Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Stingie #4585 üzenetére

    Két ilyen cella (NiMH vagy Ni-Cd) soros kezelését én mindig is "beteg" ötletnek találtam, legalább két alkalmazás szempontjából:

    1. -dU érzékelős töltő
    2. kisütő áramkör

    Mindkét esetben ugyanis az egyik akku biztosan hamarabb fog feltöltődni vagy kisülni, mint a másik, ami az érzékelő áramkört biztosan megtéveszti. Ezáltal a másik akku feltöltetlen, vagy kisütetlen marad.

    Nem látok problémát viszont két vagy több akku soros töltésében, amikor a töltés alacsonyabb áramon történik, emiatt a töltés megszakítása is csak manuálisan valósul meg. Ilyenkor ugyanis a soros kapcsolásból adódóan nem történik más, mint azonos áram folyik mindegyik cellán, ameddig akarom. Ezt pedig akarhatom jó sokáig, hiszen ha csak a kapacitás tizedrészének megfelelő árammal töltöm, azt minimum 14, de akár 24 óráig is rajta hagyhatom (biztos, ami biztos alapon), és akkor előbb-utóbb mindegyik cella fel fog töltődni. De amelyik előbb, az is maradhat még a soros áramkörben, mert ilyen kis áramon a feleslegben bevitt energia hő formájában távozni tud anélkül, hogy túlzott felmelegedést okozna.

    A időzítős lekapcsolású töltők már valamivel nagyobb árammal mennek, de még itt is elfogadható két cella soros töltése. Bár az egyik kicsit jobban le fog izzadni a vége felé (amelyik nem volt rendesen lemerítve), de az időzítő 12-16 óra után legalább megkegyelmez neki.

    -dU érzékelős töltőnél viszont a két cella soros töltésére marad az a kifejezés, hogy "beteg ötlet". Bármennyire is terjesztik a gyártók, ez egy igénytelen megoldás. Bár azt az utasítást is hozzá szokták tenni, hogy használj azonos állapotú cellákat sorba, csak ezt persze úgysem tudod biztosan megítélni és gyakorlatilag nem is igazán lehet egyforma.

Új hozzászólás Aktív témák