Samsung Galaxy S9 és S9+ duplateszt

Új kamera, régi forma, döbbenetes teljesítmény és pár felszedett gramm: a Samsung paradigmaváltás helyett a tavalyi sikerreceptet tökéletesíti, némi áremelkedéssel.

Hirdetés

DeX Pad (AliceWake)

A Dex mint koncepció és termék lényegét már az első verzió megjelenésekor kifejtettük, ez továbbra sem változott. A speciális dokkoló a készülék erőforrásait és képességeit használja ki, a kvázi asztali szoftverkörnyezet pedig kényelmesebbé és hatékonyabbá teszi a feladatvégzést. Mondjuk egy Word dokumentum szerkesztését, ami nyilván nem lehetetlen magán a telefonon sem, a Samsung eleve mellékeli a komplett Office csomagot, de biztosan kézenfekvőbb a szövegszerkesztés, vagy nagyobb mennyiségű szöveg bevitele teljes értékű fizikai billentyűzettel.


[+]

A készülékek számítási teljesítménye pont kielégítő alapszintű multimédiás és irodai feladatok ellátásához, amennyiben nincsenek speciális igényeink egy PC-t illetően. Mert a PUBG nem valószínű, hogy elfut rajta, és nem csak azért, mert szimplán nem portolták Androidra. Viszont arra kiváló lehet, hogy egy monitorral kiegészítve elérjük a közösségi média felületeit, az Office szolgáltatásait vagy nagyjából bármit, ami a készüléken van; vagy csak megjelenítsünk dolgokat nagyobb formátumban, például megnézzünk egy filmet, de akár vékony kliensként is működhet, lévén támogatja a VDI megoldásokat. A Dex alapkoncepciója tehát nem változott, a kialakítás viszont igen, ami egyébként jobban megfelel a funkciónak, ezzel együtt olcsóbban nyit: 29 990 forinton.

Dex Pad
Dex Pad [+]

Az új kialakítás talán kevésbé dizájnos, viszont lehetővé teszi, hogy a készülék összes csatlakozóját elérjük, illetve a Type-C porttal és 8.0-s rendszerrel futó készülékek esetén a kijelző is új funkciót kap. A tavalyi modell (Dex Station) jobbára egy túlméretes jégkoronghoz hasonított, a tömege sem volt elhanyagolható, az új Dex Pad viszont teljesen más formátum. A 135,4 grammos, téglaszerű, fektetett szerkezetben így is elfért egy aktív hűtést biztosító ventilátor, viszont az Ethernet portnak búcsút kell mondanunk, az egész konstrukció pedig érzetre elég műanyag. A HDMI csatlakozó, a két USB interfész és a Type-C USB csatlakozó megmaradt, plusz ezúttal nem spórolták le a saját töltőfejet és C-típusú töltőkábelt, ami nagyszerű, mert nem kell minden esetben a telefon töltőjét kirángatni az asztal mögül, noha a Dex Pad egyúttal tölti is a készüléket.

A Dex Állomáson még volt, az idei modell esetében azonban már nem adott a LAN csatlakozó.
A Dex Állomáson még volt, az idei modell esetében azonban már nem adott a LAN csatlakozó.

A telefont USB-n keresztül csatlakoztathatjuk, a Dex-et pedig HDMI kábellel, amennyiben egyrészt biztosítunk magunknak, másrészt van HDMI csatlakozó a megjelenítőn. HDMI-DVI kábellel egyébként ugyanúgy megoldható. A készülék alsó élén található jack csatlakozó és a multimédiás hangszóró is szabad, a sztereó hangzást biztosító beszédhangszóró meg értelemszerűen. Újdonság, hogy egyéb periféria hiányában a kijelző trackpadként használható, egyelőre csak az egérmutató vezérlésére, de a Samsung szándékozik szoftveres virtuális billentyűzetet is biztosítani a későbbiekben.


[+]

A dolgok összekötése továbbra is felhasználóbarát hülyebiztos, a rendszer pedig plug ’n play elven működik: csatlakoztatást követően automatikusan, minden további ügyeskedés nélkül indul. Ehhez a monitort azért nem árt ellátni árammal és bekapcsolni. Ha minden rendben, alapvetően a megszokott felületen találjuk magunkat, a hagyományos Androidos navigációs gombok a bal sarokban, az alkalmazásmenü a Start menü helyére került, az éppen futó alkalmazások a tálcán sorakoznak, míg az értesítések, az állapotsáv és gyorskapcsolók a jobb sarok felé tendálnak. Lényegében olyan, mint egy Windows, csak mégis Android.

A képernyőfelvételre rajzolhatunk is, bár nem egyszerű a tapipaddal.
A képernyőfelvételre rajzolhatunk is, bár nem egyszerű a tapipaddal. [+]

A kezelés már billentyűzet és egér hiányában is megoldható, a fektetve dokkolt készülék kijelzője konkrétan touchpaddá lényegül, fizikai gombok hiányában pedig gesztusvezérléssel operálhatunk. A bal egérgombot dupla koppintással, kijelölést, ablakok átmozgatását hosszú érintéssel tudunk eszközölni, ami eleinte furcsa lehet, de hamar megszokható. Az appok java támogatja az asztali környezethez igazodó megjelenítést, ahogy a híváskezelést is, a többit meg simán Androidos formátumban használhatjuk. Szöveget bevinni ilyen módon értelemszerűen a monitoron megjelenő virtuális billentyűzettel tudunk a touchpad segítségével, ami kissé talán kényelmetlen, bár elvileg érkezik a fentebb említett frissítés.


[+]

A kezdeti nehézségek, amelyekkel tavaly szembesülnünk kellett, mint a bizonytalan csatlakozás, az instabil dokkolás és ebből következő lecsatlakozás, vagy a megjelenített kép szétesése idén már nem fordult elő, minden remekül és simán ment az első perctől. A váltás határozottan gyors, minimalizálták a késleltetést, a néha előforduló bénázás valószínűleg a viszonylag szokatlan kezelés eredménye és nem a rendszer teljesítményének elégtelensége. A párhuzamos és folyamatos feladatvégzés valóban folyamatosnak érződött, nem érzékeltünk problémát életszerű felhasználás mellett, noha az S9 a maga 4 GB rendszermemóriájával természetesen megfektethető adott terhelési szint felett. A natív erőforrásmenedzsment esetlegesen bezárhat egyes alkalmazásokat.


[+]

A DeX a szükséges pontokon fejlődött: a hiányolt kiegészítőket (töltőfej, kábel) már megtaláljuk a dobozban, a készülék csatlakozóinak és hangszóróinak használata nem akadályoztatott, a felhasználói élmény javult, HDMI kábelből meg egyáltalán nem biztos, hogy nekünk akkorára lenne szükségünk, amekkorát a Samsung random becsomagolna, főleg, ha nincs is ilyen port a monitoron. A Dex Pad, egyébként a Station szintén, továbbra is alternatíva lehet, ha pont nincsenek speciális igényeink, ami célhardvert igényel, a mindennapi tevékenységeket, amelyeket egyébként a készüléken végzünk viszont sokkal kényelmesebb formában is folytatni tudjuk, akár egyéb perifériák hiányában is. A vállalati felhasználás ugyanakkor a LAN csatlakozó elhagyása miatt kérdéses lehet, noha az új API lehetővé teszi a céges környezetben való futtatáshoz szükséges irányelvek alapján történő korlátozások és biztonsági megoldások kezelését, plusz ugye adott a Knox.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés