Samsung Galaxy S9 és S9+ duplateszt

Új kamera, régi forma, döbbenetes teljesítmény és pár felszedett gramm: a Samsung paradigmaváltás helyett a tavalyi sikerreceptet tökéletesíti, némi áremelkedéssel.

Kijelző, gesztusok (AliceWake)

Nem csak az ergonómiát optimalizálták, az ujjlenyomatok felvétele is hatékonyabb és egyszerűbb lett. A szenzor felületét nagyjából háromszor kell végigsimítani ahhoz, hogy feldolgozza az információt. Továbbra is elérhető a gesztusvezérlés, amivel kizárólag az értesítési sávot lehet lerángatni, illetve eltüntetni, ha kitájékozódtuk magunkat. A maradék felső káván megmaradt az infravörössel támogatott írisz-szkenner, a 8 megapixeles előlapi kamera, a fény- és közelségérzékelő szenzor, illetve az RGB értesítési LED. Alul nincs semmi, a variálható sorrendű kezelőgombokat sorakoztató, opcionálisan eltüntethető navigációs sáv a kijelző alján kapott helyet, középen a taptikus jellemzőkkel bíró, funkcióját tekintve mindig aktív Home gombbal.

Az Intelligens azonosítás az arc és az írisz adatait is figyelembe veszi a zárolás feloldásához..
Az Intelligens azonosítás az arc és az írisz adatait is figyelembe veszi a zárolás feloldásához.. [+]

A biometrikus azonosítási formák eddig is elérhetőek voltak, az újdonság az, hogy ezek kombóban is hajlandóak működni. Az úgynevezett Intelligens azonosítás a körülményeknek legmegfelelőbb módszer mellett dönt, kombinálva az írisz és az arc rögzített jellemzőit, egyébként egy szempillantás alatt. Vagyis az alatt pont nem, mert azért érdemes egy határozott pillantást vetni az eszközre. Az ujjlenyomatos azonosítás minden más módszertől függetlenül működik, az írisz és arc alapú megoldás kizárja egymást, kivéve az Intelligens azonosítás esetén, mert ott a rendszer választ, így mindkét opció inaktív lesz.


[+]

A kijelzőtechnológia és a méret (5,8 illetve 6,2 hüvelyk) sem változott, mondjuk nem is lett volna sok értelme bármi mással próbálkozni. A gyémántmintázató RG BG szubpixel-elrendezésű, 18,5:9 képarányú, Super AMOLED panel felbontása mindkét esetben 1440 x 2960, ami ebben a formában (QHD+) 570 (S9) és 529 (S9+) képpontot jelent egy hüvelyken, de HD+-ig redukálhatjuk, ha úgy kívánjuk. Továbbra sem tapasztaljuk, hogy az aláskálázásnak bármilyen pozitív hatása lenne például az üzemidőre, vagy a rendszer teljesítményére.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9+ LG V30 Huawei Mate 10 Pro OnePlus 5T
Képátló 5,8 hüvelyk 6,2 hüvelyk 6,0 hüvelyk 6,0 hüvelyk 6,0 hüvelyk
Képernyőfelület 84,8 cm² 98,3 cm² 92,9 cm² 92,9 cm² 93,7 cm²
Felbontás 1440 x 2960 1440 x 2960 1440 x 2880 1080 x 2160 1080 x 2160
Technológia Super AMOLED Super AMOLED P-OLED AMOLED Full Optic AMOLED
Fehér fényerő 340 / 651 / 1061 nit 340 / 646 / 1000 nit 404 / 523 / 670 nit 241 / 354 / 882 nit 422 / 571 nit
Fehér fényerő (min.) 1,6 nit 1,6 nit 2,9 nit 1,5 nit 2,1 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7393 / 6414 K + kézi 7592 / 6414 K + kézi 7850 K + kézi 7660 / 6765 K 7729 / 6384 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A megjelenítési minőség, a panel fényereje és a betekintési szögek még mindig kiválóak, a fehér fény maximális sűrűsége pontszerű felületen az S9 esetében meghaladja az 1000 nitet. Adaptív, felhasználói szokásokhoz igazodó fényerőbeállítások mellett az alapértelmezett 340 nites, egyébként szerénynek tűnő performansz tehát elég széles tartományban, mellesleg észrevétlenül képes alkalmazkodni a környezeti fényviszonyokhoz. A mindig aktív kijelző fényereje szintén észreveszi magát, Ne zavarjanak módban pedig az értesítési LED-et is le lehet lőni, például éjszakára. A háttérvilágítás minimuma 1,6 nit, ami még vaksötétben is igen visszafogott, cserébe véletlenül sem fog kiégni a retinánk.


[+]

A kontrasztarány a fizika és matematikai tudásunk jelen állása szerint sokkal jobb nem lehet, a képernyőmód viszont testreszabható aszerint, hogy a természetesebb, vagy szaturáltabb, élénkebb, melegebb, vagy hűvösebb megjelenítést kedveljük. Amennyiben ez szituáció- és tevékenységfüggő, az adaptív megjelenítés lesz optimális, ahol a Speciális opciók alatt manuálisan is tologathatjuk a fehéregyensúlyt, ami ab start kissé hűvös. Az AMOLED-mozi (DCI-P3 szabvány szerint), az AMOLED-fénykép (Adobe RGB) és az Alapvető mód (RGB/Rec.709) viszont közel színhelyesen kalibrált. Az összes módot pedig a gyorskapcsoló panelen is elérhető kékfény-szűrővel lehet felülírni például olvasáshoz.


[+]

A mindig aktív kijelző képességei és funkciói is maradéktalanul rendelkezésre állnak, különböző megjelenítési módok közül választhatunk, vannak egyedi hátterek és elérhetők az úgynevezett FaceWidgetek, amellyel a zenelejátszót vezérelhetjük, vagy a naptárbejegyzéseket ellenőrizhetjük. Az Always on Display felületén nem szükségszerűen jelenik meg a nyomásérzékeny virtuális Home gomb, ettől függetlenül a felület aktív marad, alkalmas a kijelző felébresztésére. A zárolt képernyőn továbbra is elhelyezhető két tetszőleges alkalmazásikon, a kamera viszont a fizikai bekapcsológombot kétszer megnyomva is elérhető, mondjuk kesztyűben, exponálni pedig a hangerőgombokkal lehet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés