LG Q7 Dual - nem dobja a mentőövet

A legfrissebb piaci eredmények alapján a dél-koreai gyártónak égető szüksége lenne egy ütőképes középkategóriásra, ami lehetne akár ez a készülék is – feleennyiért.

Bevezető, tartozékok

A bevezetőben említett veszteség természetesen a mobilos divízióra vonatkozik, az LG egyébként továbbra is egy rendkívül sikeres, évről évre milliárd dolláros nagyságrendű hasznot felhalmozó vállalat, az LG Mobile részleg viszont sajnos évek óta hanyatlást könyvel el. A cég a pénzügyi jelentések publikálásakor egyre inkább kihangsúlyozza, hogy bár a csúcskategóriában jó eladási számokat tudnak hozni, az alsó- és középkategóriás szériák eredményei nem az igaziak, és ezt igyekeznek orvosolni. Már a berlini IFA 2018-on is van ennek kézzel fogható jele, ilyen például az LG G7 Fit, de már az előző negyedévekben sem volt rózsás a helyzet, márpedig ilyen esetben mai tesztünk alanyát nem annyiért kellett volna piacra dobni, mint amennyiért ezt tették.


[+]

A VIP Phone-tól érkezett LG Q7 ugyanis egy remek versenyző lehetne a középkategória alján, nagyjából ugyanazt a hardvert kínálja, mint amit a Vernee vagy a Meizu hoz 30-35 000 forintért, ha beleszámoljuk, hogy jobb a kamera, biztosabb a támogatás és kellemesebb kezelni, majd a végére még némi márkaértéket is hozzászámolunk, akkor a 45 000 forintos árszint egy reális, potens versenyzővé tenné a piacon. Ám itt inkább 83-95 000 forintokról beszélünk, amibe viszont nem férnek bele azok a visszafogott adottságok, amik erre az egyébként hibáktól egyáltalán nem hemzsegő eszközre jellemzőek.


[+]

A mikroszálas törlőkendő egy kedves ajándék, ami szinte mindig jól jön a takarításhoz, ezen kívül egy gyorstöltésre alkalmas adapter és egy USB Type-C kábel került még a fekete dobozba. Fülhallgatót ezúttal magunknak kell beszereznünk, viszont a Bluetooth és Type-C megoldásokon túl a jack is szóba jöhet, hiszen szerencsére meghagyták az analóg audiokimenet.

Külső, kijelző

Illúzióval voltak tele a használat első napjai. A megszokotthoz képest kimondottan aprónak és kompaktnak éreztem a telefont, könnyen csusszant a zsebbe, minden kezelőszerv a helyén volt, egy kézzel sem ütköztem ergonómiai problémákba. 143,8 x 69,3 x 7,99 milliméterről és 145 grammról mindenesetre csak a mai mezőnyben lehet azt mondani, hogy nem annyira sok, de az 5,5 hüvelykes (igaz, nyújtott) kijelzőjével ez még a hagyományos számítások szerint a phabletek kategóriájába sorolható. Jóllehet, akkor még a mai nagy phabletek kijelzőméreteit már tabletként árulták, beszédhangszóró nélkül. Ezek után mindenki döntse el, hogy a Q7 kicsi vagy nem.


[+]

Kijelző-teszt
LG Q7 Dual HTC Desire 12 Motorola Moto G6 Xiaomi Mi A1
Képátló 5,5 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,7 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2160 720 x 1440 1080 x 2160 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 351 nit 494 nit 414 / 520 nit 471 nit
Fehér fényerő (min.) 4,0 nit 10,7 nit 5,3 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0,23 nit 0,41 nit 0,25 nit 0,33 nit
Kontrasztarány 1527:1 1205:1 1656:1 1428:1
Színhőmérséklet 7370 K 8053 K + kézi 7360 / 6054 K 7404 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Full HD felbontású, 18:9-es képarányra számítva egész pontosan 1080 x 2160 pixeles a kijelző, ezt az LG szokásos módon FullVisionnek hívja. Nem nagyok, de nem is igazán kicsik az alsó-felső kávák, a lényeg viszont, hogy az átlagból messze kiemelkedik a megjelenített kép és a pixelsűrűség, ami bár a hardveres erő kapcsán hátrányosan is érezhető, amíg csak a kiváló betekintési szögekkel bíró panelt nézzük, kizárólag előnyös tulajdonságokkal bír. Remek a kontrasztarány és jó a kalibráció is, viszont a maximális fényerő alulmúlja a nagyokat, a közepes tükröződéssel vegyítve így aztán a közvetlen napfényben nem marad tökéletes a láthatóság.


[+]

Van piros értesítési LED, ami értelemszerűen jelzi a töltést, illetve az elmulasztott értesítéseket, és már-már magától értetődő módon van jelen a fény- és távolságérzékelő szenzor, a szelfikamera, illetve a többi apróság. Fizikai értelemben vett előlapi vezérlőgombok továbbra sincsenek, a szoftveres megoldás hátránya a hasznos területből kivágott rész, viszont előnye az a testreszabhatóság, ami több gyártóval ellentétben a dél-koreaiaknál nagyon régóta megvan.


[+]

A készülékház műanyagra épül, ez a hátlap kapcsán engem jóval kevésbé zavar, mint a SIM-tálcánál, viszont tény, hogy csúszós és ujjlenyomatmágnes az a fényes felület, ami a dobozból kibontva ugyan gyönyörű, de sokkal tovább nem. Hátul ujjlenyomat-olvasó van, ez viszont már nem funkcionál úgy bekapcsológombként, mint a korábbi LG-knél, az ugyanis külön, jobb oldalt foglal helyet. Bal oldalra a hangerőszabályzókat csoportosították.


[+]

Alul van a 2.0-s USB adatátvitelre képes Type-C csatlakozó nyílása, mellette a 3,5 milliméteres jack terül el. Itt láthatunk még egy mono, multimédiás hangszórót is a szokásos mikrofonon kívül. Felülre már csak egy zajszűrő egység jutott. IP68 és bizonyos MIL-STD 810G szabványok szerinti teszteken átesett a Q7, így vízállóság és némi strapabíróság jellemző rá, de dobálni csak óvatosan!

Hardver, szoftverezettség

A MediaTek MT6750 rengeteg készülékben megfordult már, és bár nem túl friss és nem is igazán modern, az LG végül mégis ezt választotta az idei középkategóriás megalkotásakor. A 28 nanométeres gyártástechnológia nem hangzik túl biztatóan, és bár a processzor nyolcmagos, a gyengébbik fajtából kell ezt értelmezni, nyolc Cortex-A53-as magot tartalmazó szett teljesítménycentrikus halmaza csak 1,5 GHz-en van maximálva, míg az energiahatékony klaszter 1 GHz-en tud ketyegni. A grafikus gyorsító a jól ismert Mali-T860 MP2, szintén nem csúcsra járatva, 520 MHz-en. Mindehhez jár 3 GB RAM, illetve 32 GB-os belső tárhely, amiből ugyan csak 20 GB áll rendelkezésre bekapcsolás után szabadon, a gyártó szerint akár 2 TB-os microSD-vel is bővíthetjük, ha be tudunk olyat szerezni.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark LG Q7 Dual Honor 7X Nokia 6.1 Xiaomi Redmi Note 5
Rendszerchip MediaTek MT6750 HiSilicon Kirin 659 Snapdragon 630 Snapdragon 636
AnTuTu Bench. 7.x 55668 pont 80349 pont 90519 pont 116335 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 643 / 2320 pont 904 / 3471 pont 879 / 4200 pont 1341 / 4948 pont
GFXBench Manhattan onscreen 6,7 fps 8,3 fps 6,0 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 7,1 fps 8,0 fps 5,6 fps 16 fps
AndroBench Sequential Read 235,17 MB/s 301,42 MB/s 275,65 MB/s 278,06 MB/s
AndroBench Sequential Write 116,27 MB/s 197,87 MB/s 118,78 MB/s 210,83 MB/s
AndroBench Random Read 32,55 MB/s 68,32 MB/s 39,85 MB/s 64,96 MB/s
AndroBench Random Write 11,72 MB/s 27,91 MB/s 14,82 MB/s 17,43 MB/s

A benchmark-teszteken értelemszerűen nem mutatott nagyot a Q7 hardvere, viszont melegedési problémákkal sem találkoztunk a próbák során, illetve a mindennapi használatban sem. A rendszer sebessége ugyanakkor távol áll a meggyőzőtől. A tárhely lassú olvasási képessége egyértelműen érződik a galéria vagy a fájlkezelő megnyitásakor, de egyéb menüpontokra másodperces várakozásokkal kell számítani, ezt azonban semmiképp nem írnám az LG felületének számlájára, hiszen közvetlen, nyers androidos hardvertársakkal összehasonlítva nem mondanám lomhábbnak, viszont ezen az áron jóval pörgősebb rendszerchippel szerelt eszközök kaphatók. 3D-s játékra szintén nem a legjobb választás, hiszen bár giroszkóp van, a Full HD kijelzőt aligha akarja mozgatni ez a grafikai egység.


[+]

Normál használatban ettől függetlenül kellemes és élhető mobilról beszélünk, az LG UX barátságos és a hozzá tartozó Android rendszer is már a 8.1-es Oreóra épül, májusi biztonsági csomaggal. Az ujjlenyomat-olvasó jól teszi a dolgát, már kalibrálás közben figyelmeztet, hogy minél többféleképpen helyezzük rá az ujjbegyünket, így remélhetőleg kezdők sem esnek majd abba a hibába, hogy a rossz beállítás miatt érzik megbízhatatlannak a megoldást. Nem mellesleg 10-ből 9-szer hibátlan volt az érzékelés, noha a villámgyors szót erre sem kell elkoptatnunk. Tavaly még a biometrikus lehetőségek közt volt egy egyszerű arcfelismerés, idén ezt nem hozták el, valószínűleg nem volt elég biztonságos.


[+]

A főképernyő ikonrács-szerkezetét, illetve a rendszer általános megjelenésének méretét is változtathatjuk, és bár gyárilag egy egyszerű, alkalmazásmenü nélküli felületet kapunk, ez gyorsan pótolható, illetve EasyHome felület is van az okostelefonos témával még csak ismerkedő tulajdonosok számára. Nem maradt ki a témázhatóság, gyárilag kétféle áll rendelkezésünkre, de az LG SmartWorld segítségével rengeteget tölthetünk le különféle minőségben, ugyanitt egyéb alkalmazásokat is be lehet szerezni.


[+]

Évek óta elmaradhatatlan LG-extra a duplakoppos feloldás, igaz, azóta a fél iparág átvette ezt a megoldást, a lényeg, hogy itt van és ki is lehet kapcsolni, ha valakit zavar. Az előlapi érintőgombok elrendezése, színe és elrejtésük lehetősége is adott, ráadásul olyan funkciókat is tehetünk alulra, mint az értesítési sáv lehúzása, a Rögzítés+, ami egy feliratozható és firkálható képernyőfotózást takar, vagy a QSlide, ami kisablakos nézetbe enged többféle programot, érdekes módon ezúttal pont az egyik leghasznosabb, a számológép maradt ki a támogatási listából.


[+]

A gyári alkalmazásfelhozatal minimalista, de jó, a Google-szoftvercsomagon kívül van csinos, az LG esztétikai fantáziája szerint megalkotott névjegyzék, óra, zenelejátszó, kalkulátor, hangrögzítő, fájlkezelő és általános telefonkezelő is. Előre telepítették a Facebookot, az Amazon Assistantot és az Instragramot, a virtuális klaviatúrát pedig szintén lecserélték a saját megoldásukra.

Kamera, multimédia

Ami a hátlapot illeti, számokat tekintve nincs ugrás a tavalyi elődhöz képest, egy darab, f/2,2-es fényértékű lencsével és 13 megapixeles, 4:3-as szenzorral bíró rendszer adja meg az alapokat, elöl viszont ilyen téren is van fejlődés, 5 helyett 8 megapixel, 80 fokos látószöggel, f/1,9-es apertúrával. A szoftvert ebben a kategóriában nem is annyira a funkciótömeg, mintsem a sebesség és megbízhatóság teszi jóvá, és ilyen téren a Q7 hozza azt, amit várunk tőle. Nem a leggyorsabb fókuszálást, nem azonnali expozíciót, viszont mindent korrekt válaszidőn belül.


[+]

Került bele egy QLens üzemmód, ami képalapú vásárlást (Amazon), keresést (Pinterest) és QR-kód olvasást tesz lehetővé, szelfikhez van egy nagyon egyszerű portré mód (íme egy ilyen), illetve HDR is kapcsolható, ráadásul automata lehetőséggel. Ezen kívül van hangvezérelt fotózás, geotagging, segédrács, variálhatjuk a felbontást és a képarányt, de ezzel nagyjából a lista végére is értünk, egy-két szűrőn és egyéb apróságon kívül (étel mód, hálórácsos montázs, panoráma) kívül semmit nem állíthatunk, kézi vagy professzionális mód egyáltalán nincs.


[+]

A fotókon szinte tényleg csak az expozíció-korrekció állítható, de automata módban, elővéve és kattintva is vállalható képek készülnek. Szinte mindig jó a fehéregyensúly, a fókuszálás egészen közelre is hatékony, noha nem túl gyors, közben pedig a vonalélesség és a részletesség sem hiányzik. A kis fényértékű lencse hatásai érződnek, viszont nincs is túlzott kromatikus aberráció vagy egyéb, tényleg zavaró hiba. Az alap dinamikán túl sokszor nagyon jól jön a HDR, az esti, beltéri képeknél pedig hasznos a nagy fényerejű, szimpla vaku. Éjszaka sajnos nem rózsás a helyzet, zajos, képlékeny és fakó alkotások születnek, sokszor hibás fókusszal.

Videózás terén még kevesebb opciónk van, mint fotózásnál, gyakorlatilag csak a felbontást lehet állítani, 16:9-en Full HD a legjobb opció, normál HD-ban pedig teljes kijelzős képarányú, azaz 18:9-es lehetőség is van, 1440 x 720 pixellel. Mi maradtunk a jól megszokott 1920 x 1080 sornál, ehhez fix 30 fps-t, illetve 152 kb/s-os, 48kHz-es mono hangot kaptunk. Talán mondani sem kell, hogy túl sok zajszűrés ehhez nem társul, és hasonló képi hibákkal is találkozunk, mint az állóképek esetén. Rendszeresen előfordul újrafókuszálás is, felvétel közbeni AF-zár sajnos nincs.


[+]

Lejátszás-oldalról nincsenek problémák, a gyári lejátszó kicsit szerény támogatási listával bír, AC3 hang és DivX egyáltalán nem ment neki, viszont ezt lecserélve a Full HD filmezés is élvezhető volt, egy hosszabb filmbe beletekerni nyilván nem tizedmásodperces művelet lesz, de a kép és a hang egyaránt élvezhető. A zenelejátszó ezzel ellentétben szinte mindenféle hangfájlt beolvasott, és olyan, hasznos funkciók is vannak benne, mint a bekapcsolható normalizálás, illetve a kézi hangszínszabályzó. Kevésbé racionális, de annál mókásabb funkció, hogy kihangosítva a zene ütemére tudja villogtatni a vakuját. Nem maradt el az FM-rádió sem.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az itthon forgalomba kerülő, 4G-s LG mobilok esetén ez gyakorlatilag egyértelmű, de kezdjük ezzel a biztonság kedvéért: van B20, így a Cat.6-os LTE nyújtotta 300 Mbps elméleti letöltési sebességet az összes itthoni frekvencián használhatjuk. A dual SIM természetesen dual standby módon működik, ha az egyik kártya hívásban van, a másik passziválódik a beszélgetés időtartamára. Pont ugyanennyire magától értetődő a Wi-Fi megléte is, a kétcsatornás 802.11b/g/n szabványú modul átlagos érzékenységgel tette a dolgát, nem mellékesen a Direct és a hotspot funkciók is adottak, teszik a dolgukat. Nem maradt el a 4.2-es verziójú Bluetooth (A2DP, LE), az USB OTG, illetve GPS-vevő is van, ami a földi hálózatokon kívül GPS és GLONASS műholdak adatait is felhasználja, gyorsan és pontosan dolgozik, akár internet nélkül.


[+]

Fontos még a beszélgetési hangminőség, és szerencsére ezt az LG is tudta, hiszen a hálózati adottságokból kihozta a legtöbbet, minimális zajszűréssel, de kellő erővel továbbítja a hangunkat, miközben szintén korrekt minőségű, élénk hang jön felénk a hangszóróból. Hiányzik az NFC, az infra és a nyomásérzékelő, viszont megvan a giroszkóp, a mágneses szenzor és a gyorsulásmérő. A három külön kártyahelynek köszönhetően egyidejűleg oldható meg a dual SIM és a tárhelybővítés.


[+]

Értékelés: LG Q7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

3000 mAh kapacitású akkumulátorral a Q7 üzemideje teljesen átlagosnak mondható. A nem túl friss hardver és a Full HD felbontású kijelző párosítása gyorsan tünteti a százalékokat aktív használat közben, átlagos használatban 3,5 és 5 közötti kijelzőidők jöhetnek ki, de kizárólag offline filmezéssel, 150 nites fényerőn, minimális fülhallgatós hanggal sem jött ki több 8 óránál. A készenléti fogyasztás is lehetne kedvezőbb, egy-egy végigszinkronizált éjszaka 7-8%-os merüléssel ért véget az átlagosan megszokott 2-5% helyett. A dobozban MediaTek PumpExpress szabványú gyorstöltő van, amivel körülbelül 90 perc alatt teljesen fel lehetett tölteni a mobilt.

Az összegzést nagyjából úgy kezdhetjük, hogy itt nem a mobillal, hanem az árazással van a baj. A Q7-nek szinte pontosan ugyanazok a hiányosságai, mint amiket a 40-50-60 ezer forintos mobilokról elmondhatunk, ám itt körülbelül 80 ezerről indul a számolás, de boltfüggően akár a hat számjegyű összegbe is belecsúszhat, amit ott fogunk hagyni érte. Egy ennyire öreg és lassú hardverért, műanyag felépítésért, közepes üzemidőért, átlagos kameráért és hiányzó NFC-ért ez rendkívül sok pénz, nem csak akkor, ha egy ár/érték bajnok Vernee M5-tel vagy Xiaomi Redmi 5-tel hasonlítjuk össze, hiszen olyan, szintén erős versenyzők is vannak a piacon, mint a Huawei Mate 10 Lite, a Honor 7X, az Xperia XA2, a Nokia 6.1 vagy a HTC U11 Life.

szentkuti11

A tesztkészüléket a VIP-Phone küldte el nekünk, ezúton is köszönjük a felajánlást. A vásárláshoz, kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

LG Q7
LG Q7 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143,8 x 69,3 x 7,99 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete
Kártyafoglalat 2x nanoSIM (+ microSD)
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 2160 pixel (439 ppi)
Kijelző típusa 2.5D LTPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6750
Processzor típusa nyolcmagos, 64-bites, négy 1,5 GHz-es és négy 1 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T860 MP2
RAM mérete 3 GB (LPDDR3)
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (akár 2 TB-tal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/1900/2100/2300/2500/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi HotSpot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok általános/néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1 (Oreo) + LG UX
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek LG MobileSwitch, RemoteCall Service, Smart World, Smart Doctor, QuickMemo+, Törölt alkalmazások,
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, f/2,2 LED villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel, f/1,9
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh
Készenléti idő (3G) n/a
Beszélgetési idő (3G) n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, fényérzékelő, közelségérzékelő, mágneses szenzor, hangszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • Előnyére változott az LG Q-széria

    A Q7, a Q7+ és a Q7α egy phablet három variációja, de nem csak memóriában és tárhelyben akadnak különbségek. A FHD+ kijelző viszont közös, szerencsére szenzorsziget nélkül.

  • A Geekbenchnél járt az LG Q7

    Vagyis jó eséllyel a Q7-ről van szó, ami a tavaly nyáron bemutatott Q6 közvetlen utódja lehet.

  • LG Q6 - hosszú(kás) az út

    Az LG a középkategóriában is bevetette a megnövelt képarányt, a csúcskategóriát idéző kivitelt és az arcfelismerő rendszert, ami, be kell látnunk, igen tetszetős készüléket eredményezett, noha a hardver egészen középszerű.

Hirdetés