Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #25583896

    törölt tag

    válasz El Kebir #135 üzenetére

    Lehet, hogy csak késő van már, de így most hirtelen nem jut eszembe olyan, ahol 1000-es váltást használtak volna (a floppy-s 1440KB->1.44MB eseten kívül), viszont ha volt ilyen, akkor valamilyen szinten érthető a törekvés.
    Mint említettem, még működhetett is volna az új szabvány, ha átállnak rá, de ez nem történt meg, így aztán nem lett sokkal jobb a helyzet. Persze aki akarja, az úgyis megérti, hogy mi mennyi, aki nem, az meg továbbra is azt fogja hinni, hogy a HDD gyártók 'trükköznek'.
    A legjobb talán az lett volna, ha a bájt előtt - egységesen - ugyanazok a prefixek szerepelnek, csak 2 hatvány értékekkel, mert ha volt is 1000-es váltószám, azokból kevesebb volt. Ezt szerintem könnyebb lett volna átvenni, mint a Windowst és a RAM gyártókat rávenni arra, hogy változtassák meg pl. a GB-ot GiB-ra (sőt, nem hogy nehezebb, de valószínűleg soha nem is fogják átvenni, ezért hiába van új egység, ha nem hajlandók használni).

  • #25583896

    törölt tag

    válasz Dany007 #131 üzenetére

    "De mért nem? Nem lehet egy szabvány a 10-es számrendszerre és egy 2-esre?
    Hiszen pl csak hosszmértékre van legalább 3-4-6 féle mértékegység / elnevezés hivatalosan érvényben és használatban a világon! Pedig aztán mindegy, hogy mérföld vagy km, tízes számrendszerben értendő mindegyik. De ugyanez van tömegre is... Pedig jóval közelebb állnak egymáshoz, mint két külön számrendszer."

    Ebben mondjuk egyet tudok érteni, nem én találtam ki, hogy nem lehet más jelentése a prefixnek 2-es számrendszer esetén. Ha lehetne választani, akkor valószínűleg azt preferálnám, hogy u.a. prefixek legyenek bájt előtt is. De döntöttek, és megváltoztatták. A problémát pedig az okozza, hogy valaki komolyan veszi, valaki meg nem, így aztán többet rontottak a helyzeten, mint javítottak (legalábbis egyelőre, de nem hiszem, hogy valaha is egységes lesz a rendszer). A szabványt megalkotók nem feltétlenül a legjobb döntést hozták, ami még nem is lett volna baj, ha mindenki alkalmazkodik. De sajnos nem így lett.

  • #25583896

    törölt tag

    válasz #82729984 #126 üzenetére

    "Olyannyira jól sikerült a szabványosítás hogy egy 8 GB-os merevlemez meg egy 8 GB-os memória nem ugyanannyi bájt...."
    Tehát a szabványt kitalálók tehetnek róla, hogy a vállalatok/emberek nem hajlandóak tudomásul venni?

    "Egyébként a szabványosítás előtt mindenki tudta hogy mennyit jelent a megabájt. "
    Ez így igaz, de a mega nem jelenthet egy szabványban egyszerre két dolgot, ezért kellett más egységet kitalálni a 2 hatványokra. Arról lehet vitatkozni, hogy tényleg szükség volt-e erre, de ha már meglépték, akkor illett volna átállni.

    "Egészen addig amíg a merevlemez gyártók el nem kezdték kavarni a sz@rt"
    Akkor a floppy ezek szerint 1.44MB-os volt a Win szerint? Mert én nem így emlékszem... Mint ahogy a DVD-re sem 4.7GB-ot ír...

  • #25583896

    törölt tag

    válasz hokuszpk #110 üzenetére

    Azért, mert most már ez a szabvány, amit azért hoztak létre, hogy lehetőleg ezt használják.
    A keveredés pont azért van, mert valaki tiszteletben tartja a szabványokat, mások pedig nem. Ha mindenki a szabványos egységeket használná, nem lenne probléma. De szinte biztos, hogy ez nem fog megtörténni...

  • #25583896

    törölt tag

    válasz hokuszpk #108 üzenetére

    A kettes számrendszerhez van külön mértékegység, ezek a KiB, MiB, GiB, stb.
    A probléma ott van, hogy ennek ellenére még mindig nem ezeket használják... A 15TB HDD az 15TB, ami 13.64TiB, a memória pedig 8GiB. Így lenne a helyes, de a keveredés már valószínűleg soha nem fog megszűnni...

  • #25583896

    törölt tag

    válasz #82729984 #101 üzenetére

    Valóban nem ugyanannyi bájt, mert a HDD 8GB, a RAM pedig 8 GiB, csak a memóriáknál "hagyományból" megmaradt a GB jelölés, csakúgy, mint a Windowsban. Tehát igazából a memóriára írnak kevesebbet, mint amekkora valójában...

  • #25583896

    törölt tag

    válasz hokuszpk #84 üzenetére

    OK, akkor mondjuk azt, hogy jól számol, elvégre ha byte-okról van szó, akkor tényleg az 1024-es váltás jut az eszébe a legtöbb embernek akkor is, ha nincs ott az 'i' betű a mértékegységben.
    Ezt szoktuk meg, ezzel még nem lenne baj. Viszont van egy nemzetközileg elfogadott mértékegységrendszer (SI), ami egységes, tehát nem definiálhatsz úgy egy prefixet, hogy byte előtt 1024-nek számít a kilo, minden más előtt pedig 1000-nek. Szóval ha ezt a rendszert használja a HDD gyártó, azért nem lehet hibáztatni, hiszen ez a hivatalos. Esetleg azt megtehetnék, hogy ráírják a kapacitást TiB egységben is, de igazából rajta is van, hogy SI szerint számolnak, másrészt pedig mindenki tudja, hogy az OS kevesebbet mutat a különböző váltás miatt. Vagyis nem azért, mert a gyártó trükközik, hanem mert a hivatalos mértékegységet használja.

    Tehát: a Windows az informatikában 'megszokott' egységben számol, és emiatt ez terjedt el a köztudatban is. Mindenki értelmezheti a GB-ot úgy, ahogy megszokta, de attól még a giga az 10^9 marad, akárhogy is nézzük. A gyártó pedig ezt használja, és megteheti, mert ez a nemzetközileg elfogadott rendszer. Mi pedig nem szólhatunk ezért semmit.

  • #25583896

    törölt tag

    válasz hokuszpk #73 üzenetére

    A kilo 1795 óta, a mega, giga, tera pedig 1960 óta jelenti a 10^3, 10^6, stb. prefixeket.
    A számítástechnika hajnalán valakik úgy gondolták, hogy mivel az 1024 az majdnem 1000, ezért jó lesz, ha ugyanazt a prefixet használják mindkettőre. Ezért is terjedt el ez a változat, aztán mivel rájöttek, hogy ugyanaz a prefix nem jelenthet két különböző számot, ezért kitalálták, hogy az 1024-es váltásra külön mértékegységet alkotnak (ahogy azt már a legelején kellett volna).

    Mivel elég sokáig keverték a kettőt, ezért nem csoda, hogy megmaradt a kB 1024 bytenak, de ettől ez még hibás, a HDD gyártók pedig nem tehetnek róla, hogy ez terjedt el a köztudatban. Tehát a 15.000.000.000.000 byte az még mindig 15TB, mert SI szerint a tera prefix 10^12 szorzót jelent (1960 óta, amikor még álmodni sem mertek ekkora kapacitásról) és nem 2^40-t.

  • #25583896

    törölt tag

    válasz Dany007 #65 üzenetére

    "Egész egyszerűen az elmúlt évtizedekben ezt szokták meg az emberek, ez él a köztudatban."
    Mert az emberek többsége Windowst használ, a Win pedig rossz mértékegységet.
    A kilo, mega, giga minden esetben 10^3, 10^6, 10^9 szorzót jelent, még akkor is, ha utána byte szerepel.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés