- Samsung Galaxy S22 Ultra - na, kinél van toll?
- Telekom mobilszolgáltatások
- Mobil flották
- Yettel topik
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- iOS alkalmazások
- Huawei Watch GT 5 Pro - egészség + stílus
- Fotók, videók mobillal
- Megérkezett a Google Pixel 7 és 7 Pro
-
Mobilarena
Kedves Érdeklődő!
Mielőtt kérdeznél, kérlek olvasd el a téma összefoglaló-t,
illetve használd a topikban a kereső-t!
LG V10 téma összefoglaló
Az is, ami a tesztből kimaradt…Tartalom:
1. BEMUTATÓ
1.1 Specifikáció – áttekintés
1.2 Specifikáció – részletezés
1.3 Android verziók
1.4 Készülék típusok
1.5 Dizájn és kivitelezés
1.6 Kijelző
1.7 Kamera
1.8 Hi-Fi audio
2. FAQ/GYIK (Gyakran ismételt kérdések és a rájuk adott válaszok.)
3. BUHERA (Bütykölő rovat.)
4. VÁSÁRLÁS / GARANCIA
5. EPILÓGUSA V10 az LG Electronics 2015 októberében megjelenő, első számú zászlóshajója, (a második számú csúcsszéria a G sorozat) mely kronológiailag a G4 után és a 2016-os debütálású G5 előtt jelent meg, azonban markánsan különbözik a G sorozattól.
A V10 egy „high-end” Android készülék, a kis szériásnak tervezett V sorozat első eleme, melyet speciális külső és belső tulajdonsági tesznek egyedülállóvá.A készülék egy 5,7” méretű QHD - 2560x1440 pixel - felbontású IPS LCD kijelzőt kapott, amely felett egy szintén érintés érzékeny, 2,1 hüvelykes, (160x1040 pixeles) másodlatos (szintén IPS LCD) megjelenítő is helyet kapott, az előlapi dupla kamerák mellett. A meghajtásról egy Qualcomm Snapdragon 808 processzor és egy Adreno 418 grafikus processzor gondoskodik, immáron 4 GB LPDDR3 RAM támogatásával.
A speciális audio képességekről ESS Sabre 9018C2M DAC és ESS Sabre 9602C OP-AMP (fejhallgató erősítő) gondoskodik, amely hozzájárul ahhoz, hogy a V10 egy valódi audiofil okostelefon legyen.
A dedikált chipek által nyújtott dinamika tartomány: akár 127 dB;
a THD + N (teljes harmonikus torzítás plusz zaj) pedig akár -120 dB is lehet. [Forrás]
Azt azért érdemes leszögezni, hogy - elsősorban a telefonos konstrukció miatt - a 3,5 mm-es jack csatlakozó kimenetén megjelenő hangminőség, az ESS Sabre chipek által nyújtott lehetőséghez képest alacsonyabb, azonban a készülék még így is olyan hangminőséget képvisel, amely azt a megjelenésekor - a Head-Fi szerint is (pl. itt) - a világ legjobb hangminőségű okostelefonjává tette.A belső flash meghajtó mérete, kiviteltől függően 32 illetve 64 GB (gyári állapotban felhasználható 21 illetve 53 GB), azonban ez akár 2 TB-os Micro SD kártyával is bővíthető. Az akkumulátor az LG hagyományait követve, ezúton is cserélhető; az elektromos kapacitás 3000 mAh. A hátoldali kamera 16 megapixeles, melynek főbb jellemzője a képstabilizált f/1.8 fényerejű objektív, valamint a fotó és videó módban egyaránt használható, teljesen manuális kezelés, amely az elkészült képeket választás szerint JPEG vagy JPEG és RAW (DNG) kimeneti formátumban biztosítja.
Adatkommunikációs szempontból, a megjelenéskor elvárható csúcskategóriás telefonok felszereltségét kapjuk. Van 802.11 a/b/g/n/ac-es kétcsatornás WiFi, A-GPS, GLONASS, Beidu képes helymeghatározás, Cat.6-os 4G/LTE is, mely elméletileg 300 Mbps sebességre képes, csak legyen szolgáltató, amelyik ezt biztosítani tudja. Apropó szolgáltató! A telefon NanoSIM kártyát fogad. Természetesen van 4.1-es Bluetooth is (amely pl. android wear esetén előnyt jelenthet, de alapvetően a rendszer sajátosságai miatt, ritkán még mindig előfordulhatnak sebességbeli problémák). Infra port is található a készüléken, amelyik - ha valaki még használni szeretné erre a célra, - akár adatátvitelre is képes; valamint előre programozott és tanítható távirányítóként is használható ez a "feature".
- Mobilaréna adatlap
- Gyári adatlap- Dobozból kivéve: V10a-EUR-XX - Android 5.1.1 (Lollipop)
- Első főverzió frissítés utolsó verziója: V20e-EUR-XX - Android 6.0 (Marshmallow)
- Második főverzió frissítés utolsó verziója: V30c-EUR-XX - Android 7.0 (Nougat) → Ez az utolsó hivatalos főverzió frissítés.Frissítési lehetőségek:
1. OTA az-az On The Air
Automatikusan történik Wi-Fi vagy mobilnet hálózaton keresztül.
Az LG Magyarország álláspontja szerint, csak azon készülékek számára biztosított, melyek regisztrálva vannak az LG FOTA rendszerében. (Ez az LG Magyarországgal szerződött disztribútorokat érinti, pl. MediaMarkt, Extreme Digital.) A gyakorlat azt mutatja, hogy más beszerzési forrásból származó készülékek frissítése is megtörténhet OTA.2. LG Bridge szoftver segítségével, (letöltő link a Buhera fejezet elején) USB kábellel történő PC összeköttetés megvalósításával. Itt viszonylag könnyen tudjuk frissíteni azokat az - EU-s régió kódú - készülékeket, amelyeknél ez az előző pontban nem lehetséges. A frissítés - lévén a telefon külföldről származik - külföldi szerveren keresztül történik, s elképzelhető, hogy - mivel a készülék nincs regisztrálva a FOTA rendszerben - itt sem fog frissülni a készülék. Ekkor a 3. és 4. pontban leírtak lehetnek irányadóak.
FIGYELEM A szoftverfrissítést csak akkor kezdjük el, ha:
a.) A C partíción van legalább 6 GB lemezterület;
b.) A telefon akkumulátorának töltési kapacitása kellően magas;
c.) az elektromos hálózatunk stabil (A folyamat közbeni áramszünettel a telefon könnyen "téglázható"!)3. LGUP segítségével manuálisan. (Ez a Buhera rész "Mély víz, csak úszóknak" része, aminél tartsuk szem előtt a Buhera fejezet elején található figyelmeztetéseket.)
4. Hivatalos FLASH: Az LG Magyarország szakszervizében elvégzett ROM flashelés, az elérhető legújabb Android rendszerre.
Ha a frissítéskor Android főverzió váltás történik, akkor a frissítés előtt és a frissítés után is végezzünk a telefonon egy FR-t. (Gyári beállítások visszaállítása.) - Ez bár nem kötelező, de számos esetleges kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat, ráadásul az LG ügyfélszolgálata által is javasolt a főverzió felrakása utáni FR. Ez esetben szánjuk rá az időt arra, hogy a telefont újra "belakjuk." (A backup visszaállítása, még nem főverzió frissítés után sem garantált. Az LG ügyfélszolgálata is csak azonos verziószámú backup visszaállítást javasol.)
Hazánkban alapvetően két típus fordul elő:
H960A: 32 GB flash memória, 1 SIM, rádiónál felvételi lehetőség nincs (vélhetően EU-s szerzői jogok miatt), tudja a B20 (800 MHz) LTE frekvenciát, EU-ban forgalmazott, van rá hivatalos hazai LG garancia 1 évig, személyesen is lehet vinni az LG központ márkaszervizébe garanciális ügyintézés esetén
H961N: 64 GB flash memória, 2 SIM (dual standby), rádiónál felvételi lehetőség, hivatalosan nem támogatja a B20 (800 MHz) LTE frekvenciát (de "bütykölhető" bele, lsd. BUHERA fejezetben), EU-ban nem forgalmazott, így nincs is rá hivatalos hazai LG garancia (csupán bolti / forgalmazói "no komment" kategóriás)
Magyarországon fehér és fekete színekben szerezhető be a készülék. Létezik még bézs, sötétkék és világoskék színben is.
Az oldalkeret 316L típusú rozsdamentes acél, amely mérsékelten karcálló, mindezek mellett tartósságot és kézbe fogva prémium érzést ad. A levehető hátlap recézett, optikailag 8 részre osztott, speciális Dura Skin műanyag, amely ellenállóvá teszi a készüléket a karcolásokkal és sérülésekkel szemben, sőt, az ujjlenyomatokat sem gyűjti, valamint még fekete színben sem ”díszelegnek” rajta a porszemek. A hátlapon található az ujjlenyomat érzékelős bekapcsoló gomb, alul és felül a hangerőgombok ”társaságában”. Az előlap nagy részét az elsődleges és másodlagos kijelző ”uralja”, alul és felül csupán egy ívelt, a legnagyobb helyen mérve 8 illetve 13 mm-es, Dura Guard megnevezésű rész található, amely az alsó és felső oldalélre is ráhajlik. Ez is 316L típusú rozsdamentes acélból készült, karcálló, valamint az ujjlenyomatokat szintén nem gyűjti. A készülék a prémium megjelenés mellett, az alkalmazott anyagok és az összeszerelés miatt, 122 cm-es magasságból, különböző szögekben történő, sorozatos leejtési tesztek alapján, megkapta a MIL-STD-810G / 516.6 katonai szabványnak megfelelő "ütésálló minősítés"-t is.
Az 5,7” méretű Quantum IPS fő kijelző jellemzője, hogy a kontraszt magas, a színek élénkek és gazdagak, a természeteshez állnak közel. A képpont sűrűség 515 PPI, utólagos manuális kalibrációra, színhőmérséklet beállításra nincs lehetőség, de mindez felesleges is, mivel a gyári kalibráció is közel van az ideálishoz. Az in-cell technológia miatt a kijelző tükröződése is mérséklődött.
A fő kijelző felett található egy szintén érintés érzékeny másodlagos IPS kijelző, melynek működése a fő kijelző inaktív és aktív állapotban is külön be- illetve kikapcsolható. (Nyugodtan hagyhatjuk bekapcsolva, még állandó üzem mellett sem jelenős az aprócska megjelenítő fogyasztása.) A másodlagos kijelző készenléti állapotban jobbról balra haladva megjeleníti az alábbiakat: akkumulátor töltöttség, idő, nap (alfanumerikusan az első 3 karakter és numerikusan), időjárási piktogram, vagy mindezek helyett egy „aláírás”. A kis kijelző bal részén pedig az esetleges értesítési jelzések bukkannak fel. Balra simítva elérhetőek: hang üzemmód (normál/vibra), Wi-Fi, zseblámpa, kamera indítás.
Használat közben a másodlagos kijelző egyéb dolgokat is képes megjeleníteni, melyek közül talán a legpraktikusabb a futó appok listája. Ez az 5 legutoljára használt app érintésérzékeny piktogramját jelenti, amely a task váltást rendkívül elegánssá és gyorssá teszi.A hátoldali kamera - a G4-el megegyezően - egy 16 megapixeles Sony Exmor RS IMX234 szenzort tartalmaz, amely a nagy átlagtól eltérően alapból 16:9 képaránnyal bír. Az objektív f/1.8 fix rekeszértékkel rendelkezik, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy alacsony külső megvilágítás esetén is értékelhető képeket tudunk készíteni. Megtalálható az optikai képstabilizátor is, - az új motoros megoldás akár a 2 fokos kilengéseket is képes ellensúlyozni.
A kamera teljesen manuálisan is vezérelhető, ami minden elérhető beállításra kiterjed (fehéregyensúly, fókusz, fényérték, ISO, zársebesség, expozíció korrekció). Választható az automata expozíció rögzítése, (AE-L) ekkor a fényérték természetesen manuálisan nem szabályozható. A mentés módja JPEG, vagy JPEG+RAW lehet.A videó is teljesen manuálisan vezérelhető. A fentieken túlmenően a kézi beállítás lehetősége a hangra is kiterjed. Audio képességek terén állítható az irányhatás; a 3 felvevő mikrofon érzékenysége (néma, -18 .. +20 dB); valamint szél zaj szűrő is bekapcsolható, ami kültéri, szeles időben történő videózásnál lehet remek opció. Elérhető az UHD 16:9, FHD 16:9, FHD cinema, HD 16:9 és HD cinema felbontás, valamint - felbontástól függően - az 1, 2, 24, 30, és 60 FPS sebesség is.
Ezen túlmenően elérhető további lehetőségek:
- „Steady Rekord:” az elektronikus képstabilizátor (EIS) használatával optimalizált videofelvétel, mely semlegesíti a rázkódásokat és segít élesebb videofelvételek készítésében - mozgás közben
- „Snap Video”: videó létrehozása sok rövidebb részletből.
- „15 sec. Auto Edit”: létrehozható egy rövid videó klip, melyben automatikusan megszüntetésre kerülnek a homályos keretek és statikus jelenetek.
- „Gyors Video Editor”: könnyen vághatjuk vagy módosíthatjuk a fps-t, illetve adhatunk a kész munkához utóhatásokat, mint pl. a színek és a háttér zene.
- „Gyors Megosztás”: miután befejeztük a felvételt, felugrik egy „pop-up” a kijelzőn, ahol gyorsan és könnyen megoszthatjuk az alkotásunkat a népszerű közösségi hálózatokraAz előlapi kamerából kettő darab 5 megapixeles található, mellyel - a csoportos 0-8 fős szelfin túlmenően - halszem effekt-szerű panoráma kép készíthető, 120°-os látószögben. (A mobiltelefonokban használt sztenderd előlapi kamerák látószöge mindössze 80°.) Egy kifinomult szoftveres algoritmus gondoskodik arról, hogy a két, különböző nézetet adó objektív képeit, a kimenti képben "összekapcsolja".
Adott a rögzíthető Multi-view felvétel lehetősége, kihasználva mindhárom - különböző látószögben elhelyezett - objektív "látóképességét".
A Hi-Fi esetében, - ha szó szerint vesszük - az 1973-ban a Német Szabványügyi Hivatal (DIN) által lefektetett DIN 45500 nevű szabványra kellene gondolnunk, bár napjainkban maga a szó időnként már egyfajta minőségi - olykor szubjektív - fogalom lett, az olyan szavakkal együtt, mint az audiophile vagy a high-end. Itt most nincs szándék ebben állást foglalni. A Hi-Fi meghatározása dióhéjban: a valóságban hallható hang, elektronikus hangkeltő eszközök általi lehető legtökéletesebb reprodukálási szándéka.
Az okostelefonok piacán eddig a trend - az egyre gyorsabb/nagyobb meghajtás/RAM mellett - a kijelző felbontásának növelése volt. Csakhogy az emberi szem „felbontóképessége” alapján - szakértők szerint - felesleges 480-500 PPI-nél nagyobb pixelsűrűségű mobilkijelzőket gyártani. (Egyedül a VR, az-az a „virtual reality” lehetne ez alól kivétel, amikor a szemek elé erősített kijelzőket vizualizálunk. [„mátrix” a „mátrixban”]).
Azonban a szemeink mellet van egy másik páros érzékszervünk, a füleink, csakhogy - a hangminőség tekintetében - az okostelefon gyártók erre nem igazán fektettek kellő hangsúlyt. Eddig. A V10 ebben a szegmensben - is! - dobott egy kavicsot a piac viszonylagos állóvizébe. A kavics úgy kacsázott át a víz felszínén, hogy az sok szemlélő számára fel sem tűnt. (Még az egyébként egyfajta referencia szintet képviselő MobilArena tesztek között is úgy bukkant fel a V10 tesztje, hogy a hangminőség a tesztelő által nem került kellő megvilágításba.)DAC és AMP – avagy ne legyünk dacosak miatta
Minden olyan digitális eszközben van DAC, és valamilyen hangerősítő (AMP), ami hangot képes megszólaltatni. Így még egy régi ”butatelefonban” is található. (Sokszor csak az emberi beszédhang átviteli minőségére optimalizált minőségben.) Ezen alkatrészek nélkül egyszerűen nem hallanánk azt, aki felhív minket, ő sem hallana minket, valamint például a csengőhangot sem hallanánk a külső hangszórón. A DAC és az AMP általában valamilyen „filléres” SoC megoldás, tehát egyetlen chip-ben foglal helyet ez a két részegység, többek között a processzor, a grafikus gyorsító és a közvetlen hozzáférésű memória (RAM) társaságában. Általánosságban elmondható, hogy az ilyen integrált megoldás minőségi zenehallgatásra "olyan, amilyen". Általában csak alap minőségű. (Lásd integrált - tranzisztoros végfokerősítő párhuzamának hasonlatát.)
A Qualcomm 808 SoC mellé egy WCD9320 DAC* és egy WSA8810 AMP párosul, - illetve a leírások alapján minimum 4 AMP van benne.
*Érdekesség, hogy ez a DAC több gyártó telefonjában Hi-Fi DAC-ként lett eladva eddig, ami (főleg a marketingesek szerint) jól "kellene" hogy szóljon. S biztos vannak olyan felhasználók, akiknek ez a minőségi szint több, mint kielégítő. (Ők valószínűleg nem is olvassák ezt a fejezetet.)
Tehát elméletileg kikapcsolt Hi-Fi üzemmódban is "jól szól" a V10.Akik azonban a Hi-Fi terén érzékenyebbek, azok beláthatják, hogy ez a szint a minőségibb zenehallgatáshoz nem éppen acélos. Ezt az LG szakemberei is jól tudták akkor, amikor az ESS Technology Incorporated-el kooperációba kezdtek. Ez a V10 esetén vizuálisan csupán a bekapcsolt Hi-Fi üzemmód feliratából érhető tetten.
Lássuk, mi van a "motorház" alatt:
Bekapcsolt "Hi-Fi" üzemmódnál, amikor DAC-ról és AMP-ról beszélünk, akkor egy-egy külön dedikált IC-t kell vizualizálnunk, ezek konkrétan az ESS Sabre 9018C2M és az ESS Sabre 9602C. Ezek már nem SoC megoldások.
A különböző digitálisról analógra átalakító (DAC), és hangot erősítő (AMP) (illetve OP-AMP azaz műveleti erősítő) megoldások között pedig füllel hallható a különbség. (Egy Hi-Fi láncban, ha csak egyetlen elem minőségi paramétere megváltozik, akkor az kihathat a kimeneti minőségre, ugyanakkor a komponensek minőség optimalizált összeválogatása is egy külön kihívás a ”Hi-Fi-sta” számára, ugyanis egy Hi-Fi rendszer kimeneti minősége olyan, mint amilyen a leggyengébb minőségű komponense.)
A V10 esetén tehát a Hi-Fi lánc két eleme változtatható meg, (be és kikapcsolható) ezzel pedig a V10 az okostelefonok terén végre a hangminőségben is hallható előrelépést tett. Így Hi-Fi képességeiben nem csak a megjelenésekor kapható összes okostelefont múlta felül, de - nyilván kompromisszummal - egy olyan hordozható céleszközzel is felveheti a versenyt, ahol pont a hangminőségre van minden kiélezve, ez pedig a mobil Hi-Fi lejátszó.Érdekesség, hogy pl. a Fiio X7 mobil Hi-Fi lejátszóban kvázi ugyanazon Sabre DAC található, mint a V10-ben. Természetesen, noha az említett alkatrész lelke a rendszernek, csupán ezt kiemelni szakmai meggondolatlanság lenne, mivel egy áramkörben a többi áramköri elem minősége is meghatározza a kimeneti minőséget. Pl. dedikált alul áteresztő szűrőhöz chip; extrém pontos, alacsony jitterű órajel generátor, stb., - melyek (minőségi) megléte a V10 esetében kérdéses. (Nem lelhető fel erről gyártói specifikáció.) Hogy miért fontos erről említést tenni? Elsősorban azért, mert a DAC chipek mindegyike nagyon érzékeny a pontos órajelre és feszültségre.
Mégis arra biztatom a Hi-Fi-ben járatosabbakat, hogy adjanak esélyt a V10-nek egy zenei szeánsz keretében, és hivatkozzanak a számukra leghitelesebb alkatrészre illetve műszerre: a saját fülükre.A V10-ben a kapcsolható „Hi-Fi” üzemmód a következő:
Kikapcsolt állapotban, a Qualcomm SoC megoldásai teljesítenek szolgálatot.
A telefon külső hangszóróján történő lejátszáskor, valamint csatlakoztatott Bluetooth hangeszköz esetében csak a kikapcsolt Hi-Fi üzemmódra van lehetőség.Bekapcsolt Hi-Fi üzemmódban a fentebb részletezett Sabre IC páros üzemel, s ekkor - füllel hallhatóan - egy másik minőségi dimenzió ”nyílik meg”.
„Hi-Fi” üzemmód esetén három - a készülék által automatikusan kapcsolt - üzemmódra van lehetőség:
1.) low gain: alacsony impedanciájú (50 Ohm alatti) fül/fejhallgató csatlakoztatásakor.
2.) aux: végfokerősítő csatlakoztatásakor. (Ekkor hallhatóan kb. 20-30%-al nagyobb a kimeneti jelszint.)
3.) high gain: magas impedanciájú (50 - 600 Ohm) fül/fejhallgató csatlakoztatásakor. (Ekkor a legmagasabb a kimenő jelszint.)
Hardveres minőség javítás:
Létezik egy trükk, amivel alacsony impedanciájú fül/fejhallgató csatlakoztatásakor is arra ”kényszeríthetjük” a V10-et, hogy high gain módba kapcsoljon.
Miért tennénk ezt? Nyilván nem azért, hogy a szignifikánsan megnövelt hangerősség miatt megsüketüljünk, ha maximális hangerőn sokáig hallgatjuk a zenét. Az ok élősorban a minőség javításának lehetősége. Ilyenkor ugyanis alacsonyabb hangerő esetén akár nagyobb dinamikát és teltebb magas - közép - mély hangtartományt hallhatunk. (Ennek mértéke kizárólag a fej/fülhallgató típusától függ, s elképzelhető olyan hangkeltő eszköz, ahol a high-gain meghajtás miatti megnövekedett hangerő által, a fej/fülhallgató hangképe hallhatóan torzul, főleg magasabb hangerőnél.)
High-gain üzemmódban a csatlakoztatott alacsony impedanciájú fej/fülhallgató hangképe jelentősen megváltozhat a low gain üzemmódhoz képest, ezért - az elérhető legoptimálisabb minőség érdekében - különösen ajánlott a zenelejátszót equalizerrel újra kalibrálni, a csatlakoztatott fej/fülhallgatóhoz optimalizált beállítással. (Lásd következő fejezetben.)A high gain trükk a következő:
Vásároljunk egy extendert (például ezt, vagy ha headset funkciós fül/fejhallgatónk van, és szeretnénk használni az eszköz mikrofonját is, akkor 3 helyett 4 pólusú extendert válasszunk, például ezt); valamint egy 75 Ohmos impedancia illesztőt. (Például itt ezt.)Csatlakoztassunk az extenderbe az impedancia illesztőt, majd ezt az "együttest" dogjuk be a telefon 3,5 mm-es jack aljzatába. Ekkor a V10 high gain módba kapcsol. Ha kihúzzuk az impedancia illesztőt, (és csak az extendert hagyjuk bedugva) akkor a V10 továbbra is high gain módban marad. A fej/fülhallgatót tehát az extenderbe kell csatlakoztatni. (Apró esztétikai probléma az, hogy zenehallgatás közben az extendernek is csatlakoztatva kell lennie.)
Szoftveres minőség javítás:
Először talán nehezen hihető, de még a zenelejátszó app is képes beleszólni a Hi-Fi lánc minőségébe, hiszen az is a lánc egy eleme. Van, amelyik fülre gyengébb minőséget „ad”, mint a gyári zenelejátszó, s van, amelyik jobbat. Ebből a szempontból - többek között - a PowerAmp zenejátszó app. kimagaslik a mezőnyből, az Alpha kiegészítőjével olyan, mint ha direkt a V10-ben található ESS Sabre IC-kre optimalizálták volna. Ez akkor válik elérhetővé, hogy ha regisztrációt követően az ingyenesen letölthető Poweramp-alpha-build-703 kiegészítőt is telepjük a PowerAmp mellé, amely így zenelejátszóba integrálódik. (A PowerAmp megvásárlása ehhez a telefonhoz a fellehető minőségi „tartalék” eléréshez elengedhetetlen, szóval ne sajnáljuk rá azt a kis pénzt. [Warezolni hatványozottan nem érdemes, mert igen jól eltalálták a védelmét, és csak sorozatos kellemtelenségünk adódna a fukarkodással.])
A minőségi szintnövelésen túlmenően, a PowerAmp esetén a 24/32 bit hangforrás (pl. FLAC, DSD) esetén is lehetőség van az EQ használatára. (Alap esetben az ilyen bit mintájú hangforrásoknál ez gyári zenelejátszónál tiltott.) Az EQ-val elvégezhetjük a csatlakoztatott hangkeltő eszköz (fül/fejhallgató vagy Hi-Fi rendszer) az adott eszköz által „elvárt” finomhangolását. (Nyilván nem drasztikus hangtorzítást kell ilyenkor beállítani az equalizer-el.) Vannak „Hi-Fi-sták” akik szerint az EQ használata „eretnekség”. Nos, az előbbi példán kívül érdemes arra is gondolni, hogy a különböző zenei kiadványokban a masteringet különböző emberek, a felhasználótól akár eltérő zenei ízlés - és hallás - szerint is elkészíthetik. A végfelhasználó nyilván képtelen ezt kellő mértékben ellensúlyozni - pl. mert nem rendelkezi a külön hangsávokkal - azonban egy finom korrekcióra lehetőség nyílhat az EQ használatával. (Kivétel ez alól pl. a dinamikakompresszorral éppen a dinamikától megfosztott, szétmasteringelt „zene”, amin már ez se segíthet.) Ettől függetlenül engedtessék már meg, hogy mindenki maga dönthesse el azt, hogy szeretné -e használni EQ-t, vagy sem, Alap esetben a 24/32 bit hangforrás esetén a választás lehetősége - gyári zenelejátszó esetén - tiltva van, a PowerAmp zenelejátszó pedig ebben is visszaadja a felhasználó döntésszabadságát.(A bit mélységről, a mintavételezési frekvenciáról, valamint arról, hogy érdemes -e 16 bit-nél nagyobb bitmélységet használni, ajánlott ez a szakmai írás.)
Android 5.1.1 rendszer alatt, a Hi-Fi üzemmód néhány zenelejátszó és egyéb, hangot adó alkalmazás esetén nem kapcsolható be, (vagy bekapcsolás esetén "hallhatóan" nem üzemelnek a Sabre IC-k,) s ez igaz a Poweramp Music Player-re is. Ez egy letölthető appal (DAC Fix for LG V10) orvosolható, azonban ez mégsem javasolt, mivel az app elég energia igényes, ami pedig a vártnál gyorsabban merülő akkumulátort eredményez. (Még figyelmeztetést is kapunk erről: „DAC Fix lemeríti az akkumulátort, amikor a képernyő ki van kapcsolva. Energiatakarékosság céljából zárja be ezt az alkalmazást.”) A megoldás az Android upgradelése. Android 6.0-tól már minden zenejátszó - és egyéb app - esetén használható a Hi-Fi üzemmód.
Mi található a dobozban?
Telefon; 3000 mAh akkumulátor; fehér színű, 1,8 A-es kimenő áramerősségű töltőfej (MCS-H05EP); fehér színű, USB/micro USB 2.0 töltő/adatkábel; QuadBeat 3 fülhallgató (+ gumiharangok 2 féle méretben); rövid útmutató; a telefonon gyárilag kijelző védő fólia. (Amely helytállhat addig, amíg nem veszel jobbat.)Tudja az LTE B20 800 Mhz-es, hazánkban is előforduló frekvenciát?
Lsd. Készülék típusok fejezetet.Mennyi üzemidőre képes a V10?
Ez nagy mértékben függ a felhasználói szokásoktól. Fórumbeli felhasználói visszajelzések alapján, a készülék hozza az okos telefonok tipikus átlagát.
A SOT (screen-on-time = kijelző világítási ideje) érték megadásának nem sok értelmét látom, mivel az értéket egy többtényezős változó eredője adja.
A SOT értékét többek között befolyásolhatja:
- Azonnal leválasztjuk a töltést, amikor az eléri a 100%-ot, vagy utána még rajta marad egy ideig. (kb. 30 + perc)
- A kijelző fényereje hány százalékos megvilágításon állt? (manuálisan)
- Automata módban, jellemzően benti, vagy kinti eset fordult elő, utóbbi esetben jellemzően árnyékos, vagy napsütötte helyen? (A legutóbbi eset a legkedvezőtlenebb, mivel ilyenkor az automatika akár 100+ %-ra is "felhúzhatja" a fényerő értékét, ami nyilvánvalóan jelentősen "akku zabáló".
- A tesztelés alatt volt -e beragadó app?
- Mennyire "energiaigényes" applikációkat használunk?
- stb.Felhasználói visszajelzések - új készülékekkel és akkumulátorokkal - egy 2,5 - 8 óra intervallumba eső értékmezőt adnak. (A 2,5 óra extrém; a 8 óra nagyon ideális felhasználási körülmények mellett érhető el.)
Átlagosan 4-6 óra SOT értékről számolnak be a felhasználók - "bemondásos alapon".
Az üzemidő is szintén nagyon felhasználó függő. Értékeinek alsó határa jellemzően minimum 8 óra.Új készülék vásárlásakor érdemes arra figyelni, hogy az akkumulátor csak néhány töltési ciklus után éri el a fenti tipikus értéket.
Van a telefonnak ismert gyártási- vagy használat közben előforduló hibája?
Három tipikusan előforduló hiba ismert, ebből kettő a kijelzőket érinti:Az első típushiba a fő kijelző (Quantum display) hibája, ami a V10 mellett a G4, G5, G6, sőt a V20 készülékeknél is előfordulhat.
A hibajelenség az átmeneti ideig tartó, fátyolosan látszó kijelző „beégés”, (image ghosting) ami már pár perc használat után látható a kijelző azon részein, melyen előtte statikus részek voltak megjelenítve, és csak akkor szűnik meg, ha a kijelzőt legalább 20 percig nem használjuk. (Beégő részek lehetnek pl. a felső értesítési sáv elemei; az applikációk bal és jobb oldalon látható kerete; minden applikáció vagy gyári alkalmazás (pl. névjegyzék) statikusan megjelenített elme; játéknál pontszám kijelzés, stb.)
Ha a kijelző ezt a hibát produkálja, akkor a hibajelenség újra és újra megjelenik akkor, ha a fenti módon használjuk a telefont, sőt, a "jelenség" idővel még fokozódik is, és tagadhatatlan, hogy elég bosszantó tud lenni, emellett elfogadhatatlan egy gyártó első számú csúcskészülékénél.
A hibát az LG Központi Márkaszervizében garanciális keretek között is orvosolják, az előlap cseréjével, amely természetesen magában foglalja a kijelzőt is. A probléma az, hogy a cserélt kijelzőnél is előjöhet ugyanez a kijelző beégéses típushiba, akár az első pillanattól kezdve!
Az LG Magyarország, bár a problémát elismeri, ez esetben a márkaszerviz a további javításoktól – aránytalan többletköltségre hivatkozva – mégis elhatárolódik, és csak egy cserére jogosító szakvéleményt állítanak ki, amit a vásárló úgy hajt be a készüléket értékesítő - nem közvetlen LG disztribútor - kereskedőn, ahogy tud. (Leginkább sehogy.)A második típushiba a másodlagos kijelző fényszivárgása, amely bár minden készüléket érint, mégis az előző hibához képest lényegesen elenyészőbb kellemetlenséget okoz, mivel a fényszivárgás mértéke nem számottevő. Intenzívebb környezeti fényviszonyoknál – amikor a telefon inaktív és fehér színben jelenít meg információkat a másodlagos kijelző, valamint az LCD LED háttér világítása is intenzívebb, – a külső, erősebb fényviszonyok miatt (alacsony kontraszt) ez alig észrevehető.
Sötétebb környezeti megvilágítás esetén – amikor a telefon szintén inaktív, és tört fehér színben jelenít meg információkat a másodlagos kijelző, valamint az LCD LED háttér világítása is kevésbé intenzív, – a fényszivárgás intenzívebbnek tűnik a környezet sötétségének hatására tapasztalható magasabb kontraszt miatt. (A világosabb és sötétebb környezeti viszonyokat a készülék fényérzékelője detektálja, majd a rendszer ez alapján dönti el, hogy a másodlagos kijelző mekkora fényerejű LED háttér világítást kapjon.)
Ezt a hibajelenséget az LG a V sorozat következő elemében, a V20-nál már orvosolta, ott már nem fordul elő a fényszivárgás jelensége.A harmadik előforduló hiba az úgynevezett "bootloop" hiba, amikor a készülék váratlanul kikapcsol, majd az ezt követő bekapcsoláskor bootolás közben az LG logónál "végtelen ciklusba" akad.
Az LG Magyarország a G4 esetében elismerte ezt a hibát, és a 2 éves szavatossági időn belül díjtalanul javították a készüléket. Bár a V10 esetén nincs olyan állásfoglalásuk, hogy elismerik ezt típushibaként, mégis lehet olvasni itt a topikban ilyen hibákról is. Ezzel kapcsolatban statisztikát azért nehéz készíteni, mert a V10 kis szériás telefon (ellentétben a G4-el) így az előforduló néhány hibajelenség is lehet akár akkora nagyságrendű, mint a G4-eseknél a bootloop hibás telefonok számossága.
A hiba megjelenése esetén, érdemes lehet kérni a készülék 2 éves szavatossági időn belüli díjtalan javítását az LG Központi Márkaszervizénél, ha rendelkezünk megfelelően kitöltött számlával.Egy csúcs telón hogy-hogy nincs értesítési LED?!
Az értesítési funkciók a másodlagos kijelzőn jelennek meg. Tény, hogy ez messziről nem olyan feltűnő, mint egy villogó LED.Miért a Snapdragon 808 van a készülékben, ha annak megjelenésekor nem is az volt a csúcskategória?
A készülék megjelenésekor a Snapdragon 810 volt az aktuális csúcsmodell, de sajnos egy tervezési hiba miatt hajlamos volt a túlmelegedésre. Ez nem csupán egy kellemetlen felhasználói élményt eredményezett, hanem a CPU ilyen esetben leszabályozta a teljesítményt, sőt, szélsőséges esetben a telefon ki is kapcsolhatott a forróságtól. Az érem két oldala tehát a csúcs CPU és a stabilitás. Az LG az utóbbit választotta, így a gyengébb SoC került a V10-be, mely azért így is prémium gyorsaságot ad.Akkor az LG V10 mikroprocesszor tekintetében nem is használható csúcsmobilként?
Dehogynem! Az LG - más Anroidos készülékgyártóknak is példamutató módon - tökéletesen optimalizálta a rendszert, amely gyors és simán, „lag”-mentesen fut. Ha csúcsmobilhoz illő rendszersebesség az elvárás, akkor azt meg is kapod. Fórumos visszajelzések alapján a játékoknál is tisztességesen helytáll.Milyen kijelző védő fóliát vagy üveget vásároljak?
Ha a cél az, hogy ne nagyon gyűjtse a zsírt, és ne legyen állandóan opálos, homályos; ugyanakkor kellő törésvédelmet nyújtson a Gorilla Glass 4 felületnek, (hogy inkább az törjön, ne a Gorilla Glass 4 üveg, esetleg az alatta lévő kijelző) akkor ajánlott a Nillkin 9H Hardness 2.5D H+ Tempered Glass Screen Protector Film V10. Mivel ez már jelenleg nem beszerezhető, így helyette - felhasználói visszajelzések alapján - ajánlható ez az olcsóbb megoldás.Milyen tokot érdemes venni a telefonhoz?
Alapvetően semmilyent. A készülék ütésálló, és ezt - többek között - már több fórumbeli élménybeszámoló is alátámasztotta.
Ha ennek ellenére mégis szeretnéd extra védelemmel ellátni a V10-et, akkor olyan tok használata javasolt, melynek oldalpereme ráhajlik körben a kijelzőre. (pl. Spiegen Thin Fit, vagy Versus tokokat.)Tudja -e kezelni a telefon a külső USB-s eszközöket, pl. a pendrive-ot?
Igen, megfelelő OTG kábelen keresztül, plug&play használható pendrive, egér, billenytűzet, stb.Milyen autós tartó ajánlható a V10-hez?
A V10 sem méretileg, sem tömegét nézve nem tartozik a kicsi telefonokhoz, ezért a megfelelő mechanikai megtámasztás elsődleges. Ezen szempont, valamit a kezelhetőség és tartósság szempontjából bátran ajánlható a Samsung Autós dokkolója (4~5.7"-os kijelzővel rendelkező okostelefonhoz). A V10-et stabilan tartja, feloldása a hátoldalon lévő gomb megnyomásával praktikus és gyors.Ha a „könnyű magyar billentyűzetet” appot használjuk, és a telefont tok nélkül teszük bele, a kijelző széléhez eső néhány oldalsó billentyűt picit nehezebb megnyomni vezetés közben, (az oldalsó gumival bevont karmantyúknál) amit a dokkoló gumi hátlapjának 4 sarkába ragasztott kis gumi távtartó korong elhelyezésével orvosolható.
Az autós dokkoló így a legigényesebb elvárásoknak is képes megfelelni, valamint még vezetés közben is lehet rajta gépelni. (Ami természetesen vezetés biztonsági okokból kerülendő.)Érdemes -e Android 5.1.1-ről 6.0-ra frissíteni? Mik az előnyök illetve a hátrányok?
Természetesen érdemes, sőt ajánlott is az upgrade.Android 5.1.1 kontra Andrid 6.0:
Előnyök:
- Minden app-nál kompatibilis a Hi-Fi üzemmód.
- Másodlagos kijelzőn a hét napjainak rövidítése már nem angolul, hanem magyarul jelenik meg.
- Ha lehet, az akkumulátor futási idő egy paraszt hajszálnyival jobb is, mint 5.1.1 Android esetén volt.
- Elérhető a „Néma üzemmód” is (se vibra, sem pedig hang) , ami a gyors elérésű ikonok listájában (fent) közvetlenül kapcsolható.
- Javult az ujjlenyomat olvasó hatékonysága.Hátrányok: (néhány alkalmazás specifikus kisebb anomália.)
- Greenify "alkalmazás fagyasztás + képernyő lezárása" parancsikonnal történő kijelző lezárást követően, nem működik feloldásnál az ujjlenyomat olvasó, csak a PIN-nel lehet feloldani.
- A PowerAmp-hoz feltelepített Alpha 704 kiegészítés összeomlást okoz.
Megoldás 1: telepítsük fel az Alpha 703-at, ami azonnal tökéletesen működik.
Megoldás 2: Alpha 704 esetén telepítsük újra a PowerAmp-otÉrdemes -e Android 7.0-ra frissíteni?
Mindenképpen érdemes, sőt ajánlott is ez az utolsó főverzió frissítés.
Felhasználói visszjelzések alapján, előnyök között említhető a jobb üzemidő és a jobb RAM menedzsment, valamint a 7.0-s rendszer újabb funkciói. Hátrányként elkönyvelendő az, hogy videó felvevő manuál módban a maximális bitráta 64-ről, 52 Mb/s-ra csökken, valamint az automata hívás fogadás anomáliái.Hogyan tudok „képernyőmentést” készíteni a telefonon?
A [hangerő le] és a [bekapcsolás] gomb egyszerre történő megnyomásával.Nem tudom a számítógépemen Total Commander-el elérni a telót, ahogy a régebbi telefonjaimon. Mi a megoldás erre?
Mivel a telefonok már MTP átvitelt használnak, ez egy kicsit máshogy működik, de majdnem ugyanúgy használható Total Commander alatt. Belépve a Total Commanderbe:
Beállítások\Általános beállítások\Képernyő\Szülő könyvtár megjelenítése […] a gyökér könyvtárban is helyen ”pipa be”.
Ezután a file listában egy szinttel feljebb lehet menni, mint a gyökér könyvtár, „[..]” és ott lesz legalul:
- USB-s összeköttetésnél: „V10”,
- LG AirDrive esetén „V10 (Wi-Fi)”
Itt tudsz belépni a tárhelyekre. (Belső tárhely, SD kártya.)
Üröm az örömben, hogy a telefonon lévő fájlok megjelenítése, valamint a másolás menete sem „Total Commanderes”, hanem „Windowsos” módon fog történi.Hogy tudom bekapcsolni a Hi-Fi üzemmódot?
Legegyszerűbben a fentről „lehúzható” Hi-Fi gyorsbillentyűre való tap-al.Tudok még valamit ott beállítani, és ha igen, mit és hogyan?
Igen, ha hosszasabban nyomjuk ezt a gyorsindítót, akkor feljön egy külön lap. Itt csatornánként állítható a kimeneti erősítés is 0 .. -6 dB tartományban. (Érdemes is mindjárt „feltekerni 0 dB-ig, mert gyári beállításban alapból mindkét kimeneti sáv -0,5 dB-s csillapításra van állítva.)Hi-Fi üzemmódnál, honnan tudom azt, hogy melyik "üzemmódba" kapcsol át a készülék, egy csatlakoztatott audio eszköz esetén?
A „32 bites HiFi DAC” adatlapon ("előcsalogatásához" lsd. előző kérdést) a 3 Hi-Fi üzemmód kiírásra kerül:
low gain esetén „Normál audio készülék”; high gain üzemmódban „Nagy ellenállású készülék”; aux esetében pedig „Egy külső audiókészülék csatlakoztatva” felirat olvasható.A gyári "Zene Lejátszó" és a "PowerAmp" között tapasztalható különbség?
Röviden: igen. Más a zenelejátszás minősége.PowerAmp-ot megéri megvenni? (Letölteni és full verziót használni)?
Először is kipróbáláshoz egyenlőre nem kell megvenni. A trial verzió 2 hétig teljes funkciógazdagsággal, és ez idő alatt is reklám mentesen (!) használható. Emellett - regisztrációt követően, korlátlan ideig - ingyen letölthető a Poweramp-alpha-build-703 kiegészítő, a Hi-Fi audio fejezetben feltüntettet linkről. Két teljes hétig tesztelhető, összehasonlítható a gyári zenelejátszóval – természetesen javasolt bekapcsolt Hi-Fi üzemmódban – majd eldönthető, hogy megéri -e számunkra a „vásár”.Milyen zenei formátummal megy a Hi-Fi üzemmód?
Természetesen minden zenei formátummal, így akár mp3-al is. Tehát már veszteséges formátumnál is hallható a Hi-Fi üzemmód „ereje”, de ez esetben törekedjünk a maximálisan elérhető 320 kbps bitrátájú fájlok lejátszására. „Hi-Fi-sták”-nak ez persze „eretnekség”, nekik, és mindazoknak, akik szeretnék valóban kiaknázni a Hi-Fi üzemmódban rejlő lehetőségeket, a belépési szint a FLAC, amely már veszteségmentes tömörítésű hangfájl. Azonban bátran próbáljuk ki az SACD, sőt a DSD formátumokat is – utóbbiak megnyitása már csak pl. a Hi-Fi fejezetben is ajánlott PowerAmp appal lehetséges, mivel a gyári lejátszó itt már „elvérzik”.Hi-Fi mód bekapcsolásakor, akkor is dolgozik a Sabre IC, ha pl. YouTube-on hallgatok zenét vagy Sporify, Soundcloud?
Igen. (Ez esetben javasolt az operációs rendszert minimum Android 6.0-ra frissíteni - részleteket lásd. a Hi-Fi audio fejezetben)Miért nem megy állandóan a Hi-Fi üzemmód, mégis mi értelme van azt be/ki kapcsolni?
Feltehetően energia hatékonyáig okok miatt, az üzemmódot ki lehet kapcsolni. Emellett Bluteooth hangátvitel, és telefon kihangosíts esetén, a HI-Fi üzemmód nem működik. (Bluteooth hangátvitel esetén a DAC a BT hangegységben van.)Frissítettem az Android rendszert, de kisebb-nagyobb anomáliákat tapasztalok. Mit tehetek?
Android rendszerfrissítés után - sőt, előtte is, - javasolt egy FR (Factory Reset) az-az „gyári beállítások visszaállítása”; ezt követően pedig a telefon újbóli „belakása” - a backup mellőzésével. Felhasználói visszajelzések alapján, ez gyógyír lehet a problémára és/vagy a későbbi anomáliák is kiküszöbölhetőek vele.Mit jelent az „akkumulátor és energiatakarékosság” beállításiban a „Játékoptimalizáció”?
Ha ezt bekapcsolod, akkor a rendszer QHD helyett FHD felbontásban futtatja a játékokat. A képpontsűrűség már Full HD esetén is makulátlan, így érdemes bekapcsolva hagyni ezt az opciót, ami által a játék futtatása kevésbé terheli a hardvert, amely így mérsékeltebb akkumulátor merülést eredményezhet.Mi az a két szenzor a hátlapi kamerától jobbra és balra?
A kamerától balra a vaku SMD LED-je alatt színspektrum szenzor (Color Spectrum Sensor) található. Ez a fotózni kívánt téma fényviszonyait vizsgálja, ezután pedig megállapítja az ideális színhőmérsékletet. Hatásfoka elég jó, alternatív kamera alkalmazások (pl: Camera FV-5) nem férnek hozzá, így azok lassabban is reagálnak a fényviszonyok változásaira.
A kamerától jobbra a lézeres AF (Auto Focus) található, mely a kamerát a gyorsabb fókuszálásban segíti. A kontraszt alapú (CDAF) fókuszrendszerek ugyanis nem tudják, hogy az élességállításhoz a lencsének “előre” vagy “hátra” kell -e mozdulna, azonban a lézeres távolságmérővel ez kiküszöbölhető.Mire jó fotózásánál a RAW (DNG) formátum? Mi az előnye/hátránya a JPEG formátummal szemben?
A RAW (DNG) nyers, a JPEG tömörített, feldolgozott fotókat eredményez. A RAW (DNG) fájlok megnyitására alkalmas applikáció (lásd: következő kérdés) vagy számítógépes szoftver szükséges. Itt nincs zajszűrés, élesítés, tömörítés és kontraszt húzás, minden képi információ nyers, így több hasznos részlet nyerhető ki a fotókból a fotós elképzelése szerint, valamint jobban megmenthetők a kiégett vagy bebukott részletek. Hátránya az, hogy a fájlméret így szignifikánsan nagyobb a JPEG-hez képest. (A RAW (DNG) inkább haladóknak ajánlott.)Mivel tudom megnyitni telefonon a RAW (DNG) fotó fájlokat?
Egyik megoldás az Adobe Lightroom app, de ehhez jelenleg Creative Cloud előfizetés kell. A másik alternatíva a Snapseed app 2.1-es vagy újabb verziója, ami már támogatja a DNG fájlokat. Az app-ban a "Kidolgozás" (Develop) alatt elérhetők olyan beállítások, amik JPEG esetében nem (pl: expozíció, fehéregyensúly) valamint a beavatkozást sokkal jobban is tűri, mint a JPEG.Van vezeték nélküli (QI) vagy gyorstöltés?
Alap állapotban nincs. Vezeték nélküli töltéshez be kell szereznünk egy ilyen képességekkel is rendelkező gyári Quick Window flip tokot vagy - a költséghatékonyabb - barkács megoldásra lesz szükségünk (lásd: következő kérdés).
A gyorstöltést a Qualcomm chipset támogatja, de a gyári, 1,8 A-es töltő bár nem gyorstöltő, az akkumulátort így is 5%-ról 100%-ra tölteni csupán 90 perc.
A Qualcomm gyorstöltés az arra felvértezett külön hálózati vagy autós szivargyújtó adapterrel megoldható. Qualcomm QC 2.0 gyorstöltővel az akkumulátort 5%-ról 100%-ra tölteni 80 perc.Mi ez a barkács megoldás a vezeték nélküli (QI) töltésre?
A hátlapot levéve, a hátlap belső oldalára ragasztva láthatjuk a gyári NFC matricát. (Ez tulajdonképpen egy matricával fedett tekercs, kivezetett kontaktusokkal.) Rendelhetünk olyan matricát, ami már a QI (vezeték nélküli) töltő tekercselésével is el van látva. A gyári NFC matrica eltávolítását elősegíthetjük meleg levegő alkalmazásával (bemutató videó itt) és egy élesebb végű tárgy segítségével. Az új QI + NFC képességekkel ellátott öntapadós matrica egyszerűen felhelyezhető pontosan a gyári NFC matrica helyére. Bár elvileg ezzel nem ronthatjuk el a telefont, mégis minden ilyen beavatkozást, mindenki CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGRE végezzen el!
Mind az 1, mind a 2 SIM-es készülék esetén megvalósítható a QI + NFC. (Tehát a G4 esetében a 2 SIM-es verziónál hardveres okból kivitelezhetetlen vezeték nélküli töltés problémáját az LG, a V10 2 SIM-es verziójánál már orvosolta.)Miért nem tudja a gyári hátlap a vezeték nélküli töltést, ha egy ”filléres” matricával pótolható?
Ez egy jó kérdés… Érdemes lenne ezt Ken Hong úrtól megkérdezni.Rootolható a készülék?
Igen, de jelenleg csak 5.1 Lollipop esetén lehetséges bootloader kinyitása nélkül rootolni. A 6.0 Marshmallow esetén bootloader nyitás szükséges hozzá, ami a garancia elvesztésével jár, mivel a BL nem zárható vissza. Az 5.1 rootolásához leírás a “Buhera” fejezetben található.G4-ről váltanék V10-re. Miben nyújt többet a V10 a G4-től?
1. kijelző 5,5” -> 5,7”
2. Gorilla Glass 3 -> Gorilla Glass 4 kijelző védelem
3. másodlagos kijelző nincs -> van
4. műanyag, könnyen kopó oldalél -> acél, kopásálló oldalél
5. asztalra lerakva és a kijelzőt tapizva a telefon billeghet -> nem billeghet
6. sérülékeny bőr hátlap -> strapabíró, Dura Skin hátlap
7. tok szükséges lehet a sérülések kivédése miatt -> por és ütésállósága miatt ez szükségtelen
8. videó manuál mód nincs -> videó manuál mód van
9. RAM: 3 GB -> 4 GB
10. ujjlenyomat olvasó nincs (egy 2015-ös flagship-ben!) -> ujjlenyomat olvasó van
11. külső hangszóró hátul van -> külső hangszóró végre alul, oldalt található
12. szimpla előlapi kamera -> dupla előlapi kamera
13. „ismeretlen DAC” (?!) -> ESS Sabre 9018C2M DAC és 9602C fejhallgató erősítő. (Pontosan olyan DAC, mint amilyen a 219.990 Ft-os Fiio X7-ben van!)
14. dual SIM-es verziónál vezeték nélküli töltés nem lehetséges -> ez megoldott
15. 2015. április -> 2015. október: várhatóan fél évvel tovább tartó termékfrissítési periódusHogyan láthatom polarizált szemüvegen keresztül a telefon kijelzőjét? (Pl. vezetés közbeni navigációnál.)
90 fokos elforgatás esetén, (fekvő kivitelnél) tapasztalható egy enyhe fátyolosodás, - amely közvetlen napsütés esetén intenzív is lehet! - melyek mellett - nem közvetlen napsütés esetén - még az apróbb feliratok is olvashatóak maradnak. (Ez a jelenség amúgy LCD technológiai sajátosság és készülék / LCD panel / panel beszállító függvénye.) Ebből a szempontból a V10 kijelzője a jobbak közé soroható. (Vannak olyan készülékek (pl. Sony Z3C, HTC 10) ahol ilyen esetben a kijelző teljesen elsötétül, s vannak olyan telefonok (pl. iPhone) ahol ez az effekt elő sem jön.)Hogyan tudom Csökkentett Módban (Safe Mode) indítani a készüléket?
Bekapcsolt állapotban a hátsó bekapcsoló gombot kellő ideig megnyomva, a fő kijelzőn megjelenik a kikapcsoló menü. Az itt megjelenő „Kikapcsolás” virtuális gombot hosszabban érintve, „Újraindítás csökkentett módban: mégsem / OK” látható. AZ OK-ra tapizva a készülék Csökkentett Módban újraindul. Ilyenkor a rendszer csak a gyári alkalmazásokat tölti be. Ez a szoftveres hibajelenség esetén, a hibakeresés első lépése lehet, mivel így könnyen kiszűrhető, hogy valamilyen utólag telepített app okozza-e a hibát.FIGYELEM! Ebben a részben a készülékbe történő „out of box”-on túlmenő beavatkozások olvashatóak. Minden, itt leírt dolog fokozott odafigyelést igényel! Bármilyen beavatkozásból eredő adatvesztésért, jótállás elvesztésért vagy meghibásodásért a felelősség kizárólag a beavatkozást elvégő személyé!
Szerencsére a V10 esetén nem nagyon állnak rendelkezésre főzött ROM-ok, javarészt csak az LG által kiadottak, - amelyek az Android verzió frissítéseivel változhatnak relevánsan - így kevés az esély arra, hogy a készüléket „téglává” tegyük. (De az ördög nem alszik.)
„Gyerek pancsoló” – itt még gond nélkül lehet tobzódni:
Szofverfrissítés, USB meghajtó telepítése, LG Bridge
Telefon erdeiségét, egyéb gyártói információkat megmutató app
Rejtett (szerviz) menü:
Írd a tárcsázóba:
*#546368#*960# (H960A típusnál)
*#546368#*961# (H961N típusnál)(Itt nyugodtan nézelődhetünk, de ne nagyon állítsunk el semmit, mert könnyen a "mély vízben" találhatjuk magunkat! Ha nagyon nem tudnánk kilépni, akkor az akkumulátor kiszedése, majd visszarakása segíthet.)
FIGYELEM
Innentől „mély víz, csak úszóknak!"
Tájékoztató:
Az alábbiakban olvashatóak nem feltétlenül az összefoglaló szerzőjétől származnak, valamint jelen írás szerzője nem feltétlenül tudta tesztelni azokat. Egyes írásoknál csupán a nyelvi fordítást végeztem el, illetve van olyan leírás is, amit más írt és tesztelt. Ez esetben a linkre megnyíló lapok elején, a forrás feltüntetésre került, illetve a leírás készítőjét feltüntettem.
A következő leírásban elvégzettek esetén esetlegesen félreflashelt, brickelt, elromlott készülékekért a felelősség kizárólag azé, aki a műveletet végzi!
Mielőtt nekikezdünk az itt felsorolt műveleteknek, minden fontos adatot mentsünk a telefonunkról, valamint töltsük fel teljesen az akkumulátort.
Root H960A-ra – Android 5.1.1-en
Xposed keretrendszer felrakása H960A-ra
H961N készüléken az LTE/B20 frekvencia engedélyezése [Forrás: lako05] Android főverzió váltáskor a root természetesen eltűnik, de a B20 frekvencia megmarad.
Ha kedvet érzel az ismeretanyag bővítésére, akkor írd le egy Logout vagy bármilyen blog posztban – ez esetben a linkje beemelésre kerülhet ebbe a fejezetbe, ha azt előtte privátban elküldöd nekem.Hazánkban egyik szolgáltató sem forgalmazza a készüléket, így a vásárlás helye és módja különösen hangsúlyos lehet. Erről szól ez a fejezet.
V10, mint kvázi kompakt videó kamera - irányhatás állítása. (A 2,1”-es kijelző itt is funkcióval bír.)Az LG a V sorozat első elemével meglehet, hogy a V-betűvel kezdődő „Victoty” szóra asszociált.
Mit is kapunk a pénzünkért?
Egy flagship Androidos telefont;
Egy dedikált DAC-ot és OP-AMP-ot is tartalmazó audiofil készüléket;
Egy kompakt digitális fényképezőgépet;
Szinte egy kompakt videó kamerát;
Kívül-belül minőségi megjelenést;
Egy kis „többletet” a másodlagos kijelzővel (is);
Ütésálló kivitelt.Azok számára, akik okostelefon vásárlásnál szigorúan 100 ezer forint alatt húzzák meg a pénzügyi limitet, érdemes elgondolkodni azon, hogy a fenti komponensek összértéke, külön-külön megvásárolva, több százezres nagyságrendű. Tehát, ha a fentebb felsoroltak az elvárásaink részét képezik, emellett mindezt szeretnénk költséghatékonyan, egyetlen eszközben, egyfajta svájci bicskaként a kezükben tudni, (Victorinox, szintén V betűvel kezdve) akkor kijelenthetjük, hogy az okostelefonok piacán, szolgáltatás/minőség/ár tekintetében, (2016. júniusában, kb. 130 ezer forintért) a V10 a „különösen ajánlott” illetve amerikai marketinges nyelven szólva „Must have it!” & „Best buy!” jelzőkkel rendelkezett.
Az azóta kiderült készülék hibák azonban sajnos erősen árnyalták ezt a kijelentést, így a fenti, vásárlásra buzdító jelzők csak akkor állhatják meg a helyüket, ha ezek kockázatát is figyelembe vesszük. (Lásd FAQ/GYIK.)A leírást rendszeresen frissíteni szándékozom.
Ha szeretnéd valamivel kiegészíteni,
akkor vesd fel azt a topikban és a közösségben megvitatjuk!
Az összefoglalót írta és szerkesztette: E2E4