Android 8.0 Oreo rendszerbemutató

Bár főleg a motorháztető alatt történtek az Android 8.0 legfőbb változásai, azért tudunk mutatni olyat, ami a felhasználónak is feltűnhet. Íme az Android, kekszes ízvilággal.

Vizuális változások

A következő újdonság a beállításokat érinti, amely tovább egyszerűsödött, még kevesebb elválasztóval. Ugyebár eddig is megjelennek a főcímek alatt olyan hasznos információk, mint mondjuk az akkumulátor töltöttségi szintje és a hátralévő idő. Az akkumulátor beállításra rálépve ugyanakkor azonnal megjelenik a töltés óta eltelt képernyőidő, illetve a folyamatok szerinti fogyasztási adatok. Szinte hihetetlen, de mindenféle kezelőfelület-hangolás nélkül elérhető a százalékos akkumulátorkijelzés a referenciamobilokon, no meg a megszokott opciók, így a Doze paraméterei. A rendszer mostantól egyébként gyakrabban jelez, ha egy alkalmazás a háttérben rakoncátlankodik, plusz sokkal szigorúbbak lettek a rendszerszabályok a nem előtérben lévő appok és folyamatok esetében, így szabva gátat a gyors készenléti merülésnek.


[+]

Személyes rossz tapasztalatom, hogy bár a munkahely, az otthon és a város adott pontjai között ingázva, de azért javarészt WiFi-n lógva tök kellemes a készenléti fogyasztás. Egész nap az úton, mobilneten lógva, mondjuk Berlin utcáit járva viszont megindul a százalékdarálás. Nyilván egy rakás dolog történik a háttérben, elsősorban lokáció alapján, de mégsem okés, hogy a hordozható töltő kötelezően ott lapul a zsebben, akár 40 fokban, mert állandóan merül a ketyere. Remélhetőleg az Oreo új háttér menedzsmentje ezen a kellemetlenségen enyhít.


[+]

A beállítások visszatérve: elsőre kevesebb opció akad a főoldalán, persze inkább arról van szó, hogy ügyesen lettek szétosztva az eddig is meglévők. Például a rendszerfül egybefogja a nyelvet, a bevitelt, az időt, a biztonsági mentést, a fejlesztői beállításokat, a kezelőfelület-hangolást, a frissítéseket, a visszaállítást és a verzióadatokat. Ha új Android, új húsvéti tojás, vagyis rejtett kedvesség: az Android 8.0.0 feliratot szüntelenül tapogatva előbb egy nagy O jel bukkan fel, majd fölötte tapizva és hosszan rajtahagyva az ujjat egy polipféle arc jelenik meg, őt tetszőlegesen lehet mozgatni a képernyőn a fejénél fogva, miközben a csápjai próbálják felvenni a sebességet. Azt nem volt türelmem kivárni, hogy kiderüljön: történik-e valami, ha jó sokáig mozgatom szegényt.

Tavaly lett rendszerszinten hivatalos az osztott képernyős mód, idén pedig a kép-a-képben funkció (bár Android TV-n ez már korábban megjelent), azaz valamilyen tartalom kis ablakos lejátszása a főképernyő vagy egy alkalmazás előtt. Oké, több gyártónak évek óta van erre megoldása, mostantól viszont a dolog rendszerszinten támogatott, a kapcsolódó API-t használó alkalmazások tehát szabadon élhetnek vele. Ennek nyilván több praktikus haszna van 10"-es táblagépen, mint 5"-es mobilon, tableten mindenesetre az osztott képernyővel egyetemben egész produktívvá vált a zöld robotos rendszer. Jelenleg mondjuk elég kevés alkalmazás támogatja a kép-a-képben funkciót – a YouTube ilyen, de csak akkor, ha előfizetünk a havi szolgáltatásra, ami azért nem túl szép dolog. A Chome-ban viszont, ha nem YouTube-forrású videót játsszunk le teljes képernyőn, a home gombbal valóban kis méretűre ugrik a klip, lebegőablakos formában.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Elstartolt a Google I/O

    Android O, egyszerűsített zöld robotos főverzió, kiterjesztett valóság, önálló virtuális valóság szemüveg és minden, amit a mesterséges intelligenciáról és a gépi tanulásról tudni akart, csak eddig nem merte megkérdezni.

  • Google Pixel XL - asszisztenst jó áron felveszünk

    A méregdrága Pixel XL legfőbb erénye az új hangasszisztens, ám magyarul nem tud és nem marad sokáig a referenciamobilok sajátossága.

  • Google Pixel - más közönségre képpontosít

    Teljesen új filozófiával lépett elő valódi mobilgyártóvá a Google, ám a márkaterméket nem az ökoszisztémájából kiragadva lenne érdemes értékelni, főleg nem itthon.

  • Meghalt a Nexus, éljen a Pixel!

    Új névvel és divatmajmoló formával kaphatók az idei Google mobilok. De hogy jutottunk el a Nexus 4 piacrengető árazásától a több százezres Pixelekig, és mi jár a mesterséges intelligencia fejében?

Hirdetés