- Google Pixel topik
- Huawei Watch Fit 3 - zöldalma
- Samsung Galaxy Z Fold4 - egyre megy, honnan nézed
- Mobil flották
- Honor 200 Pro - mobilportré
- iPhone topik
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Leépíti a Sony az európai piacot?
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
Új hozzászólás Aktív témák
-
rxmiss
aktív tag
tamadom a csucsokat: rendeltem egy 5300g-t
ebay, 'open box', $68.
-
Dißnäëß
nagyúr
Itt minden kézi. Van egy belakott Cinnamon, ha csak konzol indul, beleférek úgy 250MB RAM-ba és látom közben a 4x14T ZFS "raid"-emet is. Ezt NFS-en adom Kodinak, meg SMB-n egyéb gépeknek. Más nincs. Telóról VPN haza (ha kell) és áthúzok fájlokat, Nextcloud-al próbálkoztam, de annyira ultra tré az installja, hogy esküszöm, inkább 2x behányok tőle, de behúzom a kurva snap verziót és letudom úgy. Majd. Ha anyáméknak kell, mert lassan betelik a telójuk, ők meg nem fognak VPN-en haza-ssh-zgatni csak úgy
-
Dißnäëß
nagyúr
Hát például EXPO/XMP ajánlások alá mész egy vagy több értékkel, töknyolc melyikkel, vagy esetleg elkezded húzni a RAM-ot fesz nélkül fentebb és egy ideig még jó, jó, aztán elkezd hibázgatni. Azért az nem árt, ha az UEFI még bejön, tehát akkorát nem kéne tolni rajta, hogy az egész gép lenémuljon, kellemetlen a sok értéket bukni, mikor tolsz neki egy reset-et (hacsak nem reboot-ol és jön rá magától)..
Szóval egy kicsit speckón kívülre kell vinni, ennyi.
ECC OFF módban, ez fontos.. - nyilván ..A tuning terén nem tudom mi van, mert az enyéim 2x16G DDR4 ECC UDIMM és a Samsung készítette. Kiderült, hogy B-Die, alapfeszen rohannak vidáman 3200-on, utána köhög, majd további feszre megint nem..
.. viszont ECC-t és tuningot egy lapon nem nagyon lehet emlegetni szakmai körökben
- Játékra az ember nem ECC RAM-ot vesz, hanem tuning RAM-ot (ami általában nem ECC)
- ECC RAM-ot komolyabb célból vesz valaki, például olyan programot futtat, aminél megengedhetetlen, hogy bithiba csússzon be a memória által bárhova is és általánosságban nagyobb gép stabilitást akar, például komoly workstation-ök (filmipar, gyártás-tervezés, média.. nem csak szerverek datacenterekben). Persze még az alaplap ettől nem lesz szerver szintű, mint egy Epyc/Xeon esetén, de mondjuk jól megcsinált lapok akár ezer évig is elszaladnak, hiába konzumer kategóriás.. főleg a jó táp a kulcs amúgy.
Én csak kipróbáltam, visszavettem 2400-re, semmi értelme facsarni őket (pláne borda nélkül, de egyébként sem), Linux szerver üzemmód, meg Windows-on 1-2 régi játék dual boot-ban, ez is hamarosan megszűnik a dedikált "játszós" gépem összerakásával.
Nem tudok nyilatkozni sajnos arról, hogy ECC-vel szűkebb időzítések mennek-e. Tipp, hogy nem érdemes ezzel szórakozni, mert eleve a biztonság (adat integritás) súllyal lett létrehozva a technológia, normál körülményekre, nem extrém húzásra.
-
Dißnäëß
nagyúr
A sima is és a pro is viszi említettekből.
Írtam, csak nem küldtem el...Arra ügyeljetek - lehet nem kell mondani, de inkább megemlítem - hogy itt ECC UDIMM-ről beszélünk, azaz unregistered dimm, nem nagyszerveres RDIMM.
(Ettől még gyönyörűen működik az ECC, elvittem a gépet UEFI-ben ECC: OFF mellett szándékosan túl szoros időzítésekkel kis hibázásba, amit Memtest már kidobott, ráaktiváltam az ECC-t és eltűntek a hibák, bementem Linuxba és az pedig gyönyörűen mutatta azt, hogy az ECC hibázást látott és korrigálta... nyilván bizonyos mértékig megy ez, mindenesetre nálam bizonyított).
-
Dißnäëß
nagyúr
A PRO és non-PRO csak akkor kérdés, ha G-s a proci, azaz integrált GPU-s (azaz APU).
Az 5800x-ben nincs VGA - viszi az ECC-t non-PRO létére is.A Ryzen 5 4600G nem.
A Ryzen 5 PRO 4650G igen.Ugyanez 3-asokkal, 7-esekkel is a G-sek közül.
Az integrált VGA nélküliek (AM4-en) mind viszik, legalábbis 3xxx széria felett biztos (és jól), anno a Ryzen 5 3600-assal kezdem ECC-zni, csak meguntam a mellé tett zümmögő Radeont, utána meg a passzív nVidia driver hülyeségeit Linux alatt, így lett PRO 4650G a sima 4600G helyett.
-
JohnyX
tag
Az 1-es és a 2.-es CPU között mi indokolja a 30 000 Ft különbséget. Miért van szükség a 2.-ra ? A 8 és 16 magos CPU mennyit fogyaszt ténylegesen? -
Pöttön
őstag
Egyedül az avx512-t sajnálom hogy nincs am4-en egyébként semmi egyéb nem hiányzik számomra ebből a platformból.
Ez is csak az rpcs3 ps3 emu miatt. -
rxmiss
aktív tag
en onnan jottem
lehet kene csinalni egy teljesitmeny-osszehasonlito cikket, de mar ertelmetlen volt megtartani az e5-2699v4-et a 3950x elleneben. az igazi elonye szamomra az intelnek a 8 dimm volt, olcson tele lehett pakolni sok memoriaval, igy 128G ECC DRAM sokmindenre eleg volt.
-
Dißnäëß
nagyúr
Jó, szóval a kis home lab háziszervernek gyakorlós játszótérnek továbbra is a jó öreg 5950X kiváló. Volt már, lesz megint .. pláne mióta a lapom hirtelen már 128G ECC UDIMM-et is tud. Na ezt kitömöm, aztán jöhetnek a VM-ek meg konténerek, béke jó ideig.
Amúgy egy Ryzen 9 PRO 5955GX lenne az igazi.
5950X alap, csak cache méretekhez, PCIe támogatáshoz meg semmihez ne nyúljanak -> 5950GX vmi kis alap GPU-val -> PRO verzió hogy ECC-t is tudjon = 5955GX. Na kihúzom a kezem a bilibőlTartom a 4650G-t ..
Mondjuk NAS-ba elég és a LUKS-ot is bírja..
-
devast
addikt
Én is szeretnék lassan egy olyanra beújítani az 5600x-em helyett, csak éppenséggel az a bökkenő, hogy az 5800x3d egyáltalán nem éri meg a majdnem ~50%-os felárat egy 5700x3d-hez képest. Így 2024 közepén, ~120k-t kérni egy 5800x3d-ért pofátlan rablás. Lehet a vége az lesz, hogy inkább maradok még 1 évet ezen, és egyben újítok mindent.
-
ncc1701
veterán
Lassan már nézek az 5600x helyére egy 5800x3d-t, ezzel a következő 5 évben megleszek.
-
hokuszpk
nagyúr
viszont az aljzatban egy picit mashol vannak pottyok.
en mondjuk ugyemlekeztem, az egyik ilyen tájoló egy pinnel el is van csusztatva, de az biztos egy masik idosikon volt.** elovettem az M2V-t ; es raprobaltam ; igazsagod vagyon, tenyleg belemegy az AM3 cpu.
az is lehet összekevertem ; a felirat már sajna nagyító nélkül olvashatatlan számomra,de a pinek alapján am3 motyónak kell lennie -
hokuszpk
nagyúr
lehet mondani, hogy marketingkamu, de ha nem torsz le 1-2 labat, akkor az am3 proci nemfog belemenni az am2 socketbe es forditva, az am2 procik meg nemmennek bele az am3 socketbe ; utobbinak mondjuk ertelme se lenne, mert a sima am2 proci az csak ddr2 memoriavezerlovel bír ; míg az am3 cpu az am2+ kompatibilitás miatt tartalmazza a ddr2 es ddr3 vezerlot is.
-
Pikari
veterán
Az AM2/AM2+/AM3 elnevezés marketingkamu.
Az AM2 DDR2-vel jött, aztán az AM2+ olyan AM2 (továbbra is DDR2-vel), aminek a biosát gyárilag felkészítették az újabb AM3 processzorok fogadására is.
Az AM3 alaplapok pedig DDR3 foglalatot használnak.
A sima AM2-es alaplapoknak updatelni kell a biosát, ha AM3 processzort akarsz belerakni, de ugyanúgy működik bennük, mivel az AM3 processzorokban van DDR2 memóriavezérlő is, tehát visszafele kompatibilisek. Már persze ha a gyártó méltóztatott bios updatet kiadni hozzá.
A Phenom2 x6 valóban nem szokott működni AM2 lapokban, de abban is van DDR2 memóriavezérlő.
Szerencsés esetben egy AM2 alaplapban (bios updatelést követően) tudsz használni első gen Athlon64-eket, Athlon64 X2-ket, Sempronokat, Phenom, Athlon x2, x3,x4, Athlon2 x2, x3, x4 és Phenom2 x2 x3 és x4 processzorokat jobb esetben legalább 95w-ig.
-
heavygrip
senior tag
Az 5600 4450mhz-ig, míg az 5600x 4650mhz-ig tud fel boostolni gyárilag. Lehet adni az 5600x-nek is plusz 200 MHz -et.
De egyébként játékokban nem nagyon veszel észre semmit, ahogy írtad is pár %, ami elhanyagolható. Én anno amikor vettem 4500 Ft különbség volt a két proci között, így az X mellett döntöttem. -
ricsip
addikt
Gondolom 1x valami túliskolázott bölcsész félrehallotta a cache szót, és azóta cash-nek írják. Mert a mai polkorr debil világban (a Hülyék Paradicsoma eljött már 2024-ben, nem kellett hozzá +1000 év) az elhallás terjed el inkább.
Utána meg L1 $-nak rövidítik, és a tanult ember meg nem érti, ez a faszság honnan jött! -
Robitrix
senior tag
van is az 5600 és az 5600x közt vagy 3-4% teljesítmény különbség. Ami kijön játékban akár 1-2 FPS pluszban is.
Amúgy nekem is sima 5600 van a gépemben. Agyaltam amikor vettem hogy melyik legyen. az 5600.volt úgy 51 ezer körül az 5600X meg úgy 63 ezer. Végül gyözött a józan ész és megspóroltam 12 ezret. Amúgy meg be van állítva a Ryzen Masterben az automatikus tuning és simán felereszti a boost-ot 4400 Mhz helyett 4550-ig. (az 5600x 4600 Mhz) Vagyis gyakorlatilag majdnem eléri a 5600X teljesítményét. Persze mára már kapni 5600-at 47-48 ezerért is és a X-es is közelebb van az 50-hez, mint a hatvanhoz. De ha valakinek elég egy FHD egy alap vagy közepes videó kártya kihajtásához esetleg régi az alaplap(AM 4) és nem akar alaplapot cserélni, memóriát és fél gépet akkor jó vétel, ha elég neki a 6 mag 12 szál.
-
Robitrix
senior tag
-
Pikari
veterán
Volt hasonlóan hosszú élettartamú foglalat PC-n?
A Socket3 5 évig húzta.
A socket5(7) húzott 5 évet.
Az AM2 5 évig húzta (am3 processzorokkal)
Az LGA775 6 évig bírta.Ezek voltak azok a hosszú élettartamú socketek, amikre emlékszem.
-
heavygrip
senior tag
válasz
paprobert #15 üzenetére
Aki szeretne tovább maradni AM4-en, kimaxolni a platformot, azoknak ez a 2 CPU nem elsődleges opció.
Még az 5800XT kicsit meg mozgatott amikor kiderült, hogy jön az 5000XT "sorozat", de 5700X3d fogja váltani a 3600at.Egyébként meg le a kalappal, 8 év után is frissen hat az AM4 platform
-
paprobert
őstag
Ha csak ez a lényeg, hogy L3/mag arány magas legyen, akkor akár le is lehet tiltani kézzel a magokat a 16-osból... vagy lehet X3D-t venni eleve.
A cikkhez:
Egyedül a 8magos magasabb órajeles CPU hoz olyat, ami előtte nem volt elérhető, de igazából sok szót nem érdemel ez sem.
Aki szeretne tovább maradni AM4-en, kimaxolni a platformot, azoknak ez a 2 CPU nem elsődleges opció. -
ROBOTER
addikt
Azért ennek a pszichológiájára kíváncsi lennék, amikor valaki leír egy téves infót, és a többiek 5 másodperc google helyett inkább bólintanak.
https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-9-5950x.html
szerk:
Bocs, látom közben észrevetted..
-
rxmiss
aktív tag
igen, koszi
azert irtam a 12 vs 16 magot, mert mindketto ket ccd-s. csak a 12 mag magasabbra megy orajelben es ugyanannyi L3$-en osztozkodik, mint a 16 magos, (hiszen ugyanaz a ccx, csak letiltott magokkal), tehat az L3$/mag magasabb a 12magos esetben, amibol par program profitalhat. -
rxmiss
aktív tag
as asrock ab350itx-embe jo kis endgame proci lehetne egy 5900x vagy egy 5900xt, artol fuggoen es h 12 mag kell-e jobban vagy 16, de alacsonyabb orajeleken. erdekes modon ha nem eliras, az asrock P10.08 beta bios-a januar vege ota tamogatja az 5900xt-t is.
mondjuk a hutesukon meg nem gondolkodtam -
Sol4r
tag
Gyors felcsaptam alza-t
5950x 138.590.- 3.4ghz @4.9ghz 64mMb L3 105W
5900xt 161.080.- 3.3ghz @4.8ghz 64Mb L3 105W
Valaki elmagyarázná, hogy ez kinek éri meg? Vagy mi a különbség a fenti adatokon kívül a két processzor közt ami indokolja az erős felárat?
-
Már megint? Jó pár bőrt le lehet húzni az AM4-ről.
Esetleg kidobhatnának még egy erősebb APU-t, ami támogatja a PCIe Gen 4-et. Az után felőlem nyugdíjazhatják is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Bomba ár! Dell Latitude E6440 - i5-4GEN I 8GB I 250GB I 14" HD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! Asus Z170 i7 7700 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA 500W Zalman
- Xbox Ultimate előfizetések
- BESZÁMÍTÁS! Samsung Odyssey G9 OLED 240Hz Dual QHD 0,03ms monitor garanciával hibátlan működéssel
- ÁRCSÖKKENTÉS Menő retró konfig: Q9550, Gigabyte P43, 4GB RAM, ASUS GT730,
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest