Hirdetés

Samsung Galaxy A72 - kicsit király

Kiegyensúlyozott kamerateljesítményt és remek kijelzőt ad ársávjában a Samsung, de az 5G nélküli változat kissé karcsú hardverrel érkezik.

Hirdetés

Külső, kijelző

Csúcsmodellek kapcsán néha nagyon büszkék az anyaghasználatra a gyártók, de ha a közepes modellekről van, akkor sokszor még a specifikáció mélyére sem rejtik el, miből is épül fel a külső burkolat. Ez utóbbi helyzet állt elő a Galaxy A72 esetében is, noha alapvetően nem bonyolult a megfejtés, ez a készülék műanyag kerettel és hátlappal kerül piacra. Nyilván a plasztik korántsem olyan szitokszó már, mint régen, korábbi szavazásunk jelenlegi állása alapján pedig az olvasók számára sem gond, ha egy masszív árcímkéjű mobilon műanyag hátlap van üveg helyett és szintén műanyag keret a fém helyett, mindenesetre az tény, hogy ezen a készüléken jobban érezhető az anyaghasználat és az összépítés spóroltsága, mint a Galaxy S21 esetén.


[+]

Mit jelent ez pontosan? Nagyjából annyit, hogy míg az S-szériás modellek kerete és struktúrája bivalyerős, addig az A-szériások kicsit kevésbé merevek, és mivel ebben a sorban jelenleg az A72 a legnagyobb (165 x 77,4 milliméter), miközben továbbra is igen vékony maradt, így ennél a készüléknél van egy minimális nyeklő-nyakló érzés, ha az ember forszírozni próbálja. A hátlap merevsége mindenesetre nagyon jó, nem lesz akksiba horpasztgatás még véletlenül sem, és ami azt illeti, design szempontjából is hátsó rész uralja a mobilt, azon belül is leginkább a felületkezelés. Sötétben, betlérben mattnak tűnik, a fénysugarakat viszont elképesztően visszaveri, és szinte szó szerint világít, vonzza a szemeket. A 8,4 milliméteres vastagság nagyon barátságos, kamerapúp ide is jutott, de mivel nem kirívóan nagy, és akad optikai képstabilizálás is, így ez tulajdonképpen elnézhető. 203 grammos tömegével és markáns méreteivel ez nyilván nem egy könnyed egykezes telefon, de méretes kijelzője alaposan kárpótol minket a kényelmetlenségekért.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy A72 Xiaomi Mi 10T OnePlus Nord Xiaomi Mi 10T Lite OnePlus 8
Képátló 6,70 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,44 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,55 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2400
Technológia Super AMOLED IPS LCD Fluid AMOLED IPS LCD Fluid AMOLED
Képfrissítés 90 Hz 144 Hz 90 Hz 120 Hz 90 Hz
Fehér fényerő 482 / 945 nit 505 / 625 nit 583 / 610 nit 534 nit 483 / 1038 nit
Fehér fényerő (min.) 1,8 nit 2,1 nit 3,2 nit 1,9 nit 2,4 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,41 nit 0 nit 0,29 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen 1231:1 végtelen 1841:1 végtelen
Színhőmérséklet 7220 / 6561 K + kézi 7440 K + kézi 7321 / 6756 K + kézi 7717 K + kézi 7280 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Teljes mértékben meg tudom érteni azt, aki a lenyűgöző kijelző miatt választ Samsung mobilt, a Super AMOLED panelek megjelenítése minősége vagy évről évre egyre jobb lesz apró nüanszokkal, vagy még mindig nem tudunk hozzászokni, pedig azért jó ideje velünk vannak. 6,5 hüvelyken 1080 x 2400 pixelt nézünk, a 405 ppi-s érték bőven kellemes, a gyártó már az S-szériás termékek esetén sem ragaszkodik a QHD panelekhez, ha a fogyasztást és a hardver terhelését is figyelembe vesszük, akkor ez teljesen rendben van, itt sem volt szükség több képpontra. Amire viszont egyértelműen szükség volt, az a 90 Hz-es képfrissítés: sokkal folyamatosabbak a görgetések, lapozások és mindenféle egyéb mozdulat is a normál 60 Hz-hez képest, de persze ha valaki megvárja az egyelőre még bejelentés előtt álló 5G-s variánst, akkor jó eséllyel 120 Hz-en nézheti majd ugyanezt a panelt, ahogy az az A52 kapcsán már bebizonyosodott.


[+]

Akár 800 nites fényerőt reklámoz a gyártó ehhez a panelhez, de saját méréseink alapján ezt erős ráhagyással adták meg, 900 nit fölött pedig tényleg akkor is látni fogjuk a megjelenített tartalmat, ha telibe rátűz a nap a kijelzőre. A mért színhőmérsékleti értékeinket élénk, illetve természetes színmódok mellett kell értelmezni, de persze van kézi mód is, szabadon tologatható hideg-meleg csúszkával, vagy akár teljes RGB-variálással. Ez a készülék is támogatja az edge paneleket, és van always on megjelenítés is mindenféle variálhatósággal, ahogy az a remek panelhez méltó. Az üveg védettségével kapcsolatban sincs teljesen biztos információnk, az A52 bejelentésekor egyértelmű volt a Gorilla Glass 5 megléte, az A72 esetében azonban erre nem tértek ki, vélhetően azonban ez a modell sem gyengébb a karcállóságot tekintve. Por- és vízvédelemből IP67-es jut a felhasználóknak.


[+]

A felső-középkategória jelenlegi egyik nagy előnye az abszolút csúcsmobilokkal szemben, hogy még könnyebb 3,5 milliméteres jack csatlakozóval találkozni, itt sincs ez másképp, odalent, a Type-C port mellett találjuk meg az analóg hangkimenetet. A telefon bal oldala üres, jobb oldalra kerültek a gombok, szokásos helyen a bekapcsoló, és szintén hagyományos módon, fölötte a hangerőszabályzó páros, ami hagyományos használatban azért igencsak nyújtózkodósan van csak meg, kicsit lejjebb az egész gombfelhozatal kényelmesebb lett volna. Felülről rakhatjuk be a két darab kártyánkat, vagy szimpla és dual SIM-es verzió is, de ha microSD-s bővítéssel szeretnénk élni, akkor a dual verzióba sem fogunk tudni két mobilhálózaton létezni, ez ugyanis egy hibrid SIM slot, és eSIM támogatás sincs.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények

  • Egy hét múlva Samsung Galaxy bemutató

    Valószínűleg a Galaxy A52 és az A72 lesz a főszereplő a Galaxy Awesome Unpacked eseményen, többféle variációban.

  • Samsung Galaxy A71 - elég ennyi?

    Persze hogy elég, ha önmagában nézzük. Ha viszont az elődmodellt használjuk referenciaként, akkor már nem biztos.

  • Samsung Galaxy A51 - kamera által homályosan

    A Galaxy A50 utódja nem sok újdonságot tud felmutatni, de eleve megfelelő alapokra építkezve bizonyos szempontból kiforrottabb és teljesen up to date megoldás lett.