Apple iPhone 14 - tavalyi termésből főzve

Kvázi újracsomagolta az Apple az iPhone 13 házába a 13 Prót, majd elnevezte 14-nek. Ezzel még nem is lenne baj, ha itthon nem ugrott volna 450 ezerre az induló ár.

Kamerás képességek, multimédia

Kamerahardverben egy kis kavarodás van, mert az iPhone 14 úgy tűnik, hogy a három 12 MP-es kamerája közül egyet örökölt a 13-tól, egyet pedig a 13 Prótól. A főkamera f/1,5-ös fényértékkel és 1,9 mikronos képpontmérettel készít fotókat 12 megapixelen, ezek pont azok az értékek, amit a 13 Pro főkamerája is magáénak tudhat. A 12 MP-es ultraszéles 120 fokos látószöggel és f/2,4-es fényerővel maradt az, ami a tavalyi iPhone 13-ban is volt. Újnak az előlapi kamera 12 MP-es szenzorát nevezhetjük, mivel itt az f/1,9-es fényerejű lencsék mögött autofókuszos képkészítő rejlik, először az iPhone-ok történetében.

A kameraszoftver változatlan, alul jobbra-balra húzogatva lehet váltani a különböző módok között, a bal felső sarokban kapcsolható a vaku, az éjszakai mód, ha felfelé simítunk ujjunkkal, előjönnek az olyan extrák, mint a fotós stílusok vagy az élő fotó, videók esetén pedig a jobb felső sarokban válthatunk a felbontáson és a képkockaszámon. Ha több opciót keresünk, akkor a Beállításokban kell keresgélni a Kamera menüpontban, itt tudunk kódolást állítani, itt kapcsolhatunk be olyan extrákat, hogy a kamera megjegyezze az utoljára használt módot, de lehetőség az App Store-on keresztül profi szoftvert is letölteni, ahol helyből állíthatunk mindent. A képeink az alap kameraszoftverrel készültek, egy képet kivéve bármiféle előzetes vagy utólagos állítgatás nélkül, azzal pedig nem fogok újat mondani, hogy point-and-shoot kameraként az iPhone továbbra is jó. Az említett egyetlen kép ez, amely a Live fotók hosszú záridő opcióját használja, ezt utólag a Galériában állítottam be:

12 MP főkamera (26 mm)

Hirdetés

Az iPhone kamerájáról az elmúlt évek teljesítménye alapján simán elmondható, hogy a legkonzisztensebb szintet hozó mobilos képkészítőről van szó. Gyors az autofókusz, gyors az exponálás, az elkészült képeken természetesek a színek, hatalmas a dinamikatartomány, jó a kontraszt, jó a részletesség, nappali fények mellett alig van észrevehető zaj. Időnként ugyanakkor a szoftver hajlamos túlélesíteni a fotókat, ami posztolhatóvá teszi őket, egyben természetellenesebbé is, mint például a Sony Xperia 5 IV fotóit. Van éjszakai mód, ez automatikusan kapcsol, amikor a telefon úgy érzi, szüksége van rá, manuálisan csak az exponálás idejét állíthatjuk hosszabbra vagy rövidre, de azt is csak olyan esetben, ha sötét körülmények közt fotózunk. Az esti képeken is jó a részletesség, a dinamika és a kontraszt, ugyanakkor hajlamos az iPhone kicsit túlexponálni és túlszínezni a képeket, a zaj pedig látványosabban jelen van, ha belenagyítunk a képbe. Dedikált zoom kamera nincsen, fotózás előtt nagyítani csak digitálisan lehet.

12 MP ultraszéles kamera (13 mm)

A 0,5X-re nyomva elérhető ultranagy látószögű kamera jó fények mellett szinte megkülönböztethetetlen minőséget ad a telefon kijelzőjén visszanézve a képeket. Ha belenagyít az ember, akkor a képek széle felé haladva látványosabb zajosodás tapasztalható, illetve a fotóknak nincs meg ugyanaz a természetes mélysége közeli témák esetén, mint a főkameránál. Este a jóval gyengébb fényerő miatt az éjszakai mód többször kapcsol be az ultraszéles kameránál, a minőség használható, de elmarad a főkameráétól, a részletek hajlamosak elmosódni, a fényforrások kiégni, lágyabb a lencserajzolat és ahogy várható, több a képzaj. Az ultraszéles és a főkamera színkezelése között viszont nincs különbség, ebben és a kontraszt, a dinamika beállításában remekel az algoritmus.

7 MP előlapi kamera (30 mm)

Szelfizéshez két opciónk van, ha állítva tartjuk a telefont, akkor 7 MP-es képek készülnek, ha elfektetjük, akkor vált a készülék nagyobb látószögre és 12 MP-es felbontásra. Utóbbi akkor hasznos, ha többen lennénk a képen, vagy szeretnénk láttatni a mögöttünk elterülő tájat. Bárhogy döntsünk is, az előlapi kamera eredményei korrektek, természetesnek tűnnek a tónusok, nincsenek leradírozva az arcról a részletek az algoritmus által, jó az élesség, jó a dinamika és sok zaj sincsen jó fények között. Este már elkezd megjelenni a képzaj, de nem zavaróan, a TrueDepth nevű 3D-s rendszer pedig természetes mélységérzetet ad a fotókhoz.

Portrék (1., 2. előlapi, 3. hátlapi)

Az előlapi kamera esetén portrékhoz is felhasználja a telefon ezt a tudást, ilyenkor viszont este vagy gyenge fények között természetellenesnek hat a háttérelmosás, túl erőteljesen vágja le az iPhone az automatika által f/4-re állított bookeh effektel a hátteret. Gyenge fények mellett éppen ezért erőlteti a kijelző vakuként történő felvillantását is a telefon portrékhoz. A hátlapon segédszenzor nélkül a két kamera által begyűjtött fényből állítja össze a képet, tapasztalatunk szerint jó a portré alanyának elkülönítése a háttértől, de hajlamos a kontrasztot és a szaturációt kicsit eltúlozni a portré mód. A háttér elmosását utólag a Galériában lehet állítani, illetve ahogy az eddigi években, most is lehet mindenféle világítás effekteket tenni a fotókra.

Videófelvételben a 4K 60 képkocka / másodperc a felső határ, ez az egyetlen videós mód, ahol nem enged a telefon váltani a széles és az ultraszéles látószögű kamera között felvétel alatt. A főkamera szenzorszinten stabilizáló OIS-t, az ultraszéles és az előlapi kamera EIS-t használ, az eredmény rendkívül sima videó, természetes színekkel, jó kontraszttal és dinamikával. Gyenge fényviszonyok között készülő felvételeknél előjön az ultraszéles kamera kisebb fényereje, és sokkal lágyabb rajzolata, így ha este videóznánk, érdemes a főkamerára hagyatkozni, ott maximum a lencsén visszacsillanó fényforrások nevezhetők zavarónak.



Újdonság az akciómód elnevezésű extra erős stabilizálás. Hasonlót a Samsung is kínál például, a lényege, hogy az elektronikus és optikai stabilizáláson a szoftver még javít utólag, főleg azzal, hogy belevág a képbe. Az akciómód mehet 2,8K-ban és FHD-ban is az iPhone-on, a telefon automatikusan az ultraszélesre hagyatkozik hozzá, hisz a nagyobb látótérből könnyebb kivágni középen, így simábbá téve a videót. A gyenge fényerejű ultraszéles korlátai viszont este megmutatkoznak, nagyon sötét és zajos lesz a videó, főleg akkor, ha 60 képkocka / másodperccel akarunk rögzíteni. A szoftver egyébként rászól a felhasználóra, hogy ha kevés a fény, és ajánlja, hogy váltson kisebb felbontásra, lassabb FPS-re, mert úgy jobb minőségű felvételek készülhetnek.



Az előlapi kamera videofelvételei is hasonlóan jók, itt is adott a 4K, akár 60 képkocka / másodperces sebességgel, viszont nincs akciómód. Ettől függetlenül általánosságban jó az elektronikus stabilizálás, természetesen adja vissza az arcbőr texturáltságát és tónusait a 12 MP-es szenzor, az autofókusz (amiről hibásan hangzik el az egyik videóban, hogy csak a Prókban van) pontos és gyors, a hangot pedig sztereóban rögzíti a készülék.


Előre telepítve a Galéria szolgál videólejátszóként, illetve a TV alkalmazás, amelyben előfizetéssel vagy ingyenes próbahónappal lehet az Apple TV+ streaming szolgáltatást is nézni, az iTunes-on keresztül filmeket vásárolni. Adott minden lehetőség a nagy felbontású streamhez, a telefonra másolt zenéket a Music kezeli, mely szintén havi előfizetésért hozzáférést biztosít százmilliónál is több dalhoz és rádióműsorhoz. A rádióadók egy része egyébként előfizetés nélkül is hallgatható, FM-rádió nincs, de soha nem is volt. Könyvekhez és magazinokhoz van Könyvek alkalmazás, podcastet hallgatni pedig a Podcasteken lehet. Plusz ott az App Store, ahol szinte minden szolgáltatáshoz találni alkalmazást. A telefon hangot sztereóban játszik le az alul és a notch felett elhelyezett hangszórókon, vezetéken átalakítóval vagy Lightning végű fülhallgatóval a töltőcsatlakozón keresztül lehet hangot kivinni a telefonból. Adott a HDR10, HLG és a Dolby Vision támogatás, AirPlay-en keresztül akár 4K HDR-ben lehet képet kivetíteni, a Lightningon át FHD-ban visz ki vezetéken képet az iPhone. Bluetooth verzióból 5.3 került az új telefonokba, de a támogatott audiokodekek nem bővültek, egyelőre az Apple saját AAC-je van csak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés