- Xiaomi 14T - nem baj, hogy nem Pro
- India felől közelít egy 7550 mAh-s Redmi
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Motorola Edge 30 Neo - wake up, Jr...
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- Samsung Galaxy Fit 3 - keveset, de jól
- Huawei Mate X6 - keleti oldal, nyugati oldal
-
Mobilarena
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
vadkörte
addikt
válasz
debianos #24364 üzenetére
RPi2-n próbáltam - fHD felbontású 43"-os TV-n - Chromium-mal. Nem volt nagy öröm. A RPi3 teljesítménye nagyobb, mint a 2-esé, nem elképzelhetetlen, hogy bírná, de szerintem nem erre való.
Ilyen célra egy HDMI stick PC jobb választás. (szerintem!!!) -
vadkörte
addikt
-
vadkörte
addikt
Indítsd újra. A hivatkozott repo-nak a Kiegészítők/Telepítés tárolóból-ban kellene lennie. Ha ott van, lépj bele és addig menj egyre beljebb, míg nem találsz egy listát. A legalsó lesz a Transmission.
Asztalival GUI-val kipróbáltam, működik.(#24359) debianos:
Bár a Pi3 az eddigi legkomolyabb teljesítményű Pi, azért nagy csodás ne várj. YT böngészőből elégé elvetélt szerintem. (Pi2-n tuti) Office még csak-csak, de azt is visszafogottan. Egy komoly, makrókkal teli tűzdelt és több tíz-ezer cellás táblázattól szerintem le is menne hídba. -
vadkörte
addikt
válasz
azbest #24330 üzenetére
Igen. Azt nem változtattam. Krypton alatt nem néztem. Igaz attól is lehetett az akadozás, hogy egy Cl1-es kártyára telepítettem.
(#24329) Imco:
Szerintem mentsd le a beállításaid és telepítsd újra az egészet. Ha nem kell, vagy nem létkérdés a Raspbian, akkor csak a LE legyen a kártyán.
Ha kell, akkor NOOBS... De az egész előtt törölj minden partíciót a kártyáról, mondjuk MiniToll-lal és az sem árt, ha a biztosnág kedvéért SDFormatter-rel is átmész a kártyán. -
vadkörte
addikt
válasz
azbest #24326 üzenetére
Próbáltam a 7.90.010-es Krypton-t és bár a stabilan működött, a felülete roppant letisztult, de a Pi-n eléggé akadozósnak érződött.
A fene tudja. Lehet, hogy az alpha-sága miatt, lehet, hogy a Pi erőforrásai kevesek hozzá. Igaz nem melegedett jobban, mint a 7.0.3-as Jarvis-szal. (az gondolom természetes, hogy üresjáratban a Jarvis is visszaveszi a Pi-t 600MHz-re) -
vadkörte
addikt
A Videók/Kiegészítők/Több beszerzése pontban tudod hozzáadni. Kikeres, rákattint, Telepítés, nincs benne semmi ördöngősség.
A molyolást arra értettem, hogy célszerű kicserélni a beépített API-t egy saját API-ra. Ez kicsit molyolós, de nem kell hozzá atomtudósnak lenni. Minimális angol tudással és egy normális USB-s billentyűzettel ~10 perc.
Igen ki tudod szúrni, de nem a bejelentkező menübe, hanem a Videók menübe. A Beállítások/Megjelenés/Felszín/Beállítások/Kiegészítő (Parancsikonok)/ Főképernyő Videó almenüi pontban. (5 "ikon"t tudsz letűzni)(#24320) hunaqua:
Kipróbáltam a Pi-t a mobiltöltő saját USB kábelével is és ugyanúgy elégtelen tápellátást jelez. Rákerestem e-bay-en is erre az elosztóra és ott kb. 9.000 Ft. Nem mondom, hogy kevés, de nem vészes. Ha tudna róla menni stabilan a Pi egy 1TB-os HDD-vel, simán megérné. (mellette mehetne róla a TV, a router, meg a satbox is)
Első alis vásárlásnak kicsit drágállom... -
vadkörte
addikt
Azt a három mappát nem nagyon kellene piszkálni. Mióta használod ezt a telepítést és mennyi add-on-t használsz? A sok beépülő és az azokhoz tartozó cache, update és egyéb vackok elszemetelheti a tárhelyet. Illetve az nem esett le, hogy OSMC-t, vagy LE-et használsz? Az OSMC alatt egy teljes(ebb) Raspbian fut, a LE eléggé kiherélt. Az LE-et sikerült felimádkoznom egy 1GB-os Cl1-es kártyára is - a frissítés is működött - és elég jól is futott róla. Az OSMC még felment, de frissülni már nem tudott - elfogyott alóla a tárhely - és a működése is eléggé szívfacsaró volt.
Üres Raspbian??? Dual boot-os a rendszer??? Dual boot-tal használok LE-et, Raspbian-nal pár - ~10 - beépülővel, de működik rendesen. Igaz még csak pár napos.Támogatom Celtis (24304) javaslatát. Csinálj egy backup-ot a rendszerről telepítsd újra, majd állítsd vissza. Max egy óra az egész procedúra
(#24302) hunaqua:
Aktív(vá) tehető HUB-om van, de az még egy tápot jelentene.(#24303) wassermann:
5V 2A-es Huawei MiFi router töltője van a Pi alatt (csak Pi, semmi egyéb, néha egér, billentyűzet, pendrive) de állandóan alacsony tápra sír. Telefont simán és gyorsan tölt, vagy kevés neki - sosem volt használva - vagy a kapcsolós USB kábelem a gyenge pont.(#24305) hunaqua:
Ezzel elég komolyan elgondolkodtattál... Bár Ali-n regisztráltam, de még nem vásároltam, de ez komolyan felizgatta a fantáziám.(#24306) psg5:
Mit szeretnél a SMART-tal megvalósítani. Kodi alá elég jó YT add-on van, bár kicsit kell vele molyolni (15 perc és elég részletesen le van írva 1000 helyen) ezen kívül mit szeretnél még?
Egyébként rá lehet bírni, csak nem ártana konkretizálni az igényeid. -
vadkörte
addikt
válasz
Flowtation #24295 üzenetére
Igen. Pont így jártam vele én is. Egy sima újraindítás megoldotta az update-et.
Köszönök minden segítséget és ajánlást, sikerült a multi ill. dual boot létrehozása. Erősen gondolkodtam, hogy egy Raspbian LITE is elég lenne de végül is a teljes Raspbian, mellé meg a LibreElec lett telepítve egy 16GB-os SD mSD-re. A kártyán kényelmesen elfér mindenki, még két kis - ~2x5GB - adatpartíciónak is maradt hely. A telepítésekre és a belakásokra ráment fél napom, de megérte. Ha nincsenek nagy elvárásaim, a Pi-vel még szolid szörfölgetés, képnézegetés, esetleg nagyon szolid irodai munka, is belefér. A médialejátszás a LE-kel meg sem kottyan neki.
Bár van egy probléma, amire továbbra sem találok érdemi megoldást. A Pi-t a TV-vel a HDMI1 porton van összekötve. Azonban csak akkor látja/kezeli a TV - 43" LG - ha a HDMI2-be csatlakoztatott satbox HDMI kábele ki van húzva a TV-ből. Ha nincs, vagy fel sem ismeri, vagy ha mégis, nem kezeli. (WiFi-n elméletileg ekkor is van kommunikáció)
Illetve, volt, hogy a Pi - LE - megosztott mappáit, az asztali gépem nem látta, pedig a SMB engedélyezve volt.(tudom, hogy ezek igazából nem is jelentős problémák, előbb utóbb úgyis megoldom őket)
Táegységnek 2,5-3A körüli megfelelő lesz, ha külső HDD-t is akarok a gépre kötni?
-
vadkörte
addikt
válasz
wassermann #24278 üzenetére
A böngészés az esetek 99%-ban hírolvasást jelentene. Azzal azért tisztában vagyok, hogy még a Pi 2 is nagyon vékony gép.
(#24279) Fecogame:
A swap azért jobban gyilkolhatja a kártyát nem? -
vadkörte
addikt
válasz
wassermann #24275 üzenetére
SD-re mennének az OS-ek. Asztali OS-nek a Raspbian lesz a befutó, böngészésre a Chromium, médiára meg a LibreELEC. Nemrég próbáltam a Mint MATE-et, háát... Csalódás...
NOOBS-ra gondoltam én is. Na akkor kicsit olvasgatok.
Tápra mit javasoltok?
-
vadkörte
addikt
Tegyük fel szeretném továbbfejleszteni a Pi-m.
Tegyük fel az alábbi feladatokat kellene ellátnia:
-alapértelmezés szerint marad mediaplayer (ez nem probléma, LibreElec)
-TV okosítás "asztali" OP rendszerrel (Raspbian/Mint MATE (inkább utóbbi, hírolvasás böngészőből))
-torrent(Transmission add-on) A francnak hiányzik az asztali gép zakatolása egész éjjel
A dual boot megoldható?
A feladatra egy 1TB-os külső házba épített 2,5"-os HDD-t tervezek venni, (ház PCX, HDD HA) amit USB-n keresztül csatlakoztatnék a Pi-hez. A letöltés 24:00 - 06:00 között mehetne, mert erre az időszakra van havi 100 GB kihasználatlan adatforgalmi keretem. (Vodafone HomeNET) Gondolom a Transmission ütemezhető.
Ehhez azonban már nagyon kevés - különben is az - a meglévő papíron 2 A-es mobiltöltőm.
Kellene egy normálisabb külső tápegység. Milyen és mekkora teljesítményűt javasoltok? EZ jó lehet?
A HDD mellett még esetleg egy vezeték nélküli billentyűzetadapterét kellene elvinnie, ami az "asztali" OS-hez kellene. (ágyból böngészés)
-
vadkörte
addikt
Megvan, hogy miért nem működött LG nonSMART TV-n a CEC.
Hiába végeztem el a beállításokat, amiket a TV kézikönyve és a LibreElec-es fórumok ajánlottak. Eredménye nem volt.
Egy angol nyelvű asszem OpenElec-es fórum, egy eldugott - rég elfeledett - topikjában találtam egy pár mondatos hsz-t, hogy ha a TV-nek több HDMI csatlakozója van és satbox - műholdvevő - van rácsatlakoztatva, azt kapcsoljuk ki, és/vagy válasszuk le. A Pi mindenképp az "1"-es HDMI-n legyen, így működnie kell.
Láss csodát, a TV-m távirányítójának minden vezérlőgombja - médiavezérlők, nyilak, Enter, Back, Exit... - gyönyörűen működik. -
vadkörte
addikt
válasz
MaCS_70 #24197 üzenetére
A kontrollgombok (nyilak) helyén egy üres felület (olyan, mint egy tapimotkány?) van? Ha igen, akkor a felület jobb alsó sarkát tapicskold hosszan. Így vissza tudsz lépni a kontroll felületre.
(ha nem ez a probléma, akkor lehet, hogy a vacsi mellé beszlopált a cider-től lelassultam és nem fogtam fel a lényeget)
-
vadkörte
addikt
válasz
Gabesz87 #24178 üzenetére
Pedig meglepően kényelmes.
Yatse Elég sokat tud, a free is megfelelő, ha nem kellenek a fizetős extrái.
Kore A Kodi "saját" app-ja. Puritánabb, és nem is olyan funkciógazdag, mint a Yatse, de kiválóan lehet vele vezérelni a Pi-t, ha médiaplayer-nek használod.
A billentyűzetnek akkor látnám értelmét, ha nem csak médiakliens-nek akarod használni, és/vagy dual-boot-os lenne a kártya és időnként használnál egyéb oprendszert.
(#24180) sch_a:
Már ha sikerül rávennie a kettőt az együttműködésre. -
vadkörte
addikt
válasz
Celtis #24130 üzenetére
"Ha nem megy, akkor lehet, hogy rossz a HDMI kábeled, amiben nincs bekötve a CEC-szál."
TESCO gazdaságos - szó szerint! - így nem kizárt. Három HDMI kábelt vettem egyszerre, a lényeg az volt, hogy legyen és nem a high-end/minőség... (roppant nem mindegy, hogy a 3 db ~3.300 Ft vagy 16.000 Ft.
)
És tényleg, a Yatsee működik úgy is, hogy a Pi nem a WiFi-n lóg, ezek szerint én rendesen félreértelmeztem a dolgot.
No. Akkor távvezérlés pipa. -
vadkörte
addikt
Szívat ez a kis vacak.
Megvan, hogy mi okozta a múltkori melegedést. A WiFi dongle... (nem ez, csak ilyen)Szépen működik, de eléggé melegíti a port-ot. Pláne, ha még 2 USB eszköz meg egy egér is benne van.
A frissen vásárolt LG 43LH541V távvezérlőjét az Istennek sem akarja felismerni, pedig elvileg kellene. A Humax beltériét már meg sem próbálom.
Így más távvezérlési megoldást kell keresnem. A Yatse bár komfortos, a lényeget tudja, de mivel WiFi-s hosszú távon nem lesz járható út, mivel vezetékkel akarom az otthoni hálózathoz csatlakoztatni a Pi-t.(egyszerre vezetékes és wifi hálózat pedig ugyebár nem megy)
Milyen egyéb távvezérlési lehetőséket tudnátok ajánlani?
Néztem BT és 2,4GHz-es RF egeret/billentyűzetet. Az 1000 éves USB-s BT dongle-et röhögve felismerte, így nem zárom ki a BT-t sem, de ha ez a 2,4Ghz nem = a WiFi-vel, abban is benne lennék.. -
vadkörte
addikt
válasz
Celtis #24028 üzenetére
Azt, hogy még az USB csatlakozók külső burkolata is meleg. (=~kézmeleg, ill. kicsit melegebb)
Egyelőre nincs hűtésem, a posta nem kapkodja el. Nem szeretnék kárt tenni benne.Ill. Raspbian-on vettem észre, hogy be-be villan egy villám ikon a jobb felső sarokban. Egy 2A-es Huawei mobilnet modem tápról megy.
-
vadkörte
addikt
Pi2+Kodi/OSMC/LibreELEC első tapasztalatok:
(semmi finomhangolás, semmi buhera)Pi2 + Raspbian + telepített Kodi:
Lehet, hogy a mélységesen összekutyult Raspbian - nameg a 64MB VRAM- tehetett róla, de nem győzött meg. Sokáig bootol-t, lkadozott, lassúcska volt.
Pi2 + OSMC:
Szerencsétlen egy 1GB-os Class1-es kártyára került, képzelhetitek milyen tempót tolt... Még lassabb volt, örökkévalóságak tűnt még a boot is. Az akadozásaitól a hajam téptemPi2 + LibreELEC:
Ugyanerre az 1GB-os kártyára került, de mintha másik univerzumban jánék. Hasít, gyors, ~10-20s alatt beboot-ol. Cserébe melegedik a Pi. Majd megnézem a config file-t, mert gyanítom, hogy felhúzza a maximális órajelet. -
vadkörte
addikt
Hát elérkezett a nap. Immáron én is a Pi-sek táborát gyarapítom dkam nevű HA-s jóvoltából.
-
vadkörte
addikt
válasz
MaCS_70 #23389 üzenetére
Nem lenne egyszerűbb ha már a NAS-on szortíroznád a médiákat, hogy :
-Filmek (mozi)
-Filmek (sorozatok)
-Filmek (egyéb)
-stb, stb...A Kodi-ban mindegyikhez létrehozol egy külön-külön hálózati csatlakozást, így a mozifilmek közé nem keverednek be az aná...
...szóval az egyéb filmek, sorozatok...
-
vadkörte
addikt
válasz
LLaci89 #23344 üzenetére
Kollégám 256MB-os Pi-je is viszi a fHD filmeket, így gondolom a Pi3-nak a ~10x teljesítménytöbbletével sem lesz vele problémája. Ő a Raspbian-ra húzott egy Kodi-t. Ennél azért gondolom vannak szofisztikáltabb megoldások.
Nála jelenleg 24/7-ben VPN kapcsolatot szervez a Pi.Egyébként tényleg nagyon sok hasznos információ van a topikban, elég csak keresni. (igaz ehhez tudnod kell, mit kell keresned)
-
vadkörte
addikt
Használtan érdemes - megéri? - Pi-t venni? Nem ragaszkodok a Pi3-hoz, az igényeimet a Pi2 is bőségesen kielégítené. Sőt...
-
vadkörte
addikt
Üdv!
Lehet, hogy a problémám már volt téma, de ne haragudjatok, 20+ ezer hsz-t nem szeretnék átolvasni.
A "probléma":
Adott két öreg CRT TV, amit szeretnék "felokosítani". Az épületben hamarosan egy lightos informatikai fejlesztés megy vége - kamerarendszer telepítés, NAS építés, belső (vezetékes + vezeték nélküli) hálózat kiépítése - ennek keretében történne az öreg harcosok fejlesztése.
Lehet, hogy a webshopos mediabox-okkal egyszerűbb dolgom lenne, de...
...de mivel ezeken a vén vasakon nincs HDMI, elég nehéz lenne csatlakoztatni őket. A TV-ket meg jelenleg nem tudom lecserélni. Így jött a képbe a Pi. Több helyen - YT, Logout, stb... - találkoztam már Pi alapú médialejátszóval, arra gondoltam, a Pi-vel kaphatnának egy esélyt a TV-k.Amire képesnek kell lennie a rendszernek:
NAS-ról - ha lehet WiFi, de a LAN sem megoldhatatlan - és a saját USB portjáról médiatartalmak - max. fHD - lejátszása. A jelet a csibének* analóg csatornán, RCA csatlakozón (direktben vagy RCA/SCART adapteren) keresztül a TV-re juttatni.
A számítási kapacitást tekintve gondolom egy Pi 2 elég lehet? (talán még egy Pi B+ is)
Valamint HDMI-s monitor hijján egy HDMI/DVI adapterrel rá tudom kötni a monitoromra a telepítés/konfigurálás idejére?
A vezérléshez milyen távirányítót javasoltok?
Bocs a hosszú léért.*:
Egy Pi-s haver nevezte el a Pi-jét csibének, mivel hogy is hívja a gazdasszony a csibéket? PiPiPiPi...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- World of Tanks - MMO
- Xiaomi 14T - nem baj, hogy nem Pro
- Hobby elektronika
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Fogyjunk le!
- Hitelkártyák használata, hitelkártya visszatérítés
- PlayStation 5
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Subaru topik
- További aktív témák...
- Lenovo ThinkCentre M700 - i5-6400-3.3GHz, 8GB DDR3, SSD 250GB, HDD 200GB eladó!
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új i5-14400F +RTX 5070 +Új 16-32GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- GAMER PC : RYZEN 7 9700X /// 32 GB DDR5 /// RTX 5070 Ti 16GB /// 1TB NVME
- Csere-Beszámítás! Olcsó Számítógép PC Akár játékra! Intel X5650 / GTX 1650 / 24GB / 240SSD+ 500HDD
- GAMER PC : RYZEN 7 7800X3D /// 32 GB DDR5/// RX 9070 XT 16GB /// 1TB NVME
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest