Hirdetés
- iPhone topik
- Így spórolhat az Apple az iPhone 18 kijelzőin
- Távozik az Apple vezérigazgatója
- MWC 2026: Bajnoki címre pályázik a Xiaomi Watch 5
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Honor Magic8 Pro - bevált recept kölcsönvett hozzávalókkal
- Xiaomi 15T Pro - a téma nincs lezárva
- Huawei Watch D2 - nyomás utána!
- Külföldi prepaid SIM-ek itthon
- Kisebb lett a Honor MagicPad3 Pro
-
Mobilarena

Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
PsycHo88
#33601
üzenetére
Szia,
Ezt az opciót ellenőrizd és ha aktív, akkor kapcsold ki:
Settings -> General -> Advanced Boot Options -> Enable Legacy Option ROM
Érdemes még néhányat ellenőrizni, hogy biztosan stimmeljen minden, AHCI mód legyen aktív (ne Raid...stb.), a Secure Boot Enable mehet, de ha telepítéskor kipipálod, hogy töltse le a specifikus gyártói illesztéseket, akkor kérni fogja a "BIOS" jelszavát, mert arra az időre kikapcsolja a funkciót, majd utána automatikusan vissza. -
King Unique
titán
válasz
PsycHo88
#33596
üzenetére
Mindkettő opció lehet, de ha van már a háttértáron egy Windows telepítve EFI módban, akkor nyilván a Linuxot is annak megfelelően kellene. A telepítő indításánál amúgy itt inkább a boot sorrend, illetve szükség esetén a megfelelő boot opció hozzáadása, illetve kiválasztása lenne a lényeg. Hardvertől függően meg pl. F9/F12 funkcióbillentyűvel is lehet közvetlenül az indítás előtt boot eszközt választani.
-
King Unique
titán
válasz
PsycHo88
#33583
üzenetére
Az előbb linkeltem a leírásokat, hogy gondoltam szólok előre...
Windows alatt ilyenkor parancssor kell az újraparticionáláshoz, de amúgy a Rufus, vagy a linkelt FMW is simán megoldja. Linux alatt szintén problémát okozhat és szükség lehet terminálra, mert a Disks / GParted sem mindig tud vele mit kezdeni, vagy max. csak többszöri nekifutásra.UEFI -s telepítésnél egyébként rendszerint FAT32 kell, mert NTFS fájlrendszerű pendrive-ról korántsem minden hardvernél lehet EFI módban bootolni. De amúgy felesleges külön piszkálni, mert beállítja automatikusan program. Illetve a DD képfájl mód szerinti kiírásnak biztosan működnie kell, az a legacy BIOS (CSM) és az UEFI módhoz egyaránt jó. Ha gond van a bootolásnál, akkor az biztos nem emiatt lesz... Az Ubuntu-alapú rendszereknek pedig rendszerint van Secure Boot aláírása, tehát normál esetben azt sem szükséges kikapcsolni. De hardvere is válogatja és van amelyiknél szükség lehet rá.
Amúgy néha el kellene olvasni a válaszokat is, illetve használni a "válasz" opciót és nemcsak write-only módban nyomi...
-
King Unique
titán
válasz
PsycHo88
#33578
üzenetére
A képfájl kiírásához kapcsolódóan jó az Ubuntu, Mint stb. ISO-khoz elvileg az első opció is (próbáltam már), de a biztos a DD képfájl mód. Például az Etcher eleve az utóbbit használja, de a Fedora weboldaláról letölthető eszköz (FMW) szintén. Utóbbi plusz előnye, hogy utána a pendrive helyreállítását is megoldja, mert amúgy ilyet okoz a "dédézés".
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Parkside szerszám kibeszélő
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Azonnali fotós kérdések órája
- Torrent meghívó kunyeráló
- Gumi és felni topik
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- PlayStation 5
- További aktív témák...
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok GARANCIÁVAL!
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- MEGA AKCIÓ! - Jogtiszta Windows - Office & Autodesk & CorelDRAW - Azonnal - Számlával - Garanciával
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem.
- MS SQL Server 2016, 2017, 2019
- 0PERCES BOSE QuietComfort Ultra Headphones, zajszűrős, Bluetooth fejhallgató!
- Samsung QM55B 55" UHD 4K LED Signage Reklámmonitor 27% ÁFÁS
- iPhone 12 Mini 128GB 100% (3 Hónap Garancia)
- Lenovo ThinkPad T480s,FHD,14,i5-7300U,8GB DDR4,256GB SSD,WIN11,TOUCH
- LG UltraGear 27G850A-B IPS Monitor! 3840x2160 / 240-480Hz / 1ms / G-Sync / FreeSync! BeszámítOK
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

Windows alatt ilyenkor parancssor kell az újraparticionáláshoz, de amúgy a Rufus, vagy a linkelt FMW is simán megoldja. Linux alatt szintén problémát okozhat és szükség lehet terminálra, mert a Disks / GParted sem mindig tud vele mit kezdeni, vagy max. csak többszöri nekifutásra.
