Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    válasz Rive #24 üzenetére

    azért a képen közel se az összes utasítás van.
    sok utasítás pl. specifikus arra is, hogy 16 vagy 32 bites módban működik-e a cpu.
    De részben a tervezési bonyolutságon is egyszerűsítene, sokkal gyorsabb lenne a CPU mag tervezés ha sok régi dolog kikerül. Bár az iparági nyomás nem olyan nagy mint mobil termékekbe szánt CPU-k esetében, de a gyártástechnológiai átállás is hosszabb idő az x86 termékek esetében, részben emiatt is (egyszerüen több meló megtervezni a cpu-t, ezek mind más és más felépítésű részegységek, amiket ellenőrizni is kell, míg ugyan a cpu egy része copy-paste ha duplikálják pl. a magszámot, de az is idő amíg addig eljut egy-egy gyártástechnológia váltás után a vállalat).. tranzisztorban lehet "elfér" ez a pár régi cucc, de akkor is idő, az meg pénz újra és újra áttervezni a területet.

  • DraXoN

    addikt

    válasz Hieronymus #18 üzenetére

    kicsit "modernebb" és laptop cpukat berakva (az asztali cpu-k ... más liga, ott nem figyel kb. senki a fogyasztásra, az egy másodlagos cél a gyártók részéről): [link]
    a Apple M4 Max 16 Core ra rákeresve, elvileg 90W-os TDP-vel jön... egyáltalán nem érzem kiemelkedőnek.

  • DraXoN

    addikt

    válasz Carlos Padre #9 üzenetére

    Egyedül mobiloknál, és laptopoknál számítana ez, mert "könnyítene" a designon annyit, hogy a fogyasztást is lejebb tudná tornászni (nem kicsit).. A tervezés gyorsulna, így hamarabb meglehetne egy-egy gyártástechnológiai átállás (lást ARM).

    De sokan tévednek az ARM hatékonyságát illetőleg, mert ha utóbbit felskálázzák arra a teljesítményszintre amit az átlag asztali PC képvisel, akkor nem nagyon lenne energiahatékonyabb, főleg, hogy mivel a windows ököszisztéma más rendszer köré épült a sok emulált futtatási réteg szintén nem keveset rontana (de még natív formában is kérdéses lenne az előny).

    Az ARM-nek csupán abból van előnye, hogy ők pár évente dobják a visszafelé kompatibilitást, így nincs akkora utasításcsomag amit csak amiatt cipelniük kell.

    De igazából ha az ARM miatt van egy jól működő emulációs réteg, akkor az x86 is simán dobhatja a régi cuccok miatt cipelt dolgait és ő is áttérhet a szoftveres megoldásra az adott programok esetében.. valójában teljesítményben elég lenne sok régi programnak az amit csak emulálva tudnak futtatni. Amit aktívan fejlesztenek meg, csak modernebb fordítóval újra kell fordítani (esetleg pár ponton a kódba belenyúlni).. a teljesítmény igényes programokat úgy is pár évente kell módosítani, ha a legmodernebb cpuk valamennyi (utasítás)lehetőségét ki akarnák használni.

Új hozzászólás Aktív témák