Hirdetés
Futottak még
Kérjük, jelentkezzen be! Ki ne csóválná a fejét a gyakorta felugró üzenetet látva, mi pedig, akik mobilokat tesztelünk, készülékenként tucatnyiszor pötyögünk be felhasználónevet és jelszavat a legkülönfélébb indokból. Vannak persze jelszó-menedzselő appok, mostantól ugyanakkor a Google-t is meg lehet bízni, hogy ne csak egy fórumba, bármilyen felhasználónevet és jelszót igénylő appba vagy szolgáltatásba automatikusan belépjen, pontosan a szükséges mezőket kitöltse, ennek autofill a neve. Mondjuk az ember beírta egyszer a Messengerbe az adatait, a Google meg elmentette, így a Facebook telepítése után a rendszer maga kitölti a belépéshez szükséges dolgokat. Ehhez persze rá kell bízni a Google-re kódjainkat (már enélkül is elég sokat tud rólunk), plusz a fejlesztőknek az adott alkalmazásba az autofill with Google API-t integrálni kell. Mint mindig, a jövő zenéje, hogy hány app fog ezzel élni.
Ez még mindig nem minden: ismét nőtt a hangulatjel-gyűjtemény az Emoji 5.0 integrációjával. Sőt: a fejlesztők az emojikat és betűtípusokat meghatározott paraméterek szerint szabhatják appjaik stílusára. A fejlesztőknek jó hír, hogy mostantól támogatott a Kotlin programnyelv is. Okosabb lett a szövegkijelölés: attól függően, milyen szót, mondatrészt, esetleg linket, számot jelölünk ki, aszerint dob fel a rendszer lehetőséget vagy javasol alkalmazást. Érdekes útja lehet az egész operációs rendszernek, hogy bizonyos fájlok, linkek, szolgáltatások megnyitásához nem feltétlenül kell kompatibilis alkalmazással rendelkezni a telefonon. Az instant apps, vagy azonnali alkalmazások opció már tavaly felbukkant, ám csak nagyon kevés mobilon. A lényege, hogy egy fájlformátum vagy link megnyitásakor, megfelelő app nélkül nem a Play Áruházba vezet az ember útja, ahonnan elő kell kotorni és telepíteni valamilyen programot, hanem a rendszer ideiglenesen letölt egy alkalmazásrészletet, és másodperceken belül elindul, mintha eleve installálva lett volna.
Az azonnali alkalmazások (pl. Wish, Periscope) elérhetők a Google-keresőből is, ahol nem csak a telepítés, hanem a megnyitás is opció, azaz egyfajta betekintésnek vagy demónak is felfogható a dolog. Azért nincs szó arról, hogy az Android felhőalapú rendszerré válna, és a jövőben nem kell majd az Áruházat felkeresni, ez inkább csak egy érdekesség, ami szép lassan kezd a zöld robotos rendszerben teret nyerni, amúgy 6.0-s főverzió követelménnyel. Az Android 8.0-tól támogatott rendszerszinten a Bluetooth 5.0, a piacon van már több olyan okostelefon, amely rendelkezik a megfelelő hardverrel, és a frissítésre vár. Több jó minőségű Bluetooth audio kodek is támogatott, a Sony LDAC-ot beleértve. Elvileg adott a több képernyős megjelenés lehetősége is (multi-display support), egyes alkalmazások pedig állíthatják a képernyő színkörnyezetét, ha hardverileg engedélyezett (mondjuk egy fotószerkesztő az AdobeRGB, a Pro Photo RGB vagy a DCI-P3 standardok szerint).
A HTC 2018 előtt ígéri az Oreo frissítést az U11-re [+]
Nagyjából ezek az Android Oreo és a vele egy időben indult, verziófüggetlen változások. A 8.0 végigzongorázása után pedig jöhet a kötelező kérdés: jó-jó, de az én mobilom mikor kap kekszes Androidot? A Pixel telefonokra már megjött, a két támogatott Nexus mobilra pedig mostanában indul vezetékmentes frissítés – aki türelmetlen, itt mehet elébe a dolognak. A többiek? A OnePlus, a HTC, a BlackBerry és az Asus már jelezte, hogy dolgozik az Android O frissítésen, a Motorola sem szokott túl sokat késlekedni, ott vannak még az Android One ketyerék, idővel pedig a Sony, az LG és a Samsung is összerakja a maga verzióját. A prioritás persze, mint mindig, nyilván a legdrágább ketyeréknek ad előnyt. Kíváncsian várjuk, hogy az ünnepi időszakra beindul-e a gyártópartnereknél a frissítési lendület, mindenesetre reméljük, hogy fél év után az Android 8.0 sokkal jobban áll majd, mint a Nougat. Mert, mint mindig, a friss, ropogós Android ízletes, csak meg van az esélye, hogy kihűl, mire a gyártók a tálcán a felhasználókhoz kiviszik.
Bone123
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.