Google Pixel 2 - referencia, de nem preferencia

Friss hardver, továbbfejlesztett kamera, ám hazánkat elkerülő szolgáltatások, brutális kávák és durva árazás, oreós finomságokkal.

Kamerák, multimédia

A Nexus 6P óta a kameratelefonok élmezőnyben versenyez a Google, amely a jófajta hardverhez gépi tanulással vérprofivá váló, több fotóból dolgozó HDR+ algoritmust vet be. Ehhez most már hozzá lehet venni a portrémódot: az 8 megapixeles előlapi és a 12,2 megapixeles hátlapi kamerával, másodlencse nélkül emelhető ki a tárgy vagy a személy a kellemesen elmosott háttérből, és bár akad itt-ott hiba az éles és a homályos részek határán, egész profi a dolog. Az pedig komoly fegyvertény, hogy a szelfik esetében sem botlik nagyot a rendszer, miközben alig van rivális, amely az előlaphoz egyáltalán biztosít portrémódot. Az első két példa ilyen, míg a jobb oldali páros a hátlapi kamera álló módjával készült, mert valamiért így hívják, de fekvő elrendezésben is működik.


[+]

A Google büszkén hirdeti, hogy a Pixel 2-höz a legjobb mobilkamerát mellékelte – mit jelent ez a hardver oldaláról? A hátlapi felbontás ugyan maradt, az optika viszont f/1,8-as rekeszértékre javult, azaz több fényt fog be, a dual pixel autofókusz pedig gyorsabb és megbízhatóbb élesítést biztosít, lézeres rásegítéssel. A szenzorméret ugyanakkor 1/2,3”-ről 1/2,6”-re szűkült, ennek ellenére kiemelkedik némileg a fémkerettel védett lencse a hátlapi üvegből. Alighanem egy másik újdonság, az optikai képstabilizálás az oka, amihez videofelvételeknél elektronikus rásegítés tesz hozzá. Kézi mód továbbra sincs (viszont a Manual Camera mindent tud, DNG RAW mentést beleértve), ám így is egész sokra rávehető a gyári szoftver. Az egyik oldalon a vaku, a fehéregyensúly, a rácsvonalak, az élő fotó, az önkioldó és a módválasztó érhető el (panoráma, lassított felvétel, körpanoráma, álló), a másikon pedig a galéria, a videofelvevő, az exponáló és a kameraváltó. Az AR-matricák jelen sorok írásakor még nem képezik a felhozatali listát. Érintőfókusz után lehet az expozíciót állítani és a fénymérést zárolni.


[+]

A szoftver villámgyorsan indul, azonnal élesít és késedelem nélkül menti a képet, bár a HDR+ feldolgozás a háttérben némi időt vehet igénybe – a Visual Core chip aktiválásával ez alighanem eltűnik. Az eredmények önmagukért beszélnek: pazar a vonalélesség, csak a legfinomabb, hasonló tónusú részleteket mossa össze az algoritmus, azokat sem jelentősen. Megbízhatóan méri fel a Pixel 2 a fény- és színviszonyokat, a dinamika a mindig aktív HDR+ miatt pedig kitűnő. Legyen szó közelképről vagy távoliról, rikító napfényről, ködről vagy holdfényről, kevés okostelefon készít tíz próbálkozásból ennyi nyomtatásra alkalmas fotót, de azért keressünk a kákán a csomót! Mintha több élesítést használna idén az algoritmus, a négy sarok felé haladva így is némileg elmosottabbak a részletek. Egyik-másik esetben képzaj is akad, estefelé pedig elfordul, hogy túlzásba viszi a sötét részletek kivilágosítását, furcsa kontrasztokat szülve. Optikai stabilizátorral megtámogatva az algoritmus nyugodtan bevethetne hosszabb záridőt, persze ilyesmire ott a Manual Camera. Át is térnék a vele lőtt és általam feldolgozott nyersfájlokra, kommentár nélkül:

A Google videofelvételben is ott van a szeren: az optikai és elektronikus stabilizálás előnyeit élvező 4K mozik tűélesek , remek a dinamika, megbízható a fókusz és a sétáló, pásztázó mozgásokat egyaránt kikompenzálja a rendszer. Miért kell az egészet mégis almás korlátok közé fogni monó hanggal, amikor a Pixel 2 három mikrofont rejt? Érthetetlen korlátozás, miközben egy LG vagy HTC kifejezetten rágyúr a hangképre, itt meg nesze egy csatorna, örülj neki, komám! A monó felvételek egyébként tiszták, bár a rendszer ráerősít a háttérzajra halk környezetben. Lőhető még felvétel 1080-ben 60 FPS-sel (egy példa), illetve 120-szal lassítva, akárcsak 720p-ben, 240 FPS-sel szintén egy példa. A Pixel 2 is hátrányban van az idei iPhone-ok 240 FPS-es lassításával 1080p-n vagy 4K / 60 FPS felvételével, és zoomkamera sem segít be a távoli témák esetében, összességében azonban nem tudok jobb algoritmust mondani a HDR+-nál: mindenféle kézi mahinálás nélkül, a zsebből előkapva gyarapodik a minőségi galéria.


[+]

A Play Zene előadók, albumok, dalok és listák szerint rendezi a helyben tárolt számokat, illetve hozzáfér a Google saját adatbázisához. A számos widgeten túl alapvető hangszínszabályzó is akad, és a legtöbb veszteségmentes fájl lejátszása összejön, a WMA-ba viszont beletörik a bicskája, FM-rádió pedig nincs. Bár a neve nem erre enged következtetni, a Fotók játssza le a videókat is, akár 4K-ban (H.263, H.264, HEVC, Mpeg4), DivX, az Xvid és a feliratos tartalmak azonban kifognak rajta (egy BS Player megoldja), akárcsak az LG 4K-s HDR sakkvideója (ami a BS Playernek is túl sok), a Pixel 2 ugyanis nem támogatja HDR10-et vagy Dolby Visiont.


[+]

Füles a dobozban nincs, USB-C - jack átalakító viszont van, amire szükség is lesz, hacsak nem Type-C-s fejhallgatót akar az ember a Pixel 2-re dugni, vagy vezetékmenteset, akár AptX, AptX HD vagy LDAC támogatással. A hangminőség kifejezetten jó az átalakítóval együtt is: kristálytiszta, részletes, dinamikus és a hangerővel sincs gond, inkább a hallással lehet, ha az ember a maximumon károsítja érzékszervét. A minőség a sztereó hangszórópár esetében is abszolút helytálló, ha másra nem, erre mindenképpen jó a két méretes káva, a kéz nem fog véletlenül a hang útjába kerülni. Mélyekből túl sokra nem érdemes számítani, de közép- és magas tartományokban, illetve énekhangokban elég erős a produktum. A maximumnál a fúvós, ütős és elektromos hangszerek viszont már zörejesebbek, élesebbek, halkítani érdemes, és máris megszépül a produktum.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Íme, az új Google termékcsalád

    Két új okostelefon, friss Chomebook és felcsíptethető kamera is van a széleskörű új Google termékcsaládban, illetve egy kicsi és egy nagy Google Home otthoni asszisztens.

  • Android 8.0 Oreo rendszerbemutató

    Bár főleg a motorháztető alatt történtek az Android 8.0 legfőbb változásai, azért tudunk mutatni olyat, ami a felhasználónak is feltűnhet. Íme az Android, kekszes ízvilággal.

  • Google Pixel - más közönségre képpontosít

    Teljesen új filozófiával lépett elő valódi mobilgyártóvá a Google, ám a márkaterméket nem az ökoszisztémájából kiragadva lenne érdemes értékelni, főleg nem itthon.

Hirdetés