Elstartolt az idei Google I/O

A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás körül forgott a nyitóesemény, de időközben belenézhettünk az Android P új kezelőfelületébe és funkcióiba is.

Bevezetés, Google Segéd

Idén sem marad el a Google tavaszi fejlesztői konferenciája, és természetesen ezúttal is a kaliforniai Mountain View városában lévő Shoreline amfiteátrum ad helyet a kétnapos rendezvénynek. Az eseményt a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai nyitotta meg, a széles mosolyt pedig rögtön egy biztató adat követte: idén hétezren követhették a helyszínen a rendezvényt, az élő internetes közvetítésre pedig a világ minden pontjáról kapcsolódhattak a szemlélődök. Mi is így tettünk. Könnyed témával indították a prezentációt, az Android gyári emoji-készletén eszközöltek egy hibajavítást, mostantól a jól megszokott helyén, a hús és a zöldségek között lesz a sajt a burger-hangulatjelben, és a söröskorsónál sem fogjuk azt látni, hogy csak félig van töltve nedűvel, de a tetejéről folyik a hab.

Ilyen hatalmas problémák kerülnek azonnali megoldásra Ilyen hatalmas problémák kerülnek azonnali megoldásra
Ilyen hatalmas problémák kerülnek azonnali megoldásra [+]

Ezután, némi átkötéssel a biztonság és az AI felé terelődött a szó. A mesterséges intelligencia Pichai szerint rengeteget segíthet az egészséges életmód fenntartásában, illetve az orvosok munkáját is megkönnyítheti, ha a komolyabb, főleg szív- és érrendszeri betegségeket megelőző intézkedésekkel és korai diagnózissal mentjük a menthetőt, de a vezérigazgató kiemelte azt is: szeretne az ügyben óvatosan nyilatkozni, hiszen egy-egy rosszul kezelt üzenet vagy hiba ilyen esetekben végzetes is lehet.

Sundar Pichai és a Google-felirat, ez utóbbi Morse-jelekkel
Sundar Pichai és a Google-felirat, ez utóbbi Morse-jelekkel [+]

A Gboard mostantól (egész pontosan a következő főverzió-beta kiadásától) támogatja a Morse-kódot bemenetként, a szokásos szótárból megszokott, szövegkörnyezetből megállapításra kerülő előzetes tippekkel és opcionális hibajavításokkal, mintha csak hagyományos szöveget pötyögnénk. Okosabb lesz a Google Fotók is. A szoftver, a megfelelő engedélyek megadása után, a Google-szolgáltatásokkal összeköttetésben fogja megtippelni, kik szerepelnek a képen, és lehetőség lesz az illetőkkel villámgyorsan megosztani ezeket a fotókat.

Látványos képszerkesztőt kap a Google Fotók
Látványos képszerkesztőt kap a Google Fotók [+]

Az alulexponált dokumentumfotókon mostantól automatikus algoritmus tud segíteni, és a közvetlen PDF-konverziót is tudni fogja a szoftver. Szintén a mesterséges intelligenciához kötődik, hogy az elkészült fotókon a rendszer el tudja választani az előtértől a hátteret, így készülhetnek például látványos, félig szürkeárnyalatos, félig színpompás fotók, vagy akár a háttérelmosással is lehet játszani, ha a duplakamerás mobil nem csinálja meg magától.

Egy nagyon öreg kép és a mesterséges intelligencia - előtte, utána Egy nagyon öreg kép és a mesterséges intelligencia - előtte, utána
Egy nagyon öreg kép és a mesterséges intelligencia - előtte, utána [+]

Közel kerülhetünk továbbá az öreg, eredetileg is szürkeárnyalatos képek kiszínezéséhez is, ezt szintén demonstrálták az I/O-n. A fejlődést jelölendő a TPU (tensor processing unit) is verziót ugrik, a legfrissebb chipek a 3.0-s számon vannak. Viccesen megjegyezték azt is, hogy ezek olyan sebességgel gyűjtik az adatot, hogy a központban be kellett vezetniük a vízhűtést. Konkrétan nyolcszoros sebességet említettek a tavaly ilyenkor elérthez képest.

A témák listája a több mint 500 millió eszközön futó Google Assistant, magyarul a Google Segéd felé lapozódott. A fejlődés irányát a hangvezérlés dominanciája felé terelik, és igyekeznek a segéd hangját a lehető legemberibbre konfigurálni. A korábban Holly fantázianevű asszisztenst mostantól hat új, egyéb hangszín egészíti ki, Pichai szerint fontos az is, hogy a lehető legtöbb akcentus és dialektus képviseltesse magát. Amíg John Legend (akinek hangja szintén jön az Assistantba) váratlanul felbukkan a képernyőn és énekelni kezd, mi csak arra gondolhatunk, magyar nyelven nem csak egy jó, ízes szatmári beszédet, de még egy teljesen gépies magyar asszisztenst sem mostanában fogunk hallgatni a Google Segéden. A bővítési listán még mindig nem szerepel Magyarország, de a szomszédos országaink közt is csak Ausztriát láthatjuk kéken. 30 nyelv és 80 ország fog szerepelni a támogatottsági listán ez év végéig.

Bizonyára olvasóink közül is sokan látták azt a mókás videót, amiben egy olasz nagymama próbálja használni a Google Home Mini hangvezérlését. Bizony, ezt is bejátszották a konferencián, a közönség hallhatóan mosolygott, a színpadon lévő illetékes, Scott Huffman pedig megígérte, a „Hey, Google" mostantól nem lesz kötelezően alkalmazandó, ha valaki el akarja érni a szolgáltatást. Elvileg utólagos lekérdezéssel fogja kideríteni, mikor szóltunk hozzá – ez amennyire sok kérdést vet fel, annyira nem hangzott el róla semmi konkrét. Fejlesztik továbbá a beszélgetés természetességét, a Segédet nem kell majd állandóan felvilágosítanunk, hogy épp melyik téma kapcsán érdeklődünk, sokkal többet fog kikövetkeztetni az azt megelőző kérdésekből.

Júliustól jönnek a méretes kijelzővel szerelt androidos asszisztensek
Júliustól jönnek a méretes kijelzővel szerelt androidos asszisztensek [+]

Az otthoni asszisztensek nagykijelzős változatai júliustól lesznek elérhetők Amerikában, a JBL, a Lenovo és az LG biztosan a nyitókínálat részét fogják képezni. Ezeken természetesen YouTube-ot és YouTube TV-t is lehet majd nézni. A prezentáción egy szöveggel kiegészített főzővideót mutatott a cég, majd prezentálták a videóhívás és a térképnézegetés lehetőségét is. A ma megszokott, hagyományos tabletes felülettől a hangvezérlés fogja érdemben megkülönböztetni a UI-t.

Valós személytől kért és kapott időpontot a Segéd
Valós személytől kért és kapott időpontot a Segéd [+]

Természetesen szóba kerültek az okosotthonos kütyük is, Google-nek lehet szólni akkor is, ha fel akarjuk kapcsolni a konyhai lámpát, vagy hűvösebbre állítanánk a termosztátot. Az asszisztens témakörét egy kicsit ijesztő demóval zárták, az asszisztens magától felhívott egy fodrászt, és egyeztetett időpontot hajvágásra. Ez még jó eséllyel a jövő zenéje.

Hirdetés

Android P, Google Lens

Némi gyermekbiztonságról szóló, nagyon rövid kitekintő után a Google Play Újságos (News) felé irányult az előadás, természetesen itt is az AI alapján irányított, optimalizált tartalom volt napirenden. A szoftverrel kapcsolatos célkitűzéseiket itt is tisztázták: az olvasó legyen képben a legfrissebb hírekkel, de ne kapjon félinformációkat, nem mellesleg pedig élvezhesse és támogathassa azokat a forrásokat, magazinokat, amiket örömmel olvas. A program egyénre szabott Top 5 hírt vonultat fel, ízléses felületen, nagy képekkel és időjárással kapcsolatos információkkal, mellettük pedig el fognak férni a kisebb, helyi sztorik és a felkapott videók is.

A Newscasts opción belül az érinthető kártyák segítségével nyithatunk meg egy teljes tartalmat, ha felkeltette figyelmünket, a Newsstand pedig arra lesz jó, hogy a kedvenc forrásainkra feliratkozhatunk, témakörönként lebontva, beépített keresővel, mintha csak a Play Áruházban keresnénk egy szoftvert. Egyelőre 60 kiadóval egyezett meg a Google, de ez hamarosan bővülni fog. A Google Play Újságos egyébként Androidon kívül iOS-re is elérhető, illetve a webes felület is adott, 127 országban.


[+]

Visszatértünk az Android P-re, méghozzá egy rövid visszaemlékező videóval a szoftver 10 éves történelméből. A színpadra lépő Dave Burke a kezdetekről beszélt, a T-Mobile G1-re olvasóink közül is biztos, hogy nagyon sokan emlékeznek.


[+]

Az Android P diagramon tudja ábrázolni, milyen alkalmazásokat hányszor nyitottunk meg, azokkal mennyi időt töltöttünk és hány értesítést kaptunk ezektől. Ezzel lehetőséget adnak a felhasználóknak az elemzésre, és ha szükségesnek érzik, a változtatásra. Ehhez állíthatunk majd szünetre felhívó értesítőket, főleg olyan időrablók esetén, mint például a YouTube. Nagyon sokat optimalizálták az üzemidőn a DeepMind (AI) segítségével, ami igyekszik még minimálisabbra csökkenteni a fogyasztást, ha épp nem használjuk ki a rendszerchipek egyre extrémebb csúcsteljesítményét.


[+]

Burke ugyanakkor kiemelte, a gyenge üzemidő gyakran nem a teljesítménnyel kapcsolatos feleslegekből ered, új funkció a környezethez optimalizált kijelzőbeállítás, ami adott esetben alacsonyabb fényerő mellett is jobb láthatóságot, több kontrasztot, feltűnőbb színeket használ, illetve megpróbálják a szoftveres hátteret is úgy alakítani, hogy a lehető legkevesebb legyen az „üres" kijelzőidő, amikor egy alkalmazást keresünk a menüben vagy egy menüpontot próbálunk megtalálni. Erre egy példa, hogy fülhallgató csatlakoztatáskor azonnal felajánlja az Android, hogy folytassuk az audiós tartalomfogyasztást a legutóbb erre használt szoftverrel, illetve egy másik, hogy az alkalmazásmenü a szokásos rutinunk alapján felülre listázza az 5 legesélyesebben kiválasztásra kerülő programot. Ezen kívül elkülöníthetjük a privát és munkára használt szoftvereinket.


[+]

Szintén ezt segítheti az App Actions (Slices): ha rákeresünk a Google-ben egy keresőszóra, mondjuk egy film címére, az a szokásos keresőjavaslatokon túl azonnal felajánlja, hogy megnézzük az előzetest YouTube-on, vagy vásároljunk egy mozijegyet. Szintén fejlesztettek a gesztusvezérlésen. A home gomb nem csak a kezdőoldalra, illetve hosszan nyomva a Google Segédbe tud vinni, félig felcsúsztatva a legutóbb használt alkalmazások jönnek elő, teljesen felcsúsztatva az alkalmazásmenü, illetve jobbra húzással a legutóbbi szoftverek közt lapozhatunk. Az alkalmazásmenü külön gombja tehát eltűnik, illetve a vissza opció sem lesz ott akkor, ha épp nincs különösebb értelme. Az Android P-től nem felül, hanem a képernyő oldalán ugrik fel hangerősáv, ha a gombokat a felhasználó megnyomja. Főleg nagy képernyős mobilon lehet ez előny, nem kell a hangbeállítások eléréséhez nyújtózkodni.


[+]

Továbbfejlődik a Ne zavarjanak mód, a csillagozott névjegyek bármikor előnyt élvezhetnek, de beállítható az is, hogy ha negyed órán belül másodszor hív valaki, arról mindenképpen értesüljünk. A Wind Down mód éjszakára szürkeárnyalatosra állítja a kijelzőt, ami szemkímélési okokból, illetve olvasáshoz lehet hasznos, sajnos még mindig előfordulnak tesztasztalunkon olyan mobilok, amiknek megdöbbentően magas a minimális fényerejük is. Reggel, mire felébredünk, visszakapjuk a színeket.


[+]

Szó esett a Google Térképről is. Büszkén említették, hogy 220 országot és tartományt fedtek le, és több mint egymilliárd embernek adták meg a lehetőséget a navigálásra. Természetesen folyamatosan bővül az ismert helyek és üzletek listája, főleg az olyan régiókban láthatunk szignifikáns változást, mint Afrika. Az útvonaltervezést is továbbfejlesztik, még okosabban különül majd el a motoros útvonaltervezés az autóstól, és az új helyek felfedezése is sokkal egyszerűbbé válik, komplex keresési opciókkal (közelben lévő, jó értékelésű, nyitva levő pizzéria, stb.). A térképen belül is lesznek személyre szabott, egyéni preferenciákat figyelembe vevő ajánlások. Kedvenceink listáját könnyen megoszthatjuk ismerőseinkkel, így a jó helyek ajánlása még egyszerűbbé válik.


[+]

A gyalogos navigáció jövőjét a kamerával való összeköttetésben, a kiterjesztett valóságban látja a Google, az élőképre helyezett, méretes nyilakkal, és az alsó indexben illusztrációként mutatott térképpel az eddigieknél is nehezebb lesz eltévedni a városban.

A Google Lens valóban praktikusnak tűnik, kíváncsiak leszünk rá a gyakorlatban A Google Lens valóban praktikusnak tűnik, kíváncsiak leszünk rá a gyakorlatban
A Google Lens valóban praktikusnak tűnik, kíváncsiak leszünk rá a gyakorlatban [+]

Ha már kamera, a Google Lens is napirendre került. Ez a rendszer kép- és objektumfelismerést társít a kamerához, de nem csak azért, hogy optimalizálni tudja az expozíciós beállításokat, ennél sokkal széleskörűbb. Valós időben tudja digitalizálni és másolhatóvá tenni az írott szöveget, de ha egy étlapot böngészünk vele, információt ad az ismeretlennek tűnő ételről is. Ha egy terméket lát maga előtt, stílusban hasonló darabokat keres az interneten, legyen szó ruháról vagy akár egy asztali lámpáról. Ha egy könyvet mutatunk neki, természetesen abból is kihámozza a fontos információkat. Az LG G7 ThinQ a kezdetektől támogatja a Google Lens-funkciókat, de a Pixel mobilokon már most is elérhető. A partnerek közt azonban ott van a Motorola, a Xiaomi, a Sony, a Nokia, A OnePlus, a TCL és az ASUS is.

A körülbelül kétórásra nyúlt esemény a Google-féle önvezető autós ökoszisztéma fejlődési beszámolójával zárult, közel tízmillió felügyelt, de autonóm kilométer áll mögöttük, nagy lépéssel haladnak az 5-ös szintű, tehát teljesen automatizált vezetés felé, a vészhelyzetek elkerülésével kapcsolatban adtak némi videós ízelítőt. Az Android P publikus bétája elérhető, a támogatási listán egyelőre a Sony Xperia XZ2, a Xiaomi Mi Mix 2S, a Nokia 7 Plus, az Oppo R15 Pro, a Vivo X21, illetve UD és az Essential PH‑1 szerepel az alapvetőnek tekinthető Pixel-széria összes mobilos tagján kívül.

szentkuti11

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

Előzmények

  • CES 2018: Google Segédet az autókba!

    Hamarosan elérhető lesz a Google Assistant az Android Auto rendszerre, az Android Payt pedig a Google Pay váltja.

  • Íme, az új Google termékcsalád

    Két új okostelefon, friss Chomebook és felcsíptethető kamera is van a széleskörű új Google termékcsaládban, illetve egy kicsi és egy nagy Google Home otthoni asszisztens.

  • Android 8.0 Oreo rendszerbemutató

    Bár főleg a motorháztető alatt történtek az Android 8.0 legfőbb változásai, azért tudunk mutatni olyat, ami a felhasználónak is feltűnhet. Íme az Android, kekszes ízvilággal.

  • Elstartolt a Google I/O

    Android O, egyszerűsített zöld robotos főverzió, kiterjesztett valóság, önálló virtuális valóság szemüveg és minden, amit a mesterséges intelligenciáról és a gépi tanulásról tudni akart, csak eddig nem merte megkérdezni.

Hirdetés