Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz nyilasmisi #2788 üzenetére

    fogalmam sincs, hogy mit kell pipálni, életemben nem láttam még mikrotik webes felületet :)

    az a lényeg, hogy amikor egy dróton több vlan megy, akkor valahogy meg kell különböztetni azt, hogy melyik csomag melyik vlan-ba tartozik. ezért lecserélik az eredeti ip ethernet típust, ami (emlékeim szerint) 0x0800 a vlan saját ethernet kerettípusára, és oda berakják a vlan id-t.

    a lényeg, hogy azt, hogy belebabrálnak az ethernet keret fejlécébe és lecserélik az ethernet keret típusát, "jó tempóban" kell végrehajtani. ha egy interfészen sima forgalom jön be, és trunkon akarod továbbtolni, akkor cserélni kell. ha trunkról jön a csomag és access interfészen akarod továbbtolni, akkor vissza kell cserélni.

    tehát a két routert összekötő dróton taggelt kereteknek kell mennie, a többin meg nem.
    azt mondod, hogy hozzáadsz két vlant a fő router 5-ös ethernet portjához meg a második 1-es ethernet portjához. Akkor az interfészek között lesz két új interfész. ezeket bridge-led össze az access interfészekkel.

    emlékeim szerint (de sose próbáltam, úgyhogy nem tudom) a wifi kártyákon a bejövő forgalmat lehet taggelni vlan-id-vel, és akkor ott meg tudod csinálni, hogy a belső hálózati ssid-hez tartozó interfészen 2-essel megtaggeled a bejövő forgalmat, a vendég ssid-n meg 3-assal. de lehet egyszerűbb azt mondani, hogy a vlanokhoz külön legyártott bridge-kkel rakod össze.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák