Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

Bevezető, tartozékok

Tavaly szeptemberben az Apple-nél elvetették az addigi szisztémát, és inkább a trendkövetésre tértek át. Steve Jobs idejében ugyanis az almás vállalatnál még ragaszkodtak azokhoz a kijelzőméretekhez, amiket egy kézzel kényelmesen lehetett használni, ám az androidos világ egyszerűen elszaladt mellettük, divattá váltak a hatalmas megjelenítővel szerelt mobilok, bejöttek a köztudatba és elterjedtek a táblagépek (ami ráadásul javarészt az iPadnek köszönhető), és például a Galaxy Note sorozat is megmutatta, hogy igenis van igény a phabletek iránt. No hopp, tényleg megtörtént a csoda, bemutatkozott két új termék is, melyek közül mindkettő lényegesen nagyobb lett a korábbiaknál, körülbelül olyan érzése lehetett az Apple társadalomnak, mintha az eddigi modelleket lapították volna ki, hiszen elölről szinte semmi differencia nem mutatkozott a régi és az új eszközök között.

Egykezes használathoz már rendesen tornáztatni kell az ujjakat
Egykezes használathoz már rendesen tornáztatni kell az ujjakat [+]

Persze azért sok helyen más lett a dizájn, de alapvetően nem történt olyan markáns változás, hogy ne tudta volna bárki felismerni a kütyüket. Idén pedig egyáltalán nem lehetett arra számítani, hogy valami újjal rukkolnának elő a cupertinóiak, hiszen, ahogy az már 2009 óta lenni szokott, az „s", vagy éppen „S" mindig azt jelzi, hogy valamilyen extra szolgáltatás, extra hardveres teljesítmény érkezik, mint az autóknál a facelift, azaz a ráncfelvarrás. Nem történt ez másképpen mai tesztalanyunknál sem, hiszen az iPhone 6s Plus az elődmodell nyomdokaiba lép, szinte ugyanúgy néz ki, ám sokkal erősebb belső komponenseket kapott, szélsebes lett a rajta futó iOS rendszer, az ujjlenyomat-olvasó tökéletesen működik, szóval igen, az Apple megint annyit csinált, hogy még az előző generációs eszközöket birtokló felhasználók is elgondolkodjanak a váltáson. De vajon tényleg megéri? Ezt, vagy a kisebb modellt érdemes választani? Mindenekelőtt ezek azok a kérdések, amikre a cikkben is keressük a választ.

Korrekt tálalás, a szokásos tartozéktrióval (az Earpod nem látszik)
Korrekt tálalás, a szokásos tartozéktrióval (a Lightning kábel nem látszik) [+]

A 6s Plus az XXL GSM-nek köszönhetően jutott el hozzánk, méghozzá az eredeti, fehér, tetején a telefon képét, oldalt pedig annak megnevezését tartalmazó csomagolásban. A tálalás pont ugyanolyan, mint amivel már számtalanszor találkozhattunk: a fedél alatt fekszik maga a készülék, a használati útmutató és a SIM-tű, a Lightning kábel, az Earpod headset, valamint az egy amperes töltőfej a doboz alján hevernek. A mobil a sötétszürke, az ezüst és az arany mellett immár rózsaszín, bocsánat, hivatalos nevén rozéarany árnyalatban is kapható.

Külső

A 6s Plus tényleg nem valami mérnöki remekmű, és ezt nem azért mondom, mert nem néz ki jól, hanem azért, mert nem érződik, hogy az Apple foglalkozott volna az ergonómiával. Több olyan készülék is van a piacon, mely ugyanekkora méretű kijelzővel rendelkezik, mégis kompaktabbnak mondható a 158,2 x 77,9 x 7,3 milliméteres dimenzióknál. Az új modell egyébként csak tizedmilliméterekkel nagyobb a tavalyi változatnál, a korábban megvásárolt tokokkal nem lesz kompatibilitási gond, ezt én is kipróbáltam. A 192 grammos tömeg viszont jóval több, mint amit az elődnél mérni lehetett, aminek egyik oka az erősebb, Series 7000-es alumíniumból felépülő készülékház. Az Apple tehát rájött, hogy meg kell erősíteni a burkolatot, érzésre nincs különbség, viszont a videók alapján szinte lehetetlen emberi erővel meghajlítani. Az üveg és a fém abszolút felső kategóriás összeszerelési minőséggel párosul, egyáltalán nem nyekereg a mobil. A vízállóság kimaradt, bár azért lehetett már olyan kisfilmeket látni, amikből kiderül, hogy az Apple próbált lépéseket tenni ez ügyben, persze ettől még vízbe egyáltalán nem szabad tenni.

Mint ha egy kilapított iPhone 4-et látnánk
Mint ha egy kilapított iPhone 4-et látnánk [+]

Kijelző-teszt
Mérés Apple iPhone 6s Plus Samsung Galaxy S6 edge+ Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 627 nit 359 / 564 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fehér fényerő (min.) 5,4 nit ? nit ? nit ? nit
Fekete fényerő 0,36 nit 0 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány 1742:1 végtelen 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 7124 K 7275 / 6499 K 6520 K 6933 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Sokszor lehet arról hallani, hogy az IPS panelek fényereje még mindig jobb, mint az amoledes megoldásoké, amit a 6s Plus kijelzője bizonyít, ugyanis az 5,5 hüvelykes, Full HD felbontású megjelenítőnél több mint hatszáz nites értéket mértünk, ami messze kiemelkedő eredmény, ráadásul az ionizált védelemmel megerősített üveg nem csillog, így napfényben is kitűnően látható a tartalom. A 401 ppi-s képpontsűrűség ugyan nem veszi fel a versenyt az androidos csúcsmodellekkel, ám ettől még kellően éles a kép, szinte száznyolcvan fokos a betekintési szög, a fehéregyensúly kalibrálásával és a kontrasztaránnyal maradéktalanul elégedettek lehetünk, a körülbelül 67,7 százalékos kijelző / előlap aránnyal viszont aligha. A kijelző alatt található a Touch ID home gomb, ez már a második generációs változat, így a billentyűbe szerelt ujjlenyomat-olvasó minden eddiginél pontosabb és gyorsabb működést tesz lehetővé. Felül található a megnövelt, 5 megapixel felbontású kamera, a fény- és közelségérzékelő szenzor, valamint a beszélgetési hangszóró. Sajnos még mindig nincs eseményjelző LED, pedig hiába az értesítések esetén állandóan felvillanó megjelenítő, nagyon hasznos lenne egy ilyen indikátor.

Egész csinosan néz ki a telefon alja
Egész csinosan néz ki a telefon alja [+]

A lekerekített fém oldalak kényelmesen simulnak a tenyérbe, elég vékonyak ahhoz, hogy éppen-éppen ugyan, de akár egy kézzel is kezelni lehessen a mobilt. Négy helyen megbontották egyébként az alumínium egységét, a hátlapon is végigfutó csík az antennák vételi erősségének megtartása végett lett így kialakítva. Jobbról lehet be- és kikapcsolni a telefont és a kijelzőt, balról pedig a hangerőt szabályozhatjuk. A gombok nyomáspontja kiváló, nincs túl hangos kattanó hangjuk sem. A készülék bal felén kapott még helyet a némításra szolgáló billentyű, a felső rész teljesen üresen maradt (nem lenne rossz ötlet egy infrát beépíteni ide), az alsó fertályon pedig a Lightning csatlakozót, a hangszórót, a beszédmikront és a 3,5 milliméteres jack aljzatot leljük fel.

Hátulról nincs változás, a kamera egy kicsit még mindig kiáll
Hátulról nincs változás, a kamera egy kicsit még mindig kiáll [+]

A hátsó borítás is alumíniumból készült, az előző bekezdésben említett csíkok viszont megosztják a közösséget, valakinek tetszik, nekem speciel annyira nem jön be ez a kialakítás. Bal felül tündököl továbbfejlesztett, 12 megapixeles iSight kamera, a hozzá tartozó dupla tónusú ledes villanóval együtt. Közöttük feszeng a másodlagos mikrofon, alattuk pedig az Apple logó, nem messze tőle lejjebb egy iPhone s felirat pillantható meg. A unibody készülékház miatt a hátlapot nem lehet leszedni, az akkumulátort nem lehet cserélni, ám ezek egyáltalán nem meglepő dolgok, hiszen eddig sem volt másképpen.

Hardver, szoftverezettség

Az Apple az A9-cel rendkívül magasra tette a lécet, még akkor is, ha az iPad Próban található A9X még ennél is durvább teljesítményre képes. Az almás vállalat saját fejlesztésű, 64 bites lapkáját 16 nanométeres csíkszélességen a TSMC, 14 nanométeresen pedig a Samsung gyártja, volt is már több hír és „botrány" abból, hogy az egyik jobb a másiknál, de végül kiderült, hogy csak marginális a különbség közöttük. Furán hangzik az androidos mobilok mellett, de a cupertinóiak ARMv8 architektúrájú processzora még mindig csak kétmagos, bár ezek az 1,84 GHz-en pörgő Twister magok elképesztő erővel bírnak, és ne feledkezzünk meg az M9 mozgáskövető koprocesszorrol sem. Nem kevésbé fürge a hatmagos PoverVR GT7600 grafikus gyorsító, és a 2 GB RAM beszerelése is szükséges lépésnek volt mondható. Abban viszont nem fejlődött a cég, hogy még mindig 16, 64 és 128 GB-os adattárolóval rendelkező készülékeket dobott piacra, és hiába van ott az iCloud vagy éppen a Google Drive, azért közel háromszázezerért ne 16 GB-tal szúrják már ki az ember szemét, főleg úgy, hogy ebből nagyjából 12 GB marad szabadon, ami seperc alatt megtölthető alkalmazásokkal vagy éppen videókkal. MicroSD bővíthetőség persze nincs, szóval a 6s Plusból nem ajánlatos a legkisebb tárhellyel szerelt verziót választani. A rezgőmotor mindenesetre kiválóan teszi a dolgát, zsebben hordva is megérezzük majd a telefon remegését.

Szélsebes a Touch ID ujjlenyomat-olvasó
Szélsebes a Touch ID ujjlenyomat-olvasó [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPhone 6s Plus Apple iPhone 6s Apple iPhone 6 Plus Apple iPad Air 2
AnTuTu 5.x 58238 pont ? pont ? pont ? pont
SunSpider 1.0.2 231,5 ms 214,6 ms 356,4 ms 291,8 ms
Geekbench 3 (single) 2536 pont 2550 pont 1532 pont 1820 pont
Geekbench 3 (multi) 4438 pont 4433 pont 2736 pont 4550 pont
GFXBench Manhattan onscreen 38,3 fps 55,3 fps 30,5 fps 24,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 37,6 fps 40,0 fps 18,6 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 58,9 fps 59,0 fps 53,1 fps 50,4 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 76,3 fps 80,3 fps 44,5 fps 60,4 fps

A pontszámokból jól látszik, hogy sokkal jobb teljesítményre képes az A9, mint az A8, persze nagyon kíváncsiak leszünk, hogy az A9X ezek után milyen eredményeket mutat majd fel. A rendszersebességet egy szóval el lehetne intézni: szélvészgyors. Nyilván közrejátszik, hogy az Apple-nek nincs nehéz dolga, mivel csak párfajta hardverre kell optimalizálni az iOS-t, szóval azért ez várható volt, pláne a korábban leírtak fényében, hogy például a Geekbenchben ugyanolyan számokat láthatunk, mint a pár évvel ezelőtti Macbookoknál. A szoftver szinte minden esetben akadásmentesen fut, azért csak szinte, mert azért irgum-burgum néha-néha egy pillanatra képes bedadogni, főleg akkor, ha egy nagy hardverigényű programból kilépve azonnal az alkalmazásváltóba ugranánk át. Apropó appválasztó, a két gigabájtnyi rendszermemória előnye itt érezhető leginkább, hihetetlen, hogy az almás mobilok eddig kibírták feleennyivel. Számos program lefagyasztható a háttérben, ez nagyon hasznos, hiszen mindig ott tudjuk folytatni, ahol abbahagytuk. Az előd és tesztalanyunk is melegszik erős terhelés során, bár legalább olyannal nem találkoztam, hogy töltés és navigálás közben egyszer csak lekapcsolt volna (igen, ilyen volt az iPhone 6-tal).


[+]

Az iOS a hetes változatnál kapott hatalmas dizájnfrissítést, a működési elvek azonban szinte az első kiadás óta nem változtak. Főszereplőnkön az iOS 9.1 operációs rendszer futott, ám hamarosan már érkezik a 9.2, és több mint valószínűleg még évekig támogatva lesz ez a modell. Az iOS 9 különlegességeiről már az iPhone 6s tesztje során részletesen beszéltünk, így itt most főleg csak gyors áttekintés történik az extra funkciókról. Nincs klasszikus főmenü, mindent a főoldalakról érünk el (használható fektetett nézetben), amik viszont csakis gyorsikonokat fogadnak, a widgeteket a legördülő információs függönyben lehet elhelyezni. Az itt megjelenő értesítések egyesével is ignorálhatók, nem úgy, mint régen, amikor csak csoportosan lehetett kiikszelni őket. Az alulról felhúzható vezérlőpanel pár gyorskapcsolót (ezek nem változtathatók, így a WiFi, a Bluetooth, a repülőgép üzemmód, a Ne zavarj mód, ami egyébként előre beállított, vagy kézi üzemmódban működik, valamint elforgatás), a fényerő csúszkáját, néhány alapvető programot (számológép, óra, zseblámpa, fényképező), valamint a zenelejátszás gombjait tartalmazza.


[+]

A 3D Touch már rendszerszinten támogatott, ha erősebben nyomjuk meg a kijelzőt a programikonoknál, akkor almenüpontok bukkannak elő, így könnyedén elindíthatjuk az előlapi kamerát, elővarázsolhatjuk a könyvjelzőket, új üzenetet írhatunk, vagy feltölthetünk fotót az Instragramra. Az emailek és a linkelt weboldalak esetén egy úgynevezett sneak peaket kapunk, így ezek megnyitása nélkül egy kis ablakban tűnik fel a tartalom, lényegében rövid bekukkantást nyerhetünk ilyenkor. Mivel már egyre több, harmadik féltől származó app is támogatja a szolgáltatást, így a közeljövőben sok újdonságra számíthatunk. A tárcsázó egyszerű, gyorsan elérjük a kedvenceket és csoportokat, a névjegyek között azonban nem tudunk prediktíven keresni, helyette a Spotlight keresőt használhatjuk, amit úgy érünk el, hogy a főlapok valamelyikén lefelé húzzuk ujjunkat a képernyőn. A Spotlight már nem csak a telefonon, hanem az interneten fellelhető adatok között is kutat.


[+]

Az üzenetkezelés buborékos formában történik, a szálak egy helyre rendeződnek, az új iOS-ben már kikapcsolható, hogy megjelenjenek a névjegyek képei, hiszen ha nem áll rendelkezésre fotó, akkor csak monogramot rajzol ki a program, ami nem túl gusztusos megoldás. Sajnos kézbesítési jelentést nem tudunk kérni, pedig nem állna semmiből, és néha nem rossz visszajelzést kapni arról, ha egy SMS megérkezett a címzetthez. A billentyűzet kiválóan használható, nagyok a karakterek, jó a kijelző érzékenysége, így hosszabb szövegek bevitele sem akadály. Ha valakinek nem tetszik a gyári klaviatúra, akkor akár másfélét is letölthet. Az időjárás szép grafikával rendelkezik, számos város hozzáadható, és az aktuális valamint a jövőbeli időjárást is láthatjuk (már ha hiszünk az előrejelzéseknek). Van természetesen home gombba épített Touch ID ujjlenyomat-olvasó, ami tizedmásodpercek alatt felismeri az azonosítókat, maximum öt ujjat képes eltárolni, és vagy a képernyő feloldására, vagy Apple Pay fizetésre, vagy az Áruházban történő vásárlásra használható, nem lenne rossz, ha mondjuk alkalmazásokat vagy más adatokat is zárolni lehetne vele.


[+]

Megújult az alkalmazásváltó, a hibernált applikációkat továbbra is kártyalapok formájában láthatjuk, ám ezek félig egymás mögött helyezkednek el, kellemes kivitelezés, viszonylag jól átlátható. Ha egy programból egy másikat nyitunk meg, ergo mondjuk egy Viberen kapott linket a Safariban szeretnénk megtekinteni, akkor bal felül megjelenik egy kis szöveg, amivel gyorsan visszaléphetünk, nem kell a home gombbal szórakozni. Egyébként pont itt jön ki az iOS felkészületlensége, hiszen a jobb kezeseknek a 6s Plus esetén elérni a bal felső sarokba helyezett ikonokat nem könnyű elérni, erre lehet megoldás, ha a gomb billentyűt kétszer és gyorsan megérintjük, mert így az egész tartalom félig lejjebb kerül, de ez inkább csak félmegoldásnak mondható. A naptár napi, heti, havi és eseménynézetet tartalmaz, szinkronizálhatók a Google és más fiókok. Említést érdemel még az iTunes, a kamera, az emlékeztetők, az Apple Térkép, a jegyzetek, az ébresztőóra, az iránytű, és a Passbook helyébe lépő Wallet, ami bankkártyákat vagy akár repülőjegyek tárolására is képes.

Kamera, videó, audió

Négy év, vagyis négy generáció után az Apple rászánta magát, hogy új készülékeinél a kamerafelbontást növelje. A 6s Plusba így egy 1.22µ pixeles, f/2.2 rekeszértékű, True Tone dupla tónusú ledes villanóval kisegített, 12 megapixel felbontású fényképező került. Óriási előny a kistestvérrel szemben, hogy optikai képstabilizátort is kapott a kamera, egyszerűen nem lehet érteni – pontosabban tökéletesen felfogható az üzletpolitika, csak elég rossz szájízzel lehet róla beszélni –, hogy miért választja ennyire szét két termékét az almás vállalat. A lencséket zafírüveg védi, az arcfelismerés alapvető funkciónak mondható manapság. A szoftver nem kínál túl sok lehetőséget a beállítások testreszabására, inkább az üzemmódokkal (time-lapse, lassítás, videózás, panoráma és fényképezés) és a filterekkel, azaz jelenetekkel babrálhatunk. Van időzítő (3, 10 másodperc), automatikus HDR, és vakukapcsolási lehetőség. Videókat 4K-ban 30, 1080p-ben 120 és 60, 720p-ben pedig 240 képkocka / másodperc sebességgel vehetünk fel. Új funkció a Live Photos, amit ha bekapcsolunk, akkor nem csak egy pillanatképet, hanem az előtte és az utána lévő egy-két másodpercet is rögzíti a kamera.


[+]

Nem maradhatott el pár gyors kattintás az előlapi kamerával sem:

Sokat vártunk az új kamerától, közepesen sokat kapunk tőle. Nappal még mindig az egyik legjobb az iPhone fényképezője, a dinamikatartomány a HDR mód nélkül is megfelelő, ennek bekapcsolásával pedig még napfénnyel szemben is egész jó képeket lehet készíteni. A sötét részeken csak kevés zaj figyelhető meg, az látható, hogy az algoritmus próbál egy kicsit utólag élesíteni. Ez nem vágja haza a fotókat, bár látszik néhol a szemcsésedés, amitől a részletek még megmaradnak, jól láthatók a távolban lévő feliratok, apróbb dolgok. A makró felvételek szinte hibátlanok, körülbelül öt-hat centiméterről már lehet képeket készíteni. A vaku szintén jól szerepel, két méterre legalább elvilágít. Az előlapon ugyan nincs ilyen segítség sötétben, helyette az Apple úgy oldotta meg a szelfizést, hogy a kijelző két színben egymás után, a maximálisnál is erősebben is felvillan, egész jó hatásfokkal (Retina Flash ennek a neve). A sötétben való fotózás azonban még mindig nem az iPhone-ok erőssége, eleve az f/2.2-es apertúra sem kiemelkedő, de a manuális beállításokat nélkülözve közel sem lehet olyan jó minőségű végeredményekre számítani, mint az LG vagy a Samsung csúcsmodelljeinél. Filmezés terén sokat léptek előre az idei generációs mobilok, a tesztvideók a következő linkeken érhetők el: 4K felvétel nappal, 4K felvétel este, 1080p-s felvétel 60 fps-sel, lassított felvétel 720p-ben 240 fps-sel.

A dupla tónusú ledes vakunak egész jó a fényereje
A dupla tónusú ledes vakunak egész jó a fényereje [+]

A gyári videolejátszó az MP4, a MOV, az MKV, az M4V, a H.264, valamint a hivatalos leírás szerint az AVI kódolású fájlokkal birkózik meg. Az iTunesból számos tartalom letölthető, 5,5 hüvelyken pedig már nem annyira terhelő a szemnek a filmezés. Mivel a kamera 4K-ban vesz fel, így a telefon 2160p-ig mindenféle felbontású videót. Az AirPlay Mirroringnak köszönhetően a készüléken tárolt képek, videók, zenék a második generációs vagy annál újabb Apple TV eszközökre vetíthető ki. Túl sok extrára nem képes egyébként a szoftver, nem lehet a háttérbe kis ablakba helyezni, és WiFi-n keresztül sem tudunk filmeket másolni.


[+]

A zenei képességekre mindig nagyon odafigyeltek a cupertinóiak, saját alkalmazásuk már támogatja az új Apple Musicot, amiben több tízmillió tartalom érhető el, persze ehhez havi előfizetést kell kötni, harminc napra öt eurót kér el az Apple. A számokat albumok, előadók, műfajok, dalok, listák szerint szétválogatva láthatjuk, a borítóképek lejátszás közben jelennek meg. Könnyedén bekapcsolhatjuk az ismétléses és a véletlenszerű muzsikálást, a melódiákba beletekerhetünk, futtathatjuk a háttérben, és az alulról felhúzható vezérlőpanelről vagy a zárolt képernyőről irányíthatjuk. A hangszínszabályzó elmaradhatatlan, ezt egyébként a beállításokon belül találjuk. A hangminőség kimondottan jó, akár hangszórón, akár az Earpod fülesen keresztül hallgatjuk a zenét. Előbbi esetében azért a magas és a mély hangoknál néha berezonál a telefon, nem veszi fel a versenyt például a HTC-féle BoomSounddal, mégis az Apple kihozta belőle a maximumot. FM-rádió sajnos nincs, ez valószínűleg a jövőbeli iOS eszközöknél sem fog megváltozni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció téren több ponton is fejlődött a készülék az elődmodellhez képest, az egyik, hogy immár a Cat.6-os LTE hálózatokat is támogatja a mobil, ami annyit tesz, hogy 4G-n akár 300/50 Mbps sebességgel internetezhetünk, 3G-n pedig 42/5,76 Mbps az elérhető legsebesebb adatkapcsolat. A hangminőség kiváló, elég jó fel lehet tekerni a hangerőt, így nem csak tiszta a hangzás, hanem még nagyobb zajban is tökéletesen hallható. További fejlődés, hogy a WiFi 802.11a/b/g/n/ac-s, kétcsatornás, az internetmegosztáson kívül AirDropra is használható (IEEE802.11ac MIMO chip). Bluetoothból 4.2-es verzió jár (A2DP, LE), van még NFC is, bár ezt nem úgy kell elképzelni, mint az androidos telefonoknál, hiszen csak almás eszközök között működik, és az Apple Payre használható. Navigálni pontosan lehet a mobillal, a GPS modul fel tudja használni pozicionálásra a földi antennákat és routereket, valamint a GLONASS műholdak információit. USB-OTG nincs.


[+]

A gyári Safari böngésző jó partner az internetezésben, főleg ilyen méretes kijelzőn. Alul alapvető funkciógombokat találunk, előre- és visszaléphetünk, megnyithatjuk a könyvjelzőket és a lapokat. Felül az URL-sáv mellett találjuk az olvasónézetet, amit érdemes használni, hiszen így lehet a betűméretet növelni. Ezen kívül extra még ilyenkor, hogy a képernyő színösszeállítását is változtathatjuk, kicsit sárgás, vagy éjszakai nézetet is választhatunk. A weboldalak betöltési sebessége rendkívül gyors, az asztali vagy a mobilnézetet is hiba nélkül jeleníti meg a szoftver, ha pedig valaminek az elolvasására nincs idő, akkor offline is elmenthetjük.

Lehetne még miből faragni, hogy akár az LG G4-nél is kompaktabb legyen a 6s Plus
Lehetne még miből faragni, hogy akár az LG G4-nél is kompaktabb legyen a 6s Plus [+]

Mindenképpen érdekes, hogy amíg a tavalyi modellben egy 2915, addig a mostaniban egy 2750 mAh kapacitású akkumulátor kap szerepet. Ettől függetlenül az Apple továbbra is 24 óra beszélgetési 384 óra készenléti időt ígér, és már a kistestvérnél is láthattuk, hogy az új hardver kevésbé energiaéhes, mint az eddigiek, szóval lehet hinni ennek. A valóság sem mutat mást, fél óra navigáció, némi facebookozás, sok 4G-s böngészés, valamin körülbelül fél óra csevegés hatvan százalékba került, vagyis a nap végére még bőven maradt nafta a telepben. Egyértelmű, hogy az iPhone mobilok között a 6s Plus bírja a legjobban, ha nem nyomogatja állandóan valaki a készüléket, akkor a két napos üzemidő simán kihozható belőle, a filmezést nagyjából 7-8 óráig bírja egy töltéssel. Az iOS 9-ben már akkumulátorkímélő üzemmódot is találunk, ami kicsit visszaveszi a teljesítményt (amit nem lehet megérezni). A programok éhségét százalékok és percek szerint is láthatjuk.

Az iPhone-ok már jóideje nanoSIM-et fogadnak
Az iPhone-ok már jóideje nanoSIM-et fogadnak [+]

Értékelés: Apple iPhone 6s Plus
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Kétségtelen, hogy az iPhone 6s Plus az eddigi egyik, ha nem a legjobb iOS mobil a piacon. Érdemes persze azzal kezdeni, hogy az Apple nem rest a nagyobb tudásért elég sok, mondhatni rengeteg pénzt elkérni, így aki egy ilyen szerkentyűt vásárolna meg, annak fel kell készülnie, hogy hivatalos forgalmazásban a 16 GB-os változatért 260-270, a 64 GB-os variánsért nagyjából 300, a 128 GB-os modellért pedig minimum 330 ezer forintot kell kicsengetni, szürkeimportos kínálatban ennél kedvezőbb áron is fellehető. Ezek mindegyike közel 40-50 ezer forinttal több, mint amennyit az elődmodellért perkálni kell, vagyis felvetődik a kérdés, hogy megéri-e a felárat az idei generációs termék.

Az biztos, hogy a 3D Touch kijelző a jövőben még nagyon hasznos lehet, napról napra egyre több program aknázza ki az ebben rejlő lehetőségeket, kényelmes, és sok folyamaton képes jelentősen gyorsítani, nekem speciel a naptáresemények böngészése, vagy a könnyű üzenetírás és névjegymentés lehetősége nagyon tetszik. A nagyméretű megjelenítő női kéznek már nem fekszik annyira, viszont tartalomfogyasztásra kiváló, akár internetezünk, akár valamilyen filmet nézünk rajta. A hardver erejéhez kétség sem férhet, mind nyers kraft, mind pedig grafikus téren a legjobbak közé tartozik tesztalanyunk, a Full HD felbontású panel meghajtása egyáltalán nem akadály, a benchmark tesztekben pedig már olyan eredményeket produkál az Apple A9, amit a pár éves laptopok tudtak felmutatni. A Touch ID ujjlenyomat-olvasó szempillantás alatt felismeri a biotmetrikus azonosítókat, ez is apró, de hasznos fejlesztésen esett keresztül. A 12 megapixeles kamera üdvözítendő, a képminőség nagyon jó, már ha nem éjszakai fotózásra adjuk fejünket, mert ott nem virít annyira a szenzor. A 4K-s videofelvétel sokaknak felesleges, ám a konkurensek miatt szükséges lépés volt, az optikai képstabilizátor pedig minden esetben előnyös, nagy kár, hogy csak a Plusban van ilyen, mindenesetre ez a filmezés pártolóinak könnyedén a nagyobbik modell felé billentheti a mérleg nyelvét. A további pozitívumok közé a nagyon jó üzemidő tartozik, látszik, mire lennének képesek az iOS mobilok, ha az Apple nem fukarkodna a telepek kapacitásával. Ami a vetélytársakat illeti, rögtön képbe kerül a Samsung Galaxy Note5, ami talán egy kicsit több szolgáltatással, nagyobb felbontású kijelzővel és kamerával, nem utolsósorban méretesebb tárhellyel kecsegtet, az ugyanis a felhőszolgáltatások térnyerése ellenére is nagyon bosszantó, hogy még mindig létezik 16 GB-os iPhone, pláne ennyi pénzért. Ha mindenképpen nagy képernyőre vágynánk, akkor szóba jöhet még a majdnem feleennyiért elcsíphető LG G4, vagy a még ennél is olcsóbb Lenovo Vibe Z2 Pro. Az iPhone 6s Plus tehát tényleg nagyon frankó telefon (phablet), sok nagyon jó képességgel, tetszik, de ennyi pénzt telefonért kiadni elég kevesen fognak, a többség főleg szolgáltatói kínálatban vásárolja valószínűleg meg. Főleg, hogy egyszerűen arcátlanság, hogy még mindig 16 GB-os a legkisebb verzió, és azért az összegért, amit le kell szurkolni a telefonért, már nem szabadna kompromisszumokat kötni ilyen téren, balgaság, hogy az Apple még mindig kitart a kicsi, ráadásul nem bővíthető tárhely mellett. Akinek a tavalyi verzió képezi élete részét, annak nem érdemes egyelőre váltani, a régebbi készülékek tulajdonosai azonban elgondolkozhatnak az újításon, és aki nem fél a nagy kijelzőtől, annak jobb választás lesz főszereplőnk a kisebbik modellnél.

Apple iPhone 6s Plus

Legendd

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Apple iPhone 6s Plus
Apple iPhone 6s Plus Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 158,2 x 77,9 x 7,3 milliméter
Tömeg 192 gramm
Színvariációk Ezüst, arany, asztroszürke, rozéarany (rózsaszín)
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 (401 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Kijelző egyéb tulajdonságai Nyomásérzékeny (3D Touch), ionerősített üvegvédelem
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Apple A9 + M9 mozgáskövető koprocesszor
Processzor típusa 1,84 GHz-es kétmagos, 64 bit, Twister
Processzor csíkszélessége 14 nanométer (Samsung), 16 nanométer (TSMC)
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip PoverVR GT7600 (hatmagos)
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 / 64 / 128 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, AirDrop
USB Lightning
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iOS 9
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Iránytű, Game Center, Részvények, Térkép, Újságos, iTunes Store, App Store, Wallet, Egészség, iBooks, Game Center, FaceTime
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel, autófókusz, dupla ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel (1080p @ 30 fps)
Videófelvétel 4K @ 30 fps, 1080p @ 120 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 240 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2750 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 384 óra
Beszélgetési idő 24 óra
Zenelejátszási idő 80 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, barométer, alumínium hátlap, ujjlenyomat-olvasó (Touch ID), 3D Touch nyomásérzékeny kijelző
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPhone 6 - a méret nem minden

    A kisebbik iPhone is sokat nőtt az elődhöz képest, de épp azon a határon van, amit egy kézzel még megerőltetés nélkül lehet használni. Nagyobb is rá a kereslet, mint a 6 Plusra.

  • Apple iPhone 6 Plus - szükség törvényt bont

    Az Apple soha nem látott méretű iPhone-t dobott piacra, hogy saját pályáján verje meg a Samsungot. Megváltozott formavilág, új iOS, fejlesztett kamera... elég ez a sikerhez?

  • Apple iPhone 5s - tud ujjat mutatni

    Az iPhone 5 újdonsága külsőre nem sokat változott, de erősebb hardver, fejlettebb kamera, valamint egy Home gombba épített ujjlenyomat-olvasó került bele.

Hirdetés