Külső, szenzorok, üzemidő
Nem csak negatív vetületei vannak a Huawei kiradírozásának a nyugati mobiltörténetből: hirtelen rengeteg ideje maradt a sencseni gyártónak a kütyüvilágra fókuszálni, és úgy záporoznak a legkülönfélébb karra csatolható eszközei, mint a jég a fullasztó kánikula végén. Akad a saját keretéből kivehető óra és a vázában TWS fülest rejtő modell, futásra és extrém sportra szakosodott különkiadás, és persze az Apple Watch ellen versenyző, teljes értékű okosóra. Érdemes ugyanakkor tisztázni azt a kétféle irányvonalat, amit a Huawei egyaránt HarmonyOS operációs rendszerrel jelöl, mert alapvetőek a használat különbségei.
A Watch GT, a Cyber és az Ultimate takarékos hardvert, visszafogott alkalmazáskínálatot, Bluetooth kapcsolatot és mobilfüggő működést kínál hetekben mérhető üzemidővel, teljes sport- és egészségkövető palettával. A Watch alapszéria ugyanakkor önálló működésre képes eSIM-mel és WiFi modemmel, ekként pedig jóval erősebb és energiaigényesebb hardverrel rendelkezik, pár napra redukálva az üzemidőt. Most ez utóbbi bővült két 1,5”-es panelt kínáló Watch 4-gyel, amiből a 210 ezer forintos Pro látogatott el hozzám tesztre. Ez most a Huawei csúcsajánlata az Apple / Samsung / Google órák ellen, és ha minden igaz, ez viseli az egyik legtutibb órahardvert a Snapdragon W5 Gen 1 személyében, 2 GB RAM-mal és 32 GB-os tárolóval, amire bőven lehet zenét pakolni.
A hardver ugyanakkor kettős: az eSIM-et és a WiFi-t kiiktatva egycsapásra több hétre nyúlik az üzemidő, és ezt a trükköt energiatakarékos módnak nevezni majdnem olyan félrevezető, mint a termékoldalon azt írni, hogy az óra 47,6 x 47,6 x 12,9 milliméteres és 65 grammos. A fekete dobozból kiemelve a Watch 4 Pro ugyanis 78 grammot nyom, mivel a 22 mm-es bőrszíj rajta van, és én legalábbis vele hordtam az órát. Vonalzóm pedig 50,5 x 55 x 16,5 millimétert mért a legszélesebb pontok között, ami sokkolóan nagyobb a hivatalos kommunikációnál. Ám innentől az olvasó döntse el, mennyire bosszantó az efféle félretájékoztatás, ami valamiért az órapiacon így vagy úgy előfordul, és mennyire lehet legyinteni.
A lényeg: a Watch 4 Pro hatalmas férfióra, ami sokaknak lesz túl nagy, de még a jóval légiesebb Watch 4 sem apró. Garmin Fenix tesztek után engem viszont nem zavar a nagy méret és a kellemesen ívelt hátlappal kényelmesen foglalt helyet a Huawei cucc a csuklómon. Az ingujj nyilván megakad a titánötvözetű házban, az ujj viszont elképesztően könnyen siklik az enyhén domború és irtó jól kinéző, keretmentes zafírüvegen. A jó hír: a szívós anyaghasználat és a döbbenetes esztétika kéz a kézben jár, és valószínűleg a kisebb ütődéseket jól bírja a szerkezet. A rossz viszont az, hogy a keret nélküli, felfele ívelő üveget könnyű sportszernek vagy mászófalnak csapni, és a nagyobb pofonokat biztosan kevésbé bírja, mint egy strapaóra mélyre süllyesztett üveggel.
A komfortos érintőmozdulatok mellett mindenesetre a két gombot is könnyű működtetni jobbra, precíz koronával felül, és bárhova nézzen az ember, tökéletes illesztésekkel és finom megmunkálással találkozhat. Nem csoda az 5 ATM és IP68-as por- és víz elleni védelem mellett a rázkódások és 30 méteres búvárkodás tűrése, amihez dedikált sportalkalmazás és mélységérzékelő szenzor is jár. De az ívelt panelnek a legjobban a földgömb stílusú, élő és interaktív óralap áll, amely szinte kiemelkedik a titánváz síkjából – és éppen ez a kijelző Achillesz-sarka. A szokásosnál több szögből csillannak be ugyanis a kellemetlen fények, és mintha a fényerő sem lenne olyan tuti, mint a Watch GT 3 Pro vagy a Forerunner 965 esetében – közvetlen napfényben legalábbis jóval kevésbé látszanak a tűéles tartalmak.
Sosem jó a funkcionalitást az esztétika oltárán feláldozni, máskülönben a 466 pixel átmérővel, tökéletes feketékkel és kirobbanó színekkel operáló LTPO AMOLED panel főnyeremény, az 1 Hz-es képfrissítés mindig aktív óra esetében pedig ügyesen növeli az üzemidőt. A pontos érintésérzékenységhez hatékony rezgőmotor jár jófajta haptikus visszajelzéssel, és mivel mikrofon, illetve hangszóró is van, nemcsak a hangjelzések és a hangos edzésutasítások vannak meg, természetesen a telefonhívás is, akár a mobilt kihangosítva, akár eSIM-mel és teljesen önállóan. Vezetékmentes fülest is pofonegyszerű csatlakoztatni headsetként vagy zenehallgatásra, és ez utóbbinak is lehet a mobil, illetve az óratárhely a forrása.
A jókora vastagság mindjárt érhető a 780 mAh-s telepadatra nézve, és nyilván kellett a hely az optikai pulzoximéter, az EKG-érzékelő, a gyorsulásmérő, a giroszkóp, az iránytű, a barométer, a mélységérzékelő, a bőrhőmérséklet mérő, a kijelzőt szabályozó fénymérő, a többcsatornás GPS és az NFC elhelyezésére. Ám sajnos az órafizetés itthon kiesett, és ez egy mai csúcsóránál kritikus hiba. Kisebb sokk, mégis váratlan, hogy a Watch 3 Pro 4-5 napos üzemideje intenzív használattal és két GPS edzéssel 3-3,5 napra csökkent, és mivel nem szeretem kicentizni a dolgot, 3-4 helyett kétnaponta töltöttem az új generációt. Ráadásul ezúttal nem USB-C foglalatos és különálló a vezetékmentes töltőkorong, amire olyan kábelt köt az ember, amilyet akar: a zsinórt rögzítették hozzá, és ósdi, USB-A típusú a túlvége.
Buta hiba, ám szépít a Huawei: egyfelől mindenféle Qi töltőlapon és fordított vezetékmentes töltős mobilon megindul a Watch 4 Pro energiaellátása, másfelől az energiatakarékos mód nem az, aminek hangzik, hanem egy teljes értékű, csak visszafogottabb tudású HarmonyOS verzió, amely talán a W5 Gen 1 chip takarékos Cortex-M55 magját használja, tökéletesen gördülékeny működéssel. Ez a mód dobja a mobilhálózati és WiFi kapcsolatot, az AppGalleryt és a harmadik féltől származó alkalmazásokat, az interaktív widgeteket és az animált óralapokat, valamint a billentyűzetes és az angolul diktálós válaszadást, cserébe 12-14 napos üzemidőt elérve. Nem semmi, és mivel (a valószínűleg ideiglenesen) hiányzó egészségügyi áttekintésen kívül minden sport- és egészségkövető funkció elérhető vele, aki kibírja a picit szebb és kerekebb standard mód extrái és önállósága nélkül, nyugodtan maradhat a takarékosnál. Így aztán a Watch 4 Pro az Apple / Galaxy Watch okosórákkal és a Forerunner / Watch GT / Amazfit ultramaratonista modellekkel is felveszi a versenyt üzemidőben.
Beüzemelés és szoftverek
A Watch 4 családot a Huawei Egészség mobilalkalmazás segítségével lehet beüzemelni, amely iOS-re az AppStore-ból lehet telepíteni, Androidra pedig először a Huawei AppGalleryt feldobva a böngészőből, majd onnan az Egészséget. Ez némi pluszmeló és egy rakás engedélyt, illetve energiagazdálkodási kivételt is meg kell adni, persze csak egyszer, és ezen végigvezet a beállítási varázsló.
Az mindenesetre hamar kiderül, hogy egy iPhone és egy Apple Watch, egy Galaxy mobil és egy Galaxy Watch, illetve egy Pixel telefon és egy Pixel Watch jóval egyszerűbben összekapcsolódik és szintekkel több feladatot oszt meg egymás között, ezért vásárolnak sokan párban két ilyen terméket. Ez mindjárt nyilvánvaló értesítéskezeléskor, ami teljesen passzív iOS-en, de Androidon is csak pár alkalmazás esetében van válaszadási lehetőség a Watch 4-ről előre definiált üzenettel vagy magyar nyelvű, prediktív billentyűzettel, esetleg angol diktálással.
A gond az, hogy a Huawei nem fér hozzá az Android alapkódjához, így nem tudja megoldani a színvonalas értesítéskezelést, így hiába törlök a mobilról vagy az óráról egy notit, a másik eszközön érintetlen marad. Nem lehet beleolvasni a Gmail levelekbe, csak a címük látszik és válaszadás sincs. Nem jelennek meg animált GIF-ek és az állóképek (ezt későbbiekben elvileg pár app támogatni fogja) és a csoportosítás sem az igazi. Nincs beépülő modul a népszerű okosotthon szolgáltatásokba és nincs népszerű hangasszisztens sem. Végül Google-integráció hiányában a Gmail mellett a Keep, a Térkép, a Dokumentumok, a Naptár, a Drive, a Home, a YouTube Music és a többi szolgáltatás moduljai sem épülnek be, ahogy ezek Apple megfelelői sem. Fantom értesítések néha viszont jöttek: rezeg az óra, de nem jelenít meg semmit.
Kár a korlátokért, mert a HarmonyOS 3.1 új, kártyaszerű köntöse egy rakás, kellemes átmenettel szerintem jobban áll ennek az órának, mint a Wear OS egy Galaxy Watchnak, és a Huawei oktatja a mezőnyt, ha számlapokról van szó. Mivel ezt bámulja a legtöbbször az ember, nagyon jó, hogy lényegében minden kulcsadat megjelenhet a több ezer telepíthető óralapon, akár grafikonosan, animálva vagy gyűrűkkel kirajzolva. De a domború zafírüveg 3D hatása az, ami a művészi jellegű számlapokat igazán látványossá teszi: a földgömbön például saját pozíciónk felé fordul a bolygónk, amit aztán ujjukkal forgathatunk, a koronával pedig az időt tekerhetjük előre-hátra, és ennek megfelelően jelenik meg a naplemente és az éjszaka árnyéka.
Kár, hogy a megjelenített felhőszerkezet rögzített és nem változik az élő időjárás alapján, mint a Google Térképben, viszont a Hold is kiválasztható, a közelgő/közelmúlt holdfázisai között tekerve, akárcsak a naprendszer több bolygója. Akad rengeteg animált gyári óralap az időjárás, a napszak vagy mondjuk a csillagképek alapján változva, plusz saját fotó-videó alapján is létrehozhatunk számlapokat. A Huawei a manapság népszerű, nagy számos stílusból is mellékelt variációt, plusz telepíthető ezernyi ingyenes, fizetős, minimalista, adattal túltolt, vicces és halál komoly – az évek folyamán magam is vásárolgattam.
A Petal Térkép ígéretes, jelen formájában viszont még elég bétás [+]
Újdonság a főoldalon az alsó gomb lenyomására felugró három alkalmazásikon, hogy azonnal hozzáférjünk kedvenc appjainkhoz. A felsőt egyszer lenyomva pattan fel az alkalmazásgyűjtemény, kétszer pedig az alkalmazásváltó. Az értesítéseket alulról lehet felpöccinteni, a Huawei napi asszisztensét az időjárással, az alvásadatokkal, a napi edzéstervvel és a zenelejátszóval pedig balról. A kapcsolók felülről simíthatók le, a szintén roppant sokrétű widgetek pedig jobbról. Akad közöttük egyetlen alkalmazáshoz passzoló (időjárás, véroxigén-telítettség, egészség lóherék, edzésadatok stb.) és kombináltak 4-5 adatmezővel, hogy itt is bármi megjelenjen akár grafikonosan, az edzésnaptárat beleértve. Mondjuk az óra nem működött együtt sem a Galaxy S22+ saját naptárjával, sem a Google Naptárral, ahogy a mobilos ébresztővel vagy ne zavarj móddal sem. Az automata alvó mód ugyanakkor remekül érzi, mikor feküdt le az ember, és ilyenkor nem rezeg és nem villan fel.
A GPS Navigation hatékonyabb térkép alkalmazás harmadik féltől [+]
A Google-alkalmazások hiánya mellett alapvetően szűkösebb az elérhető appkínálat is, ebben az Apple Watch hatalmas, a Wear OS pedig tetemes előnyben van, és a szankciók miatt ezt a hátrányt valószínűleg a Huawei órái sem fogják tudni ledolgozni. Azért a számológép, a hangalapú fordító, pár játék és egyéb hasznos alkalmazás kapóra jön az AppGalleryből telepítve, és bejött a képbe a natív térkép alkalmazás is: a Petal Térkép a mobil hátra hagyásával is működik, ha van internetkapcsolat. Viszont erősen bétás jellegű, nagyon lassan tölt be és indít navigálást, amit csak gyalogszerrel és kerékpárral kérhetünk, autós és tömegközlekedéses tervezés nincs. Továbbá nem opció offline térképek mentése és nem használják a GPS-es edzések a Petalt, azaz marad a vaktérképes megjelenítés. Sokkal hatékonyabb a fizetős GPS Navigation magyar nyelvű navigációval és hangalapú kereséssel és kellemes extra az Adidas Running elérhetősége.
Sport, egészség, összefoglaló
Bár megnyerő a küllem és praktikus az önálló működés, az egészségkövetés a Watch 4 Pró főprofilja EKG és artériás érfalmerevség méréssel, melyek grafikonjai exportálhatók és a szakembereknek megmutathatók. Az óra képes jelezni a pitvari fibrillációt és a túl merev érfalat, de ez a kütyü sem alkalmas önálló diagnózis felállítására. Hasznos újdonság, csak még elég bétás az egészségügyi áttekintés, amely 60 másodperc alatt elvégez egy EKG, artériás érfalmerevség, pulzus, véroxigén, stressz és bőrhőmérséklet mérést légzéskontrollal és pár köhintéssel a tüdőminőséget kielemezve. Az ilyen áttekintő méréseket kézzel kell indítani és érdemes gyakran elvégezni, hogy több nap, hét és hónap távlatából kövessük egészségi adataink remélhetőleg pozitív változásait. A Huawei Egészség automatikusan is elemzi egészségtendenciánkat, alvásminőségünket és szívügyi adatainkat, rengeteg tippet adva a fejlődésre. Még ismerőseink egészségadatait is szinkronizálja, ha Huawei órát viselnek és megosztják, hogy nyomon kövessük: minden rendben van-e szeretteinkkel.
Ami saját egészségünket illeti, a nyugalmi pulzusra is kapunk áttekintést, a szenzor pedig roppant pontos marad éjszaka, nyugodt körülmények között, séta és bemelegítés, valamint futás és kerékpározás során. Elfogadható a kilengés elliptikus edzés alatt (a Watch 4 intenzív szakaszoknál 3-8 BPM-mel alulkalkulált), míg a súlyzós és úszóedzés ezúttal is pontatlanabb, úgyhogy jobb ezekhez és a pulzusedzésekhez pulzuspántpontot használni. A Watch 4 végül 10-20 másodperccel lassabban reagál a gyors zónaváltásra egy Garminnál, viszont még mindig a Huawei a legjobb véroxigén-telítettség mérésben. Vannak bár kilengések a napi automatikus mérések során, azok az esetek többségében mégis megegyeznek az ujjbegyes műszer adataival, amely az én esetemben 96-99% között jelez. Ennél az Apple, Garmin, Amazfit és Samsung órák is pontatlanabbak. A stressz- és alváskövetés is akkurátus, akárcsak ezeknek az elemzése, illetve a lefekvés és a felkelés eltalálása.
A lépésszámlálás szintén ügyes, a magasságkövetés viszont csak hozzávetőleges, a bőrhőmérséklet mérés pedig ennél a márkánál sem pontos, hiszen a külső hőmérséklet, a páratartalom és az órahardver egyaránt befolyásolják fémvázba rejtett szenzor méréseit. A mélységérzékelést búvárkodás hiányában nem tudtam tesztelni, de jó tudni, hogy 30 méter mélységig bátran alá lehet merülni ezzel az órával, és kapcsolódó búvárfunkció is van. Ugyanígy minden sporttevékenység után elérhető, részletes edzéselemzés a formára és a regenerálódásra is tippeket adva, plusz egy rakás edzésterv napi javaslatokkal, mozgás közbeni utasításokkal és edzésnaptárral. Ha hozzáveszem a ma már igen sokrétű Huawei Egészség háttéradatbázist, a GPX, TCX és KML formátumú edzésexportot, valamint az Adidas Running, a Strava és a Komoot szinkront, nem lehet többé megvádolni a Huawei-t azzal, hogy saját ökoszisztémájába zárná a felhasználót.
A Watch 4 Pro százféle mozgásformát követ, néhányat automatikusan felismerve, és rendkívül sok élő adatot megjelenít edzés közben, mindig aktív kijelző és hangos beolvasás opciókkal. Odakint hamar megtalálja a többcsatornás műholdvevő a pozíciót, bent viszont nehezebben megy, ami csak akkor probléma, amikor az időjárás frissülni akar, ám órákig nem tud. Ilyenkor nyugodtan lekérdezhetné a mobilról az adatokat. Még balesetérzékelés is van saját ismerőseink értesítésével, ám ezt újfent nem próbáltam ki élesben. Kár, hogy ha már van natív Petal Térkép, az edzés során nem tudjuk használni a Garmin Térkép mintájára. Ezért a térképes edzésnavigáció, a magassági stratégia végigvezetése és jó pár sportspecifikus térkép- és szakaszfunkció kimaradt.
Futás során az útvonalkövetés pontos, Locus Mapsen és a TuHu térképen visszanézve nem tapasztaltam 10-20 méternél nagyobb letéréseket, bár a Forerunner 965 még eggyel akkurátusabb. Furcsa viszont, hogy ugyanarra a GPX-es szakaszra, amire a Locus helyesen 4,93 km-t számolt, a Watch 4 5,02 km-t – a különbség talán a magasságmérés rakoncátlankodása miatt van, mert a Locus helyes 148 méteres szintemelkedésére és lejtésére az óra 388,8/385,4 métert számolt. Pedig a magassággrafikon szerint minden rendben volt, nem láttam magassági kilengéseket a rögzített adatokban, inkább a magasságszámolás nem megy a jelenlegi szoftververzión, és emiatt lehet hosszabb a mért távolság. Gyaloglás és kerékpározás során megfelelő a műholdas követés pontossága és jól használhatók a sebességadatok pár másodperc után, összességében pedig hobbiszinten bőven elég az óra szenzoros pontossága, mindenki másnak ott vannak a profi sportórák.
Összefoglaló
A pro-kontra felsorolás előtt leszögezném: minden gyarlóságával együtt is tetemes szintugrás a Huawei Watch 4 Pro az elődjéhez képest, úgy okosóra, mint gyönyörű, szívós divatkellék tekintetében. Rengeteg szempár fog végigszaladni az igazán mutatós, domború zavírüvegen, aminek remekül állnak a földgömbös óralapok és az ügyes átmenetek, rendkívül széles sport- és egészségkövető funkciókkal pedig kevés dologról marad le a vásárló. Ha hozzáveszem a széleskörű edzésszinkront, az egészségügyi trendek hatékony követését, az interaktív widgeteket és a nem kevésbé mutatós bőrszíjat, jól záró csattal, nem is tűnik világvégének a 210 ezres prémium ár, elvégre prémium tudás és kivitel jár hozzá EKG méréssel és egyéb extrákkal.
Ám annyira más szint egy iPhone és Apple Watch vagy egy Samsung és Galaxy Watch kombinációja, hogy az efféle párosításokkal nem tud a Huawei Watch korlátozott alkalmazáskínálata és értesítéskezelése, illetve a mobilszolgáltatások és az órafizetés hiánya versenyezni, 5G és Google nélküli Huawei telefonra pedig nem érdemes beruházni mellé. Kár a szankciókért, mert így vagy úgy csak bekorlátozták a karra csatolható HarmonyOS lehetőségeit is, a hiánylistára nézve a nyitóár pedig nincs összhangban a biztosított tudással, sem pedig a sportszínvonal egy Forerunner 965 szakértelmével. Annyi baj legyen: az ár idővel mérséklődni fog, Huawei óra pedig sosem domborított még annyira büszkén a karomon, hogy az alábbi plecsni tökéletesen összefoglalja a véleményem:
![]() |
Huawei Watch 4 Pro |
Bone123