HTC U12+ - egy gombolat bánt engemet

Mutatós küllem, por- és vízálló védelem, gyors működés, remek kamerák és elsőrangú multimédiás képességek – minden stimmelt, aztán a HTC megnyomta a digitális pánikgombot.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az U12+ két nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával, akár 1200/150 Mbps-os le- és feltöltési sebességgel 4G-n (5CA, 4x4 MIMO, VoLTE), minden hazai LTE sáv támogatásával (B4/B12/B17/B28/B20/B5/B8/B3/B1/B7/B32/B2/B13/B66). A vételi és beszélgetési hangminőség kiváló, a hang tiszta és zajos környezetben is hallani, a másik oldalon is remekül értették a szavam. A kétcsatornás WiFi modem érzékenysége jó (802.11a/b/g/n/ac, MU-MIMO, Direct, HotSpot, DLNA, Airplay, Miracast), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE, AptX, AptX HD, LDAC), az USB 3.1-es (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort). A navigáció villámgyors és pontos, szobabelsőben is pillanatok kérdése (AGPS, GPS, Glonass, BeiDou, Galileo). Van NFC, hangszenzor és hall szenzor, gyorsulásmérő, giroszkóp és Edge Sense nyomásérzékelő, nincs viszont barométer vagy infra.


[+]

Az U11+ 3930 mAh-s telepe 3500 mAh-ra apadt, az előd 4,5 - 5,5 órás átlagos képernyőideje pedig 3,5 - 4,5 órára, és a tesztidőszakban sajnos az előbbi volt a jellemző, mindennapos töltés mellett. Ez csalódást keltő – kiváltképp a kijelző, a kamera és a 3D-s játék fogyaszt sokat. Visszafogottan is másfél naponta érdemes az U12+-t töltőre dugni, a mellékelt, QuickCharge 3.0-s darab pontosan két óra alatt van meg vele, a vezetékmentes opció kimaradt. Gyógyírt jelenthet a felbontás csökkentése vagy a takarékos, esetleg a telefont butamobilra redukáló ultratakarékos mód. Mégis inkább az optimalizálásra kellett volna rámenni egy takarékosabb kijelzőpanellel, mert egy P20 Pro lazán rádupláz az U12+ rövidke üzemidejére. Videózni tíz órán át lehet töltésenként, 150 niten, netezni pedig kilenc órán keresztül.


[+]

Értékelés: HTC U12+
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8,5 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 10 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6,5 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

Az U11+ tesztjét pár hónapja úgy zártam: ha sikerül a kritikus pontokon javítani, a folytatás lehet a túlélésért küzdő HTC nagy visszatérése. Az U12+ pedig, mint kameratelefon, remekül sikerült. Mint multimédiás ketyere, a hangszórókból kiáradó és a fülesre menő hang részéről kifogástalan, a HDR10 kompatibilis képernyő is tűéles. Mint kommunikációs eszköz, minden passzol, mint erőgép pedig, sem a játékok sem az alkalmazáskezelés oldaláról nem lehet panasz: ez egy igazi csúcskészülék. Adott tehát egy mutatós, IP68-as védelemmel ellátott, hatalmas képernyővel szerelt masina, mégsem tudom ajánlani. A pénzügyi pánik ugyanis rossz döntést szült: nyomásérzékelős gombokra cserélték az igaziakat, és ez hazavágta a mindennapos használat kényelmét. Megbízhatatlan, késik és furcsa a haptikus visszajelzés. Erősebb nyomást kívánnak a digitális gombok a hagyományosaknál, emiatt gyakran lép életbe az egyszer hasznos, máskor zavaró Edge Sense szorításérzékelés. A gyors kameraindítás, de gyakran még a hangerőszabályozás is idegesítő, a jack kimenet után a HTC-nek tehát sikerült valamit újfent kipécéznie, amivel az ég egy adta világon soha, senkinek nem volt baja.

Ha csak ennyi volna a 260 ezer forintos phabet hibája, az már elég volna, ám maradt kritika a folytatásra is. Hiába tűéles és sokrétű a képernyő, ha napfény alatt keveset látni belőle, és hiába gyors a hardver, ha tavaszias időjárás mellett is érezhetően melegszik a ház, a nap végére pedig lemerül a telep. A HTC Sense felületen ráadásul szoftverleállás és döccenés is előfordul, ami korábban elképzelhetetlen volt. Így aztán ott lapulhat az U12+-ban a piac egyik legjobb fotós hardvere és képfeldolgozása, a kategória legtisztább hangfelvétele vagy a kitűnő BoomSound mindenféle variációja, több sebből vérzik, mint Caesar a szenátus lépcsőjén. A konkurencia pedig még nem is kért szót – a OnePlus 6 például sokkal olcsóbb, és csak fotós képességben és hangszóróban gyengébb, miközben videóban, képernyőben, üzemidőben vagy kezelésben sokkal jobb. Roppant erős ár/érték vonalon a Honor 10 is.

Kiforrottabb és kiegyensúlyozottabb az iPhone 8 Plus, a Galaxy S9+ és a Huawei P20 Pro a HTC árszintjén – jófajta nyomógombokkal. A G7 ThinQ is sokrétű opció, közben pedig elkezdtek bemutatkozni a tényleg kávamentes, Oppo Find X-féle különlegességek, így aztán nehéz lesz ezzel a HTC mobillal nyereségesnek lenni. Mintha egy One M7 és One M8 után kötelező volna egy One M9-féle baklövés. Az U11+ tesztjét még úgy fejeztem be, hogy érdemes kivárni az U12+-t, egy hét használat után visszatérve egy billentyűs készülékhez viszont azt mondom: akinek HTC kell, inkább a tavalyit válassza, olcsóbban. A közhely ugyanis a tajvaniakra sajnos igaz: régen tényleg minden jobb volt.

Bone123

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • Közhírré tették a HTC U12+ titkait

    A termékfotók mellett a teljes specifikáció is kiszivárgott, hiába a figyelmeztetés az embargóra.

  • HTC U11+ - úton

    A megkésett kávamentes csúcsmobillal a HTC jó úton halad és továbbra is elsőrangú multimédiában. Mégsem kerek a történet, egy kritikus ponton mindenképpen javulni kell a folytatásra.