Garmin Epix Gen2 - generációs tehetség

Méregdrága, de mindent tud az új Epix, ami egy Fenix 7, csak AMOLED panellel.

Külső, védelem, csomagolás

Számtalan Garmin óra tesztje után olvasóinknak világos lehet: komoly háttérszolgáltatással és kiegészítőkkel a márka hobbiatléták és élsportolók népszerű választása, és ott van emellett a dizájnvonal. A három méretben elstartolt Fenix 7 elitcsaláddal a márkának azonban komolyabb okosórás ambíciói vannak, a bemutatóeseményen pedig elcsattant egy one more thing: befutott lényegében ugyanaz, csak a transzflektív panelt AMOLED technológiára cserélve, és ezzel a második generációs Epix akár el is happolhatja testvérei elől az aranyérmet. Nyilván kapóra jön, hogy odakint minden adat perfekt módon látható a Fenix transzflektív képernyőjén, és még a napelemes opció is adott. Ám ma a népszerű prémium okosórák rendre tökéletes feketékkel és kirobbanó színekkel dolgozó OLED panelt kínálnak, és az újdonságok közül ezt a szintet az 1,3"-en, illetve 416 x 416 tűéles pixelen az Epix ugorja meg, az öt gomb mellé érintő funkciókat is biztosítva.


[+]

Legyen szó önálló szinkronizálásról WiFi-n, illetve iPhone-os, androidos kapcsolatról Bluetoothon, a tudás csúcskategóriához méltó a tartozékkompatibilitást és a Garmin Pay órafizetést is beleértve. Viszont az eSIM a mobiladat kapcsolathoz és az önálló hívásfogadáshoz kimaradt, akárcsak a mikrofon és az edzésadatot beolvasó hangszóró. Ehelyett az óra középhangon csipog és határozottan rezeg, beszélni pedig füles csatlakoztatása után tud. Az Epix Gen2-ből amúgy csak egy méret van, viszont két felszereltséggel: az itt látható darab 338 ezer forinton nyit szálerősített polimer vázzal, rozsdamentes acélkerettel és hátlappal, valamint Gorilla Glass DX védőüveggel. Belül 16 GB-os tárolót kínál előre telepített sí- és golftérképekkel, viszont TopoActive térképek nélkül, amelyek ingyen feldobhatók. Itt egycsatornás a multi-GNSS egység (GPS, GLONASS, Galileo).


[+]

A fehér és fekete titánváltozat szilikonpánttal már 375 ezer forintba, a karbon szürke titán bőrszíjjal pedig sokkoló 413 ezer forintba kerül. Cserébe zafírüveg védi a kijelzőt, 32 GB-os a tároló előre telepített kontinenstérképpel, valamint opció a kétcsatornás műhold használat (L1 + L5) a további pontosságért. Amiben nincs különbség, az a szemrevaló és egyértelműen férfias dizájn, a 100 m / 10 ATM vízállóság, illetve a hősokkra, ütésre és vízre teljesített Mil-STD-810 tesztek. Az összeszerelés ennek megfelelően tökéletes, a kijelzőt kellően vastag keret védi, a rengeteg lyukkal díszített, fémcsatos szíj pedig stabilan szorul a csuklóra. Személy szerint a 47 x 47 x 14,5 milliméteres és 76 grammos méretek nálam a kényelem legfelső határát súrolják, női csuklóra pedig inkább a Fenix 7S illik, de hát abból akad még nagyobb a 7X személyében.


[+]

A transzflektív megoldás nekem mégse hiányzik, mert az Epix AMOLED kijelzője olyan fényes közvetlen napfényben, hogy napszemüvegben is remekül látszik rajta minden. Nagyobb felbontása és jobb kontrasztaránya miatt ráadásul kényelmesebb leolvasni róla a térkép és egyéb információkat, miközben edzőteremben és este a színeivel és mélyfeketéivel nyer a technológia. A szuper megjelenítés és a csavarokkal tarkított fémkeret pedig nem csak extrém sportnak, hanem üzleti tárgyalásnak is jól áll, aki pedig a szilikonpántot önerőből fémre vagy bőrre cserélné, 22 mm-en könnyedén megteheti.


[+]

A kockadoboz az órán kívül csak a leírást és a négy érintkezős, hátlapra pattintható kábelt rejti. A csatlakozó kicsit lötyög, viszont megbocsátható a vezetékmentes töltés hiánya, amint a zsinór USB-A túlvége számítógépre kerül, mert azonnal másolhatjuk a zeneszámokat. Csak azért kár, hogy az alapkellék 16 GB-jából mindössze 750 MB marad, ha a TopoActive Európa térképet WiFi-n felmásoljuk – ez a művelet ráadásul valamiért öt órát vesz igénybe, így jobb estére időzíteni. Gyorsabb a dolog USB-n, a Garmin Express Windows / Mac programmal, noha Ryzen számítógépemen a másolás először ismeretlen hiba miatt megszakadt, utána a pedig a program el sem indult, újratelepítve sem. Intel laptopomon viszont percek alatt felment a Kelet-Európa térkép – szerencsére az Expressben már lehet kisebb régiót választani, és a hazánkat is magába foglaló szelet után 3,24 GB szabad tárhely maradt.


[+]

A fülesek Bluetoothon könnyen csatlakoznak, és a zenehallgatás mellett bejön a képbe a szakaszonkénti adatbeolvasás. Elérhető a Spotify, a Deezer illetve az Amazon Music offline tárháza, illetve választhatunk a helyben tárolt számok és a mobil lejátszójának kezelése között is. Megvan természetesen az ANT+ kapcsolat a tartozékokhoz, az NFC az órafizetéshez, a barometrikus magasságmérő, a háromtengelyes iránytű, a negyedik generációs, elevate optikai pulzoximéter, a gyorsulásmérő, a giroszkóp és a hőmérő.

Alapfunkciók, üzemidő

Bár önállóan is szinkronizál, azért az Epixet a legjobb a Garmin Connect iOS vagy Android alkalmazással beüzemelni – főleg azért, mert most már majdnem minden órabeállítás elérhető a telóról, és minden lépést azonnal szinkronizál a szoftver az órára. Így akár edzés közben is birizgálhatunk az adatmezőkkel, és tüstént megjelennek a változások. A hardverről sok szó nem esik, mindenesetre az öt gombot vadul nyomkodva, vagy a kijelzőn ujjal görgetve is reszponzív, fürge marad a felület, csak a térkép nagyításánál és mozgatásánál akad némi várakozás. Az is igaz viszont, hogy egy Apple vagy Samsung óra eggyel gördülékenyebb, és az érintő mozdulatokat leheletnyivel hamarabb és pontosabban veszi be, ám az erősebb hardvernek egy-kétnapos üzemidő az ára, és itt fordít a Garmin hatalmasat.

A Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldalaA Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldalaA Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldala A Garmin Connect és az IQ Store mobilappok főoldala [+]

Két adatot közöl a gyártó, tapasztalataim szerint pontosan: mindig aktív kijelzővel az Epix hat napot fut, pár GPS edzést és gyakori értesítéskezelést beleértve, avagy 30 órát folyamatos GPS használattal. Ha a kijelző csak csuklóemelésre kapcsol be, ez 16 napra vagy 42 óra GPS használatra gyarapodik. Telefonkapcsolat nélkül, pár szenzor korlátozásával az energiatakarékos mód 21 napot bír, az expedíciós mód végül, óránként történő koordinátarögzítéssel, szenzorok és telefonkapcsolat nélkül 14 napot két másfél órás töltés között.

Az Epix közvetlen napfényben
Az Epix közvetlen napfényben [+]

A fentieken azonban tovább nyújthatunk akár edzésenként állítható energiaprofilokkal, és itt aztán a fényerőtől és a mindig aktív kijelzőtől kezdve az érintő- és szenzorfunkciókon át a műholdak kombinációjáig minden állítható. Alvás során is növelhetjük a takarékosságot, és akár a hét minden napjára lebonthatjuk a ne zavarj üzemmód be- és kikapcsolását, a csipogás és a rezgések állapotát, a kijelző elhalványítását, az éjjeli órát és a szenzorok korlátozását. Ha viszont a másodpercalapú adatrögzítést és a folyamatos véroxigén-telítettséget bekapcsoljuk, pont fordítva: csökken az üzemidő.


[+]

Én maradtam a mindig aktív kijelzőnél és az érintőpanel állandó használatánál, de azért a szokásos öt gomb is kapóra jött, hosszú és kettős lenyomáshoz tartozó, állítható funkciókkal. A halovány kijelző-zseblámpa például a bal felső kétszeri működtetésére ugrik fel, a kapcsolópanel pedig hosszan nyomva, például a Garmin Pay gyors elérésére a Curve (Mastercard), a K&H (Maestro, Mastercard), a Revolut (Mastercard) és a TransferWise (Mastercard) kártyáinak befogadásával. Ugyanide dobható az iránytű, a magasságmérő, az ébresztő, a telefonkereső, az alvómód, a segélykérés és jó pár másik funkció kapcsolója is, a zenelejátszó pedig az alsó gombra telepedve indul.

A hangulatjelek átjönnek, a matricák és GIF-ek nem jelennek meg
A hangulatjelek átjönnek, a matricák és GIF-ek nem jelennek meg [+]

A beállítások a középső billentyűre nehezedve ugranak elő, és itt lehet az óralapokat is testreszabni úgy stílus, mint adatmezők tekintetében. Több tucat másikat a Connect IQ mobilalkalmazással telepíthetünk, minimalistát és adatban gazdagot beleértve. Az is igaz viszont, hogy az AMOLED panel még új keletű a gyártónak és a fejlesztőknek is, így a Huawei Watch 3-féle látványos, szórakoztató és animált számlapok egyelőre hiányoznak a választékból, pedig a tűéles panelen szabadjára lehetne engedni a stílust és a fantáziát.

A Garmin Epix a Huawei Watch 3 Pro társaságában
A Garmin Epix a Huawei Watch 3 Pro társaságában [+]

Widgetben az Epixnél az előny: az óralap alatt és felett lépdelve minden mozgás-, test- és szenzoradat grafikonnal és kiterjesztett képernyővel együtt leolvasható. Ugyanígy az időjárás, a naptár és az értesítések minipanelje is errefelé van. A mobilról a notifikációk rendben megérkeznek a küldőalkalmazás ikonjával és csoportosításával, magyar ékezetekkel és alapvető hangulatjelekkel. Viszont hiába van számlapos billentyűzet mondjuk a WiFi jelszó bepötyögésére, ha választ nem adhatunk vele – ehelyett előre definiált és a telefonon bővíthető szöveggel kell beérni. A matricák és animált GIF-ek sem jelennek meg, mikrofon és asszisztens nélkül pedig a hangutasítás, a diktálás és egyéb nyalánkságok is kiestek. Ugyanígy nyilván az Apple vagy a Google kiterjesztett szolgáltatásai és egyéb hasznos alkalmazásai, viszont felbukkant egy-két okosotthon kezelő az IQ Store-ban.


[+]

Az edzések és sportalkalmazások a start/stop gombbal érhetők el, és most már az órán is fent van az IQ Store, a legnépszerűbb alkalmazások telepítésére mobil nélkül. Azért a teljes kínálatot telefonról érhetjük el, és a legtöbb természetesen mozgásközpontú. Letölthető egy csomó kiterjesztett adatmező, fejlesztés vízi- és egyéb sportokhoz, ott van aztán a kliens a Wikilokhoz vagy a Locus Mapshez, pontról-pontra történő navigációval, mobilkapcsolat mellett. A leghasznosabbak viszont az offline Garmin térképek: kétezer sípálya és 41 ezer golfpálya mellett az Európa térkép például 12,2 GB-nyi hasznos adatot kínál.


[+]

A stílusában és adataiban testreszabható TopoActive térképeken a hazai ösvények is megjelennek, bár magyar turistajelölések nélkül. Menthetünk és kereshetünk aktuális vagy közeli érdekes helyeket, van pontról-pontra történő navigáció és edzésvezetés, számítógépen pedig a letöltött vagy általunk létrehozott útvonalakhoz olyan hasznos megállókat is hozzáadhatunk, mint a vízvételi lehetőség, hegycsúcs, menedék stb., mozgás közben jelezve ezek távolságát. A térkép mellett a Garmin edző a felkészülésben, a PacePro a tempóban és versenystratégiában, a ClimbPro pedig a közelgő emelkedők és lejtők adataival segít be. Ugyanilyen hasznos a balesetészlelés, csatlakoztatott mobilról az aktuális koordinátáinkat az ismerősöknek elküldve. Pozíciónkat emellett ismerőseinkkel és sporttársainkkal élőben is megoszthatjuk.

Sport, szenzorok, összefoglaló

Az Epix főállásban sportóra, ám lehetetlen teljes szakmai önéletrajzát kielemezni, úgyhogy a fontos és érdekes dolgokra fókuszálnék. Sportspecifikus funkciók járnak például futó, kerékpáros, téli, vízi, golf vagy hajós aktivitásokhoz, kapcsolódó Garmin tartozékok becsatlakozásával. Súlyzózáshoz, kardió edzéshez, pilateshez és jógához animációk dukálnak, plusz akad triatlon, HIIT és számos extrém sportmód – bekerült közéjük például a kiteboard és a széllovaglás. Az agyonparaméterezhető szenzorokról és a remek AMOLED panelről már esett szó, illetve arról, hogy a hangos adatbeolvasáshoz fülesre lesz szükség, hogy lejtmenet és egyéb figyelmet igénylő mozgás közben ne kelljen a csuklóra meredni. Kérhetünk az órára edzéssegédletet mondjuk maratonfutás felépítésére tempóinformációkkal. Az elmúlt négy hét edzései alapján pedig versenyidő-előrejelzést is kapunk, grafikonon követhető formaváltozással.


[+]

Újdonság a valós idejű stamina, amely verekedős játékokhoz hasonlóan kijelzi maximális „életerőnket”, avagy teljes energiatankunkat, és ügyesen saccolja meg, ez hogyan csökken mozgás közben végkimerülésig. Kapunk mellé infót pillanatnyi erőtartalékukról is, amely intenzív edzés során gyorsan csökken, pihenő alatt viszont visszatölt, jelezve: maradt még nafta, hogy odalépjünk. Átkerült a Venu 2-ből az egészség pillanatkép, amely kétperces méréssel rögzíti a pulzus, a véroxigén-telítettség, a stressz-szint és a légzés pillanatnyi adatait, amit megoszthatunk mondjuk a sportorvossal. Az aktuális edzésállapot, az edzésterhelés, a testtartalék, a VO2Max, a regenerálódási idő az alvás hatékonyságával súlyozva, a légzésfigyelés és az akklimatizáció más-más aspektusból ad további hasznos információt, és a bevitt folyadék, illetve a kalóriaégetés is naplózható. A maga rendszerében a stressz- és alvásfigyelés következetes, az utóbbi részletes lebontása mellé pedig tippeket is kapunk a javulásra.


[+]

Öt sportban teszteltem a szenzorokat, és a pulzusmérőt az elliptikus tréner izzasztotta meg a legjobban, a másik karomon a Huawei Watch 3-mal referenciaképpen, időközönként kézzel ellenőrizve a szívritmust. Nyugalmi állapotban, valamint közepes és intenzív igénybevétel során a két óra gyakorlatilag hajszálpontos volt, egymáshoz és a kézi méréshez képest is legfeljebb 1-2 BPM-mel eltérve. Bemelegítés és tempóváltás során azonban a gyors pulzusváltozásról a Huawei lemaradt, és ez a Garminnak nem csak gyorsabban, hanem kiegyensúlyozottabban is megvolt, így HIIT edzésekre ez a kellék alkalmasabb. Használható ráadásul úszás közben is, persze sokan a legpontosabb adatokért pulzuspántot társítanak, amivel az Epix is összedolgozik.


[+]

Súlyzózáskor nem volt ilyesmire szükség: mindkét óra megbízhatóan jegyzetelte a pulzust, de az Epix nyújtott többet részletes edzéstervek letöltésével és használatával, a gyakorlatok és súlyok szerkesztésével, széria- és gyakorlatszámlálással, valamint metronómmal. Automatikus mozdulatfelismerés is van, háromféle eredménnyel: bizonyos gyakorlatokat eltalálnak a szenzorok (guggolás, fekve nyomás stb.), másokat hatékonyan számolnak, de nekünk kell társítani utólag gyakorlatot. Amikor végül a csukló alig mozog (fekvőtámasz, húzódzkodás), a szenzorok is tehetetlenek – ilyenkor kézzel kell a hiányzó mozdulatsort betáplálni.


[+]

A műholdvevő pontosságát először havas-sáros téli túrán teszteltem. Ez az Epix variáció egy, a Watch 3 pedig két műhold-csatornán rögzített, ám az utóbbi edzésrendszere annyira zárt térképes oldalról, hogy a pontos útvonalat nem tudtam a hazai ösvényekhez viszonyítani. Ezzel szemben a Garmin saját térképére tekintve, illetve a GPX fájlt Locus Mapsbe importálva nyomon tudtam követni a rögzített útvonalat a valós ösvények viszonylatában, és az Epix kifejezetten pontosan rajzolt a budai hegyekben, legfeljebb pár méter letéréssel ritka esetben. Teljes távra a Locus 17,65 km-t, az Epix 17,49-et, a Watch 3 pedig 18,14 km-t mért, ez pedig a Garmin oldaláról kellő pontosságot jelent, és a drágábbik Epix kétcsatornás rögzítése nem is mifelénk, inkább a magashegységekben és felhőkarcolók között jöhet kapóra.


[+]

Összes emelkedésre a Garmin barométere 618 métert mért, amit utólag 648-ra javított a Connect saját adatbázisról. Ugyanerre a Locus 649 métert számolt, a Huawei óra pedig 681-et. A magasságmérés saját szenzorral tehát nem szentírás, de a magasságváltozás megbízható leolvasására elég jó, és itt jön a képbe a ClimbPro, hogy navigálás közben az előttünk álló emelkedők és lejtők számáról, hosszáról és meredekségéről részletes infót kapjunk. Kérésre iránytű is besegít, kellő pontossággal kalibrálás után. Egy budai kerékpáredzés során, amely Hűvösvölgy zegzugosabb részeit is érintette, az Epix tökéletesen rajzolta az útvonalat, jól láthatóan, hogy az ország- vagy kerékpárút melyik oldalán haladtam. A tekerés során a két óra a pulzust következetesen és kiegyensúlyozottan rögzítette – a pedálütemhez és egyéb adatokhoz Garmin kiegészítő társításával juthatunk hozzá.

[+]

Idei első, 4,9 km-es terepfutásom egyetlen meglepő mozzanata a váratlanul jó tempó volt, a két óra különben a sok ösvény és kanyar ellenére kellően pontos maradt útvonal követésben. Az mondjuk érdekes, hogy bár az Epix következetesen a futott örvényekre jelölte az aktuális útvonalat, az óra 4,75 km távot számolt, és ugyanezt a mérést Locusba importálva a helyes 4,9 km-es adat jelent meg. Talán a szintváltozás miatt van eltérés. Amúgy ebben az óra kifejezetten pontos volt, 165 méter emelkedést mérve a Locus 167-es, pontos adatához képest, amit a Connect 156 méterre korrigált volna, ha kérem. A futáshoz is egy rakás pillanatnyi és utólagos edzésadat, grafikon és tipp jár a magasságprofilt, a teljesítményállapotot, a lépésütemet, a küszöbértéket vagy a terhelést beleértve, és nyilván kapóra jön a térkép, illetve minden kapcsolódó opció.


[+]

Két szenzor bizonyult gyengébbnek. Mivel a hőmérő az órában van, a fémkeretes váz hőmérsékletét pedig a csukló és az aktuális időjárás együtt változtatja, a mért értékek rendre valahol a testhőmérséklet és a kinti viszonyok között jelentek meg, így sok hasznukat nem vettem. A csuklón mért véroxigén-telítettség sem volt az igazi: míg a Watch GT 2 Pro legalább stabilan 96-100% között mért, a Watch 3 ennél picit jobban ingadozott, az Epix pedig gyakran mért 90% alatt. Apró trükk: SPO2-t hatékonyabb ujjbeggyel a szenzor felett mérni, és ilyenkor a Garmin értékei is rendre 95% felett maradtak. A lényeg: az óra nem orvosi kellék, és a tesztelést leszámítva nem is használtam az egész napos SPO2 mérést. A lépésszámlálás jóval megbízhatóbb volt: ügyesen kiszűrte a feles kézmozdulatokat, ahogy korrekt volt az emeletszámlálás is. Egy tippem azért volna a jövőre nézve: bár keservesen bonyolult országonként az engedélyeztetése, számos fals riasztás mellett az Apple Watch EKG funkciója tucatnyi alkalommal mentett életet komoly szívproblémát észlelve és riasztva – az Epix efféle funkció nélkül csak a rendellenesen magas és alacsony pulzust jelzi.


[+]

Verdikt

Létezik-e túl sok pénz egy elit óráért? Felesleges kérdés, mert ha valaki 6-800 ezret otthagy egy hajlítható telefonért, akadhat olyan is, aki 3-400 ezret kicsenget egy sportspecialista csuklóékért. Már a teszt hossza is beszédes, pedig a tudáslista végére sem értem, de nem csak a másodgenerációs Epix sokrétű, a Connect háttéradatbázis és a Garmin tartozéklista is. Hasznosabb kérdés, hogy jobb ajánlat-e az egyméretű, férficsuklóra tervezett AMOLED-es kütyü, mint a Fenix 7 három nagyságban, transzflektív kijelzővel, napelemes opcióval és döbbenetesen hosszú üzemidővel? Személy szerint a válasz igen, mert az Epix panelje is remekül látható odakint, élességben, kontrasztokban és benti használatban pedig egyértelműen az OLED technológia nyer. Egy csúcsórára lassan úgyis annyi tekintet jut, mint egy telefonra, igaz: sajnos az árak is kezdenek idomulni, és 338 ezer forinton nyitva az alap Epixnek is illett volna megkapnia a 32 GB-s tárolót, hogy a teljes Európa-térkép felmásolása után a zenének is maradjon bőséges hely. A nagyobb tárolójú zafírváltozatoknak ugyanis további felára van, és a gyakorlatban a kétcsatornás GPS annyira nem nagy előny, hiszen pontos az egycsatornás is.


[+]

Legyen szó mindenesetre bármelyik Epix vagy Fenix újdonságról, egyaránt megvan a perfekt összeszerelés, a komoly vízállóság, a pontos és agyonparaméterezhető aktivitáskövetés, az öt jó gomb, a hasznos érintőkezelés, az ügyes telefonos és némi mobilfüggetlen használat, pár új trükk és a fürge, hetekben mérhető működés. A saját ökoszisztémára és egynapos üzemidőre fejlesztett Apple Watch nyilván gördülékenyebb, jobban összedolgozik a telefonnal, több alkalmazást kínál és profibb értesítéskezelésben, az EKG pedig olyan extra, amit egy sportóra megirigyelhet. Ha viszont az üzemidő, az adatgazdag mozgáskövetés, a szívós küllem és a sportközösség a fontos, a Garmin továbbra is külön ligában versenyez, és friss kínálatának nálam az Epix az ékköve. De azért akad a katalógusban szép is, jó is olcsóbban, például a Fenix elődmodellek vannak most kellemesebb árban.

Garmin Epix Gen2

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés