Samsung Galaxy A72 - kicsit király

Kiegyensúlyozott kamerateljesítményt és remek kijelzőt ad ársávjában a Samsung, de az 5G nélküli változat kissé karcsú hardverrel érkezik.

Kamera, multimédia

Négy darab kamera van a hátlapon, a lista pedig a fotós szituációk jelentős részét lefedi a látószögek tekintetében. A főkamera 64 megapixeles, f/1,8-as apertúrájú lencsével dolgozik és optikai képstabilizálást is kapott a PD-autofókusz mellé, 26 milliméteres (35 mm ekv.) gyújtótávolsága pedig a szokásos mobilos főkamerákét jelenti. Van ultraszéles modul 12 megapixellel, f/2,2-es apertúrával és 123 fokos látószöggel, a natív nagyítás pedig 3-szoros lesz, ezt egy 8 megapixeles, f/2,4-es fényértékű, optikai képstabilizálássa és PD-autofókusszal is ellátott telefotó egység szolgálja ki. A negyedik kamera egy 5 megapixeles, f/2,4-es makrólencse.


[+]

Teljesen manuális lehetőség nincs a szoftverben teljes paraméterezésre csak a főkamera beállításaival babrálhatunk RAW fájl mentése nélkül, ugyanakkor van automatikusra kapcsolható HDR, panoráma, lassított és gyorsított videófelvétel, éjjeli fotózás, AR-irkafirka, illetve móka mód mindenféle arcfilterrel.


[+]

Főkamera, 16 megapixel

Univerzálisan használható főkamerával állunk szemben, az automatika profin végzi a dolgát, világosban, sötétben, kint és beltérben egyaránt használható fotók készülnek úgy, hogy a felhasználónak szinte csak az exponálógombot kell nyomogatnia. Cserébe persze vannak kompromisszumok: a nappali részletesség elmarad a kategória legjobbjaitól, a vonalélesség sem a legerősebb, amit egy főkamerától valaha láttunk, cserébe viszont helyénvaló a dinamika az automatikus HDR-rel, abszolút stimmel a fehéregyensúly, és nincsenek vállalhatatlan képhibák sem kromatikus aberráció, zaj vagy lencsetorzítás formájában, úgyhogy abszolút helytállónak lehet nevezni ezt az egységet a kategóriájában. A quad-Bayer technológia miatt persze itt is az elérhető maximális felbontás negyedén lesznek a legjobbak a fotók, nem mellesleg ez is a gyári alapértelmezés.

Nagylátó, 12 megapixel

A nagylátó esetén sem rossz a helyzet, itt már eggyel erősebben megjelennek a lencsehibák és a dinamika sem túl fényes, viszont a színek rendben vannak, a 123 fokos látószög pedig tényleg nagyon más perspektívát ad, mint a főkamera, úgyhogy hangulatos fotókat lehet vele lőni, és gyengébb fényviszonyok esetén sem hullik el azonnal, ami értékelendő ebben a nagylátós ligában.

Zoom, 8 megapixel

Mivel nincs teljes értékű Pro mód az A72-ben, így nagyításkor minden esetben az automatika dönti el, hogy a hardveres zoomkamerát használja, vagy a gyenge fényviszonyok, esetleg nem megfelelő fókusztávolság miatt a főkamera képéből vágja le a nagyított képet a rendszer. A fenti képek utolsó sora (dzoom fájlnévvel) tartalmazza a vágott felvételeket, a többi viszont a zoomkamerából jött, ezt egyébként maga a rendszer nem közli, csak a fájlméretből és az F-értékből tudunk következtetni arra, hogy készült a kép. Mindenesetre, mivel mindkét kamerára jellemző az optikai képstabilizálás, így a fotók minden esetben stabilak tudnak maadni, részlettel, dinamikával és vonalélességgel is jól állnak a nagyított felvételek. Ha kevés a fény, akkor megjelenik a zaj, és sokszor az automatikától függetlenül megesik, hogy a fókuszterületen kívülre esik, amit fotózni szeretnénk, de összességében abszolút használhatók a nagyított képek.

Makró, 5 megapixel

A makrók sokkal jobbak, mint amiket a 2 megapixeles szerencsétlenségekkel lehet lőni, viszont a 3-5 centi tárgytávolságot is nagy ráhagyással adja meg a gyártó, valójában nagyon kicsi a fix fókuszterület, cserébe nagyon markáns mélység-élesség tud megjelenni, és tényleg lehet vele potens közelieket csinálni, noha 5 megapixel még nem is olyan elképesztően komoly felbontás mai sztenderdekkel és a színes zaj is csúnyán fel tudja ütni a fejét. Mutatunk 32 megapixeles szelfit is, nappal egész jó minőség érhető el, este már gyengébbek az esélyeink (1, 2).

Középkategóriás szinten kell gondolkodni a videós képességekről is, tehát legfeljebb 30 fps sebesség érhető el 4K felbontás mellett (az viszont akár a szelfikamerán keresztül is, Bog hamarosan érkező cikkében ez alaposabban is ki lesz veszéve), Full HD-ban lehet csak 60 fps-es módot választani. Az optikai képstabilizálás mellett elektronikus szuperstabil mód is akad, ha nem megyünk 1080p fölé, ez viszont leginkább nappal ajánlott, este egyszerűen elvész a részletesség, alulexponált videókat lehet csak felvenni a technológiából adódóan. Normál módban a felvett videók jó minőségűek, és mivel van hardveres stabilizálás, így a lépkedést is ki tudja valamennyire mozogni a rendszer. Ami nagyon jó hír, hogy menet közben, akár 4K felbontás mellett is lehet váltogatni a kamerák közt, ha normál videós módban dolgozunk, 60 fps mellett erre egyáltalán nincs lehetőségünk, ahhoz marad a főkamera, és annak digitális nagyítása, a szuperstabil módban pedig digitális zoom sincs.

[+]

A multimédiás hangszórópár kifejezetten jó, van bőven hangereje, és abszolút értelmezhetően szól, nincs durva torzítás a felsőbb hangerőtartományban, mélyek és magasak is jutnak a zenehallgatáshoz és videónézéshez, és van némi térérzet is, bár a beszédhangszóróval együtt lévő felső egység érezhetően halkabbá teszi valamelyik csatornát, függően attól, hogy épp melyik oldalán tartjuk a készüléket. Dicsérni lehet a 3,5 milliméteres jack csatlakozó képét, a gyönyörű AMOLED panelt, sőt, még FM-rádió is van, az pedig szinte magától értetődő, hogy adott a Widevine L1 CDM védelem a Full HD felbontású streamnézéshez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Egy hét múlva Samsung Galaxy bemutató

    Valószínűleg a Galaxy A52 és az A72 lesz a főszereplő a Galaxy Awesome Unpacked eseményen, többféle variációban.

  • Samsung Galaxy A71 - elég ennyi?

    Persze hogy elég, ha önmagában nézzük. Ha viszont az elődmodellt használjuk referenciaként, akkor már nem biztos.

  • Samsung Galaxy A51 - kamera által homályosan

    A Galaxy A50 utódja nem sok újdonságot tud felmutatni, de eleve megfelelő alapokra építkezve bizonyos szempontból kiforrottabb és teljesen up to date megoldás lett.

Hirdetés