- Kiszivárgott a Pixel 10 Pro
- iPhone topik
- Honor 400 Pro - gép a képben
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Huawei P20 Pro - profit csinál minden fotósból
- Légies iPhone halvány színei
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Egyesíti a Google az Android és a ChromeOS rendszereket
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Itt az igazság a Samsung állítólagos Android Auto alternatívájáról
Új hozzászólás Aktív témák
-
Look23
csendes tag
Sziasztok.
Abban kérnék tanácsot, hogy szereztem compaq proliant ml370 servert de fogalmam sincs hogyan kell belépni a biosba elvileg a smartstart cd kellene hozzá?
a hp oldalán meg nem találok leírást csak az újabb ML szériához. -
Grafiqs
őstag
Ugyan nem asztali a gép, de egy kis adalék. R9600 Mobility 100/100on jár ha csak 2d-re használom a gépet.
-
mh197
őstag
Asztali gépnél is nagyon sok értelme van a fogysztáscsökkentésnek. Épp a mostani AMD fanok érvelnek azzal, hogy az AMD kevesebbet eszik áramot asztali PC-ben.
Kávéfőzőt úgy downclockolod, hogy percenként kevesebb műveletet végeztetsz vele, vagy kevesebb kávét főzöl vele időegység alatt, ha senki nem issza a kávét! kb ez a helyzet a vga-val is.
Eddig órajelcsökkentve használom 2d-ben a vga-t, eddig semmi gond a cuccossal, viszi az órajelváltogatást. -
vili13
őstag
Persze nem értelmetlen, de azért én úgy gondolom, a fogyasztás csökkentésének asztali gép esetén sokkal kisebb a jelentősége, mint egy notebooknál. Inkább a kevesebb hűtésből eredő alacsonyabb zaj lehet fontos, de ahhoz meg nem kell fogyasztásmérő, csak fül.
De azért az eredményre tulajdonképpen kíváncsi vagyok, különösen ha az derül ki, hogy értelmes összegeket lehet spórolni az órajelekkel való játszadozással. Más elektromos dolgokat viszont lehet ugyan mérni, de minek: a legtöbbre eleve ráírják mennyit fogyaszt. Na és, hogyan downclockolod a kávéfőzőt? -
mh197
őstag
A fogyasztásmérőt nem csak a vga visszavételének áramcsökkentő hatásának kimutatására tudod használni. Pl be lehet vele lőni szépen, hogy milyen progik alatt mennyi legyen a fogyasztás. Meg amúgy is kíváncsi vagyok mennyit eszik a gépem, szóval az egy értelmes beruházás lenne, és az ára nem csak a vga downclock -on térülne meg. Más elektromos dolgok fogyasztását is ki lehetne vele mérni.
-
mh197
őstag
Vannak ilyen egyszerű kb 2k -ért is megvásárolható fogyasztásmérő kütyük. Ha valaki rendelkezne egy ilyennel, kíváncsi lennék mennyiit mér, ha lentebb veszi az órajelét a vga-nak. Én is tervezem egy ilyen beszerzését, mert már nagyon kíváncsi vagyok, hogy vajon mennyit is fogyaszt a gépem, szóval ha meglesz, megírom mit mutat.
-
vili13
őstag
A fogyasztásnak szerintem / elvileg / nagyjából a frekvenciával egyenes arányban (és a feszültséggel négyzetesen) kellene csökkennie, de mondjuk ha egy hülye chip többféle belső frekivel megy (és esetleg többféle tápfesszel), amelyek viszont nem egyenesen arányosak a külsővel (GPU-knál is előfordul), illetve a belső részek aránya sem teljesen ismert, kb. az összes guru elmehet a fenébe a képleteivel, csak méréssel lehet használható eredményhez jutni.
-
RpPRO
őstag
Egyszer valamikoo mar megkerdeztem, mivel fogyasztok kevesebbet, ha x-rol y-ra csokkentem a tempot, ezutan a nagy guruk elsutottek egy kepletet, amiben gyokvonastol kezdve szorzason at minden volt, csak en nem ertettem.
Egy ciikk tenyleg jo volna, igy a magamfajtais megertene a dolgot.
-
ALI_G
veterán
Hi!
Vki gyűjtse már össze a két oldalhoz tartozó down-oló progikat (NV-ATI), csak hogy lássa mindenki, akit érdekel.
thx.
Igazából egy szünetmentesen lehetne megnézni, mennyivel fogyaszt kevesebbet.
ebből a down-olásból akár cikk is lehetne -
vili13
őstag
A tranzienseket sejtésem szerint leginkább a kérdéses minőségű elektrolit kondenzátorok nyelhetik be, de azok így is, úgy is gyenge láncszem. A CPU és GPU frekvencia állítgatása viszont szerintem nehezen állítható párhuzamba. Két különböző dolog, eléggé más a tchnológia, különben komolyabb átfedés lenne például a gyártók között is. A statisztika talán megbízhatóbb, én legalábbis még soha nem hallottam olyat, hogy a frekiállítgató progik - különösen lefelé - bármit kinyírtak voln!
-
mh197
őstag
Pont erre gondoltam, hogy okoz-e vmi tranziens dolgot a nagymértékű órajelváltás, mert nem tudom miért, de érzésre szerintem igen, és ezt vminek be kell nyelni, de minek?!
Mindez csupán azért merült fel bennem, mert a lapomhoz is van egy progi OCguru, ami nem képes a 4ghz-ből csak 500mhz-et lentebb venni, (vagyis fsb 252--> 220 -ra ) , mert ha többet akarok lehúzni, akkor már fagyi van. Szvsz ott is lehet, hogy vmi ilyesmi dolog lehet, hogy ha túl sokat veszek vissza, vmi alkatrész túl sokat kaphat vmiből. Na ezt most nagyon szépen megfogalmaztam, remélem azért némileg érthető.Sajna még nagyon reggel van nekem.
-
vili13
őstag
Szerintem az 1-2 év egy kártya élettartamát tekintve inkább rövidebb táv mint hosszabb, legfeljebb igencsak elavul közben, de jóval többet kell bírnia. A frekvencia váltogatása szerencsére nem valami mechanikus relével történik, ami elkophatna, vagy ilyesmi...
Ha nincs kapcsolás közben valami rejtélyes tranziens jelenség (a fene tudja ilyen bonyolult vackoknál), szvsz semmi oka változni annak a fránya élettartamnak!
Az rendben, hogy nem feltétlenül a GPU hal be az overclocktól, de manapság eleve nem csak azt hűtik, vagyis ha rendben a hűtés, valószínűleg másnak sem muszáj elfüstölni. Az más kérdés, hogy a borda alatti gyári ragacsok állaga hamar romlik, és ha nem rakja időben rendbe az ember, esetleg hagyja beporosodni is is az egészet, overclock nélkül sem feltétlenül éri meg a kártya a garanciális idő végét sem...
A GPU/mem freki arányok szerintem leginkább csak a teljesítményt befolyásolják, a gyári arányt valószínűleg értelmes módon találták ki ebből a szempontból. Downclock esetén gondolom nem a teljesítmény a lényeg, hanem hogy semmi ne menjen lassabban annál, ahol még stabil! -
mh197
őstag
Ez oks, a kérdés inkább az, hogy hosszabb távon (1-2 év ) milyen hatása lehet a kártyára a frekvencia folyamatos föl/le váltogatása az alap gyárihoz képest?!
Az overclock meg természetesen csökkenti a kari élettartamát, legalábis amelyik kari jobban melegszik, az általában kisebb élettartammal bír, és főleg nem is a gpu szokott a karikon behalni, hanem vmi környéki alkatrész ami nagyobb terhelést kap az overclock miatt, esetleg a ram. Persze mindez akkor van így, ha a gpu hűtése megfelelő.
Ja, ha downclock van, akkor érdemes odafigyelni a gpu/mem freki arányaira, vagy teljesen mind1 a működés szempontjából? Gondolok itt arra, hogy pl a gyári értékhez hasonló osztást beállítani a down órajelben.
[Szerkesztve] -
zsoltee10
addikt
ugyan...a dvd lejátszás is nevetve fut nálam.
atitool-lal van belőve már régóta a vga: 2D: 100/200; 3D: 550/600. ennél lejjebb nem tudok menni vga órajelben, de azért már így is jó. én nem is a fogyasztás miatt vettem vissza elsősorban, hanem azért, mert így a silencer elviszi passzívan a karit. a proci is passzívan megy, úgyhogy teljesen csendben dolgozik a gép, ha nincs terhelés. játékok alatt automatikusan feltolja az órajelet, illetve szabályozza a ventit az általam előre beállított hőmérséklet/fordulatszám alapján. ugyanígy a proci is. kb 10 perc után indul be a venti, és játék alatt is leáll néha, ha nem dolgozik annyira. -
_Volkovy_
nagyúr
Az előbb fagyott akkorát a gépem a 2d órajel miatt..
-
RpPRO
őstag
válasz
_Volkovy_ #47 üzenetére
Az ati x1600 szeriajara gondolok most. Volt pofajuk 128bites ramot rarakni e karikra, ebbol kovetkezoen savszelesseg nincs, AA mellett lemaradnak, mint a borravalo.
Viszont! Igen eros a shadermotorjuk, ezert shadergazdag jatekokban (pl. f.e.a.r.) nagyon szepen muzsikalnak. Ergo: sztem nem lehet %-osan leirni a ram/gpu szerepet.
Meg egy megjegyzes: a vga gyartok kedvenc parasztvakitasa, mikor 256mb ramot raraknak egy low-end vga-ra. Hiaba fer el benne a jatek osszes texturaja, ha olyan lassu, h nem megy 10 fps fele. Egy negyedakkora meretu, de gyors (kello savszelu) ram jobb fps-eket eredmenyez. -
_Volkovy_
nagyúr
A memória nagysága két esetben számít:
- amikor olyan nagy méretű textúrák vannak, hogy nem férnének el pl. 64 megányi ramban (ekkor érezhető nagy javulás, ha 128 megás kártyát teszel be)
- amit te is mondtál, nagyfelbontásban AA használatakor szintén kell a minél több ram, pl. 1280-ban nem lehet 4x AA-t rászúrni 64megás kártyán.
[Szerkesztve] -
penene
őstag
a frekiváltás akkor árt a kártyának ha gyorsan váltogat fel le nagyokat...
ha pl. elindítasz egy játékot és vált, aztán 4-5 óra múlva vissza az nem gáz...
procinál is ugyanez... müxik a cool and quiet szépen, viszont nem árt kis tehetetlenséggel dolgozni, hogy ne másodpercenként 10* váltson, hanem pl. 1-2 másodpercenként csak 1-2*...
Szerintem! -
RpPRO
őstag
En jo fel eve 2D-ben 315mhz-n jaratom a 6800gt-met 350 helyett. Nem tul nagy csokkentes de nem is art.
Kar, h nem lehet kulon szabalyozni a memoria segesseget is 2d-re es 3d-re, csak a magsebesseget jegyzi meg.
Azon filoztam, h miert nem veszik vissza a gyartok nagyon minimalisra a 2d sebesseget, pl 100mhz-re? Az is boven eleg volna. Az s3 virge idokben ennel is sokkal lassabb volt a 2d magsebesseg, megis hasitott minden.
Csomot lehetne sporolni. Talan azert nem, mert pl 1v helyett 3d-ben kapna pl 1.8v-ot, akkor a hirtelen valtas nem tenne jot a vga-nak vagy miert?
Kis off: amd mobil barcim van, mondjatok valami jo progit, amivel megbizhatoan es stabilan allithato win alol a feszultseg es sebesseg, koszi. -
penene
őstag
ó énse.. Főleg nem pöttyökre... azt meglehetősen letojom.
Viszont mindig is szerettem a legtöbbet kihozni a gépből, persze gyakorlati okokból (több FPS, stb)...
Persze aztán rájöttem az ésszerűségre is...
pl most a 3000+os procim alapon 320*4en megy, viszont ha munkája akad, megkapja a + feszt és a 320*8at...
+ a mem is kicsit meg van húzva, szóval kb. pont ideális...
a vidkari volt amit egyáltalán nem húztam, még játékoknál sem.. pedig pl. a 6600 gt 500/1000 helyett 550/1100 is szép teljesítmény növekedés... ennyi is belefér (mostanában alkalmazom, 3Dnél)
azt hiszem még ez sem kihegyezett tunning, de azért meglehetősen jóérzés, hogy +45%kal magasabb órajelen hajtom a procit + a mem is jó... azért ez jelentősen növeli az ár/teljesítményt...
bár hülye nem voltam, 25 ezres procihoz 16 ezres hűtőt vettem
szóval bőven el is viszi ezt
De persze kímélnék mindent amit lehet... Mivel most már nem játszom FPS játékkal, így túlságosan nincs is jelentősége a tunningnak, anno érezhető volt a dolog...
a vidkarim sincs kihasználva maximálisan már, PES5özöm csak, ahhoz nem kell olyan sok, bár ha nagyobb szűréseket rakok rá, akkor meg látom, hogy nem bírkózik vele... aztán inkább nem rakom annyira nagyra, hiszen tudom, hogy egy 128 megás karival hiába húzom fel a gput, ha nagyobb a memória igény a nagyobb felbontásoknál...
bár nem tudom..
az AA és AF a GPUt eszi, vagy a memóriát??? -
penene
őstag
hm, Fesz
))))
fincsi...
eddig szinte minden hardverem fesszel is húzva van, a vidkarit akkor megkímélem))
De nagyon fincsi..
Amúgy te értesz VGA tunninghoz fesz szinten?
vagy ezekkel nem foglalkoztál?
pl. biztosan lehet feszt is emelni ésszerűen (5-10% nem lehet nagy gond), csak gondoskodni kell a megfelelő hőmérsékletről is.. (általában az sose gond)..
bár tényleg én most hallok erről először, pedig voltam pár VGA topicban, szóval nem igazán közkedvelt, pedig 5-10% fesz emeléssel biztos jobb teljesítményre bírható a kicsike
no de nem piszkálom
de köszi az infót! -
mh197
őstag
válasz
_Volkovy_ #37 üzenetére
Én annyit hallottam róla, hogy ha állítják az órajelet, fogja, és elkezd szemetelni a kari, és ezt vhogy soft-osan ki lehet kapcsolni, mert ez vmi védelem, hogy ne lehessen piszkálni az órajelet. Hogy lefelé ez vajon működik-e, ezt nem tudom, de fölfelé tuti, hogy van ilyen.
A log elvileg kiírja, hogy mennyin megy a vga, szóval az valós értékeket kell, hogy közöljön. Amúgy ha csak simán set clock-al beállítasz egy órajelet, akkor átállítja az órajelét? Pl átállítod, és megnézed everest-ben, hogy mennyi a vga órajele. Everest tutira kiírja, ha állítja az órajelet. szvsz vhogy így le lehet ellenőrizni, hogy megy-e az állítás.
Mod : A log alapján állítja az órajelet. Ha még biztosabban akarod tudni, hogy megy-e a dolog, akkor érdemes az everest-el utánnanézni. Mármint betölteted vele az alap órajelet, everest megnéz, majd betölteted vele a down órajelet, és everest megnéz. (Everest asszem késéssel írja ki, vagy csak újraindítással a változott órajelet a vga -ra. )
Szívesen, örülök, hogy működik a dolog.
[Szerkesztve] -
_Volkovy_
nagyúr
A logolást mindjárt megnézem, a clocklock tudtommal a fölfelé tuningolás ellen van, a downclock-ot nem befolyásolja.
mod:
Ez van a logban, ezek szerint működik, igaz?
2006-03-08 14:34:37 Profile 'D O W N C L O C K' loaded. Clocks set to: 70.39 / 114.75
2006-03-08 14:35:52 Application 'ut2004.exe' starting - 3D mode activated
2006-03-08 14:35:52 Profile 'Default' loaded. Clocks set to: 250.00 / 200.00 Gamma loaded
2006-03-08 14:37:46 Application 'C:\Games\UT2004\System\UT2004.exe' terminating - 3D mode deactivated
2006-03-08 14:37:46 Profile 'D O W N C L O C K' loaded. Clocks set to: 70.39 / 114.75
Köszönöm a segítséget!
[Szerkesztve] -
mh197
őstag
válasz
_Volkovy_ #34 üzenetére
Nálam a 0.25 beta 10 van fenn, és ez működik. Asszem lehet vele log-olni az órajelet. Ja, most néztem, logolja, hogy mikor mire áll be : Miscellaneous -ban van egy olyan, hogy show log file, és ott írja, hogy mikor mire áll be. Ott mit ír nálad?
Ja, meg mintha úgy emlékeznék, hogy kell vmi módosított catalyst is hozzá a 9200, 9500, és 9600 -ak esetén, meg be kell pipázni , hogy radeon 9200,9500,9600 clocklock remove négyzetet.
[Szerkesztve] -
mh197
őstag
válasz
_Volkovy_ #28 üzenetére
Bár lehet nem ATI kártyád van, de az adataidnál ilyesmit találtam.
Szóval az ATItool progiban van egy 2d és 3d beállítási lehetőség, és ott ha 3d indul, akkor beállíthatod a frekit, meg 2d -re is, meg minden egyéb jó kis beállítás van benne. pl be lehet rakni indítópult-ba a progit, és akkor magától indul, és állítja az órajeleket, nem kell sehová sem klikkelni. Nálam is így műxik. Ha nem ATI karid van, akkor sorry, ott nem tudom hogy lehet megoldani, mert egyszer volt csak 6600 GT -m
A ramoknak tehát akkor van egy minimuma, és vszínű ez korlátozna ? Hmm, akkor elvileg ezért csíkozódik, és nem attól, hogy a fesz túl sok az adott frekihez. Most már csak az kérdéses, hogy vajon ha nagymértékben ugrál az órajel, akkor vajon az káros lehet-e neki?! Mármint ha sokszor vált ide-oda.
Amúgy vki mondta itt, hogy nincs sok értelme a VGA downclock-nak, hát szerintem van azért, mert pl az én x700-am is eszik meg idle 30wattot, és ha abból lejön 5-10W, akkor az már nem olyan rossz, főleg mivel semmi értelme, hogy többet egyen, mert sokszor netezem, ahhoz meg elég lenne még egy s3 trio is, szóval amit lehet jó minél kisebb teljesítményűre tenni a gépben, amire nincs szükség, de pl egy nagyobb karinál pl x1900, vagy 7800gtx már jelentősebb az idle fogyasztás is, és ott azért már tényleg nem mindegy, hogy lehet-e az idle-t csökkenteni. Na mind1, nekem számít a dolog, még ha nagyon pici kis csökkenésről is van szó.
-
_Volkovy_
nagyúr
válasz
Reset Elek #27 üzenetére
Kipróbáltam, hogy 3d-re átállva rakja be a default órajelet, 2d-ben meg a downclockoltat, de semmi hatása, ne pörgött fel 3d-ben.
Kell még állítani valamit? Esetleg driverfüggő a dolog? -
Reset Elek
aktív tag
válasz
_Volkovy_ #16 üzenetére
Da, működik.
VAn egy olyan menü, hogy ''Auto overclocking''. A progi érzékeli, mikor indítasz 3D-s alkalmazást, és átállítja a kártyát az ahhoz rendelt órajelekre. Mikor kilépsz a 3D-s alkalmazásból, azt is észreveszi, és visszaállítja a kártyát. Az egészből semmit sem veszel észre, gyors, és automatikus.... Persze csak ha előtte jol állítottad be. -
kovi
senior tag
Asus honlapon sztem nem lessz BIOS.
A progi egy *.rom filet csinál. Ami méretileg megegyezik a gyári(def) mérettel.
Ha a linken visszábbmész akkor találsz ott annyi BIOS-t amennyit nem szégyelsz leszedni. Az összes gyártótol.
Igen be kell bootolni dos-ba. Töltsél le onnan egy nvflash progit is.
Majd dos-ban beírod,--> nvflash *.rom -5 -6
A *.rom nyilván a te általad elnevezett módosított bios file neve. Kiterjesztést ne hagyd el! -
Dare2Live
félisten
6800downclockról nemtud vki vmit?
-
-
kovi
senior tag
Ezeket úgy szoktam megoldani, hogy BIOS-t írok át. Hogy ne kelljen szoftveresen állítgatni. Mondjuk csak NVidia kariknál szoktam csinálni, de így egész jó.
Egy 6800GT PCI-E pl úgy ment hogy 2D-ben: 300/900, 3D-ben: 400/1100 [ULTRA]
Egyébként egy Ultra BIOS lett visszábbfogva. -
penene
őstag
válasz
Reset Elek #15 üzenetére
Hozzátenném, hogy nem kell elkeseredni annak sem, akinek nem Atija van (pl. én)
mert Nvidiánál is pontosan ugyanígy meg lehet oldani a dolgokat)
-
_Volkovy_
nagyúr
válasz
Reset Elek #15 üzenetére
A 2d és 3d órajelek állítása tényleg működik?
Én még nem kísérleteztem azzal, játékok előtt fellövöm 250/400-ra kézzel. -
Reset Elek
aktív tag
Én is downclock párti vagyok, jelenleg egy Radeon 9550-es csücsül a gépemben. Mivel csak egy paszív hűtő van a kártyán, alapórajelen vagy túlmelegszik vagy kell neki egy hangos ventillátor... Aztán mikor először feltettem az NGO optimized driver-t, megismerkedhettem az Ati Tray Tool-lal is
Aranyos kis progi, be lehet állítani, hogy a windows indulásakor beállítson egy adott órajelet, és azt is, hogy 2D-s és 3D-s alkalmazásokhoz mien órajeleket használjon,
Netezgetés, vagy egyéb 2D-s alkalmazás alatt a kártya a gyári 250/200 MHz helyett 50/40 MHz-en szaladgál. Ennél lentebb sajna nem lehet menni, mert csíkoz meg szemetel a kártya, de ez is bőven elég bármihez. Ha meg valami 3D-s progit indítok, és kell a tűz, akkor az Ati Tray Tool automatikusan felviszi az órajeleket 400/250-re
Javarészt netezésre, zenehallgatásra, filmezésre használom a gépet, eléggé sokat megy, de idáig nem találkoztam a downclock esetleges káros mellékhatásaival. Igaz, az elején kicsit macerás, mire megtalálja az ember a minimális órajeleket, de azt csak egyszer kell beállítani. Viszont 50/40 MHz-en JOVAL hűvösebb a kártya. Míg 250/200-on néha már megfoghatatlanul forró, addig 50/40-en épp, hogy csak langyos a borda. Asszem, ez élettartamban nem kicsit számít majd...
Eléggé eltűntél a vízhűtés topicból...
Legkiválóbb tisztelettel:
Reset Elek
[Szerkesztve] -
plömplöm
őstag
adataimnál szgép éjszakára: proc 1.2GHz; vga 303/303. a proc egy parancsikon megnyomásával, a vga rabit-tal
nem is kimondottan a fogyasztás miatt, hanem a radiátor vízhőfokfüggő ventija miatt, lejjebb megy néhányszáz ford/perccel
a vga memóját nem tudom 300 alá vinni, mert zizi lesz a kép, a már említett minimum freki miatt valszeg. de itt jegyezném meg azt az érdekességet, hogy ezzel ellentétben a 400-as félgigaramjaim bezzeg mennek simán 80-on... evvan -
_Volkovy_
nagyúr
válasz
várnarancs #11 üzenetére
Látszik, nyilván ez elsősorban a feszültség módosítására vonatkozik.
(a fogyasztás az órajel növelésével egyenesen arányban, a feszültség növelésével négyzetesen nő, ez nyilván a másik irányba is így van, tehát ha a feszültséget csökkented, jóval többet takarítasz meg, mintha a pótolhatatlan MHz-eket ritkítod) -
_Volkovy_
nagyúr
válasz
várnarancs #6 üzenetére
Azért van értelme lejjebb húzni az órajeleket, hogy kevesebbet fogyasszon netezés vagy egyéb 2d munka közben. Amikor kell a 3d-s performance, egy klikkelésbe kerül felnyomni az órajeleket.
Akinek sokat megy a gépe, annak minden MHz és volt meglátszik a villanyszámláján, főleg ha újabb(gyorsabb) vga-ja, vagy processzora van. -
penene
őstag
a configomban szereplő gépemben én
320*4en futtatom alapjáraton a CPUt, és 320*8on, ha dolgoznia kell...
ja, a fesz is 1.1 vs 1.5
Szal az igazi spórolás szerintem itt van...
A VGA karinál a frekikülönbség szerintem túlzottan nem számottevő...
igazán ha 1%on használsz vmit, akkor annyira nem fogyaszt szerintem többet, ha 3* annyi MHZen megy...
procinál is azért lehet számottevő, mert jóval kevesebb feszt kap...
302*4 és 320*8on 1% procihasználatnál a hőmérséklete kb. hasonló... szóval valszeg nem a munkán spórol, hanem a feszen...
vidkarinál spórolni hát nemtom.. élettartam: downclock, ha intelligens hűtő van, akkor meg ott a fordulatszám szabályozás...
(nekem ez nincs, mivel zalman vf700alcum van, szóval csak 2 fokozat van)
De az biztos hogy kíméli a karit a kisebb órajel/hőmérséklet...
Szerintem amennyit ugrál 2D és 3D között a kari, az nem árt neki..
én 2Dre még nem állítottam be downclockot, de tervezem... 2Dhez nem igazán kell a tunning...
Amúgy ha egy mozgóképet nézel , pl. egy filmet, vagy klippet a windows media playerrel, akkor az is 2Dnek minősül nem?
3Dnek, csak a D3d, és opengl, vagy nem???
mert ha így van, akkor ez nem hat ki pl. filmnézésre??? (bár nem hinném, hogy nagyon megterheli a vidkarit)
Proci is bírja a váltogatást, bár elvileg a nagyon gyors, és hosszú tartamú váltogatás nem tesz jót neki, ezért kell úgy belőni azt is, hogy 1-2 másodperc tehetetlensége legyen a procinak.. (nálam csak lefele van tehetetlensége, ha meló van, azonnal reagál)
remélem segítettem.
[Szerkesztve] -
mh197
őstag
A proci downclock-ja már megvolt, vagyis az OCguru-val az is úgy működik, hogy ha játékot indítok el, akkor megy csak 4Ghz-en, egyébként csak 3500-on (Mivel csak ennyire lehet visszavenni
) Viszont EIST-vel ez így is azt jelenti, hogy a 3500 órajel esetén kb 3100 -ra csökken netezés, tv nézés, és minden egyéb nem erőforrásigényes művelet közben az órajel. Arról nem is beszélve, hogy az OCguruval a feszt is be lehet állítani a procihoz az egyes alkalmazásokhoz, és a 3500 -as frekihez csupán 1,3625 V tartozik, vagyis a bios szerinti minimum fesz, amit az EIST szinten levesz az említett alkalmazások esetén 1,26V körülire. Szvsz a proci downclock-ja így szinte tökéletesen megy. Csupán a VGA fogyasztását is szerettem/ném csökkenteni, mert alapjáraton annak sem muszáj mennie nagy órajelen, ha elég a kisebb órajel is. Mivel elég sokat megy a gép, így akár az 5-10 W -os fogyasztáscsökkenés is jól jönne.
Amúgy az ok, hogy ha folyamatosan downclock-olva van egy VGA, akkor az élettartama nő (bár ebben sem vagyok biztos), de nálam épp az van, hogy a gyári-hoz képest sokkal lentebb lenne win alatt a frefi, és ha 3d jön, akkor meg felugrikk a gyári fölé.A kettő érték közt meg elég nagy a különbség, szvsz nem tudom mennyire kárisíthatja ez az ugrálás a karit. Pl az OCguru is ha 4ghz-ről 3,5ghz alá akarom állítani a frekit, akkor fagy. szvsz valami nem bírja a nagyobb freki állítást. Csak innen gondolom, hogy lehet a vga-nál is így lehet, hogy van egy bizonyos tűréshatár, amit nem jó túllépni. Meg ugye ott van az a dolog is, hogy downcloc esetén is marad az eredeti fesz , amit a vga kap, szvsz azzal is mi lesz, az vajon az alacsonyabb órajelen nem okoz -e problémát.
Az igaz, hogy csupán 1 fokot változott a gpu hőmérséklete, de alapon 41 fokról 40-re ment, és a gépen belül is kb 38 fokot mutat az alaplap hőmérsékletkijelzője. Mindehhez hozzávéve azt, hogy egy silencer hűti, ami nem egy nagy sebességű ventivel van szerelve, az az 1 fok csökkenés jelenthet azért pár watt teljesítménycsökkenést nem ? Mármint 38 foknál úgysem hűtené alacsonyabb hőfokra a karit, és ilyen kis különbségeknél 1 fokot letornászni már kell, hogy csökkenjen a teljesítmény?!
Amúgy azért érdekes a dolog, mert pl a VGA -knál egy bizonyos freki alá már nem lehet vinni az órajelet, mert elkezd csíkozni, meg szemetelni, és pont ez zavar engem, hogy ez mitől lehet.
Köszönöm a hsz-t -
vili13
őstag
Ha viszont a nagyobb frekvencián úgy melegebb a kártya csak 1 fokkal, hogy közben a hűtőventillátor mondjuk 2x annyit pörög, van különbség a fogyasztásban. Ezt figyelembe véve pedig alacsonyabb frekvencián a teljes kártyának nem annyira, de a hűtőjének az élettartamát jelentősebben növelheti a downclock. A zajt meg csökkentheti.
-
Nos ott kell kezdenem, hogy egy x700 alapból nem fogyaszt sokat
, tehát én azzal a 4ghz-en járatott prescottal kezdeném, hogy ''downclockolnám''. Ha egy kártya órajeleit lejebb veszed, nem hogy rövidíti az élettartamát, de talán hosszabítja (15 év versus 16
)
Ha a kártya hpmérséklete 1 fokot csökkent, az azt jelenti, hogy ugyanannyi hőt kell a hűtőnek eldisszipálnia a levegőbe, mint eddig, magyarul ugyanannyi hőtteljesítményt ad le a kártya, és ebből az következik, hogy nagyon nem csökkent a fogyasztása.
Remélem segítettem. -
mh197
őstag
A téma címe adott. Mindenféle tapasztalat jól jön majd mások számára, amit talán ez a topic rejt majd magában.
Kérdésem a következő : Adott egy vga kari, pontosan egy x700pro toxic kari. Ennek az alap órajelei 425/432, amit a gyári soft kapásból 475/500-ra tesz fel. Csökkenteni szeretném a gépem fogyasztását, ugyanakkor , ha szükséges legyen benne teljesítmény, ezért felraktam hozzá az ATItool progit, amivel beállítható, hogy ha 3d-s alkalmazás indul, felrakja a frekit az említett 475/500-ra. Mindemellett az alap órajelét a karinak a windows alatt le tudom venni egészen 240/260-ra (menne még lejjebb is , de ennyi elég lenne.) .
Szvsz a két utóbbi érték közt ugrál a kari, vagyis ha 3d megy, akkor a 475/500, ha win, akkor meg 240/260 -ra áll be az órajel.
Ez vajon károsíthatja a vga-t, esetleg lerövidíti az élettartamát, vagy egyáltalán nem befolyásol semmit? Mennyiben számíthat ez a downclock a fogyasztásban? (Mármint az idle állapot downclock-ja)
Mivel feszt nem tudom csökkenteni, így max a freqi csökken, de az, hogy ekkora freq különbségeken ugrál a kari, vajon használ neki? Hőmérsékletben egyenlőre max 1 fokot ment lentebb a gpu hőfoka, szvsz ott annyit nem számít.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- OLED TV topic
- Kiszivárgott a Pixel 10 Pro
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- World of Tanks - MMO
- iPhone topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Háztartási gépek
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- További aktív témák...
- Samsung Galaxy A32 4G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R7 2700X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3050 8GB Rampage SHIVA Thermaltake 500W
- Bomba ár! HP EliteBook 830 G8 - i5-11GEN I 16GB I 512GB SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- Xiaomi Redmi Note 13 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Xiaomi Redmi Note 11 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest