Huawei Watch GT 2e - helyben futás

Jó motiváció bezártság idejére a lustaságra figyelmeztető sportóra – a szép és kitartó Watch GT széria azonban egy helyben toporog, és ideje lenne szintet lépni.

Külső, kijelző, csomagolás

Szép új világra ébredtünk pár hete, és ki tudja, hol a vége. 2020 tavaszán pedig sokan tapasztaltuk meg, hogy nem csak munkahelyi vagy tanulási, illetve vásárlási és közösségi szokásaink változtak meg, bizony a testmozgás sem a régi. Nincsenek tömegsportok és csoportos edzések, zárva a kondi meg az uszoda, a távolságtartó emberkísérletben pedig tesztelésre kerülnek az olyan elcsépelt frázisok, mint az ép testben ép lélek. Márpedig, amikor külső korlátozásokhoz belső motivációvesztés társul, gyorsan szaladnak fel a kilók és érzi magáz az ember elesettnek. Úgyhogy, ha önerőből nincs meg az elhatározás, lustaságra figyelmezhető kardíszek adhatják meg az aktív mozgásra a kezdőlökést.

A Watch GT 2e alig variált a küllemmel
A Watch GT 2e alig variált a küllemmel [+]

Nem mintha a Huawei a bezárkózó világra időzítette volna a Watch GT 2 sportosabb változatát, ehelyett logikus naptári elosztásban frissülnek modelljei: ősszel az elegánsabb széria váltott generációt, tavasszal pedig az aktivitásra szabott GT 2e futott be, még ha a különbségek elenyészőek is. A külső jegyek például alig változtak, a belső viszont annál inkább: az újdonság elhagyta a 46 mm-es GT 2 hangjelzés és hanghívás funkcióját, vele pedig ment a mikrofon is a levesbe, cserébe 64 ezer forintos nyitás barátibb. Máskülönben ismerős a specifikáció, adott a takarékos Hisilicon Kirin A1 chip, amihez pofonegyszerű, és épp ezért zárt LiteOS felület passzol remek sebességgel. Adott továbbá 4 GB tárhely, amiből 2,3 tölthető meg zenével, hogy a telefon hátrahagyásával se kelljen a ritmusokról lemondani.

A Watch GT 2e a P40 Pro és pár csepp víz társaságában
A Watch GT 2e a P40 Pro és pár csepp víz társaságában [+]

Csak azért kár, hogy a hátlapra mágnesesen cuppanó töltőbölcső USB átvitelre nem képes, ahogy a WiFi és mobilhálózati modem is kimaradt a gyors és közvetlen adatkapcsolatért. Így aztán egy kövérebb albumot több perc akár Bluetooth 5.1 szabványon átmozgatni. Még fájóbb az NFC és az érintésmentes, csuklómozdulatra történő mobilfizetés hiánya, jelen helyzetben ugyanis nem az igazi mások által végigtapogatott készpénzt fogdosni, vagy azzal a kézzel a pénztárcában a bankkártyáért, esetleg a zsebben a telefonért matatni, amelyik egy méretes boltban ki tudja, milyen szennyeződéssel találkozott. Erre lehetne mondani: nem a fizetés a Watch GT-k profilja, ahogyan a bővíthető rendszer vagy virtuális lünetta, a fejlett értesítéskezelés vagy a térképes navigáció, a GPX export vagy a Qi szabványú töltés sem tartozik a funkciók közé. A magam részéről speciel pedig az EKG-t is hiányolom, bármennyire is komplikált bevezetni.


[+]

Megtorpant a tehát a Watch GT fejlődése, amit a Huawei tucatnyi új sport- és aktivitásforma behozatalával próbál kárpótolni, a szokásos szenzorok bevetésével. Zölden pislog hátul az optikai pulzusmérő, a plasztik hátlap pedig hibátlanul illeszkedik a 53 x 46,8 x 10,8 milliméteres és 43 grammos rozsdamentes acélvázhoz. Nem hiányzik az 5 ATM minősítés és a sekély vizes úszás opciója, a nálunk forgalomba kerülő, 46 mm-es GT 2e mindenesetre határozottan férfikellék, a hölgyeknek a 42 mm-es GT 2 javallott. Cserébe kitartó a 455 mAh-s telep két 60 perces töltés között, és megvan a GPS, a giroszkóp, a lépésszámláló meg a légnyomásmérő. A két gomb a helyén maradt jobbra, csak ellaposodott, ezért határozottabb nyomást igényel az előd jobban kiálló billentyűivel összevetve.


[+]

A képen látható, 22 mm szabványon cserélhető szíj nekem szemre és jó szellőzése miatt érzésre is bejön. A csatlakozási pontokon a pánt határozott ívvel rendelkezik, így természetesen foglal helyet a csuklón, amelyre 15 állásban lehet a stabil fémcsattal rögzíteni. Kevésbé passzol a sportosabb jelleghez és az olyan tevékenységekhez, mint a sziklamászás vagy a kondis edzés a mutatós, ámde széltől-szélig érő védőüveg: nem védi az elődhöz vagy a Garmin Instincthez hasonló perem, így nagyobb az esély a sérülésre falnak, tornaszernek csapva, ami bevallom: fáradtan velem néha előfordul.


[+]

A 454 pixel átmérőjű AMOLED panel viszont most se kérdez: remekül látható napfény alatt és kellően elsötétedik éjszaka. Igaz, az automatikusan állított fényerő nappal, szobabelsőben haloványabb az ideálisnál és nem mindig ugrik fel a szabadba kilépve. Akad mindig aktív kijelzőmód, csak az eléggé rányomja az üzemidőre a bélyegét. Jobb ehelyett a csuklót felemelni a felvillantáshoz – na, ennek az érzékenysége is lehetne jobb. Végül pedig, ha már szóba került a Galaxy Watch Active-ok lünettája: kapóra jönne a görgetésre a jókora képernyőkeret érintésérzékenysége – máskülönben a panel kezelésére nem lehet panasz. A fekete csomagolás az órát, a szíjat, a leírásokat, a töltőbölcsőt és az USB-C kábelt rejti.

Beüzemelés, funkciók, Huawei Egészség

A Watch GT szériát pofonegyszerű beüzemelni: androidos vagy iOS-es eszközre le kell kapni a Huawei Egészség appot, bejelentkezés és az alapadatok megadása után kiválasztani az aktuális modellt, és kész: máris ki tudjuk választani, mely alkalmazás küldjön notit, majd jöhet, amivel mindenki kezdi: a mintegy 200 óralap átböngészése. Ezúttal tényleg nem lehet panasz: van analóg, digitális és ezek kombinációjából álló választékból tucatnyi, vicces és komoly, informatív és minimalista, illetve animált. A neonfény témájú például pislákol a képernyő bekapcsolásakor, mintha egy letűnt kor Nagykörútján sétálna az ember.

[+]

Hirdetés

Néhány óralap esetében az is beállítható, hogy milyen infó jelenjen meg rajta, mondjuk a lépésszám, a pulzus, az időjárás, az edzettségi állapot, a véroxigén telítettség, a töltöttség, a légnyomás és így tovább. Különösebb interakció viszont továbbra sincs az adott információmorzsára bökve, nem ugrik fel mondjuk az időjárás vagy pulzus widget. Utóbbiból amúgy sincs sok: vízszintesen a napi mozgásadatokra, a zenére, az időjárásra, a stressz szintre és a pulzus képernyőre tudunk lapozni.

[+]

A Watch GT 2e rendben kezeli a telefon zenelejátszóját vagy azt a szoftvert (Böngésző, YouTube), amelyikhez az értesítési panelen kezelősáv tartozik. A lényeg persze az önálló lejátszás Bluetooth füles csatlakoztatásával – ez rendben működik, akárcsak a fájlátvitel a telóról, csak ne lenne ennyire lassú. Lehet, hogy nem bővíthető az alkalmazáslista, ám legalább lényegre törő a választék: edzések, edzéselőzmények, edzés állapota, pulzusszám, SpO2 (véroxigén-telítettség), tevékenység előzmények, alvás, stressz szint, légzésgyakorlat, zene, légnyomás és magasságmérő, iránytű, időjárás, stopper, időzítő, ébresztés, zseblámpa, telefon keresése és értesítek közül választhatunk.

[+]

Az utóbbi továbbra is a széria gyenge pontja: bár az üzenetek és e-mailek első 2-3 sora megjelenik, csoportosítás nélkül esnek be a notik, bármiféle válaszlehetőség nélkül. A hívást ezzel a modellel fogadni nem lehet, csak elutasítani, így a hívásnapló is hiányzik. Más óra előre rögzített válaszlistát, apró billentyűzetet, hangalapú bevitelt, értesítésrendezést, chat képek megjelenítését, hangulatjelek küldését, egész levelek megnyitását, alkalmazásokkal való mélyebb együttműködést és egy sor olyan interakciót kínál, aminek legalább a fele kötelező kellene legyen. A GT 2e végül nem csipog, hiszen nincs hangleadója, a rezgőmotor ugyanakkor lehetne erősebb. Az értesítés érkezését általában megérezni, a Huawei kütyü felébreszteni viszont biztosan nem fog.


[+]

Nyilván kiesik az órás navigáció és futás közben elérhető térkép, a számológép vagy a hírolvasó (egy Twitter-kliens hasznos lenne) – meg lehet ilyesmi nélkül lenni, épp csak árszinten jellemző a piacon a telepítgetés. Érdemes egyébként a rövidke képernyőidőt 10-15 másodpercre állítani, és ha edzésadatainkat szeretnénk hosszabban böngészni, a panelt 5-20 percre bekapcsolva tartani, erre is van lehetőség. Arra viszont nincs, hogy folyamatosan világítson edzés alatt, márpedig downhill és sok más elfoglaltság esetében egyszerűen nem opció a kart az arc elé lendíteni. Végezetül nem okés, hogy a bejövő hívásról ugyan értesülünk edzés közben, ám bármilyen más notiról nem, hiába van a telefon hatótávon belül, mondjuk az öltözőben.

Sport, üzemidő, végszó

A sport a GT 2e főprofilja, amit aláhúz a következő, végeláthatatlan tevékenységlista, amit követni képes: futóedzések 13 edzéstervvel, szabadtéri, beltéri és terepfutás, szabadtéri és beltéri séta, szabadtéri és beltéri kerékpár, spinning, medencés és nyílt vízi úszás, mászás, hegyi túra, triatlon, elliptikus tréner, evezés és általános edzéskövetés. Ehhez csatlakozik egy sor beltéri edzés: súlyzózás, lépcsőzés, sétálógép, HIIT, aerobic, csoportos edzés, jóga, pilates, cross fit, funkcionális edzés, testedzés, taekwondo, boksz, szabad edzőmeccs, karate, vívás, hastánc, jazz tánc, latin tánc, hasizom edzés, testharc, kendo, korlát, párhuzamos sportkorlát. Szórakozás kategórián belül: utcai tánc, görkorcsolya, harcművészet, szabadtéri tánc, tánc, tai chi, hullahopp, frizbi, darts, íjászat, lovaglás, vadászat, sárkányreptetés, kötélhúzás, hintázás, lépcsőzés, akadályverseny, horgászat.

[+]

Labdasport alatt: tollaslabda, asztalitenisz, tenisz, biliárd, bowling, röplabda, kézilabda, baseball, softball, krikett, rögbi, strandfoci, strandröplabda, gateball, korongozás, fallabda, sepak takraw, kidobós. Vízi sportok: vitorlázás, szörfözés, rafting, sárkányhajó, kenu, evezés, jet ski, SUP (ebből pár ellentmond az „ne használd nagy víznyomás alatt” figyelmeztetésnek). Téli sportok: jégkorcsolya, jégkorong, curling, bobozás, szánkózás, biatlon. Extrém sport: gördeszka, sziklamászás, bungee jumping, parkour, BMX, tájfutás (ebben mi az extrém?), ejtőernyőzés, autóversenyzés. Ez mintegy száz tevékenységforma, persze csak annyiról van szó, hogy az algoritmus edzésfajta alapján próbál kalóriát kalkulálni. Ezeket a funkciókat az őszi GT 2 modellek egyébként megkapják, a hölgy tulajdonosok pedig menstruációs naptárat is használhatnak.

[+]

Jómagam az otthoni erőnléti- és kardió edzést, illetve a terepfutást próbáltam ki a cuccal, és nem indult jól a dolog. A fülledt szobában a GT 2e 10-35 BPM-mel mért alacsonyabb pulzusszámot a másik karomon csüngő Watch GT Active-val és egy itthon még nem kapható Honor Banddel összevetve. Mivel az utóbbiak pár százalékos hibahatáron belül vannak a megbízható Garmin Instincthez képest, bizony a GT 2e mért jócskán félre. Nem volt meg neki, amikor anaerobic és VO2Max sávba léptem az elliptikus tréneren és a tüdőmet kiköptem, így pedig a végelszámolásban a pulzusátlag, a kalkulált kalória és a regenerálódási idő is téves értéket mutatott. Erdei futásnál viszont pár százalékon belül mozgott a pulzus az Active-val közösen kocogva, a térképen az utóbbi órán pontosan kimért, 4,9 km-es távra a GT 2e ugyanakkor 5,02 km-t számolt. A felfele ferdítést ezúttal is köszönöm, ám az algoritmuson azért érdemes lenne finomítani.


[+]

Szerencsére frissítésekkel az előd is pontosabb lett, az újdonságnak pedig pillanatok alatt megvan a GPS kapcsolat, amely egyszer se szakadt meg. Csak a Huawei Egészség zárt rendszere miatt kár: jól jön a számos edzésgrafikon és Firstbeat-féle edzéselemzés. Viszont egyszerű és elsötétített térkép a telefonon, ezért lehetetlen visszanézni az erdei utak és ösvények tekintetében, hogy mennyire rögzítette pontosan a koordinátákat az óra. És persze a GPX exportálás vagy más futó adatbázissal való kapcsolat sem adott, sem térkép megjelenítése kocogás közben, avagy az esetleges navigálás, visszavezetés, POI-k és célok mutatása, ami számos Garmin alaptudása. Minimális adatmigrálás a WeChattel, az AliPayjel, a QQ Health-szel és a MyFitnessPallal érhető el.


[+]

A GT 2e kéthetes üzemidőt ígér vegyes használattal – nekem szűk másfél jött ki egy GPS és két beltéri edzéssel, zenehallgatás nélkül, folyamatos pulzus és stressz elemzéssel. Ennél az előd pár nappal tovább bírta, persze tíz nap se rossz egy Apple, Galaxy Watch viszonylatában. A Qi töltés kimaradása ennek ellenére hiba: a mágneses bölcsőt könnyű utazás közben elveszíteni, Qi töltőpadot viszont talán kicsit könnyebb találni, mint GT 2e töltőt. Érdemes figyelembe venni, hogy az animált óralapok és a mindig aktív kijelző hajlamos az üzemidőt megnyirbálni, az aktív GPS úgyszintén.

A Watch GT Active (balra) ma is remek vétel
A Watch GT Active (balra) ma is remek vétel [+]

Összefoglaló

Az új Watch GT nem okoz meglepetést, hiszen amit a széria eddig tudott, azt a sportosabb GT 2e is felkínálja: szép, remekül egyberakták, sokáig bírja egy töltéssel és számos alapfunkciót nyújt. Mínusz a hívásfogadás és a hangjelzés, cserébe 64 ezer forintért olcsóbban nyit, mint a Watch GT 2. Az utóbbi ára esett mindenesetre annyit, hogy pár ezrest pont a hívásfunkciók miatt érjen meg ráfizetni. Ahol pedig kapható, annyival olcsóbb a GT Active, hogy akár be is áldozható cserébe a zenetárolás. Nekem alapvetően a GT 2e is tetszett, ám mivel a pulzusmérésen és a GPS követésen van mit frissítésekkel javítani, az Egészség alkalmazásból pedig hiányolok más térképes adatbázist, ezúttal a plecsni elmarad. Nem arról van szó, hogy kevés, amit a széria kínál, csak az egyre kellemesebb árú Galaxy Watch Active modellekkel, a dedikált sportórákkal és a persze drágább Apple Watch típusokkal egy piacon egyre fájóbb a hiánylista:

  • fejlett értesítéskezelés csoportosítással, képekkel, válaszokkal;
  • automatikus és gépelhető/diktálható válaszok, emojik;
  • alkalmazásbővítés;
  • interaktív számlapok;
  • virtuális lünetta;
  • WiFi kapcsolat gyors fájlátvitelre, eSIM;
  • adatszinkronizálás futószolgáltatásba;
  • GPX edzésexport;
  • órán megjelenő térkép navigációval;
  • vezetékmentes Qi töltés;
  • NFC mobilfizetéssel;
  • EKG.

Nem várható el persze, hogy minden bekerüljön az esetleges Watch GT 3-ba, főleg nem a remek üzemidő megtartásával. Ám ahhoz, hogy a széria érdemben előre lépjen a sok igazi okos- vagy sportóra között, a fentiekből jó párat időszerű lenne betenni. A kétségtelenül mutatós és hasznos GT 2e ugyanis jelenleg éppúgy egy helyben toporog, mint a világjárvány idején lakásába zárt honfitársaink jelentős része.

Bone123

Azóta történt

Előzmények