Fitnesz, üzemidő, összegzés
Amellett, hogy egy második kijelző az iPhone-hoz, a Watch egy mindennapi egészségügyi segéd is, az Apple pedig erősen ráfeküdt az elmúlt években a sport és egészségügyi vonalra. Ez a Series 10-zel bővült, az alvási apnoé érzékelésének képességével például, de az óra képes felismerni a rendellenes szívverésre utaló nyomokat is. Vagy emlékeztet a gyógyszereink bevételére. Vagy jelzi, ha túlterheltük magunkat. Követi alvásunkat és trendeket állít fel, az adatok alapján pedig terhelési mutatót is készít. A funkciók legtöbbjéhez mondjuk az óra huzamos használata kell, az Apple algoritmusai 28 napnyi használat után képesek a trendek felállítására, így ezeket értelemszerűen az egyhetes teszt alatt nem tudtuk megnézni.
Kipróbáltam viszont az alváskövetést, az EKG-t, több típusú mozgás követését és a GPS pontosságát. Az Ultra kétsávos műholdas vevőjét nem kapta meg a Series 10, továbbra is csak egy sávon kommunikál (L1, GPS, GNSS, Galileo és BeiDou), viszont az adatait az iPhone-ra és egyéb érzékelőire (UWB, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 4, és LTE modellek esetén a mobilhálózati antennák) hagyatkozva pontosítja. Ennek eredményeként a megtett útvonal rögzítése pontosnak mondható. Összevetve egy Garmin Vivoactive 4-gyel és egy iPhone 15 Próval, az Apple Watch Series 10 minimális, 20 méteres eltérést számolt 4,85 km-en erdőben a kutyákkal sétálva és 80 méteres eltérést a városban 15,6 km-t biciklizve. A megtett távolságok az útvonalat tekintve elég pontosak voltak, de mondjuk azt, hogy az utca melyik oldalán sétáltam, már nem volt képes a Series 10 eltalálni. Ebben az Apple Watch Ultra sokkal jobban teljesít. De a Series 10 is képes minket visszanavigálni már edzésünk kezdőpontjára vagy dobhatunk le az edzés során útjelző pontokat is, ez már nem csak az Ultrán működik.
Visszanézni az iPhone Fitnesz alkalmazásában tudjuk az edzéseinket, csak az adott napi tevékenységek adatait jegyzi az óra (forrás: Mobilaréna) [+]
Hirdetés
A pulzusszámokat, a véroxigén-méréseket összevetve más eszközökkel 1%-on belüli pontossággal mért a Series 10, a pulzuszónák változásait ügyesen követi le, és a GymKit segítségével edzőtermi gépekkel is össze tudjuk kötni az órát. Az EKG minden engedéllyel rendelkezik és működik, de figyelmeztet rá az óra, hogy nem orvosi pontosságú műszerről van szó. A méréseket, trendeket az Egészség appban, az edzéseinket a Fitneszben láthatjuk. Az Egészség amellett, hogy egy rakás nyers eredményt elénk tenne, magyar nyelven is elérhető kérdőívekkel és tippekkel, leírásokkal segít megérteni, hogy mi miért van, például vannak a mentális egészségre vonatkozó kérdőívek.
Az óra képes folyamatosan monitorozni a külső hangok erejét és figyelmeztet, ha 90 dB feletti hangerőben vagyunk, ezeket a jelzéseket pedig menti az Egészség alkalmazásban és elemzi is, így figyelmeztet arra, ha halláskárosodás kockázatának vagyunk kitéve. Opcionális a nőknél a cikluskövetés beállítása, ez kihasználja a bőrhőmérséklet-mérőt az órán. Kaphatunk adatokat a légzésünk változásairól, arról, hogy mennyire jó a kardiónk, és ha huzamos ideig viseljük az órát, akkor ezek változásait is nyomon tudjuk követni 7, 14, 28 napos, féléves vagy éves távokban is. A légzésre vonatkozóan újdonság, hogy az óra képes az éjszaka folyamán a rendellenes légzést felismerni, erre figyelmeztetni. Minimum 7 éjjel kell rajtunk legyen a Series 10 ahhoz, hogy az alvási apnoét elkezdje figyelni, majd minden 30 eltelt nap alvási adatai (minimum 10 nap) alapján fogja kielemezni a rendszer, hogy kockázatnak vagyunk-e kitéve. A riportot az iPhone-on kapjuk meg, ahol PDF-ként exportálhatjuk és akár egyből el is küldhetjük orvosunknak.
Hasonlóan több mint egy hétnyi folyamatos alvásrögzítés szükséges a Vitális jelek nevű alkalmazásnak, hogy adatokkal lásson el minket. Ez összesíti a légzésünkre, a pulzusunkra, a bőrhőmérsékletünkre, a véroxigén-szintünkre és az alvásainkra vonatkozó adatokat és egy egyszerűsített nézetben megmutatja, ha valamely adat kiugrott a megszokotthoz képest. Ennek segítségével az Apple szerint időben felismerhetők az esetleges betegségek vagy kockázatok.
Sok új funkcióhoz szükséges az órát éjjel is viselni, amit immáron megtehetünk különféle aggodalom nélkül. Bár a maximum továbbra is két napban megáll, amit egy töltéssel ki lehet hozni a Series 10-ből, ha éjjel is viseljük, használjuk az értesítések megtekintésére, be van kapcsolva a mindig éber kijelző és kétszer egy órányi GPS-követte edzést rögzítünk vele, de ez jobb azért az Apple Watch órák korábbi átlagához képest. A töltés pedig tényleg gyorsabb lett, az ígért 30 perc alatti 80%-os töltöttséget teljesíti az óra. Ha a Series 7 vagy annál újabb modell töltőjével rendelkezünk, az is képes lesz egy 20 wattos fali adapterrel átadni a gyorstöltést a Series 10-nek, de a megfelelő mágneses töltőfej adott a dobozban az óra mellett. Van a szoftverben energiatakarékos mód, az említett két teljes napnyi üzemidőt úgy tudtam elérni, hogy a második nap végén 15%-nál ez már bekapcsolt automatikusan. Továbbra is érdemes a hétvégi túránkra töltőt is vinni magunkkal, ha a Series 10-et használjuk, ha pedig a legjobb üzemidő kell, akkor az Ultra kínálja azt, de a 46 mm-es Series 10 teljesíti az elvárt szintet.
Verdikt
Az Apple Watch Series 10 bár nem látványos és nem drasztikus újítás, de egy remek Apple Watch óra és jelenleg a legjobb ajánlat az Apple kínálatában. Érkeztek egyes funkciók a sportra fókuszáló Ultrából, nagyobb lett a hasznos kijelzőterület, közben a készülékház kecsesebb és könnyebb. A watchOS 11 új funkciói az elmúlt öt évben megjelent modellekre is elérhetővé váltak, így aki egy éven belül vett újabb Apple órát és nem vesztette el az eszét az iPhone 7-et idéző kozmoszfekete változattól — ami gyönyörű, de az iPhone 7 példáját ismerve pár hónapon belül karctenger lehet —, vagy a titán tokozástól, annak nincs értelme váltani. Sőt, véleményem szerint a Series 7-ig visszamenőleg még ráérnek a váltással, de aki a hetediknél öregebb Apple órával rendelkezik, annak már funkcionális és formabeli újdonság is lesz a Series 10.
Lehet-e valami Ajánlott úgy, hogy csak és kizárólag iPhone-nal működik együtt? Úgy vélem, hogy nem, viszont a pontos pulzusmérés, az egész pontos GPS, a remek rendszersebesség, a gyönyörű kijelző, az eddigi legkompaktabb és legkényelmesebb méret, a kategóriájában legjobb rezgőmotor, az intuitív rendszerfelület és a tökéletes összhang az iPhone mellett egy erős Tetszett minősítésre érdemessé teszi a Watch Series 10-et. Ráadásul Apple-szinten észszerű az árazás is, hisz az Ultra 2 árának közel feléért egy rakás funkciót megkaphat a Series 10-ben, akit érdekel, aki pedig csak belepróbálna az almás órák világába, az százezerért a Series 8 hardverével szerelt SE-vel megteheti.
Vannak alternatívák iPhone mellé is az Apple Watch helyett. A Huawei nemrég mutatta be a Watch GT 5-ös szériát, amely formáját tekintve inkább hasonlít klasszikusabb órákra. Ott vannak a Polar, a Suunto, vagy a Garmin eszközei, ha valaki sportolásra specializált kartársat keres. Mennek az Amazfit órái is iPhone-ra csatlakoztatva, és egy rakás RTOS rendszerű karperec közül is lehet választani, ha csak az kell, hogy rezegjen valami ha jön egy értesítés. Vagy opció lehet a Withings is, ha nem akarunk okosórának kinéző eszközt. De egyik sem lesz képes arra a színvonalú együttműködésre, amit az iPhone és az Apple Watch kombója hoz, így marad az almás telefon mellé az almás óra az alapértelmezett választás.
Apple Watch Series 10 |
Az Apple Watch Series 10-et 46 mm-es méretben, kozmoszfekete színben teszteltük, az iSTYLE jóvoltából. Ide kattintva lehet megvásárolni.
viragdani01