Xiaomi Redmi 5A - továbbra is

Ez még nem a hosszított kialakítású, kávamentesített Redmi, ár/érték aránya viszont elsöprő, nem mellesleg pedig már itthon is megvehető.

Bevezető, külső, kijelző

Kisebb eltérésekkel, de komoly különbségek nélkül évek óta fut az öthüvelykes kijelzőjű Xiaomi Redmi-széria, ami többek közt remek ár/érték arányával hódít, korábban már nálunk is megszerezte a legrangosabb, Különösen ajánlott minősítést.

Nagy extrának számít az infraport
Nagy extrának számít az infraport [+]

Jól használható, megbízható készülékek ezek, amikhez a lehetőségekhez képest erős hardvert, illetve szép kijelzőt társítanak. Manapság már lehet kapni duplaekkora memóriával és tárolóval ellátott, papíron gyorsabb működésű, fémházas kínai konkurenseket, de a 30 000 forint körüli ársávban – ahol a Redmi 5A versenyzik – a derékhadot még mindig a béna, közel használhatatlan szerencsétlenségek képzik, így nem nehéz ugyanazokra az alapokra sokadszor is kiemelkedőt mutatni.

Az alsóház néhány képviselője: Huawei Y6 (2017), Nokia 2 és Xiaomi Redmi 5A
Az alsóház néhány képviselője: Huawei Y6 (2017), Nokia 2 és Xiaomi Redmi 5A [+]

Aki követi a Xiaomi termékpalettáját, tudja, hogy az A-utótag az olcsó eszközöket jelöli, ennek megfelelően egyértelmű, hogy műanyag külsőt kapunk, és ahogy a vonatkozó Note esetén tapasztaltuk, itt is előfordulhatnak minimális reccsenések-roppanások a készülékház felől, ezekkel együtt kell élni. Hatalmas előrelépés ugyanakkor, hogy most már két különálló SIM-tálca került a telefonba, ezzel együtt pedig három kártyahely lett, két nanoSIM és egy microSD számára. Szintén nagy előnyt jelent, hogy nem spórolták le a fehér értesítési ledet és az infraportot a tetejéről, azt pedig megszoktuk, hogy az alul lévő érintőgombok nem kaptak háttérvilágítást, már fel sem tűnik.

Hagyományos, ötcolos Redmi méretek
Hagyományos, ötcolos Redmi méretek [+]

Az 5 hüvelykes, 720 x 1280 pixeles IPS panel kimondottan jónak számít ebben az ársávban, messze átlagon felüli a fényereje, de az automatika egészen sötétre tudja szabályozni, ha szükséges. Az enyhén kékes kalibrációt átállíthatják az erre érzékenyek, ezen kívül van egy jól működő szemkímélő mód is éjszakára, aki bele akar kötni a megjelenített képbe, az érdemben legfeljebb a betekintési szögek kapcsán tud: azok ugyanis nem túl rózsásak, főleg kontrasztarány szempontjából. A legfeljebb tízujjas érintésérzékelés tökéletesen működött a tesztkészülékünkön.

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Redmi 5A Nokia 2 Xiaomi Redmi 4X Vernee M5
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS LCD TFT LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 475 nit 401 nit 493 nit 490 nit
Fehér fényerő (min.) 3,5 nit 5,6 nit 1,1 nit 19,5 nit
Fekete fényerő 0,41 nit 0,36 nit 0,48 nit 0,35 nit
Kontrasztarány 1158:1 1114:1 1026:1 1401:1
Színhőmérséklet 7606 K + kézi 7923 K 7506 / 6778 K 8665 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Finom működéssel, határozott kattanással örvendeztetnek meg az oldalsó gombok, középtájt a bekapcsoló, fölötte pedig a hangerőszabályzó páros. A kávák a 16:9-es képarányhoz képest rendben vannak, oldalt minimális, alul-felül pedig a szokásos. Hagyományos elrendezéssel láthatjuk a többi alkotóelemet, felül a beszédhangszóró, a fény- és távolságérzékelő szenzorpár, illetve a szelfikamera, alul három érintőgomb (alkalmazásváltó, home és visszalépés), bal oldalt kártyatálcák, hátul hangszóró, valamint kamera és vaku, a készülékházba süllyesztve. MicroUSB csatlakozó maradt alul, felül pedig a 3,5 milliméteres jack portot veheti szemügyre az érdeklődő.

Felszereltségét tekintve visszafogott a doboz
Felszereltségét tekintve visszafogott a doboz [+]

A doboz egyértelműen jelzi, hogy globális, B20-képes verzióval van dolgunk, a telefonon és az USB-kábelén kívül azonban csak némi leírást, SIM-tűt és egy hagyományos töltőfejet találunk benne, a többi tartozék beszerzéséről továbbra is magunknak kell gondoskodnunk. A mi tesztpéldányunk az Eustock raktárából érkezett.

Hardver, MIUI 9.2

A Redmi 5A egy Qualcomm Snapdragon 425-öt rejt magában Adreno 308-as grafikai egységgel, 2 GB RAM-mal és 16 GB-os belső tárolóval. Ez egy 28 nanométeren dolgozó, négymagos, 1,4 GHz-es Cortex-A53 processzorral teljesítő rendszerchip, ami a szükséges minimumot nyújtja Android 7.1.2-es rendszerrel és MIUI 9.2-vel. Január végi tesztünkkor decemberi biztonsági csomag volt a mobilon, remélhetőleg a későbbiekben is jellemző lesz ez a frissesség. Melegedést alig érezni a készülékházon, viszont a rendszer sebessége sem túl acélos, hasznos lenne némi plusz memória, lap- és alkalmazásváltásokkor nem ritka az újratöltés, a komolyabb hardverigényű játékok döcögősen működnek és az ablakanimációk felgyorsított működése is az ellentétét éri el: sem sikerül mindig a végéig betölteni azt a lapot, amibe épp átmennénk.

Korrekt a teljesítmény, de legfeljebb közepes a rendszersebesség Korrekt a teljesítmény, de legfeljebb közepes a rendszersebesség
Korrekt a teljesítmény, de legfeljebb közepes a rendszersebesség [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Redmi 5A Nokia 2 Meizu M5 Vernee M5
Rendszerchip Snapdragon 425 Snapdragon 212 MediaTek MT6750 MediaTek MT6750
AnTuTu Benchmark 6.x 36855 pont 24854 pont 40898 pont 39397 pont
Vellamo Browser 2505 pont 1410 pont 2079 pont 1986 pont
Vellamo Metal 1165 pont 751 pont 1071 pont 1035 pont
Geekbench 4 (single / multi) 678 / 1886 pont 419 / 1153 pont 598 / 2174 pont 600 / 2300 pont
GFXBench Manhattan onscr. 5,7 fps nem fut le 10 fps 5,1 fps
GFXBench Manhattan offscr. 2,8 fps nem fut le 5,2 fps 5,1 fps
GFXBench T-Rex onscr. 14 fps nem fut le 21 fps 20 fps
GFXBench T-Rex offscr. 7,8 fps nem fut le 13 fps 12 fps

Stabilitás szempontjából ugyanakkor jó a helyzet, nem találkoztunk lefagyással vagy egyéb zavaró hibával. Első bekapcsoláskor is magyar nyelven szólít meg minket az eszköz, nem kell Google-alkalmazások letöltésével vagy egyéb trükkökkel szenvedni, minden azonnal a felhasználó rendelkezésére áll. A kezelőfelület ismerős lesz: 4 x 5-ös ikonkiosztás, hagyományos főmenü nincs, csak jobbra-balra lapozható kezdőoldalak.

Frissesség szempontjából dicséret illeti a rendszert Frissesség szempontjából dicséret illeti a rendszert
Frissesség szempontjából dicséret illeti a rendszert [+]

Érkezett egy új, letisztultabb, teljesen keret nélküli ikonkészlettel dolgozó téma az alapvető mellé, egyébként pedig továbbra is lehetőségünk nyílik az alapvető felhozatalt bővíteni ingyenes vagy fizetős megoldásokkal. Nem meglepő módon adott a duplakoppos feloldás, állítható a karakterméret, és szerepel az egykezes mód is, ami 3,5 és 4 hüvelykre tudja tömöríteni a megjelenített tartalmat.

Megújult a zárképernyő is Megújult a zárképernyő is
Megújult a zárképernyő is [+]

A sztenderd Android Nougat-funkciók némi késéssel jutottak el a MIUI-ba, viszont most már itt vannak: dupla koppintással pillanatok alatt váltogatható utolsó két alkalmazás, illetve van osztott képernyős nézet, variálható ablakméretekkel. Ez utóbbihoz nem a jól megszokott, hosszú alkalmazásváltó-érintést kell megtennünk, hanem el kell mennünk a balra-jobbra lapozható, legutóbbi alkalmazások listájába, onnan választhatjuk ki ezt a lehetőséget. Frissült a zárképernyő is: jobbra húzva szokásosan a kamerát tudjuk megnyitni, balra pedig a zseblámpa, illetve a letölthető sémákkal dolgozó Mi Távirányító érhető el.

Osztott képernyős nézet a MIUI 9-ben Osztott képernyős nézet a MIUI 9-ben
Osztott képernyős nézet a MIUI 9-ben [+]

Két részletre osztott megoldással tárul elénk az értesítések és gyorskapcsolók listája, lehúzásához nem kell a kijelző felső sávjáig nyúlni, a kezdőképernyő szinte bármely pontjáról jelezhetjük az ujjunkkal, hogy szeretnénk előhívni. Az értesítések részletezéséhez két ujjal lefelé kell húznunk az adott tételt – ez a mindennapokban nem túl praktikus, ha egy kézzel használjuk, gyorsabb szimplán érinteni és megnézni az egészet. A többi MIUI 9-funkció ebben a készülékben, illetve a mi régiónkban egyelőre nem érhető el, az asszisztenst és az okos képkeresőt nem tudtuk tesztelni.

Híroldal és telefonkezelő Híroldal és telefonkezelő
Híroldal és telefonkezelő [+]

Szoftverlista szempontjából sincs meglepetés, a felhasználó választhat, hogy a Xiaomi-féle, vagy a Google Chrome böngészőt használja, adott a fájlkezelő, az androidos készülékekkel működő, Wi-Fi Direct-alapú Mi Drop, illetve a Biztonság címszó alatt megtalálható telefonkezelő, amivel alkalmazások zárolhatók és klónozhatók, második, rejtett asztal hozható létre, hívási tiltólistát tud gyártani és az adatforgalmat is kezelhetjük vele.

Kamera, video, audio

Hátul a 13 megapixeles kamera f/2,2-es optikáját láthatjuk, a 4:3-as szenzoron nem mellesleg PDAF-réteg van, így a fókuszálás éjszaka is korrekt sebességű, tévesztéssel pedig egyszer sem találkoztunk. A Xiaomi kameraszoftvere a megszokott, nulladik lépésként kell normálról kiválóra állítani a minőséget, ezen kívül azonban sok törődést nem igényel, az egyébként nem túl gyors feldolgozású HDR-t lehet érdemes kapcsolgatni, illetve opcionálisan segédrácsot használni. Van panoráma mód, arcszépítés, időzítő, néhány színmód, illetve egy manuális opció is, bár ez utóbbiban csak a fehéregyensúly és az ISO állítható.

F/2,2-es optika, a maga előnyeivel és hátrányaival
F/2,2-es optika, a maga előnyeivel és hátrányaival [+]

Te is pont ilyen telefont használsz? Fotóztál vele? Töltsd fel a képeidet a Fototrendre, hogy mások is lássák, mire képes a kamerája!

Az elkészült képek minősége kimondottan jó, ha a kategória átlagát vesszük alapul, az automatika jól teszi a dolgát, a lencsekép nem feltűnően rossz, részletesség és vonalélesség szempontjából is rendben van a produkció. Némi zajszűrő jellegű túlélesítés persze feltűnik, van kromatikus aberráció, és a dinamikatartomány szűkössége miatt nagyon gyakran érződik szükségesnek a HDR használata, ami viszont tényleg kimondottan lassúvá teszi az exponálást. Éjszaka nem brillírozik, az f/2,2-es apertúra hátrányai érezhetően kijönnek, de némi ügyeskedéssel így is vállalható fotók hozhatók össze. Az 1080p-s videók 48 kHz-es, zajszűrt sztereó hanggal kerülnek rögzítésre, ennek minősége ide kattintva ellenőrizhető. Az 5 megapixeles szelfikamera szinte jelzésértékű.

Szokásos Xiaomi-kameraszoftver Szokásos Xiaomi-kameraszoftver
Szokásos Xiaomi-kameraszoftver [+]

A zenelejátszó alkalmazás előadók, mappák, albumok, műfajok és listák szerint képes rendszerezni helyi zenéinket, akár wav vagy flac-formátumból is, Mi Fiókkal bejelentkezve pedig még több, jellemzően kínai számot tud felvonultatni. Alsó-középkategóriás szinten kiemelkedően jó erősítő került bele, élvezhetően, tisztán, mégis élénken közvetíti a zenét, ugyanez viszont már nem mondható el a mono hátlapi hangszóról, ami kimondottan harmatosra sikerült.


[+]

Az eszközök között megtalálható az FM-rádió, ami vezetékes fülhallgató csatlakoztatása után képes működni, és az elhangzó műsorok rögzítésére is képes. A videolejátszó egyszerűen kezelhető, ujjcsúsztatással állítható a fény-és hangerő, importálható feliratfájl, tetszőleges színnel és mérettel, a támogatási lista pedig a szokásos: H.263, H.264, H.265 és Mpeg4 kódolással nem lesz gond Full HD-ig, aki viszont DivX vagy Xvid-mozikat nézne, esetleg AC3-hangú fájlt nyitna meg, annak másik szoftvert kell beszereznie.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren nincs ok panaszkodásra, ismét érdemes megjegyezni,hogy a dual standby akár microSD használata mellett is működik, külön fiókot kapott ugyanis a két nano SIM. Van 4.1-es Bluetooth, 802.11b/g/n szabványú, 2,4 GHz-es hálózatokra csatlakozó Wi-Fi, Cat. 4-es LTE (150/50 Mbps), a Global változatok esetén természetesen B20-képességgel. A microUSB csatlakozó 2.0-s adatátviteli szabványt tud, a lokációnk meghatározását pedig GPS-, GLONASS- és Beidou-képes navigációs modul intézi, gyors és pontos működéssel.

BeiDou műholdakat is lát a készülék BeiDou műholdakat is lát a készülék
BeiDou műholdakat is lát a készülék [+]

Jól használható a beépített infra: a Mi Távirányító alkalmazással helyiségenként állíthatjuk be eszközeinket, először kiválasztjuk a termék típusát és márkáját, majd végigpróbálgatjuk, hogy melyik beállítási séma való a mi gépünkhöz. Ha véletlenül nem találnánk meg, amire szükségünk van, a gyári megoldás nem kínál lehetőséget arra, hogy betanítsuk a távirányítót. Szenzoros téren jól ismert módon korrekt a felhozatal, van mágneses érzékelő (iránytű) és gyorsulásmérő. Ami hiányzik, az az NFC, a légnyomás-érzékelő és a giroszkóp.

Itt még egy extra nanoSIM elfér!
Itt még egy extra nanoSIM elfér! [+]

Értékelés: Xiaomi Redmi 5A
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Redmi 3 és 3s legnagyobb dobása az üzemidőben volt keresendő, 4100 mAh-val nem volt kérdés, hogy a mindennapi, átlagos használatban több napig elvoltak egy töltéssel azok a mobilok. Itt már nem ilyen rózsás a helyzet, 3000 mAh-ra zsugorodott a telep, ami nem minden esetben lesz elég két napra, ha az ember biztosra akar menni, minden este előkerül a töltő. A merülés közelében 4-5 órás kijelzőidőket láthatunk a statisztikában, ebben azonban benne van minden súlyosbító körülmény, mobilhálózaton, egy helyen maradva, közepes hang-és fényerővel akár 10 órát is elketyeg filmezéssel vagy böngészéssel, ezzel egyébként szintén az átlagot képviseli.

A Redmi 5A, akárcsak a széria többi tagja, ismét egy ajánlható termék. A Snapdragon 425 rendszerchip és az ehhez kapcsolódó 2 GB RAM pont az alapvető dolgokra elég, ne várjunk tőle makulátlan sebességet, viszont komolyabb hibák és lassulások nélkül teszi a dolgát, a friss biztonsági csomag és az új funkciókkal és animációkkal feldobott MIUI 9 pedig szoftveresen is naprakésszé teszi a kütyüt. Ma már nem kérdés, hogy ha nemzetközi piacra szánt modellt választunk, akkor azonnal ott lesz a Google-csomag, a B20-as LTE és a magyar nyelv, a frissítések telepítését sem remegő ujjal kell jóváhagyni, nem fog elveszni semmilyen beállítás vagy program. A lehetőségekhez képest még mindig nagyon jónak számít a kamera, a navigációs modul jól teszi a dolgát, kiváló a beszélgetési hangminőség, a dual SIM mellett is érvényes tárhelybővítési lehetőség pedig szintén a Xiaomi mellett szól.

Alternatíva van bőven, de ezek közül kevés tűnik életképesnek. 31 900 forintos áron startol a mobil, az Alcatel U5, az Asus Zenfone Go (ZB500KG) vagy a Nokia 2 nem túl méltó ellenfél, a 2016-os Galaxy J3 sem sokkal elgondolkodtatóbb választás, a Vernee M5 azonban szóba jöhet, és az egyik szolgáltatónál most a Motorola Moto G5 (2/16GB) is belefér ebbe az összegbe, ami ujjlenyomat-olvasójával, nyolcmagos processzorával és Full HD kijelzőjével teszi elgondolkodtatóvá a választást, viszont mivel kifutó termék, jó eséllyel nem sokáig lesz az ajánlati listában. Megfontolandó választás lehet a fémházas, ujjlenyomat-olvasós, erősebb és memóriában gazdagabb Xiaomi Redmi 4X is. A Redmi 5A nem okozott nagy meglepetést, viszont amit tud, azt megbízhatóan és hatékonyan, ennyi pénzért pedig sokkal többet nem is érdemes elvárni. Tetszett!

Xiaomi Redmi 5A

szentkuti11

A tesztkészülék az EuStock jóvoltából jutott el hozzánk, a termékoldal ide kattintva érhető el!

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Xiaomi Redmi 5A
Xiaomi Redmi 5A Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 140,4 x 70,1 x 8,4 milliméter
Tömeg 137 gramm
Színvariációk arany, rózsaarany, sötétszürke
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 425 (MSM8917)
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 308
RAM mérete 2 vagy 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 vagy 32 GB (kb. 6 GB foglalt)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150/50 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.1.2 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Biztonság, Mi Fiók, fájlkezelő, jegyzetek, iránytű, zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, LED villanó, f/2,2 optika
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 720p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-polimer
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, aktív zajszűrés másodlagos mikrofonnal, MIUI kezelőfelület, fény- és közelségszenzor, infraport

Azóta történt

Előzmények

  • Xiaomi Redmi Note 5A - árképzésből ötös

    Olcsó, jól működő phablet, minőségi kialakítással, komolyabb hibák nélkül. A Redmi-széria legújabb tagja is hozza a gyártótól elvártakat, de ne egy csúcsmodellt várjunk.

  • Xiaomi Redmi 3 - szépségbe zárt szörnyeteg

    Mutatós fémház, nyolcmagos rendszerchip, visszafogott méret és kolosszális akkumulátor a középkategória alsó felében – a Xiaomi már megint odapörköl a konkurenciának.

  • Xiaomi Redmi 2 Pro - többet, kevesebbért

    A Redmi 2 Pro variánsa több RAM-mal, méretesebb tárolóval és frissebb MIUI rendszerrel hívja fel magára a figyelmet úgy, hogy olcsóbb a tavaszi kiszerelésnél.