Új hozzászólás Aktív témák

  • vmarci21

    tag

    válasz Gargouille #57 üzenetére

    Ez már inkább egy gazdaságfilozófiai kérdés
    Ez a Digital Markets Act-ról szóló témák végig azok voltak, még akkor is ha az Apple volt leginkább a középpontban.
    Vagy legalábbis remélhetőleg senki nem akarta, hogy egy szabály csak az Apple-re vonatkozzon / ne vonatkozzon.
    És ha nem egy konkrét cég szabályozásaként nézzük a kérdést, akkor mindig is arról szólt a vita, hogy mi az, amit még egy nagy cég eldönthet házon belül és csinálhatja szabadon, és mi az, ami már állami szabályozás vagy korlázotás alá kell essen. Illetve hol van a határ, amikor egy cég már nagy, befolyással bíró cég.

    (kapitalizmus vagy piacgazdaság vagy hívjuk aminek akarjuk), alapvetően pont az egyenlőtlenségre, a folyamatos és végtelen növekedésre és versengésre épül.
    Ha egy skálát húzunk, ahol a két véglet a mindent az állam kontrollál, és a teljesen szabad piac / vadkapitalizmus között, akkor igen, ez a definíciója a skála végének.
    Ipari forradalom ideje alatt kipróbálta az emberiség az egyik végletet, majd Szovjetúnió idején a másikat, egyik sem volt túl praktikus, így most a kettő között vagyunk valahol. Amerika közelebb van a skála kapitalizmuson lévő végéhez, de azért az is elég távol van már tőle, és az EU is a skála piacgazdaság felén van, még ha közelebb is van a skála közepéhez.
    Amúgy van neve is, ami elég jól tükrözi szerintem, hogy a skála közepe felé próbálja a szabályozásokat belőni: Szociális piacgazdaság. - és ez nem kell túl nagy meglepetés legyen az EU kapcsán, mert 2007 óta már az alapszerződésben is benne van, hogy ez a piaci forma, amire az EU törekszik.

    [ Szerkesztve ]

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

Új hozzászólás Aktív témák