Hirdetés
Android P, Google Lens
Némi gyermekbiztonságról szóló, nagyon rövid kitekintő után a Google Play Újságos (News) felé irányult az előadás, természetesen itt is az AI alapján irányított, optimalizált tartalom volt napirenden. A szoftverrel kapcsolatos célkitűzéseiket itt is tisztázták: az olvasó legyen képben a legfrissebb hírekkel, de ne kapjon félinformációkat, nem mellesleg pedig élvezhesse és támogathassa azokat a forrásokat, magazinokat, amiket örömmel olvas. A program egyénre szabott Top 5 hírt vonultat fel, ízléses felületen, nagy képekkel és időjárással kapcsolatos információkkal, mellettük pedig el fognak férni a kisebb, helyi sztorik és a felkapott videók is.
A Newscasts opción belül az érinthető kártyák segítségével nyithatunk meg egy teljes tartalmat, ha felkeltette figyelmünket, a Newsstand pedig arra lesz jó, hogy a kedvenc forrásainkra feliratkozhatunk, témakörönként lebontva, beépített keresővel, mintha csak a Play Áruházban keresnénk egy szoftvert. Egyelőre 60 kiadóval egyezett meg a Google, de ez hamarosan bővülni fog. A Google Play Újságos egyébként Androidon kívül iOS-re is elérhető, illetve a webes felület is adott, 127 országban.
Visszatértünk az Android P-re, méghozzá egy rövid visszaemlékező videóval a szoftver 10 éves történelméből. A színpadra lépő Dave Burke a kezdetekről beszélt, a T-Mobile G1-re olvasóink közül is biztos, hogy nagyon sokan emlékeznek.
Az Android P diagramon tudja ábrázolni, milyen alkalmazásokat hányszor nyitottunk meg, azokkal mennyi időt töltöttünk és hány értesítést kaptunk ezektől. Ezzel lehetőséget adnak a felhasználóknak az elemzésre, és ha szükségesnek érzik, a változtatásra. Ehhez állíthatunk majd szünetre felhívó értesítőket, főleg olyan időrablók esetén, mint például a YouTube. Nagyon sokat optimalizálták az üzemidőn a DeepMind (AI) segítségével, ami igyekszik még minimálisabbra csökkenteni a fogyasztást, ha épp nem használjuk ki a rendszerchipek egyre extrémebb csúcsteljesítményét.
Burke ugyanakkor kiemelte, a gyenge üzemidő gyakran nem a teljesítménnyel kapcsolatos feleslegekből ered, új funkció a környezethez optimalizált kijelzőbeállítás, ami adott esetben alacsonyabb fényerő mellett is jobb láthatóságot, több kontrasztot, feltűnőbb színeket használ, illetve megpróbálják a szoftveres hátteret is úgy alakítani, hogy a lehető legkevesebb legyen az „üres" kijelzőidő, amikor egy alkalmazást keresünk a menüben vagy egy menüpontot próbálunk megtalálni. Erre egy példa, hogy fülhallgató csatlakoztatáskor azonnal felajánlja az Android, hogy folytassuk az audiós tartalomfogyasztást a legutóbb erre használt szoftverrel, illetve egy másik, hogy az alkalmazásmenü a szokásos rutinunk alapján felülre listázza az 5 legesélyesebben kiválasztásra kerülő programot. Ezen kívül elkülöníthetjük a privát és munkára használt szoftvereinket.
Szintén ezt segítheti az App Actions (Slices): ha rákeresünk a Google-ben egy keresőszóra, mondjuk egy film címére, az a szokásos keresőjavaslatokon túl azonnal felajánlja, hogy megnézzük az előzetest YouTube-on, vagy vásároljunk egy mozijegyet. Szintén fejlesztettek a gesztusvezérlésen. A home gomb nem csak a kezdőoldalra, illetve hosszan nyomva a Google Segédbe tud vinni, félig felcsúsztatva a legutóbb használt alkalmazások jönnek elő, teljesen felcsúsztatva az alkalmazásmenü, illetve jobbra húzással a legutóbbi szoftverek közt lapozhatunk. Az alkalmazásmenü külön gombja tehát eltűnik, illetve a vissza opció sem lesz ott akkor, ha épp nincs különösebb értelme. Az Android P-től nem felül, hanem a képernyő oldalán ugrik fel hangerősáv, ha a gombokat a felhasználó megnyomja. Főleg nagy képernyős mobilon lehet ez előny, nem kell a hangbeállítások eléréséhez nyújtózkodni.
Továbbfejlődik a Ne zavarjanak mód, a csillagozott névjegyek bármikor előnyt élvezhetnek, de beállítható az is, hogy ha negyed órán belül másodszor hív valaki, arról mindenképpen értesüljünk. A Wind Down mód éjszakára szürkeárnyalatosra állítja a kijelzőt, ami szemkímélési okokból, illetve olvasáshoz lehet hasznos, sajnos még mindig előfordulnak tesztasztalunkon olyan mobilok, amiknek megdöbbentően magas a minimális fényerejük is. Reggel, mire felébredünk, visszakapjuk a színeket.
Szó esett a Google Térképről is. Büszkén említették, hogy 220 országot és tartományt fedtek le, és több mint egymilliárd embernek adták meg a lehetőséget a navigálásra. Természetesen folyamatosan bővül az ismert helyek és üzletek listája, főleg az olyan régiókban láthatunk szignifikáns változást, mint Afrika. Az útvonaltervezést is továbbfejlesztik, még okosabban különül majd el a motoros útvonaltervezés az autóstól, és az új helyek felfedezése is sokkal egyszerűbbé válik, komplex keresési opciókkal (közelben lévő, jó értékelésű, nyitva levő pizzéria, stb.). A térképen belül is lesznek személyre szabott, egyéni preferenciákat figyelembe vevő ajánlások. Kedvenceink listáját könnyen megoszthatjuk ismerőseinkkel, így a jó helyek ajánlása még egyszerűbbé válik.
A gyalogos navigáció jövőjét a kamerával való összeköttetésben, a kiterjesztett valóságban látja a Google, az élőképre helyezett, méretes nyilakkal, és az alsó indexben illusztrációként mutatott térképpel az eddigieknél is nehezebb lesz eltévedni a városban.
A Google Lens valóban praktikusnak tűnik, kíváncsiak leszünk rá a gyakorlatban [+]
Ha már kamera, a Google Lens is napirendre került. Ez a rendszer kép- és objektumfelismerést társít a kamerához, de nem csak azért, hogy optimalizálni tudja az expozíciós beállításokat, ennél sokkal széleskörűbb. Valós időben tudja digitalizálni és másolhatóvá tenni az írott szöveget, de ha egy étlapot böngészünk vele, információt ad az ismeretlennek tűnő ételről is. Ha egy terméket lát maga előtt, stílusban hasonló darabokat keres az interneten, legyen szó ruháról vagy akár egy asztali lámpáról. Ha egy könyvet mutatunk neki, természetesen abból is kihámozza a fontos információkat. Az LG G7 ThinQ a kezdetektől támogatja a Google Lens-funkciókat, de a Pixel mobilokon már most is elérhető. A partnerek közt azonban ott van a Motorola, a Xiaomi, a Sony, a Nokia, A OnePlus, a TCL és az ASUS is.
A körülbelül kétórásra nyúlt esemény a Google-féle önvezető autós ökoszisztéma fejlődési beszámolójával zárult, közel tízmillió felügyelt, de autonóm kilométer áll mögöttük, nagy lépéssel haladnak az 5-ös szintű, tehát teljesen automatizált vezetés felé, a vészhelyzetek elkerülésével kapcsolatban adtak némi videós ízelítőt. Az Android P publikus bétája elérhető, a támogatási listán egyelőre a Sony Xperia XZ2, a Xiaomi Mi Mix 2S, a Nokia 7 Plus, az Oppo R15 Pro, a Vivo X21, illetve UD és az Essential PH‑1 szerepel az alapvetőnek tekinthető Pixel-széria összes mobilos tagján kívül.
szentkuti11
A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.