Bevezető, Watch OS 4
Hétfő este nyitotta meg minden évben megrendezésre kerülő, nemzetközi fejlesztői konferenciáját az Apple, melynek WWDC rövidítése a WorldWide Developer Conference kifejezésből ered. A program ezúttal is négynapos lesz, június 9-éig tart, a helyszín azonban múltidéző: 1988-tól 2002-ig minden évben a San Jose Convention Center adott otthont a rendezvénynek, majd egy röpke, alig tizenöt éves szünet után, 2017-ben ismét ide szóltak a meghívók. A köztes időben egyébként San Franciscóban tartották a WWDC-ket. Az esemény oroszlánrésze – ahogy a neve is árulkodik erről – fejlesztőknek szól, a megnyitón azonban több olyan leleplezésre került sor, ami a felhasználóknak is érdekes lehet, ezeket vesszük át a következő néhány bekezdésben.
Tizenöt év után újra San Jose városában a WWDC [+]
Rövid videóval indult a keynote, ami azt a borzalmas világvége-hangulatot vetítette elő, ami az Apple fejlesztői nélkül, egy szerverhalál után előfordulna, a vicces bejátszás után pedig máris a cég első embere, Tim Cook lépett a színpadra, a számokkal kezdett: 16 millió regisztrált fejlesztőből 5300 jelent meg minden idők legnagyobb WWDC-jén, 75 országot képviselve, a legfiatalabbaktól az egészen idősekig. A legfőbb Apple-újdonságokat hat témára bontva mutatták be.
Tim Cook, az esemény házigazdája és egyben az Apple vezérigazgatója lépett először színpadra [+]
Az Apple Watch a világ első számú okosórája, nem csak eladások szempontjából, hanem vásárlói elégedettséget illetően is, a WatchOS 4 pedig állításaik szerint új szintre emeli az élményt. Vadonatúj, informatívabb megjelenést ígér, még inkább személyre szabott (machine learning), Sirivel együttműködő értesítési rendszerrel, igény esetén sok animációval és kevés szöveggel. Ehhez kapcsolódik a kaleidoszkópos és a Toy Story-féle tematika (watch face) is.
A WatchOS újításaival kezdték a bemutatót [+]
Az aktivitáskövetés az egyik legfontosabb okosórás funkció, így nem meglepő, hogy fejlesztettek a Workout alkalmazáson, mostantól bizonyos futógépekkel és fitness-eszközökkel (márkák szintjén: Cybex, Matrix, TechnoGym, Schwinn, LifeFitness és StairMaster) közvetlen kapcsolatba tud lépni a Watch, így szedi össze az edzéssel kapcsolatos legfontosabb adatokat. Ez egyben azt is jelenti, hogy mostantól nem csak fizetésre lehet használni az NFC-t az órán. Érkezett még újdonság, a példa kedvéért az úszást említette az előadó, részletesebb aktivitáskövetés várható a vízben. A WatchOS 4 bétája mától elérhető fejlesztők számára, végleges változat hamarosan.
Hirdetés
iOS 11, Siri, App Store
Az iOS 11 bemutatója természetesen az iOS 10 dicséretével kezdődött: az Android fragmentáltsága valóban elkeserítőnek tűnik, ha egymás mellé tesszük a 86%-os iOS 10-elterjedtséget az aktív iOS-kütyükre nézve és a 7%-os Nougatot, ám ne felejtsük el, hogy két teljesen eltérő filozófiájú frissítési háttérről van szó. Az új rendszerverzió még könnyebbé teszi a készülékek közti költözést: az iMessage-üzeneteink mostantól szinkronizálnak az iClouddal, így biztosan nem veszítjük el beszélgetéseinket.
Az aktív Apple-kütyük 86%-án figyel az eddigi legfrissebb rendszer, még ha a régebbi eszközökön nem is teljes funkcionalitással [+]
Az USA területén az Apple Pay már bevett fizetési lehetőség, állítólag 50%-os az elterjedtsége a kereskedőknél, viszont mostantól nem csak hagyományos, bolti fizetésre használhatjuk, a Venmo névre hallgató újdonságnak köszönhetően a felhasználók egymás közt is küldhetnek összegeket, akár iMessage-en keresztül.
Apple Pay mostantól a felhasználók közt, közvetlenül is [+]
Aki magyar nyelven megszólaló Sirire vágyik, egyelőre még csalódott lesz, hiszen az új nyelvek közt nincs ott a mienk, viszont megannyi egyéb fejlesztés történt itt is. Mindenekelőtt kihangsúlyozták, hogy mostantól a gépi tanulás segítségével még okosabb és természetesebb reakciókat várhatunk, emberibb hangon. Jön a beépített fordító, a hangfordítást egyelőre nem demózták, de megemlítették, angolról kínaira, franciára, németre, olaszra és spanyolra lesz képes kezdetben. A tovább bővített SiriKit API persze értelemszerűen a fejlesztőknek jó hír. Megújult a Vezérlőközpont (Control Center), egyetlen oldalra került minden, mindezt úgy, hogy néhány új kapcsoló is jutott ide. 3D Touch-képes eszközök esetén továbbra is extra funkciókat hordoz a felület, egy erős nyomás a kapcsolóra, és jönnek a további lehetőségek.
A képszerkesztőn is csiszolnak [+]
A mobilfotózás egyre fontosabbá válik, nem véletlenül került optikai zoommal és portrémóddal kiegészülő, dupla kamerarendszer az iPhone 7 Plus hátlapjára, az iOS 11 pedig még jobb képalkotást ígér. Az új API-k közt ott lesznek a két kamera által közvetített mélységinformációk, ami sokat segíthet a külsős fejlesztésű kameraszoftverek által elérhető képminőségen. A HEVC (High-Efficiency Video Encoding, ismertebb nevén h.265) a h.264 helyére érkezik, a hagyományos JPG-t pedig HEIF (High-Efficiency Image Format) váltja ki, ezek minőségromlás nélkül ígérnek azonos felbontású, kisebb méretű fájlokat. Az élő fotók új szerkesztőfelületet kapnak, amivel külön állóképre vághatjuk magunknak a legjobb pillanatot.
Az áruház-térképek egyelőre csak Amerika bizonyos pontjain jelennek meg [+]
Fejlődött az Apple-féle Térkép, mostantól több amerikai bevásárlóközpont és reptér belső struktúráját is elénk tudja rajzolni az iPhone, ennél azonban jóval fontosabb, hogy oda is érjünk kedvenc plázánkba: vezetés közben a Ne Zavarjanak mód automatikus válaszüzenettel segít abban, hogy fölöslegesen ne kelljen nyomkorásznunk a telefont. Bemutatkozott az AirPlay 2 protokoll, aminek legérdekesebb extrája a multiroom-támogatás, szobánként ki- és bekapcsolási lehetőséggel, illetve külön állítható hangerővel. A 27 millió fizetős felhasználót magának tudó Apple Music sem maradt módosítatlanul, egyrészt a közösségi funkciókra nyomul rá a legújabb frissítés, így külön fülön nézhetjük át, mit hallgatnak a barátaink, másrészt pedig külsős alkalmazások is hozzáférnek, így például a Shazam által felismertetett zeneszámot azonnal hozzáadhatjuk a saját listánkhoz.
Az iOS 11 legkomolyabb változását az új App Store hozza [+]
Az App Store alapos átalakításon esett át, mindenekelőtt egy új köntöst kapott, ami még egyértelműbben választja szét a játékokat és a hagyományos alkalmazásokat, a legfrissebb és legpörgősebb listák mellett pedig lesz egy Ma (Today) fül is, ami értelemszerűen az adott nap legérdekesebb tartalmait sűríti egy oldalba. A termékoldalak is fejlődnek, mozgóképekkel és videókkal segítenek a döntésben vásárlás és letöltés előtt. Szintén remek hír, hogy a nagy sikerű iOS-játék folytatása, a Monument Valley 2 mától elérhető az áruházban. Az iOS 11 béta változatát mától tölthetik le a fejlesztők, publikus kiadása azonban csak az év későbbi részében várható. Minimum iPhone 5S, iPad mini 2 vagy hatodik generációs iPod Touch szükséges a telepítéshez.
iPad Pro
Nem variálták túl a frissített iPad Pro-szériánál a névválasztást, egyszerűen új iPad Pro néven jönnek a páros frissített tagjai, 12,9 hüvelykes a nagyobb és 10,5 hüvelykes a kisebb. A külső nem sokat változott, minden gombot, kapcsolót és érzékelőt ugyanott találunk, mint a korábbi modelleken, a legfőbb változások a motorháztető alatt vannak. Kezdetnek például a hardver: az Apple A10X fusion rendszerchip 30%-os előrelépést ígér az előző generációs CPU számítási teljesítményéhez képest, grafikailag pedig még többel, 40%-kal haladja meg az elődöt. Hatmagos processzorról beszélünk, három alacsony és a három magas órajelű maggal, a GPU magjainak száma tizenkettő.
Megújult a hardver, a legfőbb változást a hatmagos CPU hozza [+]
Az alapmodell 64 GB-os, de érkezik 256 GB és 512 GB tárolóhellyel szerelt kiadás is, ezen kívül pedig teljes értékű billentyűzetet és továbbfejlesztett Apple Pencilt kínálnak a kütyühöz. Az új ceruza 20 milliszekundumos válaszidőt ígér és instant jegyzetelésre is ad lehetőséget, akár a zárképernyőről, azonnal rajzolgathatunk. Büszkén említették a 120 Hz-es kijelzőt, ami főként a görgetések simaságán fog látszani, ugyanakkor az energiahatékonyság érdekében akár 24 Hz-ig visszaskálázza magát, amikor épp nem várható komoly mozgás a panelen. A maximális fényerő 600 nit fölötti, a felbontások azonban változatlanok, mindkét gép esetén 264 ppi-s képpontsűrűséggel számolhatunk, ez a kisebbik tablet esetén 2224 x 1668, a nagyobbik esetén pedig 2732 x 2048 pixelt jelent.
Akár 120 Hz-re is képes a kijelző, de az energiatakarékosság érdekében nem minden alkalmazás hozza ki belőle ezt [+]
Jelenleg úgy tűnik, hogy több iPad-exkluzív funkciót hoz az iOS 11, ilyen például a Mac gépekből már ismerhető alsó dock felület, aminek segítségével villámgyorsan válthatunk az alkalmazások közt, vagy éppen húzhatunk ki többablakos módba bizonyos programokat. A Files névre hallgató fájlkezelő teszi teljessé a munkafelület élményét, leveleink csatolmányát egyszerűen áthúzhatjuk a mapparendszerünk tetszőleges pontjába, és természetesen fordítva is megkönnyíti a dolgunkat az iOS.
Még jobb válaszidővel ígér minőségibb bevitelt az új páros [+]
A jegyzetelős alkalmazás kap egy integrált dokumentumolvasót, ami ideális helyzetben tökéletesen kiválthatja a szkennert, segítségével egy papíralapú nyomtatványt online, aláírva továbbküldhetünk a címzetteknek. Jó hír, hogy a kézzel írt szövegek is kereshetőek lesznek, a betűfelismerés itt kimondottan hasznos tud lenni. Örömteli, hogy nem maradt le a 3,5 milliméteres jack csatlakozó, és a lehetőségekhez képest remekül zenélő, négy hangszórós rendszert sem cserélték le. Két mikrofonos, zajszűrős mikrofon segít az audioátvitelben, de hiába van LTE-s modell, hívásokat továbbra is csak FaceTime-on keresztül intézhetünk.
A Mac gépekből ismert alsó sáv a következő lépés az egyesítés hosszú és rögös útján [+]
Az új iPadek az iPhone 7 szimpla kamerarendszerét örökölték, így 12 megapixeles felbontásról, PD-autofókuszról, zafírüveggel védett, f/1,8-as apertúrájú, optikai képstabilizátorral kiegészülő, hattagú lencserendszerről, négyledes vakuról és akár 2160p felbontású videórögzítésről beszélhetünk. 4K videózásnál 30 fps a maximum, 1080p-ben vehetünk fel 60 fps-sel normál sebességű, 120 fps-sel pedig lassított felvételeket. 720p-ben akár 240 képkocka rögzítésére is lehetőség van – másodpercenként. Természetesen nem maradt el az arc- és testfelismerés, az élő fotó mód és a panoráma sem. Az előlapi kamera 7 megapixeles, 1080p-s videórögzítést és kijelzős vakut kínál, ha már az f/2.2-es fényértéke korántsem nevezhető kiemelkedőnek.
Ezek a szalagcímek ismerősek lehetnek, főleg iPhone 7-tulajdonosoknak [+]
Üzemidő szempontjából elvileg nincs különbség a gépek közt, a 470 grammos, 10,5 hüvelykes gép 30,4 wattórás, lítium-polimer technológiájú akkumulátort kapott, a 677 grammos, 12,9 hüvelykes nagytesó pedig 41 wattórásat, mindkettővel 10 órát ígérnek átlagos felhasználás mellett, Wi-Fi használatával. Ha aktív a WiFi + Cellular modelleken a mobilhálózat, akkor 9 órát mer tippelni a cég. Az új iPad Prók mától rendelhetők Amerikában, egyelőre még iOS 10-zel kerülnek szállításra, a kisebbik gép alapára 649 dollár (körülbelül 178 000 forint), a nagyobbiké pedig 799 dollár (körülbelül 220 000 forint), a legkomolyabb változat kinn is meghaladja a 300 000 forintnak megfelelő összeget.
Kétféle méretben jön az új iPad Pro-széria, az első vásárlók már jövő héttől használhatják a gépet [+]
Ami a mobilos oldalt illeti, ezek voltak a WWDC legfontosabb bejelentései. A korábban rendkívüli jelentéssel bíró one more thing helyett one last thinggel zárta a rendezvényt a házigazda, ez pedig az Apple A8-lapkával dolgozó HomePod hangszóró bejelentése volt, ami természetesen támogatja az új multiroom-funkciókat, és a piacon legismertebb Amazon Echo és Google Home-termékeknek kíván konkurenciát állítani az értesítési- és asszisztens-rendszerével, mindezt úgy, hogy még zeneileg is komoly szintet ígér. 349 dollárért (100 000 forint környékén) lesz elérhető, de csak néhány piacon, és leghamarabb decembertől.
szentkuti11
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.