Huawei FreeBuds 5i - az ebet a karóhoz

Erős alapokra épít a FreeBuds 5i, s bár nem tökéletes, nem dönti romba az örökölt hírnevet.

Bevezetés, csomagolás, kialakítás

Valamit nagyon eltalált három éve a Huawei a FreeBuds 3i-vel, illetve az akkor még a Huaweihez tartozó Honor márka alatt piacra dobott Magic EarBuds változattal, aztán két éve a folytatás, a FreeBuds 4i is méltó utódként tisztelgett. Mi volt a siker titka? Az, hogy pont arra a 30-40 ezer forintos lélektani határra, illetve alá árazta be a cég a terméket megjelenésekor, mely az arany középutat jelentette a telítődő TWS-piacon. Ez az az ársáv, ahol már mindennapi igényeit kielégítő minőséget talál az átlagos elvárásokkal vezeték nélküli fülhallgatót kereső ember, ha kényelmes kialakítást, vállalható beszélgetési és zenei hangminőséget szeretne, illetve már találhat olyan extrákat is, mint például az ANC.

Huawei FreeBuds 5i
Huawei FreeBuds 5i [+]

Az eltelt két évben tovább nőtt a TWS-ek piacán valamit kínáló márkák száma, elég csak arra gondolnunk, hogy nehéz olyan mobilgyártót találni például, akinek portfoliójában ne szerepelne TWS eszköz is. Ezek között is lehet jó modelleket találni, a Realme agresszívan árazott fülhallgatói között például találni kifejezetten jó vételt. Megjelentek olyan cégek is, például az Earfun, melyek kiegészítőgyártásra fókuszálnak, viszont egyelőre piacot és lojális vásárlói bázist próbálnak szerezni, így termékeikből időnként hiányoznak funkciók, például viselést érzékelő közelségszenzor, hogy az árat lent tudják tartani és más extrát, például nagyobb felbontású kodek támogatását vagy vezeték nélküli töltést tudjanak kínálni a termékükben.


[+]

A Huawei ezekkel szemben némi versenyelőnyben van, a márka neve ismert, kiegészítőik pedig bizonyítottak, az értékesítési csatornáik pedig valamivel szélesebbek, hisz az elektronikai boltok polcaitól kezdve a webshopokon át a szolgáltatókig megtalálhatjuk őket. Tesztünk alanya, a FreeBuds 5i megjelenésekor a Huawei által ajánlott áron 42 990 forint, ami 12 ezerrel több, mint elődje nyitóára. Ha azonban az embernek van ideje egy gyors keresésre, már megtalálja a (leg)nagyobb hazai webshopok kínálatában 32 990 és 34 190 között, ami egyből csak 3-5 ezer forintos növekedés az előd 29 990 forintos startjához képest.

Az új modell szárai rövidebbek, változott egy kicsit a dizájn.
Az új modell szárai rövidebbek, változott egy kicsit a dizájn. [+]

A csomagolás változatlan, a fülhallgató méretéhez képest nagy fehér dobozban érkezik a FreeBuds 5i, a leemelhető felső rész pedig büszkén hirdeti, hogy az eszköz megkapta a Hi-Res Audio Wireless minősítést a Japán Audio Társaságtól (JAS), mert támogatja a Sony által fejlesztett LDAC audiokodeken (24 bit/96 kHz, akár 990 kbps) történő vezetékmentes hangátvitelt.

A doboz és a fülhallgató. Egy S és L méretű gumiharang és egy rövid USB-C kábel még a csomag része.
A doboz és a fülhallgató. Egy S és L méretű gumiharang és egy rövid USB-C kábel még a csomag része. [+]

A fedelet leemelve semmi meglepetés nem érhet minket, egyből a kék, fekete vagy fehér színű, lapos kavicsra emlékeztető formájú hordozó bölcsőt látjuk majd meg, benne a fülhallgatók. A fülesek mágnesesen csatlakoznak a tokba, a tok fedele is mágnessel zár, belül pogo pines csatlakozón keresztül töltenek a fülhallgatók. LED fény csak a tok elején van a márkajelzés közelében, ez fehér, zöld vagy piros színnel jelzi a töltöttséget vagy a csatlakozás állapotát.

Tulajdonság Huawei FreeBuds 5i Huawei FreeBuds 4i Huawei FreeBuds 3i
Méretek (fülhallgató) 30,9 x 21,7 x 23,9 milliméter 37,5 x 23,9 x 21 milliméter 41,8 x 23,7 x 20 milliméter
Méretek (töltőtok) 48,2 x 61,8 x 26,9 milliméter 48 x 61,8 x 27,5 milliméter 81 x 35,4 x 29,2 milliméter
Tömeg (fülhallgató + tok) 34 gramm 46 gramm 62 gramm
Tömeg (1 db fülhallgató) 4,9 gramm 5,5 gramm 5,5 gramm
Bluetooth-verzió 5.2 (LDAC és multipont támogatással) 5.2 5.0
Színválaszték fehér, fekete, kék fehér, fekete, piros fehér, fekete

A hordozó bölcső mérete és tömege nem zavaró, nadrágzsebben is kényelmesen elfér, a felhasznált műanyag viszont idővel karcolódni fog, várhatóan a fehér modell esetén a leglátványosabban. A tok hátsó oldala egyenes, ebből az ember arra következtethet, hogy Qi vezetékmentes töltéssel táplálható a beépített 410 mAh-s akkumulátor, ez sajnos nem így van. A fülhallgatókat a tokon található Type-C kábellel lehet csak tölteni, ha teljesen lemerült a tok, két órát kell hálózaton lennie a feltöltéshez. A teljesen lemerült fülhallgatók egy óra alatt töltenek fel a tokban. A csomagolásban a Huawei ad egy 30 cm-es USB-C végű USB-A töltőkábelt, valamint egy pár L-es és S-es gumiharangot, M-es méret van a fülhallgatókon alapból.

A FreeBuds 5i színei.
A FreeBuds 5i színei. (forrás: Huawei) [+]

A szintén műanyagból készülő fülhallgatók kialakítása abban változatlan, hogy a szilikonharanggal a hallójáratban ülnek, fejükkel a fülkagylóban támaszkodnak meg, az érintőfelület és a Huawei márkajelzés pedig a száj felé nyúló hosszúkás szárukon található. A szár rövidebb és a fülhallgató valamivel kompaktabb, mint elődjei, a szűrővel ellátott gumiharangok továbbra is könnyedén cserélhetők kézzel, a vetőcső oválisabb formája miatt ugyanakkor nem biztos, hogy bármilyen szilikonharang jó lesz a FreeBuds 5i-re. A gumiharangok illeszkedését a fülhallgatók használatához ajánlott AI Life (iOS, Android) alkalmazásban tesztelhetjük.


[+]

A fülhallgatók fején megmaradt a viselést érzékelő közelségszenzor, a mikrofonok a szár aljára, a viselő szájához közelebb kerültek, gombot pedig továbbra is csak a tok jobb oldalán találhatunk, a fülesek érintés alapján vesznek fel parancsokat, erről a következő oldalon. A fedelet tartó mágnes és zsanér erősen tart, a fülhallgatókat könnyű a bölcsőből kivenni és oda visszatenni, az IP54-es védelem pozitív, hisz alkalmassá teszi őket edzés közben történő használatra, súlyelosztásuk is jónak mondható szerintem, a fülemben kényelmesen és stabilan megült az M-es méretű gumiharanggal, s kényelem kapcsán sem tudok panaszkodni, két-három órán keresztül bármilyen kellemetlenség nélkül tudtam használni. A belső szellőzés és nyomáskiegyenlítés ugyanakkor lehetne jobb, ezzel a FreeBuds Pro 2 esetén sem voltam kibékülve, aktív zajszűréssel és hosszú használattal az ember egy idő után tapasztalhat olyan érzést az eszközzel, mintha bedugult volna a füle.

Irányítás, kapcsolat, applikáció

A fülhallgató első bekapcsolásakor automatikusan párosítási módba lép, gyors párosításra viszont csak EMUI 10-es vagy újabb telefonokkal képes, ilyenkor állítólag egy felugró ablakban lehet hozzárendelni a Huawei felhasználói fiókkal dolgozó készülékünkhöz. Viszont tapasztalataink szerint ha nincs bejelentkezve Huawei azonosítóval valaki, nem működik, egy P40 Pro akad ugyanis a szerkesztőségben, azzal próbálkoztunk, de csak manuálisan, a telefon beállításai között a Bluetooth menüben akarta a FreeBuds létrehozni a kapcsolatot. Ugyanígy ment iOS-en és Androidon is, valamint számítógéppel is. A Bluetooth 5.2-es kapcsolat stabil (RSSI: -30 dBm), ezt elősegítendő pedig alapértelmezetten a fülhallgató az SBC vagy az AAC kodeket részesíti előnyben az LDAC helyett.


[+]

Az LDAC-ra váltás iPhone-on nem opció, Android rendszerű telefonokon pedig az AI Life alkalmazásban vagy a forrásként használt mobil beállításaiban lehet aktiválni, amennyiben a készülék támogatja. Tapasztalataink szerint a nagyfelbontású kodek nem jár hátránnyal stabilitás szempontjából, egyszer csatlakozott le használata során a fülhallgató a telefonról a tömött metrón, majd egyből vissza is állította a kapcsolatot.

Az AI Life alkalmazás telepítése iOS-en egyszerű: App Store. Androidon kicsit bonyolultabb, mint korábban. A programot a Google Play már nem listázza. A FreeBuds mellé kapott leírásban található QR az App Gallery weboldalra visz, ahonnan letöltött APK fájlból lehet telepíteni a programot, illetve ha a Huawei Mobile Services csomagot telepítjük készülékünkre a Play Áruházból, azon keresztül az App Gallery-t elérjük, és akkor onnan is leszedhető. Feleslegesen túl van bonyolítva a helyzet, de a tavaly tesztelt FreeBuds Pro 2 vagy Watch GT3 Pro esetén sem volt már egyszerű.


[+]

A Pro változathoz hasonlít a program felépítése is, bár az elérhető funkciók kevésbé részletesek. Az AI Life-ba belépve láthatjuk csatlakoztatott eszközeinket, ott a fülhallgatót kiválasztva a tok és a fülesek töltöttsége, valamint a csatlakoztatott eszközök listája kerül elénk. Valamiért az iOS alkalmazásban nem látható a többi eszköz, csak Androidon, de a dupla csatlakozás nevű Bluetooth multipont funkció ettől függetlenül működik Apple termékekkel is. Egy sorral lentebb a zajszűrés három módja — zajkioltás (ANC), kikapcsolt, éberség (átengedő mód) —, illetve módválasztó az ANC-hez. A Pro változattal ellentétben itt nincs intelligens, a környezeti zajokhoz alkalmazkodó aktív zár, kényelmes, általános és ultra módok között manuálisan lehet váltani.

(forrás: Mobilaréna) Huawei AI Life alkalmazás Androidon [+]

A hangminőség beállításai is sokkal fapadosabbak, mint a Pro modellnél, nincs hatsávos hangszínszabályzó, az alapértelmezett EQ mellett magaskiemelés és mélykiemelés között választhatunk, illetve a korábban részletezett kodekváltást tehetjük meg.

Az aktív zajkioltás és a hangminőség beállításai az alkalmazásbanAz aktív zajkioltás és a hangminőség beállításai az alkalmazásbanAz aktív zajkioltás és a hangminőség beállításai az alkalmazásban Az aktív zajkioltás és a hangminőség beállításai az alkalmazásban (forrás: Mobilaréna) [+]

Az alkalmazásban van lehetőség az elveszett fülhallgatók megkeresésére, ez a funkció nagyon magas hangerővel játszik le egy dallamot a jobb vagy bal FreeBuds 5i-n, van betétilleszkedési teszt, amivel arról bizonyosodhatunk meg, hogy a kiválasztott szilikon harang mérete megfelelő-e. Ilyenkor egy dallamot játszik le a füles és mikrofonjaival figyel, tapasztalataink szerint megfelelő megbízhatóságú a funkció, kisebb gumiharangra cseréléssel egyből jelzett, hogy valami nem oké az illeszkedéssel.

Illeszkedés tesztje különböző méretű gumiharangokkal.Illeszkedés tesztje különböző méretű gumiharangokkal.Illeszkedés tesztje különböző méretű gumiharangokkal.Illeszkedés tesztje különböző méretű gumiharangokkal. Illeszkedés tesztje különböző méretű gumiharangokkal. (forrás: Mobilaréna) [+]

A további készülékbeállítások között találjuk a viselésészlelés kikapcsolásának lehetőségét, ez egyébként gyorsan és pontosan reagál kivételre és berakásra is, utóbbit apró hang is kíséri. Itt található ezen felül az alacsony késleltetés bekapcsolásának lehetősége, és van egy frissítés menüpont is, ahol a HarmonyOS rendszerhez érkezhetnek a jövőben újítások.

Fülhallgató keresése és egyéb beállítások.Fülhallgató keresése és egyéb beállítások.Fülhallgató keresése és egyéb beállítások. Fülhallgató keresése és egyéb beállítások. (forrás: Mobilaréna) [+]

A FreeBuds 5i irányítása a fülhallgató szárán található érintőfelületen keresztül zajlik, dupla érintést, nyomva tartást és fel-le simítást regisztrál a felület, ezekre lehet parancsokat beállítani. A dupla koppintás működhet hívás fogadása és befejezése parancsként, média lejátszásakor pedig szünet, következő, előző, és telefonos hangsegéd ébresztése parancsokra.

A dupla koppintás és simítás parancsok lehetséges beállításai.A dupla koppintás és simítás parancsok lehetséges beállításai.A dupla koppintás és simítás parancsok lehetséges beállításai. A dupla koppintás és simítás parancsok lehetséges beállításai. (forrás: Mobilaréna) [+]

Nyomva tartás esetén kicsit bonyolultabb a helyzet, hívások esetén elutasításra jó a parancs, lejátszásnál viszont lehet az ANC módjai között ugrálni, valamint EMUI 11-es és újabb Huawei telefonokon az éppen lejátszott zeneszám azonosítására is jó. A gyakorlatban ezt a lehetőséget nem sikerült kipróbálni, ahogy azt sem, hogy a fülhallgatót állítólag távkioldóként használhatja az ember EMUI 12-es rendszerű Huawei telefon kamera alkalmazásában.

A nyomva tartás gesztusra beállítható parancsok.A nyomva tartás gesztusra beállítható parancsok. A nyomva tartás gesztusra beállítható parancsok. (forrás: Mobilaréna) [+]

Hangzás, ANC, üzemidő, verdikt

10 milliméteres dinamikus meghajtók vannak a FreeBuds 5i-ben, amiből gondolhatnánk, hogy a 4i-hez képest változatlan hardver szólaltatja meg zenénket, de az új modell frekvenciatartományát kiterjesztették 40 000 Hz-ig. Az eredmény pedig meggyőző, az elődhöz hasonlóan trendi, modern popzenére optimalizált a hangzásvilág — V-alakban kiemelt magasak és mélyek —, jó a dinamika, elfogadható a térérzet és pontos, éles a sztereó szeparáció. Amivel némi gondom van, az a kiegyensúlyozottság és tisztaság, részletesség. A magas hangokat érezhetően jobban megtolja a fülhallgató, a mélyekre kevesebb figyelem jut, ezen pedig a mélykiemelt EQ-beállításra váltással sem tudunk érdemben javítani. Ez a basszus erősségét emeli ugyan és visszább veszi a többi hangot, ám ezzel azt is eléri, hogy kiütközik, hiányoznak a valódi részletek a mélytartományból, s kissé kásásan szólal meg.

A hordozó tok lapos kavics hatását kelti.
A hordozó tok lapos kavics hatását kelti. [+]

Nem segít a tisztaság helyzetén az aktív zajszűrés sem. Kikapcsolt ANC-vel a fülhallgatók passzív zajkioltása jó a környezeti hangok eltompítására, és a 42 dB-ig működő aktív zajszűrés is pontosan meg tudja fogni a monoton zajforrásokból érkező hangokat. Ugyanakkor az ANC működése során keletkező fehér zaj talán a leghangosabb volt a FreeBuds 5i-ben az elmúlt évben kipróbált összes fülhallgató közül, csendes környezetben (otthon, irodában) az ANC folyamatos sziszegése már zavaró szintet ér el, s hiába vesszük alacsonyabb fokozatra a zajcsökkentést, drasztikusan nem csökken a zajszűrő áramkör zúgása, csak a kikapcsolás segít. Az aktív zajcsökkentő sziszegése a FreeBuds 5-it utcán használva is észrevehető, számomra rontott az élményen.


[+]

A fülesek szárán található két mikrofonnal és háttérzaj-szűrő algoritmussal telefonhívásokhoz is jó a FreeBuds 5i, viszonylag tisztán és érthetően lehet a fülhallgatón keresztül beszélni beltéren, zajosabb (kinti) környezetben viszont a DNN algoritmusnak kirajzolódnak határai, a forgalom vagy nyitott iroda hangjait például nem tudja teljes mértékben leválasztani a beszédhangról, végeredményben pedig torz, tompa lesz beszélő hangja, halld a videóban.

Üzemidő terén az Huawei által ígért adatok kapcsán (6 óra ANC-vel, 7,5 óra ANC nélkül) érdemes az apróbetűs részt is átnézni, ezek AAC kodekkel és 50%-os hangerővel, laborban mért adatok. Ha az ember AAC kodekkel használja a fülhallgatót, akkor a 6 órás üzemidő reálisabbnak tűnik, 5 órányit simán ment, mielőtt jelzett, hogy merülőben van. Az LDAC ugyanakkor megfelezi az üzemidőt, három óra után már kérni fogja a tokot a füles, ahol 60 perc alatt tölt újra. A 410 mAh-s hordozót napi egy-két órányi zenehallgatással elég lesz hetente tölteni, viszont ha ennél többet használjuk a FreeBuds 5i-t, plusz ha folyamatosan LDAC-cal, akkor három-négy naponta érdemes lesz áramra dugni. Ezek az értékek alacsonyabbak, mint azok, melyeket az előd tudott újkorában, viszont ha alapvetően csak az az igényünk, hogy a hazaút és a munkahely között zenét hallgassunk, akkor nem fogunk itt sem csalódni.

Verdikt


[+]

Hozza az elvárható szintet a FreeBuds 5i, az üzemidő gyengébb lett, jött kárpótlásként IP-tanúsítvány. Az aktív zajszűrés továbbra is adott, de erős fehér zajt generál, ami már a zavaró kategóriába esik. Az általánosságban jó hangzást segíti, hogy nagy felbontású kodeket is támogat már az eszköz, a mély hangok részletessége és tisztasága ugyanakkor még nem tökéletes. Az új dizájn nem drasztikus változás, de kicsit frissebb megjelenést kölcsönöz, már csak Qi töltés kellene a tokba. Az induló ár sem szállt el eszetlenül, még akkor sem ha a gyártó által ajánlott fogyasztói árat vesszük figyelembe, de egy gyors kereséssel akár annál olcsóbban is megtaláljuk már az eszközt nagy nevű boltoknál. A FreeBuds 5i jól megválasztott kompromisszumokkal operál, minőségi, megbízható fülhallgató, s bár az aktív zajzár működése kicsit hangosabb az ideálisnál, így is jó élmény használni. Hasonló árban mozog a Samsung Galaxy Buds2, a Redmi Buds 4 Pro, vagy a Jabra Elite 3 csak a mainstream gyártók kínálatában szétnézve, mellettük korrekt alternatíva egyedi tulajdonságokkal a Huawei FreeBuds 5i, így tőlünk is távozhat egy tetszett plecsnivel.

Huawei FreeBuds 5i

viragdani01

Azóta történt

Előzmények

  • Megjelent a Huawei Freebuds 5i

    Mármint Kínán kívül is megjelent a Huawei kedvező árú TWS fülhallgatója, ugyanis elindult a globális piacra.

  • Huawei FreeBuds 4i - méltó utód

    Minden túlzás nélkül mondhatjuk, hogy ennek a fülesnek az elődje egy kategóriabajnok volt. Az utód többet tud, nagyobb akskit hord a fülesekben, és nem is lett drágább. De vajon még mindig őrzi a címet?

  • Honor Magic Earbuds teszt

    A fehér szín az ismert formavilággal menő megjelenést ad az újdonságnak, a hangminőség jelentősen fejlődött az előző generációhoz képest, és lett aktív zajszűrés is. Nem, nem az Apple, hanem a Honor fülhallgatóját próbáltuk ki.