor sem, így továbbra sem lehet a függöny lehúzása nélkül megtudni a pontos akkumulátorszázalékot, de a Bluetooth-ikon, az elmulasztott hívás ikonja vagy a dátum sem fért el rajta, marad tehát az idő, az akkumulátor töltöttségi szintjének grafikus megjelenítése, illetve a Wi-Fi aktivitása. Az ergonómiáért olyan, eldugott funkciók is felelnek, mint a kisegítő lehetőségek közül elővehető elérhetőség, ami egy lefelé csúsztató gesztussal tolja lejjebb a teljes kijelzőtartalmat, így hozza elérhető magasságba a felső sorokat.


[+]

A mobil legaljáig nyúló kijelző miatt a virtuális billentyűzet kapott egy vastag szürke sávot, hogy ne legyen kényelmetlen a gépelés, ebbe a sávba pedig a diktálás gombja, illetve a smiley-választék jutott el. Innen pedig már szinte elmenni sem tudunk az animojik és bitmojik világa mellett. A technológia, ami elemzi az arcvonásokat és a mozgást valós időben, kiváló részletességgel mintázza, mire használjuk? Csirkék, majmok, űrlények, ürülékek és egy ideje már szabadon kreálható emberi karakterek megszemélyesítésére, nyelvnyújtogatásra, és ezen keresztül hangüzenetek, karaoke-k küldözgetésére. Ezt a gondolatot azért érdemes rágcsálni egy darabig.


[+]

Remekül működik a diktálás, ám Siri továbbra sem tud magyarul kommunikálni, egyedül a névjegyzék az, amit call előtaggal kiegészítve, akár a mi neveinkkel is jól tud dekódolni, így ilyen téren valódi haszna van. Egyéb funkciókra is használható, és sokszor egészen emberi reakciói vannak, még az általam képviselt, erősen balkáni kiejtésű angollal is jól boldogul. Ha már korlátozások, az Apple Store ikonra kattintva csak szomorúan konstatálhatjuk, hogy a legközelebbi ilyen Bécsben található, és ami ennél is fájóbb, az Apple Pay továbbra sem érhető el Magyarországon, miközben a mobilfizetés a konkurens platformon már rendkívül előrehaladott állapotban jár.

Kamera, portrék, multimédia

Az iPhone XS kamerarendszere alapjaiban nem változott meg, továbbra is 12 + 12 megapixelünk van, a hagyományos széleslátó (26 mm) mellett figyel a telés (52 mm, tehát kereken 2x-es nagyítást kínáló) lencse. Szenzoros téren van változás, fizikailag nagyobb lett a főkamera érzékelője, 1/2,55"-es lett, így 1 mikronról 1,4 mikronosra ugrott a pixelméret. Mindkét kamerához tartozik optikai képstabilizátor, a kéttónusú, négyledes villanó pedig rengeteg helyzetben segíti a dolgunkat. A kamerák védelméről továbbra is zafírüveg gondoskodik.


[+]

Szoftveresen a gyártóhoz hű módon megmaradt az egyszerűség, a megbízhatóság és a gyorsaság, egy iPhone lényegében bárkinek odaadható fotózásra, ha az illető megtalálja az elsütőgombot, akkor technikailag szinte biztosan vállalható kép fog készülni, ami mindenképpen előny. A normál fotó mellett portré, négyzet és panoráma jut állóképek terén, variálhatjuk a színmódot, állíthatunk időzítőt, és már a HDR-rel sem kell vacakolni, hiszen az Intelligens HDR maga dönti el, hogy szükség van-e trükkös expozícióra.


[+]

A beállításokon belül tehetünk még be segédrácsot, aktiválhatjuk a QR-kód beolvasását, illetve a videókkal kapcsolatos felbontásokat. A Live Photo szokásos módon a fotók mellé néhány extra képkockát is rögzít, hogy meglegyen az elsütés körüli néhány pillanat emléke is. Alapértelmezetten továbbra is HEIF/HEVC módon tömörít a rendszer, ami bár valóban helyet spórol, de asztali gépeken tudott galibákat okozni.

Kezdjünk a nappali állóképekkel. Jó dinamikájú, élénk színvilágú, nagy részletességű és remek vonalélességű képek készülnek, ám 100%-os nagyításban egyértelműnek tűnik a masszív túlélesítés, és a sötét részletek sokszor kevesebb információt hordoznak, mint az első ránézésre sejthető. Egyéb kép- vagy szenzorhibával nem találkoztunk, a nagyítás is remekül működik, és nem mellesleg olyan valós mélység-élességet lehet vele elérni, amire egy szoftveres effekt manapság biztosan nem képes. Gond nélkül fókuszál távolra és közelre is, és az expozíció-korrekcióhoz sem nagyon kell nyúlni.

Éjszaka sem rossz a produkció, a fényviszonyokhoz képest kimondottan élénk felvételek tudnak születni, ám a fizikát ezúttal sem lehet átejteni, továbbra is picik ezek a szenzorok ahhoz, hogy rövid záridővel (1/4-ig tolja ki a szoftver) zajmentes, részletes és éles képet gyártsanak, ezzel természetesen tisztában kell lennünk. Különös tekintettel igaz ez a teleoptikára, amit nem is használ mindig a rendszer. Kis tárgytávolság esetén könnyűszerrel bevethető a vaku, és nem is találkoztunk olyan kiégett alkotásokkal, mint a tavalyi modell esetén. Nettó képminőségben továbbra sem az iPhone lesz a világelső mobilkamera, viszont az a jó értelemben vett hülyebiztosság, amit nyújt, továbbra is az élvonalba emeli.


[+]

A portrémód a szokásos fényeffektekkel ezúttal is megvan, és utólag variálhatunk a virtuális apertúrán is, ami az elmosás mértékét változtatja, kimondottan hatékonyan. A fent látható képek a hátlapi egységgel készültek, és ugyanezekre képes az előlap is (íme egy, illetve még egy példa ezekre), bár az egyértelműen látszik, hogy gyengébb fényviszonyok között sokkal rosszabb teljesítménye képes, mint a hátoldal, érthetjük ezt elmosási pontosság és általános részletesség szempontjából egyaránt.


[+]

A multimédiás helyzet az iOS rendszer miatt továbbra is kettős. Egyik oldalról az Apple mindenféle zenés és videós szolgáltatást megad, gondoljunk az iTunes Store-ra, a gyári Podcast alkalmazásra vagy az Apple Music opcióra, és a Dolby Vision + HDR10 kompatibilis megjelenítőn természetesen nézhetünk YouTube HDR-t, élvezhetjük Netflix előfizetésünket, az iPhone XS mindenben remek partner lesz. Másik oldalról azonban nehéz a dolgunk, ha külső fájlokkal szeretnénk dolgozni, főleg DivX, Xvid, AC3, MKV és egyéb rövidítések mentén, akkor mélyre kell mennünk az App Store-ban, mire az igényeinknek megfelelő opciót találunk, és valószínűleg az is kompromisszumokkal és/vagy nem ingyen lesz.


[+]

Szomorú a 3,5 milliméteres jack átalakító hiánya, a gyári fülhallgató pedig beszélgetésekhez ugyan remek, de egy élvezetes zenehallgatáshoz vagy filmezéshez kevés. A hangszóró a korábban ismert módon, a beszélgetésre szolgáló előlapi egység bevetésével ér el némi sztereó hatást, összességében nem rossz eredménnyel, főleg a telefon méretkategóriáján belül, viszont továbbra is távol van attól a szinttől, amit a tényleg tartalomfogyasztásra/játékra kitalált eszközök nyújtanak.

Videofelvétel

Biztosan nem kell részleteznünk, miért különösen fontos manapság, hogy egy telefon milyen minőségben rögzít videókat, és bár az iPhone-ok eddig azzal a kardinális hiányossággal indultak szinte mindenki más ellen, hogy mono hang rögzült a felvételekhez, eddig is a vlogerrek és egyéb videósok egyik legkedveltebb rögzítőeszközei az Apple mobilok, a képminőségre visszavezethetően. Az új széria végre megkapta a sztereó hangrögzítést, ráadásul egészen jó térérzettel és zajszűréssel párosítva. Felbontások és módok terén nincs változás, adott a 4K 30 és 60 fps-sel, a Full HD-s timelapse, illetve folyamatos 240 fps sebességű, tehát nyolcszoros lassítás. Nézzük a tesztvideókat!

1080p, 30 fps, nappal:

1080p, 30 fps, éjszaka:

1080p, 30 fps, timelapse:

1080p, 30 fps, timelapse, teleoptika:

4K, 60 fps, nappal:

4K, 60 fps, nappal, teleoptika:

4K, 60 fps, éjszaka:

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Dual SIM! Lényegében az első iPhone megjelenése óta várt funkció ez, az utóbbi években már kimondottan kellemetlen volt a hiánya, de akárcsak a vezeték nélküli töltés, végül ez is megérkezett, az iPhone XS-generáció már kétkártyás. A tálcát kinyitva egy kártyahelyünk van, az XS esetén ez biztosan így is lesz, a második ugyanis egy eSIM lehet, leginkább a szolgáltatókon múlik, hogy itthon ez mennyire gyorsan tud elterjedni. Fejlődött az LTE modem, most már Cat.16-os egységről beszélünk, így elméletben akár gigabites letöltés és 150 Mbps sebességű feltöltés érhető el, természetesen VoLTE-támogatással és kiváló beszélgetési minőséggel.


[+]

A Wi-Fi kétcsatornás, a fő hívószavak (802.11a/b/g/n/ac, HotSpot, AirDrop, MIMO) megvannak, ugyanez igaz a Bluetooth-ra (5.0, A2DP, LE), viszont a Wi-Fi direct nem használható, és AptX vagy LDAC audiokodekekről nem is álmodhatunk almás szinten. Az NFC szintén nem teljes értékű, hiszen hazai Apple Pay híján leginkább hagyományos tagek olvasására használhatjuk. Van iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp és barométer is, a navigáció pedig elképesztően gyors, köszönhetően a masszív (A-GPS, GPS, Glonass, Galileo, QZSS) műhold-támogatásnak.


[+]

Értékelés: Apple iPhone XS
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

iPhone-ok kapcsán soha nem kommunikál az Apple a konkrét akkumulátorkapacitásról, így az első szétszedős videóig várnunk kellett, hogy megtudjuk, az az akkumulátor, ami akár 30 perccel többet bír az iPhone X-nél, ha minimálisan is, de kisebb lett, 2716 helyett 2658 mAh kapacitású. Napi aktivitásban nem volt szerencsém az elődhöz, viszont ha az fél órával kevesebb ideig bírja ennél, az nem túl masszív, hiszen gyakorlatilag nem volt olyan, aktív használattal töltött nap, amiben valamikor ne kellett volna töltenem a kütyüt. A magas fényerő nagyon tudja enni a százalékokat, de visszafogottabb nitek mellett is könnyen előfordul, hogy 2-3 óra navigálás után már merülésre figyelmeztet a kütyü, illetve főleg játék közben figyeltem fel arra, hogy némi melegedés kíséretében masszívan csökken a töltöttség. A felhasználóknak minden este javaslom a töltőt, de az mindenképpen pozitívum, hogy a készenléti fogyasztása marginális, és fix 150 niten tartva, videózással, alacsony hangerővel kibírt körülbelül 12 órát. Nálunk, egy hét használat alatt összesen kétszer fordult elő, hogy alvó állapotból nem volt hajlandó töltést felvenni a mobil, ez egy szoftveres (USB eszközkezelési) probléma, ami az iOS 12.0.1-es verziójával meg is oldódik, néhány héten belül. (Frissítés: cikkünk eredeti megjelenése óta már elérhető a javítás)

Nem fogok semmi meglepőt mondani azzal, hogy az iPhone XS egy kiválóan sikerült okostelefon. Szinte tökéletes méretben, csodálatosan összeszerelve, remek kijelző/előlap aránnyal, markáns, de nem hivalkodó OLED kijelzővel, villámgyors, jelenleg világelsőnek is mondható, nagyon modern hardverrel, megbízhatóan, jól működő kamerás képességekkel, továbbá a méltán kedvelt Apple-szolgáltatásokkal. Régóta vártunk a dual SIM-re, megkaptuk, adottak lehetnek a gigabites LTE-hálózat előnyei, IP68-ra frissült a vízállóság, az érintési frekvenciaráta pedig 60-ról 120 Hz-re nőtt, így összességében minden adott, hogy az iPhone X-hez képest ez egy méltó S-modell legyen.


[+]

Ám az Apple szerintem idén nem azt bizonyította be igazán, hogy mennyire jó mobilt tud gyártani, sokkal inkább arról tett tanúbizonyságot, hogy mennyire hatékony vállalkozásként működik. Elképesztő készpénztartalékot halmoznak fel és aki igyekszik képben lenni a piaccal, az tudja, hogy brutális haszonkulccsal dolgoznak, de még így is meglepő, hogy az iPhone XS-ből a 64 GB-os alapmodell kerül 400 000 forintba, és ugyanez 512 GB-os tárhellyel már 537 990 forintot kóstál. Plusz nem adnak hozzá gyorstöltőt, ráadásul az ahhoz (plusz az újabb MacBookokról való töltéshez) szükséges kábel mellé már tehetünk is a kosárba egy szintén lespórolt jack átalakítót, illetve ha mindezt még egy gyári tokkal is megfejeljük, akkor a mobil árán túl újabb 50-70 000 forintot költöttünk el. Ez brutálisan sok pénz. Általában ezen a ponton szoktuk említeni a konkurenseket, de egyrészt kis túlzással inkább csak arról beszélhetnénk, hogy egy-egy androidos csúcsmobilból hány darabot lehetne venni, másrészt továbbra is nagyon azt érzem, hogy még csak felsorolás-szinten is fölösleges lenne erről beszélni: a végtelenül lojális iPhone-felhasználó legfeljebb azon gondolkodik, hogy vegye-e a nagyobb kijelzős XS Maxot, beérje-e az olcsóbb XR-rel, esetleg várjon még egy évet, hátha jövőre szimpatikusabb ajánlattal áll elő a cég – előrebocsátom, szerintem nem fog, legalábbis az árazást tekintve.

Rendkívül kényelmes dolog iPhone-t használni, a megfelelő ökoszisztémában tényleg kérdés nélkül működnek a dolgok, és ha az ember hajlandó további összegeket fizetni az extra szolgáltatásokért, akkor egy minimális kompromisszummal működtethető, lézerprecíz és ultramodern eszközként viselkedik. Üzletileg ugyanakkor erősen épít arra a közönségre, akik nem is akarnak tudomást venni arról, hogy időközben hol tart az androidos konkurencia, és hogy ehhez a szinthez képest mennyire bagatell összegekért lehet venni olyan mobilokat, amik sok szempontból akár jobban, de mindenképp nyitottabban szolgálják ki a felhasználót. Az iPhone XS-páros már most igazi siker, és biztos vagyok benne, hogy itthon is masszív eladási számokat fog produkálni. A készülék nekem is nagyon tetszett, a mögötte lévő politika azonban egyáltalán nem.

A tesztkészüléket a VIP-Phone küldte el nekünk, ezúton is köszönjük a felajánlást. A vásárláshoz, kérem, kattintson ide!

szentkuti11

Specifikáció

Apple iPhone XS
Apple iPhone Xs Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143,6 x 70,9 x 7,7 milliméter
Tömeg 177 gramm
Színvariációk asztroszürke, ezüst, arany
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1125 x 2436 (458 ppi)
Kijelző típusa OLED Super Retina HD érintőkijelző (HDR 10, Dolby Vision)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Apple A12 Bionic
Processzor típusa 2,49 GHz-es hatmagos, 64-bit-es (2 x Vortex + 4 x Tempest)
Processzor csíkszélessége 7 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Apple GPU (négymagos)
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 256 / 512 GB (a rendszer 9,5 GB-ot foglal)
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
LTE B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B12 / B12 / B17 / B19 / B20 / B25 / B26 / B28 / B29 / B30 / B66
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 600 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, AirDrop, MIMO
Vezetékes csatlakozás Lightning (analóg audiokimenet átalakítóval)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, Galileo, GZSS)
NFC van (Apple Pay, NFC tagek)
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iOS 12
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Iránytű, Game Center, Részvények, Térkép, Újságos, Hírek, iTunes Store, App Store, Passbook, Egészség, iBooks, Game Center, FaceTime, 3D Touch, Touch ID, Watch, animojik (iMessage alkalmazáson belül)
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel, f/1,8-as rekeszérték, PDAF-autófókusz, OIS + 12 megapixel, 2x-es zoom, f/2,4-es rekeszérték, OIS, autofókusz, négyledes, kéttónusú villanó, portrémegvilágítás
Másodlagos kamera 7 megapixel, f/2,2 portrémegvilágítás, animoji
Videófelvétel 4K (30 / 60 fps), 1080p (240/120/60/30 fps), 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2658 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő akár 240 óra
Beszélgetési idő akár 20 óra
Egyebek
IP68-as por és nedvesség elleni védelem, intelligens fényérzékelő, közelségérzékelő, giroszkóp, gyorsulásmérő, barométer, Qi-szabványú vezetékmentes töltés, TrueDepth kamerarendszer Face ID arcalapú azonosítással, 3D Touch nyomásérzékeny kijelző, vezetékes gyorstöltés (külön megvásárolható kiegészítővel), VoLTE
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés