Garmin Epix Gen2 - generációs tehetség

Méregdrága, de mindent tud az új Epix, ami egy Fenix 7, csak AMOLED panellel.

Sport, szenzorok, összefoglaló

Az Epix főállásban sportóra, ám lehetetlen teljes szakmai önéletrajzát kielemezni, úgyhogy a fontos és érdekes dolgokra fókuszálnék. Sportspecifikus funkciók járnak például futó, kerékpáros, téli, vízi, golf vagy hajós aktivitásokhoz, kapcsolódó Garmin tartozékok becsatlakozásával. Súlyzózáshoz, kardió edzéshez, pilateshez és jógához animációk dukálnak, plusz akad triatlon, HIIT és számos extrém sportmód – bekerült közéjük például a kiteboard és a széllovaglás. Az agyonparaméterezhető szenzorokról és a remek AMOLED panelről már esett szó, illetve arról, hogy a hangos adatbeolvasáshoz fülesre lesz szükség, hogy lejtmenet és egyéb figyelmet igénylő mozgás közben ne kelljen a csuklóra meredni. Kérhetünk az órára edzéssegédletet mondjuk maratonfutás felépítésére tempóinformációkkal. Az elmúlt négy hét edzései alapján pedig versenyidő-előrejelzést is kapunk, grafikonon követhető formaváltozással.


[+]

Újdonság a valós idejű stamina, amely verekedős játékokhoz hasonlóan kijelzi maximális „életerőnket”, avagy teljes energiatankunkat, és ügyesen saccolja meg, ez hogyan csökken mozgás közben végkimerülésig. Kapunk mellé infót pillanatnyi erőtartalékukról is, amely intenzív edzés során gyorsan csökken, pihenő alatt viszont visszatölt, jelezve: maradt még nafta, hogy odalépjünk. Átkerült a Venu 2-ből az egészség pillanatkép, amely kétperces méréssel rögzíti a pulzus, a véroxigén-telítettség, a stressz-szint és a légzés pillanatnyi adatait, amit megoszthatunk mondjuk a sportorvossal. Az aktuális edzésállapot, az edzésterhelés, a testtartalék, a VO2Max, a regenerálódási idő az alvás hatékonyságával súlyozva, a légzésfigyelés és az akklimatizáció más-más aspektusból ad további hasznos információt, és a bevitt folyadék, illetve a kalóriaégetés is naplózható. A maga rendszerében a stressz- és alvásfigyelés következetes, az utóbbi részletes lebontása mellé pedig tippeket is kapunk a javulásra.


[+]

Öt sportban teszteltem a szenzorokat, és a pulzusmérőt az elliptikus tréner izzasztotta meg a legjobban, a másik karomon a Huawei Watch 3-mal referenciaképpen, időközönként kézzel ellenőrizve a szívritmust. Nyugalmi állapotban, valamint közepes és intenzív igénybevétel során a két óra gyakorlatilag hajszálpontos volt, egymáshoz és a kézi méréshez képest is legfeljebb 1-2 BPM-mel eltérve. Bemelegítés és tempóváltás során azonban a gyors pulzusváltozásról a Huawei lemaradt, és ez a Garminnak nem csak gyorsabban, hanem kiegyensúlyozottabban is megvolt, így HIIT edzésekre ez a kellék alkalmasabb. Használható ráadásul úszás közben is, persze sokan a legpontosabb adatokért pulzuspántot társítanak, amivel az Epix is összedolgozik.


[+]

Súlyzózáskor nem volt ilyesmire szükség: mindkét óra megbízhatóan jegyzetelte a pulzust, de az Epix nyújtott többet részletes edzéstervek letöltésével és használatával, a gyakorlatok és súlyok szerkesztésével, széria- és gyakorlatszámlálással, valamint metronómmal. Automatikus mozdulatfelismerés is van, háromféle eredménnyel: bizonyos gyakorlatokat eltalálnak a szenzorok (guggolás, fekve nyomás stb.), másokat hatékonyan számolnak, de nekünk kell társítani utólag gyakorlatot. Amikor végül a csukló alig mozog (fekvőtámasz, húzódzkodás), a szenzorok is tehetetlenek – ilyenkor kézzel kell a hiányzó mozdulatsort betáplálni.


[+]

A műholdvevő pontosságát először havas-sáros téli túrán teszteltem. Ez az Epix variáció egy, a Watch 3 pedig két műhold-csatornán rögzített, ám az utóbbi edzésrendszere annyira zárt térképes oldalról, hogy a pontos útvonalat nem tudtam a hazai ösvényekhez viszonyítani. Ezzel szemben a Garmin saját térképére tekintve, illetve a GPX fájlt Locus Mapsbe importálva nyomon tudtam követni a rögzített útvonalat a valós ösvények viszonylatában, és az Epix kifejezetten pontosan rajzolt a budai hegyekben, legfeljebb pár méter letéréssel ritka esetben. Teljes távra a Locus 17,65 km-t, az Epix 17,49-et, a Watch 3 pedig 18,14 km-t mért, ez pedig a Garmin oldaláról kellő pontosságot jelent, és a drágábbik Epix kétcsatornás rögzítése nem is mifelénk, inkább a magashegységekben és felhőkarcolók között jöhet kapóra.


[+]

Összes emelkedésre a Garmin barométere 618 métert mért, amit utólag 648-ra javított a Connect saját adatbázisról. Ugyanerre a Locus 649 métert számolt, a Huawei óra pedig 681-et. A magasságmérés saját szenzorral tehát nem szentírás, de a magasságváltozás megbízható leolvasására elég jó, és itt jön a képbe a ClimbPro, hogy navigálás közben az előttünk álló emelkedők és lejtők számáról, hosszáról és meredekségéről részletes infót kapjunk. Kérésre iránytű is besegít, kellő pontossággal kalibrálás után. Egy budai kerékpáredzés során, amely Hűvösvölgy zegzugosabb részeit is érintette, az Epix tökéletesen rajzolta az útvonalat, jól láthatóan, hogy az ország- vagy kerékpárút melyik oldalán haladtam. A tekerés során a két óra a pulzust következetesen és kiegyensúlyozottan rögzítette – a pedálütemhez és egyéb adatokhoz Garmin kiegészítő társításával juthatunk hozzá.

[+]

Idei első, 4,9 km-es terepfutásom egyetlen meglepő mozzanata a váratlanul jó tempó volt, a két óra különben a sok ösvény és kanyar ellenére kellően pontos maradt útvonal követésben. Az mondjuk érdekes, hogy bár az Epix következetesen a futott örvényekre jelölte az aktuális útvonalat, az óra 4,75 km távot számolt, és ugyanezt a mérést Locusba importálva a helyes 4,9 km-es adat jelent meg. Talán a szintváltozás miatt van eltérés. Amúgy ebben az óra kifejezetten pontos volt, 165 méter emelkedést mérve a Locus 167-es, pontos adatához képest, amit a Connect 156 méterre korrigált volna, ha kérem. A futáshoz is egy rakás pillanatnyi és utólagos edzésadat, grafikon és tipp jár a magasságprofilt, a teljesítményállapotot, a lépésütemet, a küszöbértéket vagy a terhelést beleértve, és nyilván kapóra jön a térkép, illetve minden kapcsolódó opció.


[+]

Két szenzor bizonyult gyengébbnek. Mivel a hőmérő az órában van, a fémkeretes váz hőmérsékletét pedig a csukló és az aktuális időjárás együtt változtatja, a mért értékek rendre valahol a testhőmérséklet és a kinti viszonyok között jelentek meg, így sok hasznukat nem vettem. A csuklón mért véroxigén-telítettség sem volt az igazi: míg a Watch GT 2 Pro legalább stabilan 96-100% között mért, a Watch 3 ennél picit jobban ingadozott, az Epix pedig gyakran mért 90% alatt. Apró trükk: SPO2-t hatékonyabb ujjbeggyel a szenzor felett mérni, és ilyenkor a Garmin értékei is rendre 95% felett maradtak. A lényeg: az óra nem orvosi kellék, és a tesztelést leszámítva nem is használtam az egész napos SPO2 mérést. A lépésszámlálás jóval megbízhatóbb volt: ügyesen kiszűrte a feles kézmozdulatokat, ahogy korrekt volt az emeletszámlálás is. Egy tippem azért volna a jövőre nézve: bár keservesen bonyolult országonként az engedélyeztetése, számos fals riasztás mellett az Apple Watch EKG funkciója tucatnyi alkalommal mentett életet komoly szívproblémát észlelve és riasztva – az Epix efféle funkció nélkül csak a rendellenesen magas és alacsony pulzust jelzi.


[+]

Verdikt

Létezik-e túl sok pénz egy elit óráért? Felesleges kérdés, mert ha valaki 6-800 ezret otthagy egy hajlítható telefonért, akadhat olyan is, aki 3-400 ezret kicsenget egy sportspecialista csuklóékért. Már a teszt hossza is beszédes, pedig a tudáslista végére sem értem, de nem csak a másodgenerációs Epix sokrétű, a Connect háttéradatbázis és a Garmin tartozéklista is. Hasznosabb kérdés, hogy jobb ajánlat-e az egyméretű, férficsuklóra tervezett AMOLED-es kütyü, mint a Fenix 7 három nagyságban, transzflektív kijelzővel, napelemes opcióval és döbbenetesen hosszú üzemidővel? Személy szerint a válasz igen, mert az Epix panelje is remekül látható odakint, élességben, kontrasztokban és benti használatban pedig egyértelműen az OLED technológia nyer. Egy csúcsórára lassan úgyis annyi tekintet jut, mint egy telefonra, igaz: sajnos az árak is kezdenek idomulni, és 338 ezer forinton nyitva az alap Epixnek is illett volna megkapnia a 32 GB-s tárolót, hogy a teljes Európa-térkép felmásolása után a zenének is maradjon bőséges hely. A nagyobb tárolójú zafírváltozatoknak ugyanis további felára van, és a gyakorlatban a kétcsatornás GPS annyira nem nagy előny, hiszen pontos az egycsatornás is.


[+]

Legyen szó mindenesetre bármelyik Epix vagy Fenix újdonságról, egyaránt megvan a perfekt összeszerelés, a komoly vízállóság, a pontos és agyonparaméterezhető aktivitáskövetés, az öt jó gomb, a hasznos érintőkezelés, az ügyes telefonos és némi mobilfüggetlen használat, pár új trükk és a fürge, hetekben mérhető működés. A saját ökoszisztémára és egynapos üzemidőre fejlesztett Apple Watch nyilván gördülékenyebb, jobban összedolgozik a telefonnal, több alkalmazást kínál és profibb értesítéskezelésben, az EKG pedig olyan extra, amit egy sportóra megirigyelhet. Ha viszont az üzemidő, az adatgazdag mozgáskövetés, a szívós küllem és a sportközösség a fontos, a Garmin továbbra is külön ligában versenyez, és friss kínálatának nálam az Epix az ékköve. De azért akad a katalógusban szép is, jó is olcsóbban, például a Fenix elődmodellek vannak most kellemesebb árban.

Garmin Epix Gen2

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés