Nokia 6.1 - kis verziófrissítés

Sok tekintetben előrelépett az új Nokia 6 a tavalyihoz képest, ám már be is jelentették szenzorszigetes, még ütősebb folytatását, így rövid életű lehet a telített phabletpiacon.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A 2018-as Nokia 6 két nanoSIM-et fogad be a hazai LTE sávok támogatásával és 150/50 Mbps-os átviteli rátával 4G-n. A beszélgetési hangminőségre egyik oldalon sem volt panasz. A kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n szabványú (HotSpot, Direct, átlagos vételi minőség), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE – az AptX HD / LDAC kodekeket a termékoldal nem említi), az USB pedig 2.0-s, Type-C kimenettel (MTP, OTG). A navigációhoz a földi antennák és routerek jelei mellett a phablet a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdcsoportokat veszi használatba, míg a Galileo, SBAS vagy QZSS csoportokra rá se hederít. A pozíciószerzés mindenesetre gyors és pontos, szobabelsőben is összejön. Akad iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp, hall és hangszenzor, valamint NFC, nincs viszont légnyomásmérő és infra.


[+]

A 3000 mAh-s telep talán szűkösebb, mint amit az ember 175 grammon elvárna, mindenesetre a Snapdragon mobilplatform és az Android One rendszer kellően aszkéta ötórás képernyőidők elérésére vegyes használattal, másfél napos töltési ciklusra berendezkedve. A maximális fényerő, a sok játék és a kamerázás persze napi töltést igényel majd, az alacsony készenléti fogyasztás mellett viszont ritkább használattal a két nap is meglehet. Az 5V / 2,5A, 9V / 2A, 12V / 1,5A feliratozású gyorstöltő 100 perc alatt végez az etetéssel, a phablet pedig támogatja a Qualcomm QuickCharge szabványú egyéb adaptereket. Energiatakarékosságból csak androidos gyári akad, amely a háttérfolyamatok, a kapcsolatok és a rezgés oldaláról igyekszik spórolni, ennél többet egyéni beavatkozással lehet kihozni a telepből (mobilnet, Bluetooth kikapcsolása, alacsony fényerő, zéró játék). Netezni, 150 niten 12,5 órán át lehet egy töltésről, videózni pedig 11 órán át.


[+]

Értékelés: Nokia 6.1 (Nokia 6 2018)
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7,5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7,5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

Az új Nokia 6-ként és a Nokia 6 (2018)-ként is emlegetett modellre a dobozán látható, Nokia 6.1 név illik a leginkább: kisebb, ám határozottan pozitív előrelépést hozott a tavalyi elődhöz képest, kellően fürge és letisztult Android One felülettel (bár középtempójú tárolóval), elfogadható fotós és videós képességekkel, éles és egész világos képernyővel (bár kalibrációs opciók nélkül) és fantasztikus konstrukcióval. A stílusos Sirocco után a Nokia 6.1 igazán szögletesnek tűnik, ám az élek, valamint a gombok, az alacsonyra került ujjlenyomat-olvasó és a kameralencse széleinek vörösréz festése karaktert ad az egykezes használathoz túlnőtt, mégse vészesen nagy phabletnek.

A régi vágású 16:9-es phablet legnagyobb problémája az időzítése: bár csak pár hónapos, a minap bejelentetett, notchos Nokia X6 valamivel kisebb, képernyőfelülete mégis nagyobb, hardvere erősebb és több RAM-ot, illetve kamerát kínál. A kínai árból kalkulálva pedig aligha kerül majd többe itthon 90 ezer forintnál, ha / amikor megjelenik, ennyit pedig a Nokia 6.1 egyszerűen ma nem ér. Ebben az ársávban kéne a Nokia 7 Plusnak eleve mozognia, de még a tekintélyes felárat is megéri az a phablet, mert nagyjából mindenben eggyel jobb tesztalanyunknál. A 6.1 hardveres ellenfele ugyanis a kifutó Xiaomi Mi A1 sokkal olcsóbban, több RAM-mal és dupla tárolóval, a remek Redmi 5 Plus mellé pedig igyekszünk napokon belül odatenni a kávamentesebb és erősebb Redmi Note 5 (Pro) tesztjét, és ott is erősnek ígérkezik az ár/érték hányados. Ott van ráadásul a nem túl újszerű, dupla kamerájával és képernyő dominanciájával mégis előnyösebb Huawei P20 Lite vagy mondjuk a Honor 7X, úgyhogy ellenfele ennek a Nokiának bőven akad, versenyre pedig leginkább az X6 kelhet. Reméljük, eljut hazánkba és szerkesztőségünkbe.

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés