Garmin Epix Gen2 - generációs tehetség

Méregdrága, de mindent tud az új Epix, ami egy Fenix 7, csak AMOLED panellel.

Alapfunkciók, üzemidő

Bár önállóan is szinkronizál, azért az Epixet a legjobb a Garmin Connect iOS vagy Android alkalmazással beüzemelni – főleg azért, mert most már majdnem minden órabeállítás elérhető a telóról, és minden lépést azonnal szinkronizál a szoftver az órára. Így akár edzés közben is birizgálhatunk az adatmezőkkel, és tüstént megjelennek a változások. A hardverről sok szó nem esik, mindenesetre az öt gombot vadul nyomkodva, vagy a kijelzőn ujjal görgetve is reszponzív, fürge marad a felület, csak a térkép nagyításánál és mozgatásánál akad némi várakozás. Az is igaz viszont, hogy egy Apple vagy Samsung óra eggyel gördülékenyebb, és az érintő mozdulatokat leheletnyivel hamarabb és pontosabban veszi be, ám az erősebb hardvernek egy-kétnapos üzemidő az ára, és itt fordít a Garmin hatalmasat.

A Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldalaA Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldalaA Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldala A Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldala [+]

Két adatot közöl a gyártó, tapasztalataim szerint pontosan: mindig aktív kijelzővel az Epix hat napot fut, pár GPS edzést és gyakori értesítéskezelést beleértve, avagy 30 órát folyamatos GPS használattal. Ha a kijelző csak csuklóemelésre kapcsol be, ez 16 napra vagy 42 óra GPS használatra gyarapodik. Telefonkapcsolat nélkül, pár szenzor korlátozásával az energiatakarékos mód 21 napot bír, az expedíciós mód végül, óránként történő koordinátarögzítéssel, szenzorok és telefonkapcsolat nélkül 14 napot két másfél órás töltés között.

Az Epix közvetlen napfényben
Az Epix közvetlen napfényben [+]

A fentieken azonban tovább nyújthatunk akár edzésenként állítható energiaprofilokkal, és itt aztán a fényerőtől és a mindig aktív kijelzőtől kezdve az érintő- és szenzorfunkciókon át a műholdak kombinációjáig minden állítható. Alvás során is növelhetjük a takarékosságot, és akár a hét minden napjára lebonthatjuk a ne zavarj üzemmód be- és kikapcsolását, a csipogás és a rezgések állapotát, a kijelző elhalványítását, az éjjeli órát és a szenzorok korlátozását. Ha viszont a másodpercalapú adatrögzítést és a folyamatos véroxigén-telítettséget bekapcsoljuk, pont fordítva: csökken az üzemidő.


[+]

Én maradtam a mindig aktív kijelzőnél és az érintőpanel állandó használatánál, de azért a szokásos öt gomb is kapóra jött, hosszú és kettős lenyomáshoz tartozó, állítható funkciókkal. A halovány kijelző-zseblámpa például a bal felső kétszeri működtetésére ugrik fel, a kapcsolópanel pedig hosszan nyomva, például a Garmin Pay gyors elérésére a Curve (Mastercard), a K&H (Maestro, Mastercard), a Revolut (Mastercard) és a TransferWise (Mastercard) kártyáinak befogadásával. Ugyanide dobható az iránytű, a magasságmérő, az ébresztő, a telefonkereső, az alvómód, a segélykérés és jó pár másik funkció kapcsolója is, a zenelejátszó pedig az alsó gombra telepedve indul.

A hangulatjelek átjönnek, a matricák és GIF-ek nem jelennek meg
A hangulatjelek átjönnek, a matricák és GIF-ek nem jelennek meg [+]

A beállítások a középső billentyűre nehezedve ugranak elő, és itt lehet az óralapokat is testreszabni úgy stílus, mint adatmezők tekintetében. Több tucat másikat a Connect IQ mobilalkalmazással telepíthetünk, minimalistát és adatban gazdagot beleértve. Az is igaz viszont, hogy az AMOLED panel még új keletű a gyártónak és a fejlesztőknek is, így a Huawei Watch 3-féle látványos, szórakoztató és animált számlapok egyelőre hiányoznak a választékból, pedig a tűéles panelen szabadjára lehetne engedni a stílust és a fantáziát.

A Garmin Epix a Huawei Watch 3 Pro társaságában
A Garmin Epix a Huawei Watch 3 Pro társaságában [+]

Widgetben az Epixnél az előny: az óralap alatt és felett lépdelve minden mozgás-, test- és szenzoradat grafikonnal és kiterjesztett képernyővel együtt leolvasható. Ugyanígy az időjárás, a naptár és az értesítések minipanelje is errefelé van. A mobilról a notifikációk rendben megérkeznek a küldőalkalmazás ikonjával és csoportosításával, magyar ékezetekkel és alapvető hangulatjelekkel. Viszont hiába van számlapos billentyűzet mondjuk a WiFi jelszó bepötyögésére, ha választ nem adhatunk vele – ehelyett előre definiált és a telefonon bővíthető szöveggel kell beérni. A matricák és animált GIF-ek sem jelennek meg, mikrofon és asszisztens nélkül pedig a hangutasítás, a diktálás és egyéb nyalánkságok is kiestek. Ugyanígy nyilván az Apple vagy a Google kiterjesztett szolgáltatásai és egyéb hasznos alkalmazásai, viszont felbukkant egy-két okosotthon kezelő az IQ Store-ban.


[+]

Az edzések és sportalkalmazások a start/stop gombbal érhetők el, és most már az órán is fent van az IQ Store, a legnépszerűbb alkalmazások telepítésére mobil nélkül. Azért a teljes kínálatot telefonról érhetjük el, és a legtöbb természetesen mozgásközpontú. Letölthető egy csomó kiterjesztett adatmező, fejlesztés vízi- és egyéb sportokhoz, ott van aztán a kliens a Wikilokhoz vagy a Locus Mapshez, pontról-pontra történő navigációval, mobilkapcsolat mellett. A leghasznosabbak viszont az offline Garmin térképek: kétezer sípálya és 41 ezer golfpálya mellett az Európa térkép például 12,2 GB-nyi hasznos adatot kínál.


[+]

A stílusában és adataiban testreszabható TopoActive térképeken a hazai ösvények is megjelennek, bár magyar turistajelölések nélkül. Menthetünk és kereshetünk aktuális vagy közeli érdekes helyeket, van pontról-pontra történő navigáció és edzésvezetés, számítógépen pedig a letöltött vagy általunk létrehozott útvonalakhoz olyan hasznos megállókat is hozzáadhatunk, mint a vízvételi lehetőség, hegycsúcs, menedék stb., mozgás közben jelezve ezek távolságát. A térkép mellett a Garmin edző a felkészülésben, a PacePro a tempóban és versenystratégiában, a ClimbPro pedig a közelgő emelkedők és lejtők adataival segít be. Ugyanilyen hasznos a balesetészlelés, csatlakoztatott mobilról az aktuális koordinátáinkat az ismerősöknek elküldve. Pozíciónkat emellett ismerőseinkkel és sporttársainkkal élőben is megoszthatjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés