Nokia 6.1 - kis verziófrissítés

Sok tekintetben előrelépett az új Nokia 6 a tavalyihoz képest, ám már be is jelentették szenzorszigetes, még ütősebb folytatását, így rövid életű lehet a telített phabletpiacon.

Külső, kijelző, csomagolás

Vita tárgyát képezi, hogy a legendás Nokia telefonok keze nyoma mennyire fedezhető fel az új licencbirtokos, a HMD Global Oy által piacra dobott és a Hon Hai (Foxconn) által gyártott készülékeken. A lényeg mégis inkább az, hogy a brand tiszta lappal tért vissza az okostelefonos porondra, és gyorsan túl is tette magát tavalyi gyermekbetegségen, hogy kellően reménytelien várjuk a következő generációkat. A duplakamerás és megnyúlt kijelzős Nokia 7 Plus például kifejezetten jó lett, a Nokia 8 Sirocco pedig szemkápráztatóan gyönyörű. Igaz, mindkettő árazása megcsúszott, és ezt a Nokia nevet még nem kéne megillessen ekkora felárazás, mert más cég áll mögötte. A jófajta eladási mutatók mellett mindenesetre egyre csak fogynak hibák és gyarapodnak a szakmai elismerések, az új Nokia 6-ként és Nokia 6 (2018)-ként is emlegetett jövevény pedig éppen ezt az előrelépést demonstrálhatja.


[+]

Nem nagyot, ha előre szaladhatok, ezért is illik rá a dobozán leolvasható harmadik, Nokia 6.1-es jelző, a következő szintet ugyanis a frissen bemutatott Nokia X6 ugorhatja meg szenzorszigettel, sokkal előnyösebb képernyőaránnyal, erősebb hardverrel és kompetitív kínai árcédulával. Úgyhogy, ha és amikor Európába érkezik, a vastag kávás, 16:9 arányú Nokia 6.1 csillaga leáldozhat. Furcsa ennek tudatában nekikezdeni egy tesztnek, ám az ilyesféle gondolatokat gyorsan elhessegeti a phablet kézbe vétele. A 148,8 x 75,8 x 8,15 milliméteres ketyere ugyanis szögletességével együtt is mutatós darab, az éleinél, a kameralencse, a billentyűk, valamit a hátlapi ujjlenyomat-olvasó szélein megcsillanó, rézvörös sávokkal pedig kellően karakteres a sok kerekded, üvegszendvicsbe foglalt rivális mellett.


[+]

Fogni, sőt szorítani pedig teljes erőbedobással lehet: a fémváz annyira masszív, hogy hamarabb tesznek az élei a tenyérben kárt, mint fordítva, bár a szögletessége és a kávái miatt az egykezes használatról le kell mondani. Azért 5,5”-en nem meglepő jelenség a fogásváltás, az viszont már annál inkább, hogy hátul az ujjlenyomat-olvasó nemhogy nem került túl magasra, pont az a gondja, hogy kényelmetlenül alacsonyra helyezték a mutatóujj szempontjából. Pedig az egyelemes, 16 megapixeles kamerarendszer nem indokolja a hosszú, függőleges sávot, bőven faraghattak volna közte és a kéttónusú LED villanó között. Szerencsére a HMD tervezői ezúttal nem fordították meg a 2B-s ceruzát és radírozták le a fent megpillantható, 3,5 milliméteres kimenetet, míg alul, a mikrofon mellett modern beviteli port található USB-C csatlakozással, igaz, csak 2.0-s sebességi rátával.


[+]

Míg a minap tesztelt Sirocco túl mélyre helyezte jobb oldali billentyűit, a Nokia 6.1 lapos gombjai legalább valamennyit kiemelkednek, hogy vakon is megtalálja őket az ember, bár a hangerőszabályzó túl magasra csúszott. A két nanoSIM-et vagy az egy nanoSIM-et és az egy microSD kártyát bal oldalon lehet a helyére csúsztatni, a tálca nyitásához SIM tű is jár a csomagolásban. Az alumíniumkeretet máskülönben csak egy-egy antennakilépő csík szakítja meg, amiből a matt festésű és csúszós hátlap aljára és tetejére is került egy, a szemek elől ügyesen elrejtve. Elöl is jól álcázzák a fénymérőt, a közelségérzékelőt, a hangszórót és a 8 megapixeles kamerát. Az értesítési LED-et meg csak azért nem, mert nincs.

Kijelző-teszt
Nokia 6.1 Honor 7X LG Q6 Xiaomi A1
Képátló 5,5 hüvelyk 5,93 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 2160 1080 x 2160 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 484 nit 455 nit 477 nit 471 nit
Fehér fényerő (min.) 2,0 nit 3,0 nit 3,1 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0,36 nit 0,23 nit 0,31 nit 0,33 nit
Kontrasztarány 1343:1 1979:1 1540:1 1428:1
Színhőmérséklet 8418 K 7919 K + kézi 8161 / 6645 K 7404 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Az előlap a kávákat is ügyesen rejtegeti, ám ha az átlagos fényerejű IPS panel felvillan, kiderül, hogy alulra azért odafért volna a három kezelőgomb. Ehelyett azok virtuálisak, és a teljes képernyős alkalmazásokat leszámítva mindig helyet rabolnak az 1080 x 1920 pixeles megjelenítőből. A kalibráció kissé kékes lett, szabvány szerint sémák vagy kézi korrekció opciója nélkül. A betekintési szögekre, a színek élénkségére, az éjszakai minimális fényerőre vagy az érintési érzékenységre viszont nem lehet panasz, plusz olvasási mód is elérhető. Azon túl, hogy a Gorilla Glass 3 üveglap a széleinél némi csiszolást kapott, egy keskeny plasztik védősáv is kellő íveket biztosít az ujjak kényelmes végiggördülésének.

A Nokia 6.1 és doboza a Nokia 8 Sirocco társaságában
A Nokia 6.1 és doboza a Nokia 8 Sirocco társaságában [+]

A Nokia 6.1 hátul is kapott egy mikrofont, ahol rengeteg felirat is felfedezhető – igaz, a Nokia jelölésnek az előlapon jutott hely. Por- és vízálló védelemre nem futotta, ám legfeljebb ez von le a küllem érdemeiből, már ha a manapság nem túl előnyös képernyőarányt félretesszük. Mondjuk a zsebet lehúzó, 175 grammos phabletbe 3000 mAh-snál nagyobb telep is férhetett volna, az ráadásul nem cserélhető, viszont QuickCharge 3.0-s szabvány szerint gyorstölthető. Ehhez megfelelő adapter és Type-C kábel jár a csomagolásban, valamint SIM tű, hagyományos headset és egy jó adag leírás.

Hardver, szoftverek

A Snapdragon 630 mobilplatform és a vegytiszta Android One rendszer előnyös kombináció a fürge működésért, és a nyolc 2,2 GHz-es Cortex-A53 magnak meg se kottyan a felület dadogásmentes renderelése, az Adreno 508-nak hála pedig a legtöbb játék hibátlanul elfut. A legtöbb, de nem mindegyik: a komolyabb 3D-s címek között azért már előfordul akadozás, a 32 GB-os tároló pedig eléggé lomha, így az alkalmazáskezelés is az. Ráadásul alig több mint 18 GB marad szabadon, jól jön tehát a microSD kártyával való bővítés. Az ingerszegény, Android 8.1-es rendszernek a 3 GB RAM megfelel, de azért ideálisabb a Nokia 6.1 4/64 GB-os kiszerelése, így ha elérhető, érdemes azt választani.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Nokia 6.1 Honor 7X Samsung Galaxy A8 Huawei P20 Lite
Rendszerchip Snapdragon 630 HiSilicon Kirin 659 Exynos 7885 HiSilicon Kirin 659
AnTuTu Bench. 7.x 90519 pont 80349 pont 78192 pont 88428 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 879 / 4200 pont 904 / 3471 pont 1527 / 4397 pont 939 / 3689 pont
GFXBench Manhattan onscreen 6,0 fps 8,3 fps 15 fps 8,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 5,6 fps 8,0 fps 15 fps 8,7 fps
AndroBench Sequential Read 275,65 MB/s 301,42 MB/s n/a 309,29 MB/s
AndroBench Sequential Write 118,78 MB/s 197,87 MB/s n/a 204,84 MB/s
AndroBench Random Read 39,85 MB/s 68,32 MB/s n/a 66,83 MB/s
AndroBench Random Write 14,82 MB/s 27,91 MB/s n/a 48,26 MB/s

A Nokia a maga részéről csak a háttereket, a kameraszoftvert és a Mobile Care segítségnyújtó alkalmazását mellékelte. Máskülönben az Android One felület a Google elképzeléseit követi, olyan praktikákkal, mint a balról előcsalható keresőoldal, az osztott képernyős mód, a kapcsolópanel átrendezése, a DPI szabályozása vagy a képernyő felvillanása értesítés befutásakor, felemeléskor és dupla kopogtatásra. Ügyes trükk az értesítési függöny legörgetése az ujjlenyomat-olvasóval, ami egyébként fürge és megbízható.


[+]

Kár, hogy nem lehet a vissza, kezdőképernyő és alkalmazásváltó gombokat elrejteni, bár ezt a sávot a Google a nyár végén esedékes Android P-vel úgyis újragondolja, és szinte biztos, hogy a Nokia 6.1 megkapja majd a következő nagy rendszerverziót. Kérnék mellé egy jobbfajta, gyári fájlkezelőt, ideje volna, hogy egy ilyen az alapcsomag része legyen. Természetesen a Drive és a többi, megszokott Google alkalmazás nem hiányzik. A Térkép vagy a Naptár előnyeit aligha kell ecsetelni, míg a YouTube vagy a Play Szolgáltatások a tartalomfogyasztás előtt nyitják szélesre a kaput.


[+]

A Gboard sokrétű, testreszabható billentyűzet magyar nyelvi csomaggal és ujjhúzós bevitellel. A Chrome jól felszerelt böngésző, amely kellően gyors ezen a hardveren (egy-egy döccenéstől eltekintve). A szoftver rendben szinkronizálja a fiókhoz tartozó kedvenceket, előzményeket és jelszavakat, továbbá asztali elrendezést és inkognitó módot is kínál. A telefonkönyv a megszokott forrásokból szinkronizálja a névjegyeket (SIM-ek, telefon, online fiókok), többféle rendezési és szűrési elvet kínálva.


[+]

A levelezést a Gmail végzi, a Google mellett tetszőleges másik fiókot kezelve. Pár gesztusfunkció talán még beleférhetett volna, akárcsak picit bőségesebb szabad tárhely, az Android One koncepciója mindenesetre jól áll a Nokia 6.1-nek, a frissítések pedig várhatóan nem késlekednek. A biztonsági hibajavító csomag a teszt írásakor áprilisi.

Kamerák, multimédia

A méretes masina 8 megapixeles, fixfókuszos szelfikamerát kínál képernyővillanóval (egy példa), illetve 16 megapixeles hátlapi modult PD-autofókusszal, f/2-es rekeszértékű Zeiss optikával és kéttónusú LED villanóval. A szoftver a bekapcsoló dupla megnyomására egy másodpercen belül elindul, bothie módban pedig a két kamera képét egy időben rögzíti. Akad profi mód (ISO3200-ig és 4 másodperces záridőig), bokeh és gyorsított felvétel. A keresőn könnyen elérhető a vaku, az arcszépítés, az önkioldó, a HDR (alapból automatán), a kameraváltó, a galéria, az exponáló és a videorögzítő. Kérhetők rácsvonalak és GPS címkék, a kattintáshang pedig kikapcsolható.


[+]

Nappal bátran fotózhat az ember a 2018-as Nokia 6-tal: a fókusz gyorsan megvan, a dinamikatartomány átlag feletti, a fehéregyensúly általában megbízható és középen jó a vonalélesség. Zajmentesítésből viszont bőségesen akad, a szélek felé haladva pedig festményszerűvé válnak a részletek. A HDR néha jól jön, máskor viszont túlzottan rátol a kontrasztokra és rávilágosít az eleve világos részletekre, plusz a fehéregyensúlyba is belenyúlt.


[+]

Az érintőfókusz támogatását megháláló makrófelvételek kellően részletesek, viszont pont a részletek hiányoznak este, amikor az automatika magas érzékenységgel és brutális zajmentesítéssel operál. Ezen kézi móddal ugyan lehet javítani, ám 1/8 másodpercnél hosszabb záridőt nem tudtam bemozdulás nélkül megtartani és a legtöbb eredmény így is túl sötét maradt, a lassú és megbízhatatlan fókuszról nem is beszélve. Így aztán jókora szerencse és sok próbálkozás kell, hogy sötétben használható kép szülessen, bár besegíthet az átlagos fényerejű, kéttónusú LED villanó.

A 4K felvételek tűélesek, viszont pont annyira remegősek (lásd fent), mint az ember keze, amelyik tartja, nincs ugyanis semmiféle stabilizálás. Elektronikus rásegítés a 1080p-s videókhoz viszont akad (lásd lent), plusz a fókusz mindkét felbontás mellett egész stabil, egy-egy újraélesítést leszámítva. A sztereó hang ráadásul kifejezetten tiszta az Ozo Audiónak köszönhetően, és olyannyira nincs megszűrve, hogy a kisebb szellő is meg tudja recsegtetni a mikrofonokat.

A Play Zene előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint rendszerezi a helyben tárolt állományokat, plusz hozzáfér a Google előfizetéses szolgáltatásához. Akad pár widget, hangszínszabályzó és FM-rádió, valamint a legtöbb formátumot meghajtja a szoftver, a flac és a wma kiterjesztést beleértve. Bárcsak a fapados videolejátszó is ilyen sokrétű volna, ám annyira nem az, hogy érdemes első kanyarral a VLC Player telepítésével kezdeni, és akkor nem lesz gond a feliratokkal, az AC3 hanggal vagy a DivX, Xvid kódolásokkal, bár a HDR videókat a Nokia 6.1 sehogy se hajtja meg. A 4K felvételekkel 30 FPS-ig viszont megbirkózik, míg a 60 csak dadogásokkal megy.


[+]

A Siroccóval szemben a Nokia 6.1 szerencsére nem spórolta le a 3,5 milliméteres kimenetet, amire korrekt, dinamikus hang jut, egykönnyen lefülelhető torzítás, zaj vagy sztereó áthallás nélkül. A hangerő átlagos, a részletesség pedig megfelel a középkategóriában megszokottnak, mp3 fájlok mellé tökéletesen alkalmas. A hagyományos kialakítású headsetet érdemes ugyanakkor egy komolyabbra lecserélni a megfelelő élményhez. Az élmény szó a lent könnyen eltakarható, monó hangszóróra már kevésbé illik: a jófajta maximális hangerő éles és zúgós produktummal társul, érdemes tehát mindjárt lejjebb szabályozni, de akkor is legfeljebb átlagos a minőség. Ami még mindig elfogadható, csak ennyiért van a piacon sokkal szebben muzsikáló is.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A 2018-as Nokia 6 két nanoSIM-et fogad be a hazai LTE sávok támogatásával és 150/50 Mbps-os átviteli rátával 4G-n. A beszélgetési hangminőségre egyik oldalon sem volt panasz. A kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n szabványú (HotSpot, Direct, átlagos vételi minőség), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE – az AptX HD / LDAC kodekeket a termékoldal nem említi), az USB pedig 2.0-s, Type-C kimenettel (MTP, OTG). A navigációhoz a földi antennák és routerek jelei mellett a phablet a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdcsoportokat veszi használatba, míg a Galileo, SBAS vagy QZSS csoportokra rá se hederít. A pozíciószerzés mindenesetre gyors és pontos, szobabelsőben is összejön. Akad iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp, hall és hangszenzor, valamint NFC, nincs viszont légnyomásmérő és infra.


[+]

A 3000 mAh-s telep talán szűkösebb, mint amit az ember 175 grammon elvárna, mindenesetre a Snapdragon mobilplatform és az Android One rendszer kellően aszkéta ötórás képernyőidők elérésére vegyes használattal, másfél napos töltési ciklusra berendezkedve. A maximális fényerő, a sok játék és a kamerázás persze napi töltést igényel majd, az alacsony készenléti fogyasztás mellett viszont ritkább használattal a két nap is meglehet. Az 5V / 2,5A, 9V / 2A, 12V / 1,5A feliratozású gyorstöltő 100 perc alatt végez az etetéssel, a phablet pedig támogatja a Qualcomm QuickCharge szabványú egyéb adaptereket. Energiatakarékosságból csak androidos gyári akad, amely a háttérfolyamatok, a kapcsolatok és a rezgés oldaláról igyekszik spórolni, ennél többet egyéni beavatkozással lehet kihozni a telepből (mobilnet, Bluetooth kikapcsolása, alacsony fényerő, zéró játék). Netezni, 150 niten 12,5 órán át lehet egy töltésről, videózni pedig 11 órán át.


[+]

Értékelés: Nokia 6.1 (Nokia 6 2018)
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7,5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7,5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

Az új Nokia 6-ként és a Nokia 6 (2018)-ként is emlegetett modellre a dobozán látható, Nokia 6.1 név illik a leginkább: kisebb, ám határozottan pozitív előrelépést hozott a tavalyi elődhöz képest, kellően fürge és letisztult Android One felülettel (bár középtempójú tárolóval), elfogadható fotós és videós képességekkel, éles és egész világos képernyővel (bár kalibrációs opciók nélkül) és fantasztikus konstrukcióval. A stílusos Sirocco után a Nokia 6.1 igazán szögletesnek tűnik, ám az élek, valamint a gombok, az alacsonyra került ujjlenyomat-olvasó és a kameralencse széleinek vörösréz festése karaktert ad az egykezes használathoz túlnőtt, mégse vészesen nagy phabletnek.

A régi vágású 16:9-es phablet legnagyobb problémája az időzítése: bár csak pár hónapos, a minap bejelentetett, notchos Nokia X6 valamivel kisebb, képernyőfelülete mégis nagyobb, hardvere erősebb és több RAM-ot, illetve kamerát kínál. A kínai árból kalkulálva pedig aligha kerül majd többe itthon 90 ezer forintnál, ha / amikor megjelenik, ennyit pedig a Nokia 6.1 egyszerűen ma nem ér. Ebben az ársávban kéne a Nokia 7 Plusnak eleve mozognia, de még a tekintélyes felárat is megéri az a phablet, mert nagyjából mindenben eggyel jobb tesztalanyunknál. A 6.1 hardveres ellenfele ugyanis a kifutó Xiaomi Mi A1 sokkal olcsóbban, több RAM-mal és dupla tárolóval, a remek Redmi 5 Plus mellé pedig igyekszünk napokon belül odatenni a kávamentesebb és erősebb Redmi Note 5 (Pro) tesztjét, és ott is erősnek ígérkezik az ár/érték hányados. Ott van ráadásul a nem túl újszerű, dupla kamerájával és képernyő dominanciájával mégis előnyösebb Huawei P20 Lite vagy mondjuk a Honor 7X, úgyhogy ellenfele ennek a Nokiának bőven akad, versenyre pedig leginkább az X6 kelhet. Reméljük, eljut hazánkba és szerkesztőségünkbe.

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Nokia 6.1 (Nokia 6 2018)
Nokia 6.1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 148,9 x 75,8 x 8,15 milliméter
Tömeg 175 gramm
Színvariációk fekete-réz, fehér-vas, kék-arany
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (401 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 630
Processzor típusa 8 x 2,2 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 508
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (18 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n (dual band, HotSpot, Direct)
USB Type-C (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, BeiDou)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok minden értesítés / prioritás / teljes némítás
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Nokia Mobile Care
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel (PD-autofókusz, f/2-es rekeszérték, kéttónusú LED villanó)
Másodlagos kamera 5 megapixel (fixfókusz)
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, hang szenzor, ujjlenyomat-olvasó, iránytű, hall szenzor, Gorilla Glass 3 védőüveg

Azóta történt

Előzmények