Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

Kamera, videó, audió

Négy év, vagyis négy generáció után az Apple rászánta magát, hogy új készülékeinél a kamerafelbontást növelje. A 6s Plusba így egy 1.22µ pixeles, f/2.2 rekeszértékű, True Tone dupla tónusú ledes villanóval kisegített, 12 megapixel felbontású fényképező került. Óriási előny a kistestvérrel szemben, hogy optikai képstabilizátort is kapott a kamera, egyszerűen nem lehet érteni – pontosabban tökéletesen felfogható az üzletpolitika, csak elég rossz szájízzel lehet róla beszélni –, hogy miért választja ennyire szét két termékét az almás vállalat. A lencséket zafírüveg védi, az arcfelismerés alapvető funkciónak mondható manapság. A szoftver nem kínál túl sok lehetőséget a beállítások testreszabására, inkább az üzemmódokkal (time-lapse, lassítás, videózás, panoráma és fényképezés) és a filterekkel, azaz jelenetekkel babrálhatunk. Van időzítő (3, 10 másodperc), automatikus HDR, és vakukapcsolási lehetőség. Videókat 4K-ban 30, 1080p-ben 120 és 60, 720p-ben pedig 240 képkocka / másodperc sebességgel vehetünk fel. Új funkció a Live Photos, amit ha bekapcsolunk, akkor nem csak egy pillanatképet, hanem az előtte és az utána lévő egy-két másodpercet is rögzíti a kamera.


[+]

Nem maradhatott el pár gyors kattintás az előlapi kamerával sem:

Sokat vártunk az új kamerától, közepesen sokat kapunk tőle. Nappal még mindig az egyik legjobb az iPhone fényképezője, a dinamikatartomány a HDR mód nélkül is megfelelő, ennek bekapcsolásával pedig még napfénnyel szemben is egész jó képeket lehet készíteni. A sötét részeken csak kevés zaj figyelhető meg, az látható, hogy az algoritmus próbál egy kicsit utólag élesíteni. Ez nem vágja haza a fotókat, bár látszik néhol a szemcsésedés, amitől a részletek még megmaradnak, jól láthatók a távolban lévő feliratok, apróbb dolgok. A makró felvételek szinte hibátlanok, körülbelül öt-hat centiméterről már lehet képeket készíteni. A vaku szintén jól szerepel, két méterre legalább elvilágít. Az előlapon ugyan nincs ilyen segítség sötétben, helyette az Apple úgy oldotta meg a szelfizést, hogy a kijelző két színben egymás után, a maximálisnál is erősebben is felvillan, egész jó hatásfokkal (Retina Flash ennek a neve). A sötétben való fotózás azonban még mindig nem az iPhone-ok erőssége, eleve az f/2.2-es apertúra sem kiemelkedő, de a manuális beállításokat nélkülözve közel sem lehet olyan jó minőségű végeredményekre számítani, mint az LG vagy a Samsung csúcsmodelljeinél. Filmezés terén sokat léptek előre az idei generációs mobilok, a tesztvideók a következő linkeken érhetők el: 4K felvétel nappal, 4K felvétel este, 1080p-s felvétel 60 fps-sel, lassított felvétel 720p-ben 240 fps-sel.

A dupla tónusú ledes vakunak egész jó a fényereje
A dupla tónusú ledes vakunak egész jó a fényereje [+]

A gyári videolejátszó az MP4, a MOV, az MKV, az M4V, a H.264, valamint a hivatalos leírás szerint az AVI kódolású fájlokkal birkózik meg. Az iTunesból számos tartalom letölthető, 5,5 hüvelyken pedig már nem annyira terhelő a szemnek a filmezés. Mivel a kamera 4K-ban vesz fel, így a telefon 2160p-ig mindenféle felbontású videót. Az AirPlay Mirroringnak köszönhetően a készüléken tárolt képek, videók, zenék a második generációs vagy annál újabb Apple TV eszközökre vetíthető ki. Túl sok extrára nem képes egyébként a szoftver, nem lehet a háttérbe kis ablakba helyezni, és WiFi-n keresztül sem tudunk filmeket másolni.


[+]

A zenei képességekre mindig nagyon odafigyeltek a cupertinóiak, saját alkalmazásuk már támogatja az új Apple Musicot, amiben több tízmillió tartalom érhető el, persze ehhez havi előfizetést kell kötni, harminc napra öt eurót kér el az Apple. A számokat albumok, előadók, műfajok, dalok, listák szerint szétválogatva láthatjuk, a borítóképek lejátszás közben jelennek meg. Könnyedén bekapcsolhatjuk az ismétléses és a véletlenszerű muzsikálást, a melódiákba beletekerhetünk, futtathatjuk a háttérben, és az alulról felhúzható vezérlőpanelről vagy a zárolt képernyőről irányíthatjuk. A hangszínszabályzó elmaradhatatlan, ezt egyébként a beállításokon belül találjuk. A hangminőség kimondottan jó, akár hangszórón, akár az Earpod fülesen keresztül hallgatjuk a zenét. Előbbi esetében azért a magas és a mély hangoknál néha berezonál a telefon, nem veszi fel a versenyt például a HTC-féle BoomSounddal, mégis az Apple kihozta belőle a maximumot. FM-rádió sajnos nincs, ez valószínűleg a jövőbeli iOS eszközöknél sem fog megváltozni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPhone 6 - a méret nem minden

    A kisebbik iPhone is sokat nőtt az elődhöz képest, de épp azon a határon van, amit egy kézzel még megerőltetés nélkül lehet használni. Nagyobb is rá a kereslet, mint a 6 Plusra.

  • Apple iPhone 6 Plus - szükség törvényt bont

    Az Apple soha nem látott méretű iPhone-t dobott piacra, hogy saját pályáján verje meg a Samsungot. Megváltozott formavilág, új iOS, fejlesztett kamera... elég ez a sikerhez?

  • Apple iPhone 5s - tud ujjat mutatni

    Az iPhone 5 újdonsága külsőre nem sokat változott, de erősebb hardver, fejlettebb kamera, valamint egy Home gombba épített ujjlenyomat-olvasó került bele.

Hirdetés