- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- iPhone topik
- Ár-érték bajnokot avatott a Poco?
- Így lesz tégla a porszívódból - a Roidmi csődje
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Nem nyílnak a Foldok?
- Ultrafényes Pixel karórák érkeznek
- iOS alkalmazások
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
Írogatsz itt össze-vissza, közben meg alapvető dolgokkal nem vagy tisztában, lásd a nem támogatott PC-re telepítés illegális-e, ami nyilván nem az az állításoddal ellentétben.
Az is többször világosan le lett írva, hogy nyilván nem feltétlen kötelező új PC-t vásárolni, ha lehet nem támogatottra is telepíteni Windows 11-et és úgy használni, sokan tesznek így és évek óta működik náluk gond nélkül.
Linkelve lett példa a gépfejlesztésre is, hogy az sem nagy összeg, sőt viszonylag olcsón megúszható.
+ Ott van az ingyenes / fizetős kiterjesztett támogatás (ESU) is, azzal is kitolható pár évvel a Windows 10 használata és nem kötelező egyből Windows 11-re váltani az általános támogatás megszűnése után.Engem ilyen fals érvékkel ne akarjál győzködni, köszi!
-
King Unique
titán
Mondjuk a #317-ben egyszer már le lett már írva világosan az alábbi:
"A Rufus egyébként a teljesen hivatalos és legális microsoftos unattend.xml módszert használja és állítja be a telepítési adathordozón (pendrive) a Windows 11 rendszerkövetelményeinek megkerüléséhez. Azt meg konkrétan a Microsoft is elismeri, hogy technikailag telepíthető és futtatható a Windows 11 nem támogatott PC-n is, még ha hivatalosan nyilván nem is javasolják."
Sehol nem írják, hogy illegális lenne és sértené az EULA-t, max. azt, hogy nem javasolják, nem biztosított a támogatás - a gyakorlatban max. éves funkciófrissítést nem kap, a többit viszont ugyanúgy mintha támogatott PC-re lenne telepítve - és csak saját felelősségre telepítsék ez esetben, ennyi.
"Ez a gép nem felel meg a Windows 11 futtatásához szükséges minimális rendszerkövetelményeknek – ezek a követelmények a megbízhatóbb és jobb minőségű élmény biztosításában segítenek. A Windows 11 telepítése erre a gépre nem javasolt, és kompatibilitási problémákat okozhat. Ha a folytatja a Windows 11 telepítését, számítógépe a továbbiakban nem lesz támogatott, és nem lesz jogosult a frissítések fogadására. A számítógép kompatibilitás hiánya miatt bekövetkező károsodásaira nem vonatkozik a gyártó jótállása. Az Elfogadás gombra kattintva tudomásul veszi, hogy elolvasta és megértette ezt az utasítást."
Nézzük mit mond erre a Google AI:
"A Windows 11 telepítése nem támogatott PC-re elméletileg nem illegális, de nem ajánlott és nem támogatott a Microsoft részéről. A Microsoft hivatalosan korlátozza a Windows 11 telepítését olyan hardverekre, amelyek nem felelnek meg a minimális rendszerkövetelményeknek, különösen a TPM 2.0 és a Secure Boot támogatásának hiánya miatt. Bár lehetséges a telepítés megkerülésével, a Microsoft nem vállal felelősséget a nem támogatott hardveren futó Windows 11 instabilitásáért, biztonsági kockázataiért vagy teljesítményproblémáiért. A licencszerződés nem tiltja kifejezetten a nem támogatott hardverre történő telepítést, de a Microsoft nem garantálja a szoftver megfelelő működését és nem ad rá garanciát.
Röviden: a telepítés technikailag lehetséges, de nem ajánlott és nem támogatott, és a felhasználó kockázatait vállalja. ""Nem, a Windows 11 telepítése nem támogatott PC-re nem illegális, de nem is ajánlott. A Microsoft nem tiltja a telepítést, de nem garantálja a megfelelő működést vagy a jövőbeli támogatást az ilyen gépeken"
Na, szóval az állításoddal ellentétben továbbra sem illegális a Windows 11 nem támogatott PC-re történő telepítése, max. nem javasolt hivatalosan, amit a már linkelt microsoftos leírás is részletez.
-
King Unique
titán
válasz
Szirtimorc #375 üzenetére
Eleve tévedésben vagy, mert ha megkérdőjelezel egy ilyen dolgot és hosszasan firtatod, annak akkor van értelme és akkor releváns, ha szakmai érvek mentén teszed és a kifogásolt hivatkozások ellenében fel tudsz mutatni olyan hivatalos leírásokat és ajánlásokat, amik alátámasztja az általad leírtakat. Ellenben ha semmi ilyet nem tudsz felmutatni és csak egy szubjektív véleményt fogalmazol meg, akkor azt elég max. 1x leírni és felesleges újra meg újra, többedszerre sem lesz hitelesebb és nem fogja cáfolni a hivatalos álláspontot.
Hát mondjuk abból, hogy ki tudja hány hozzászólás óta ragozod itt már a nagy semmit, a "véleményeddel" meg se a Microsoft, se IT szakemberek nem értenek egyet.
+ Ha megnézzük a jelen cikk témáját, akkor idén októberben a Windows 10 támogatásának megszűnésével a felhasználók egy része ugyanúgy használja majd tovább amíg működik, egy része 1-3 éves ESU-val ahol 1 évig ingyen kaphat + támogatást, a fele vagy már több mint a fele eleve Windows 11-re váltott a hírek alapján ami idővel még tovább fog növekedni, stb. Ahol a Windows 10 további használata Enterprise LTSC kiadással normál esetben szervezeti szinten lesz reális, de még ott sem feltétlen mindenhol, mert ott is egy része használja tovább ESU-val vagy akár anélkül, vagy idővel átáll Windows 11-re. Otthoni felhasználóknál meg csak egy marginális réteg szórakozik ezzel, a többségnél eleve Home és Pro kiadás van telepítve, Windowszal gyárilag előtelepített PC-ken, laptopokon is eleve olyanok szoktak lenni.
-
King Unique
titán
válasz
Szirtimorc #371 üzenetére
Ezt inkább én írhatnám, mert úgy hogy semmilyen hivatalos leírással és ajánlással nem tudod alátámasztani az állításaidat, azt sem érted miért nem jó az LTSC frissítési csatorna mindenhova a SAC ellenében, majd ilyen alapon még azét firtatod aki meg igen, az elég röhejes.
"ha akarom se vehetem meg" - De, megvenni megveheted ha annyira eltéescézni akarsz, linkelve lett már többször az árukereső is. Aztán hogy milyen termékkulcsokat, licenceket osztogatnak azokban a webáruházakban, az már más dolog.
-
King Unique
titán
válasz
Szirtimorc #367 üzenetére
Igen, csak az a különbség a kettő között, hogy míg én az állításom mellé oda tudom rakni a hivatalos álláspontot, a Microsoft és IT-s szakemberek véleményét, javaslatát, addig te nem tudsz felmutatni semmit, max. szerinted alapon ráfogni az ellenkezőjét, ami nyilván nem sokat ér és pont ezért felesleges ragozni.
Ugyan már, otthoni felhasználók nagy részét eleve nem is érinti, bőven megfelelt az igényeiknek eddig is és ezután is a Home és Pro kiadás, a Pro nekem is és nincs semmi szükségem otthonra Enterprise LTSC-re, max. egy marginális felhasználói réteg játszadozik otthon olyannal, ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
Szirtimorc #356 üzenetére
Nincs olyan, hogy külön "Iot/LTSC verziókat", mert azok is mind Enterprise kiadások, annak speciális változatai, Enterprise LTSC és Entrprise IoT LTSC. Az Enterprise kiadás pedig soha nem otthoni felhasználóknak készült, hanem szervezeteknek (cégek, intézmények), meg szervezeti és nem az otthoni használathoz szánt speciális funkciókkal, licencelése és aktiválása sem a megszokott OEM / Retail hanem alapesetben KMS és MAK.
Szóval e tekintetben továbbra sincs miről beszélni.Azt meg leírják több helyütt Microsfték is, hogy milyen környezetbe és használathoz lett tervezve az Enterprise LTSC:
"A Hosszú távú karbantartási csatorna (LTSC) csak speciális eszközök használatához tervezett (például az orvosi berendezéseket vagy bankautomatákat (ATM-eket) vezérlő eszközökre)."
Oda jó a rögzített, 5-10 éves életciklus ha nem történik semmilyen módosítás, oda nem kell böngésző, Store, UWP app és egyebek. Ellenben az általános használathoz már nem feltétlen jó ez a semmi nincsen benne állapot, + ott előbb-utóbb kompatibilitási problémákhoz fog vezetni a régi verzióra befagyasztott LTSC, az általános használatra szánt kiadásoknál nem véletlenül a SAC frissítési csatorna van preferálva és nem az LTSC.
Az hogy ezeket egyesek képtelenek megérteni és felfogni, az már egyéni probléma.
Egyébként ha annyira "eltéescézni" akar a kedves Veér István, akkor saját felelősségre az otthoni gépén eleve megteheti, sőt még licencet is vásárolhat hozzá, lásd árukereső kínálata. Bár ha MAK kulcsokat osztogatnak, amiket egyszerre eladnak több vásárlónak, akkor az úgy nem igazán lesz jogtiszta. De ez mondjuk amúgy sem szokta annyira érdekelni azt a kis szűk felhasználói réteget, akik otthon Enterprise LTSC-t amúgy is warezolva használnak. -
King Unique
titán
válasz
CPT.Pirk #344 üzenetére
Mondjuk le lett írva világosan, hogy némelyik már a gépházban is eltávolítható, másik beépített (nem külső program, mert azzal is lehet, lásd pl. grafikus Geek, Revo és társai uninstaller programok) meg a PowerShell módszer, nem kell egyéb és abba is csak copyzni kell a parancsot pl. a TenForumrs útmutatóból vagy más leírásból.
Nem, itt te nem érted a lényeget... Amit itt előadsz hatalmas problémaként beállítva, az valójában egyáltalán nem az és a felhasználók 9X%-t vsz eleve nem érdekli és nem foglakozik vele, nem akarják "LTSC szintre faragni", az utóbbi csak egyes felhasználók kényszeres berögződése, semmi egyéb.
-
King Unique
titán
válasz
Szirtimorc #339 üzenetére
Ha mindig is így volt és már a Vistában lévő Enterprise kiadás sem otthoni használatra volt szánva, hanem spéci funkciókkal és mennyiségi licencszerződéssel szervezeteknek, akkor e tekintetben nem mintha lenne mit firtatni.
Ha megnézzük elég sok minden fel van benne sorolva, ami valós probléma lehet. Meg az is nyilvánvaló, hogy nem mindenhova való az LTSC, ha a folyamatos kompatibilitás biztosítása és a fejlesztések nyomon követése a cél, akkor oda GAC / SAC frissítési csatorna javasolt, nem véletlenül az utóbbi az alapértelmezett az általános használatra szánt kiadásoknál. -
King Unique
titán
válasz
CPT.Pirk #337 üzenetére
Ezt a "terelés" mantrát inkább ne erőltesd, ha otthoni felhasználóknak mindig is a Home és expertebbeknek a Pro kiadás használata volt javasolt, ellenben az Enterprise és annak spéci változatai soha, sőt ugyanúgy a korábbi Windowsoknál sem.
Másrészt úgy adod elő, mintha nem lehetne egyik-másik előtelepített alkalmazást igény szerint már a gépházban eltávolítani vagy PowerShell alatt az összeset, szintén a gépházban nem lehetne pár kattintással tiltani a futásukat, nem lehetne testreszabni hogy mi jelenjen meg a Start menüben, feltelepíteni 3rd party programot és azt beállítani alapértelmezettként, stb. Ezekhez megint nem kell Enterprise LTSC kiadás. -
King Unique
titán
válasz
CPT.Pirk #334 üzenetére
Az ott leírtak nagyja most is érvényes, pár dolog változott az újabb verziókra épülő kiadásoknál, pl. Edge támogatása és egyebek. A lényegen viszont nem változtat, mert nemhogy Enterprise LTSC, de a szintén szervezeteknek szánt sima Enterprise kiadás sem volt soha otthoni felhasználóknak ajánlva egyik érintett Windowsnál sem és nem is lesz, épp ezért szó sincs terelésről.
-
King Unique
titán
Az ingyenes frissítési ajánlat nyilván OEM licenccel aktivált Windows 10-re is vonatkozik, aminél az aktiválást csak a jelentős hardvermódosítás (pl. alaplapcsere, PC csere) érinti, de még akkor sem feltétlen kell új termékkulcs, mert akár OEM-nél is megoldható az újraaktiválás. Amihez meg amúgy semmi köze annak, hogy Windows 11 kompatibilis vagy nem kompatibilis a PC, lecserélni megint nem kötelező emiatt, ha nem támogatott PC-re is telepíthető.
-
King Unique
titán
Ha 1x már aktiválva lett azon a PC-n a Windows 10 digitális licenccel, akkor utána ugyanazon PC-n ugyanazon Home / Pro / egyéb kiadásra frissítésnél (in-place upgrade) és tiszta újratelepítésnél (clean install) sem kell újra megadni a termékkulcsot, automatikusan aktiválódni fog a Windows 11 is digitális licenccel.
De az előbbiek alapján egyébként nyilván elfogadja a Windows 10 termékkulcsot is a Windows 11 telepítője. -
King Unique
titán
Eleve le van írva a 2021-es megjelenés óta a Microsoft weboldalán alul a gyakran feltett kérdéseknél, hogy ingyenes a váltás Windows 10-ről Windows 11-re.
-
King Unique
titán
Csak funkciófrissítést, új verzióra (pl. 24H2, 25H2, stb.) frissítést nem kap a rendszerkövetelményeknek nem megfelelő PC-re telepített Windows 11, ellenben a havi kumulatív biztonsági és funkcionális frissítéseket eleve ugyanúgy megkapja, mintha támogatott PC-re lenne telepítve.
A Windows 11-nél a Home és Pro kiadásoknál 2 évig, az Enterprise és Education kiadásoknál 3 évig támogatott egy-egy verzió, azaz ráér 2-3 évente manuálisan megoldani a verziófrissítést. -
King Unique
titán
válasz
King Unique #317 üzenetére
Most nézem az LTSC kimaradt, amire most direkt rákerestem és nem ajánlottam előzőleg sehol otthonra a használatát, max. megemlítettem hogy hosszabban támogatott kiadás lévén elvileg az is opció lehet, majd utána külön a szervezeti, legális használatot kiemelve, bár árukereső tele van vele magánszemélyeknek is megvásárolható formában. Otthonra amúgy sem szoktam Enterprise LTSC-t javasolni, sőt a Windows 10-eshez eleve linkelni szoktam a szintén nem javasló microsoftos leírást.
-
King Unique
titán
Hát ha valakinél, akkor nálam nem szoktak csak úgy elfogyni az érvek, én érvekkel alátámasztva írok, több esetben még hivatkozásokkal is megerősítve az állításaimat.
Itt a leírtak alapján láthatóan inkább nálad fogytak el az érvek, ha továbbra is kb. ugyanazokat ismételgeted és úgy próbálsz érvényt szerezni az írományodnak, hogy ráfogod mindenre az nem úgy van, nem állja meg a helyét, nem működik és egyéb abszurd állítások.Mi nem állja meg a helyét, hogy a legacy BIOS-os PC és az SSE4.2 utasítást nem támogató CPU már rég elavult és eleve cserélni kellene, meg hogy a Windows 11 CPU kompatibilitási listában nyilvánvalóan az is szempont lehet hogy a Spectre, Meltdown sebezhetőség már CPU szinten javítva legyen? Ugyan már, ez nem vita tárgya, ezek tények.
A benézted a #213-ban előadott tervezett elavulás és felesleges szemét mantrádra vonatkozott, ami le lett írva előzőleg is világosan, mert ha azt írom hogy nem támogatott PC-re is telepíthető Windows 11 és lehet úgy is használni, Windows 10-hez lesz kiterjesztett támogatás (ESU) és azzal (meg technikailag amúgy is) lehet tovább használni, stb., akkor nyilván nem azt javaslom, hogy vegyen mindenki új gépet és dobja ki a régit.
Egyébként meg felesleges ez az egész, mert attól hogy te nem akarsz Windows 11-re váltani és opcionálisan (mert ez sem kötelező, lásd nem támogatott PC-re telepítés lehetősége 0 forintért) kicsit költeni a PC fejlesztésére - ami egész kedvező áron megoldható mint a korábban linkelt példa is mutatja - , még mások megtehetik, sőt meg is tették a hírek alapján, már fele - fele arányú vagy kicsivel nagyobb is a Windows 11 részesedése a Windows 10-nél. Amiben benne vannak az elmúlt pár évben vásárolt eleve Windows 11 kompatibilis asztali PC-k és laptopok, a kicsit korábban vásárolt és szintén kompatibilis Windows 10-es eszközök (jé, ilyenek is vannak), valamint a Rufus és társai módszerekkel telepített Windows 11 rendszerek is, ami idővel nyilván még tovább fog növekedni a Windows 11 javára.
Vagyis egyre kevésbé téma már ez.A Rufus egyébként a teljesen hivatalos és legális microsoftos unattend.xml módszert használja és állítja be a telepítési adathordozón (pendrive) a Windows 11 rendszerkövetelményeinek megkerüléséhez. Azt meg konkrétan a Microsoft is elismeri, hogy technikailag telepíthető és futtatható a Windows 11 nem támogatott PC-n is, még ha hivatalosan nyilván nem is javasolják.
Tehát az "ezek a módszerek nem legálisak" állítás szintén téves... -
King Unique
titán
válasz
Makszimusz #305 üzenetére
Na, akkor lényegében majdnem ugyanaz a felállás mint nálam, ahol ha nálam gond nélkül működik a másik M betűssel több PC-n több telepítésnél is, akkor nem lehet W & L dual bootot érintő általános probléma, hiszen akkor minden multiboot PC-t érintene és egyiken sem működne rendesen. Érted.
A KB5062553 csak a havi ún. "B" kumulatív frissítés és nincsen benne semmi extra ami a bootolást, rendszerbetöltőt stb. érintené, ha megnézed a leírást.
Ha UEFI-ben a Fast Boot be van kapcsolva és / vagy a Windows 11-ben a Fast Startup, akkor leállítás - indítás műveletnél nem meglepő, ha alapértelmezetten a Windows 11 indul, meg amelyik a boot menüben az 1. helyen van.
-
King Unique
titán
válasz
Makszimusz #303 üzenetére
Ez max. csak egy személyes példa, nem olyan cikk központi problémáról ami linkelve lett.
"Efi particiók" - Mármint akkor UEFI/GPT szerinti telepítés és a többes szám alapján 2 db EFI-rendszerpartíció (ESP,) van, azaz 2 külön fizikai lemezre lehetnek telepítve, mert normál esetben 1 lemezen 1 db ESP lehet, sőt 1 eszközhöz (PC) elég 1 db ESP.. Ilyen felállásnál pláne nem kellene gondnak lenni, bootolásnál F8 / F12 / egyéb billentyűvel előhívható gyorsmenüben lehet kiválasztani melyik OS induljon és ennyi. A boot sorrend változtatásával meg azt lehet beállítani, hogy melyik induljon elsőként, alapértelmezetten.
Nálam több olyan UEFI/GPT multiboot is van, hogy 1 fizikai lemezre van telepítve minden OS, 1 db ESP van és oda rakja be mindegyik az indítóbejegyzését, mind a Windows 10/11, mind a Linuxok (pl. Mint) naprakészre vannak frissítve, Windows 11 24H2-nél telepítve az e havi kumulatív frissítés (KB5062553) is és gond nélkül bootol + működik mindegyik.
Tehát nem világos esetedben miért nem, de akkor vagy nem csinálsz valamit jól, vagy a másik M betűsnél nem stimmel valami. -
King Unique
titán
Manapság meg így zajlik ez a Windows 10-nél és a Windows 11-nél:
1) USB-s meghajtó (pl. pendrive / külső HDD / külső SSD) bedug és telepít, vagy a PC belső HDD / SSD meghajtójáról vagy hálózatról történik a telepítő bootolása.
Vagy nem is kell az előbbi klasszikus telepítés, ha gyárilag Windowszal előtelepített PC, vagy a vásárlás helyéül szolgáló PC boltban külön kérésre már feltelepítették.2) Már jó egynéhány éve eleve kumulatív frissítések vannak, ami azt jelenti, hogy mindig csak a legutolsó kumulatív frissítést (LCU) tölti le és telepíti a Windows Update, nem 100-200 db frissítést mint a régi Windowsoknál, ahol az előbbi eleve hamar megvan.
3-6) Tiszta telepítés után a Windows Update a Windows-frissítések mellett eleve automatikusan letölti és telepíti a szükséges illesztőprogramokat (driverekeket) is, nem egyesével kell összevadászni és telepíteni. Manuális driver telepítés max. akkor kell, ha valamihez esetleg nem találna és nincs az opcionális frissítések között (ott szokott lenni némelyik) sem.
7) Igen, Office az nincs az alap telepítésben, azt manuálisan kell telepíteni. Bár pl. a Windows 10-ben még ott van a WordPad, ami alapszintű szövegszerkesztéshez elmegy.
8) Alapból van a rendszerben tiszta telepítés után böngésző (Edge), képmegjelenítő és szerkesztő (Fényképek), videólejátszó (Filmek+TV, Windows Media Player), beépített vírusirtó (Microsoft biztonság aka Defender), grafikus és parancssoros lemezkezelő alkalmazás, beépített biztonsági mentés (Windows Backup, Fájlelőzmények), beépített felhőtárhely (OneDrive), beépített titkosítási lehetőség (eszköztitkosítás és standard BitLocker), számológép + képmetsző és társaik alkalmazások, stb.
Vagyis a tévesen állítottakkal ellentétben már az alap telepítés is ad egy szinte teljes értékű szoftverkörnyezetet az alapvető használathoz, max. pl. irodai szoftvercsomag nincsen, azt kell külön telepíteni lásd 7. pont, meg esetleg torrentklinest ha torrentezik a felhasználó. Ellenben általános használathoz a 3rd party programok, pl. 3rd party böngésző (Firefox, Chrome és társaik) telepítése csak opcionális, nem feltétlen létszükséget mindenkinek, ha ott van a beépített Edge is, ami amúgy egyáltalán nem rossz, sőt, ahogyan a beépített vírusirtó sem.
Csak hogy aktualizáljuk kicsit a dolgot és ne a 20-25 évvel ezelőtti tapasztalatokra alapozva akarjunk ráhúzni dolgokat a mostani állapotokra.
-
King Unique
titán
Ez nem valami "'találjunk valami indokot" gondolat, hanem egy reális magyarázat, hogy magában a CPU-ban van javítva, amit más is említett nemrég.
Egyébként te most amúgy mégis miről írogatsz itt és mégis kit akarsz ezzel a tervezett elavulás és felesleges szemét mantrával okítani, engem aki leírta már többször hogy nem támogatott PC-re is lehet Windows 11-et telepíteni és nem feltéten kell csak emiatt új PC-t vásárolni + ott van 1-3 évig az ESU, meg aki nemrég linkelte hogy akár a régi PC el lehet adni és annak árából vásárolni újabbat használtam? Hát ezt elég rendesen benézted...
Ha már ennyire ez kell, akkor soroljad csak hogy mennyit kellett költened új, kompatibilis PC vásárlására, mert a régire nem lehetett semmilyen módon Windows 11-et telepíteni és azt használni. Ja hogy nem is feltétlen kellett és lehet kijött 0 forintból, hát akkor meg ugye nem nagyon van miről írogatni.
-
King Unique
titán
válasz
Makszimusz #204 üzenetére
Ebből nem derült ki, hogy pontosan melyik frissítésről van szó, cikk sem lett mellékelve erről, szimpla beírásra meg szimplán megkérdőjelezem, meg pláne ha magam nem tapasztaltam ilyet.
Nálam multibootnál a default 100 MB-os ESP-n simán elfér 2-3 db OS bejegyzése és soha nem volt emiatt probléma, ezért is érdekes. De ha egy frissítés netán megnövelné az ESP méretét, az nyilván még nem hiba, sőt előnyös is ha szükséges. -
King Unique
titán
A rendszerkövetelményeknek nem megfelelő PC-kre nem jön a Windows Update-en funkciófrissítés (éves frissítés), amihez semmi köze annak, hogy Rufus vagy más módszerrel lett telepítve, ha eleve a nem támogatott a lényeg.
Aki eljut odáig, hogy fel tudja telepíteni a Rufus vagy más módszerrel a Windows 11-et nem támogatott PC-re, az nyilván 2 évente odáig is, hogy upgrade-elje újabb verzióra. Aki nem, az eleve se előbbit se utóbbit, hanem megoldja egy hozzáértőbb ismerőse, vagy beviszi egy PC szaküzletbe, stb.
Szervezetek általában vagy kiterjesztett támogatást (ESU) / hosszabban támogatott kiadást (LTSC) vásárolnak és használják azzal minél tovább a régebbi Windows-verziót, vagy ha megtehetik akkor új PC-ket vásárolnak, amik már eleve Windows 11 kompatibilisek lesznek.
"Meglépték már 3 éve a TPM 2.0-t, ami megint nem újdonság, az elmúlt néhány évben gyártott asztali PC-knél és laptopoknál már lenni szokott, sőt fizikai TPM (dTPM) sem feltétlen kell ha a BIOS-ban bekapcsolva a firmware-alapú fTPM (AMD) / PTT (Intel) is megteszi, stb"
Ezt már csak copyzni kellett.
-
King Unique
titán
Tudom mi az a tervezett elavulás, még tanultam is róla, ahol a villanykörte mellett az Apple és termékei szokott lenni a mintapélda, nem az ASUS, Microsoft és társaik.
Nem szimplán csak azt kell nézni mire elég a régebbi CPU manapság, hanem hogy megfelel-e bizonyos követelményeknek, pl. Meltdown és Spectre sebezhetőség érinti-e és egyebek, vsz ezeket figyelembe véve is lett összeállítva az a kompatibilitási lista. Amiben pl. Intel CPU-knál 8. generációnál lett meghúzva a határ, az is már 7-8 éves.
Egyébként úgy adod elő, mintha súlyos összegeket kellett volna vagy kellene költened Windows 11 kompatibilis PC-re, holott erről szó sincsen, meg ha eleve feltelepíthető nem támogatott hardverkonfigurációra is, a Windows 11 licenc is ingyen volt ha van korábbról Windows 10 de amúgy is olcsón szerezhető hozzá termékkulcs, stb.
+ A "Váltás Windows 11-re, avagy hogyan próbáltam "olcsón" megúszni a HW upgrade-t?" blogbejegyzés is önmagáért beszél, 61 ezerből megoldotta a fórumtag kompatibilis PC összerakását, illetve ténylegesen csak 33 ezer forint volt a költség, mert eladta a régi alkatrészeket. -
King Unique
titán
Ilyeneket megint nem világos honnan szedsz, amikor egyrészt a Rufus pont hogy szinte minden igényt kiszolgál és egyszerű a használata, elég csak megnézni a beállítási lehetőségeit. Másrészt ha visszaolvasol, akkor le lett már írva, hogy a Home és Pro kiadások 2 évig támogattak, ráér 2 évente a "nagyobb OS-frissítés", ami akár a Rufus által kreált telepítési adathordozóval (Windows 11 telepítőjét tartalmazó pendrive) is megoldható manuálisan. A havi kumulatív és egyéb "kicsi" frissítéseket meg ugyanúgy kapja a nem támogatott hardverkonfigurációra telepített Windows 11 is a verzió életciklusa végéig (2 évig) és nyilván azon túl is ha újabb, tovább támogatott verzióra van frissítve.
Meglépték már 3 éve a TPM 2.0-t, ami megint nem újdonság, az elmúlt néhány évben gyártott asztali PC-knél és laptopoknál már lenni szokott, sőt fizikai TPM (dTPM) sem feltétlen kell ha a BIOS-ban bekapcsolva a firmware-alapú fTPM (AMD) / PTT (Intel) is megteszi, stb.
-
King Unique
titán
Az SSE4.2 ahhoz kell, hogy 24H2 és újabb verziót lehessen telepíteni és használni, anélkül nem fog menni. De ez max. a muzeális, eleve cserére érett CPU-knál téma, amikor pl. Intelnél már a legelső Core i generáció is támogatta.
A hivatalosan nem támogatott egy dolog, attól még technikailag simán telepíthető olyan CPU-val szerelt PC-re is a Windows 11, meg ha nem az előbbi kategória. -
King Unique
titán
válasz
hevepapa #193 üzenetére
El is olvastad a leírtakat rendesen mielőtt a válaszra nyomtál, pl. a legacy BIOS-os (nem UEFI-s) PC és az SSE4.2 utasítást nem támogató CPU vajon 2 évvel vagy 15-20 évvel ezelőtti, talán az lett leírva hogy 2 évente kell új PC-t vásárolni? Nem!
Egyébként meg felesleges ezen rugózni, már a 2021-es megjelenésnél adottak voltak ezek a rendszerkövetelmények, aztán mégis csak sikerült valahogyan megoldani a Windows 11 használatát, sőt olyannyira hogy a hírek szerint már beelőzte a Windows 10-et is.
-
King Unique
titán
Oké, de ilyenkor értelemszerűen csak átmenetileg indokolt kikapcsolni az XY bootolható tool használata idejére, nem feltétlen véglegesen.
Másrészt manapság majdnem minden ilyen komolyabb "bootolható tool" már Secure Boot kompatibilis szokott lenni, a Windows 10/11 alapú HBCD PE alapból, szinte az összes lemezklónozó és particionáló program (pl. Macrium, AOMEI és társaik) bootolható változata, + a Ventoy szintén aminek a partíciójára csak rá kell másolni az ISO-kat és utána lehet is bootolni, stb. -
King Unique
titán
válasz
Makszimusz #186 üzenetére
Az elmúlt egy évben konkrétan egy ilyen esetről cikkeztek Windows-frissítés miatt, de az már rég javítva lett, meg előtte is meg lehetett oldani egyéb módon, annál nálam sem akart indulni a régebbi verziójú Mint bekapcsolt Secure Boot mellett, ellenben az akkor már elérhető 22-es indult és működött minden gond nélkül. Vagyis ott sem arról szó, hogy akkor mindegyiknek betett.
Hajrá, használd virtuális gépen, nálam évek óta jól működik a multiboot több PC-n is, leszámítva az előbb linkelt tavalyi esetet.
A felhasználók többségét még nyilván nem is érinti az ilyen, nem nagyon van multiboot, általában egy rendszer van telepítve, valamilyen Windows. -
King Unique
titán
válasz
erer1000 #180 üzenetére
Nincs mit újra átgondolni, mert ami hardverkonfiguráció a leírtakat, a Windows 11 rendszerkövetelményeit egyáltalán nem támogatja semmilyen szinten, az bizony már elavult és cserére érett.
Egyébként nem feltétlen a legjobb a példa, mert ez a processzor bár régi de támogatja a Windows 11 24H2-től bevezetett POPCNT/SSE4.2 követelményt, ha UEFI BIOS-os és nem legacy BIOS-os a PC, meg van 32 GB RAM és nyilván a min. 64 GB háttértár is teljesül, akkor pedig megint nem a semmilyen követelményt nem támogat kategória. -
King Unique
titán
válasz
CPT.Pirk #178 üzenetére
Még cikk is van róla, hogy annál 12.04.2 verzió óta támogatott a Secure Boot, a Fedora szintén támogatja, az előbbire épülő rendszerek mint pl. a Mint ugyancsak, szóval azoknál 10+ éve nem különösebben téma ez már. Az Arch és az arra épülő rendszerek (pl. Manjaro és társai) azok amik alapból nem támogatják, de elvileg még azoknál is megoldható némi mókolással (példa).
Ja, és írom ezt úgy, hogy van több multiboot telepítésem, ahol a Windows 10/11 mellett van Mint és társai, eleve be van kapcsolva a Secure Boot, sehol nem kellett végleg kikapcsolni, max. némelyik PC-n a már említett "Other OS" opcióra állítani.
-
King Unique
titán
Mármint azért lehet kikapcsolva a Secure Boot, mert multiboot van és a másik OS nem támogatja, de ott is pl. az L betűsöknél a népszerűbbek már kb. 10+ éve támogatják. Sőt, ez előbbi esetben sem feltétlen kell kikapcsolni, mert van amikor az "Other OS" opcióra állítás is elég.
Egyéb esetben viszont kb. semmi értelme nincsen kikapcsolni, UEFI bootolási mód szerinti telepítésnél alap a bekapcsolt Secure Boot, Windows 10 és Windows 11 telepítésénél is. -
King Unique
titán
A Windows 11-nél a Home és Pro kiadásoknál 2 évig, az Enterprise és Education kiadásoknál 3 évig támogatott egy-egy verzió, azaz elég 2-3 évente "megmokolni a gepet".
-
-
King Unique
titán
válasz
Juhaszatti #82 üzenetére
Ez más, ez a Windows 11-re frissítést kínáló teljes képernyős értesítés, ami csak azoknál a Windows 10-es PC-knél jelenik meg, amik maradéktalanul megfelelnek a Windows 11 rendszerkövetelményeinek. Egyébként kikapcsolható, a téma topikjában volt erről szó.
-
King Unique
titán
válasz
Juhaszatti #76 üzenetére
Gondolom Home vagy max. Pro kiadás és nincsenek az értesítési beállítások módosítva.
De mindegy is, mert akkor pláne nem mondhatják a felhasználók hogy nem tudtak róla és nem hívták fel rá a figyelmüket már hónapokkal a támogatás megszűnése előtt, még ha le is szarják az értesítést. -
King Unique
titán
Az alapvetően Terry Myerson kijelentése és ötlete volt hogy ne legyen Windows 11, de annál azért több volt, ha microsoftos weboldalakon is volt rá utalás, erről is van cikk.
Ha marad a Windows 10, akkor a 23H2 verzió lett volna a mostani Windows 11, meg pláne hogy az újítást amúgy is tervezgették már a Windows 10X rendszerrel. Az sem feltétlen lett volna jobb, mármint az addig megszokott Windows 10-ből hirtelen Windows 11-et csinálni egy új funkciófrissítéssel (23H2). -
King Unique
titán
válasz
Juhaszatti #70 üzenetére
Igen, jogos, mert a Windows 7 és 8.1-nél is volt, a Windows 10-nél is van rá utalás a Microsoft weboldalán.
Az viszont más dolog, hogy kinél jelenik most meg, mert ez kiadástól és értesítési beállításoktól függhet, eddig nem nagyon találkoztam még ilyen értesítéssel Windows 10-nél. -
King Unique
titán
Aki megvette a Windows 10-et, annak nem is kell az új Windowsért, a Windows 11-ért fizetni, hiszen ingyenesen aktiválható érvényes Windows 10 termékkulccsal és meglévő digitális licenccel is a Windows 11. Sőt, még a Windows 10-et sem feltétlen kellett megvenni, mert az meg a Windows 7, 8/8.1 termékkulcsokkal volt ingyenesen aktiválható 2023 októberig (8 évig engedték a hivatalos meghirdetett 1 + 2 év helyett), de még a Windows 11 is.
A kiterjesztett támogatást (ESU) ne keverjük az előbbivel, az mindig is fizetős volt és alapesetben csak szervezetek (cégek, intézmények) számára elérhető mennyiségi licencszerződéssel. Erre most a Windows 10-nél tesznek engedményeket, a hírek szerint már magánszemélyek számára is elérhető az ESU, sőt akár még ingyenesen is 1 évig. + Valószínűleg a Windows 10-nél is lesz majd olyan lehetőség, mint ami a Windows 7-nél volt.
-
King Unique
titán
Ja, az meg a másik, az olyanoknak aztán ugyan mindegy.
Egyébként itt érezhető probléma majd akkor lesz ha az általános programok, böngészők, lejátszóprogramok, irodai szoftvercsomag, stb. nem fogják támogatni a Windows 10-et, de az sem mostanában lesz, lásd a Windows 7 esetét. A Windows 7-nek is ugye 2020-ban megszűnt az általános támogatása, de volt rá + 3 év ESU és addig támogatták is az általános programok, majd amikor az megszűnt, utána kezdett egyre problémásabb lenni a használata és drasztikusan csökkenni a felhasználói tábora. 3 év ESU pedig ugye a WIndows 10-nél is, + ott vannak a meg tovább támogatott Enterprise LTSC kiadások.
-
King Unique
titán
Nemcsak a környezetedben, hanem általában is ez jellemző otthoni felhasználóknál, sokan addig használják a régebbi PC-t ameddig jól működik és megfelel az igényeiknek, október 14. után nyilván ugyanúgy tovább fog rajta működni a Windows 10 ahogyan előtte is, nem feltétlen fogják egyből kukázni a jól működő gépüket csak azért mert végét ért az oprendszer támogatása, aminek idejével a többségük lehet tisztában sincsen, ezért is van kissé túllihegve ez a téma.
-
King Unique
titán
Sőt, még fizikai TPM modul (dPM) sem feltétlen kell, mert modern PC és CPU esetében a BIOS-ban bekapcsolható firmware-alapú TPM is megfelel, ami AMD-nél fTPM, Intelnél PTT. Szóval ez sem akkora extra, az UEFI és Secure Boot meg pláne nem, a 4 GB RAM és 64 GB szabad lemezterület meg még úgyse.
Amelyik PC nem támogatja ezeket, legacy BIOS-os, fTPM / PTT és semmi nincsen, az már amúgy is cserére érett.A 10 éves életciklus ugyanúgy meglesz a Windows 10-nél is + 3 év ESU, vagyis 13 évig támogatottak az alap kiadások, ami bőven elég kell legyen a későbbi váltás előkészítésére is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- BESZÁMÍTÁS! Asus B760M i7 12700KF 32GB DDR4 512GB SSD RX 6800 16GB Rampage SHIVA FSP 700W
- Bomba ár! Dell Inspiron 15 3511 - i5-11GEN I 8GB I 256SSD I HDMI I 15,6" FHD I Cam I W11 I Gari
- REFURBISHED - DELL Thunderbolt Dock WD19TBS docking station (210-AZBV)
- ALIENWARE Area-51 R6 Threadripper Edition 1920X
- LG 65QNED87T / 65" - 164 cm QNED / 4K UHD / 120Hz & 3ms / HDR 10 Pro / FreeSync Premium / HDMI 2.1
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest