Hirdetés

Apple Watch Series 10 - évfordulós kiadás

Csalódhattak, akik arra vártak, hogy drasztikusat változik a tízéves Apple Watch. Viszont így is ez lett talán a legjobb évről-évre frissítés az óra történetében.

Bevezető, doboz, külső

Idén tízéves az Apple Watch, az óra pedig ahelyett, hogy egy extra évfordulós kiadást kapott volna, mint az iPhone X, folytatta az évről-évre, generációról-generációra történő apróbb előrelépéseket. Az Apple óráinál így tíz év távlatából visszanézve feltűnhet a minta, hogy 3-4 évenként van valami nagyobb fejlesztés, ami jellemzően a kijelző méretének növekedését jelenti. A tizedik szériás Apple Watch egyébként kisebb méretében (42 mm) akkora, mint az első három szériányi Apple Watch nagyobb változata volt. Visszatérve egy gondolat erejéig erre a három-négygenerációs ciklusra: logikus, órát talán még telefonnál is ritkábban cserélnek azok, akiknek csak egy extra kijelző ez iPhone-jukhoz, esetleg időnként rögzítenek vele egy-két sétát.


Örömteli, hogy a csatlakozó nem változott, így a számomra kényelmesebb szövet szíjra cserélhettem a gyárit könnyedén [+]

Az Apple Watch Series 10 ára 189 990 forintról indul, a nálunk járt 46 mm-es nagyobb modell 204 990 forint az alumíniumtokkal és eSIM nélkül csak Wi-Fi és GPS kapcsolattal. Idén opció a titán tokozás, ami 329 990 forintról indul, a nagyobb méretű verzió pedig 354 990 forint, ami pont húszezer forinttal van az Ultra 2 ára alatt. Aki pedig csak azért vett volna Ultrát, mert nagyobb a kijelzője (1,9 hüvelyk), a Series 10-zel egy nagyobb méretű ténylegesen használható kijelzőt (1,8 hüvelyk) kap, lévén kisebb a szegély, egy jelentősen vékonyabb és kisebb házban. A teszteszközt biztosító iSTYLE kínálatában elérhetők az új Apple Watch modellek, köztük a fekete Ultra 2 is.

Hirdetés

Normál számlap és mindig éber kijelzőNormál számlap és mindig éber kijelző Normál számlap és mindig éber kijelző [+]

Persze vannak azért dolgok, amikről le kell mondani, ha az Ultra helyett a Series 10-et választja az ember, ezekre még később visszatérünk. Viszont a 46 x 39 x 9,7 milliméteres tokozás és a 36,4 grammos tömeg a tesztelt Series 10-es modellt olyan könnyűvé és kényelmessé teszi, mint egyik korábbi Apple Watch órát sem. Megértem azokat, akik valami nagyobb áttervezést vártak, esetleg kör alakú kijelzőt, de egyrészt ez a formájú kijelző jobban használható az okosfeladatokra, másrészt szerintem annak is örülhetünk, hogy végre nem úgy néz ki az Apple Watch, mintha egy krumplit szíjaznánk a csuklónkra. Az Apple részéről nézhetjük úgy is a Series 10-et, mint egy nyilatkozatot, hogy szerintük ez a megfelelő forma és kialakítás, játszanak más gyártók a körökkel.

Felül egy Series 7-es, az utolsó nagyobb formai változás, alul a Series 10
Felül egy Series 7-es, az utolsó nagyobb formai változás, alul a Series 10 [+]


[+]

Aki látott vagy használt Apple Watch órát úgy valaha, az otthon fogja érezni magát. A dobozban az USB-C végű, szövettel ellátott töltőkábel, melynek mágneses vége az óra hátára tapad. Az óra oldalán a tekerhető és kattintható korona, alatta egy gomb. Az iPhone-ra letölthető alkalmazásban beállítható, hogy melyik karunkon hordjuk az órát és merre néz a korona, így nincs egyértelműen jobb vagy bal oldal. A szíjak változatlanok, ami pozitívum, hisz így — ha a méret passzol — az összes eddigi Apple Watch szíjunkkal tudjuk majd használni az új órát is.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

A tavaly bevezetett ujjak összecsippentésével adható parancs maradt, és talán az új S10 SiP-nek és a négymagos NPU-nak (Neural Engine) köszönhetően gyorsabbnak tűnik. A kijelző OLED, az Apple pedig azt ígéri, hogy több betekintési szögből látszik a panel, mint korábban bármikor. LTPO kijelzőről van szó, ami képes mindig éber megjelenítésre, ez jól leolvasható, napfény alatt kellően fényes, este pedig kellően elsötétedik a környezeti fényérzékelővel. A 416 x 496 pixellel az élesség tökéletes, ugyanígy az érintési érzékenység is. A gyakorlatban a nagyobb kijelző viszont nem igazán ad hozzá az Apple Watch használatához, sőt, ha a Series 7-nél újabb modellel rendelkezünk, akkor annyiban talán ki is merül a Series 10 új kijelzőjének méretváltozása, hogy egy sorral többet tudunk elolvasni az új órán a bejövő üzenetből. Kényelmesebb viszont a kéznek a nagyobb kijelzőn akár a virtuális gombok, widgetek megérintése, akár az üzenetek elolvasása nagyobb betűméret mellett.


[+]

A tokozás csukló felé eső oldalán a szokásos elrendezésben találhatók az érzékelők, ezek pulzust, véroxigén-szintet, bőr- és vízhőmérsékletet mérnek. Van szívelektróda is az órában a koronába építve, és megvannak az EU-s engedélyek is az EKG készítésére. Az óra ezeken felül rendelkezik iránytűvel, barométerrel, gyorsulásmérővel, giroszkóppal és mélységmérővel is, az edzések és aktivitáskövetés mellett az érzékelőket pedig olyan funkciókhoz is beveti, mint a balesetfigyelés, az elesésfigyelés, és képes automatikusan riasztani a megadott kontaktokat és/vagy a 112-t is, ha úgy érzékeli, baj van és nem reagál a felhasználó.


[+]

Újdonság a nagyobb méretű hangszóró az órába építve és az érzékenyebb mikrofon. Az Apple állítólag engedi, hogy már közvetlenül az órán is játsszunk le zenét vagy podcastet, de ez nem sikerült a teszt alatt, mindig a közeli iPhone-on akarta elindítani a zenét. Az edzések során viszont jól érthetően és tisztán hallhatók az aktuális szakaszra vonatkozó bemondott infók, mint a megtett kilométerek száma vagy az aktuális sebesség. Mikrofonból továbbra is csak egy darab van, de a zajszűrő algoritmus ügyesen emeli ki a beszédhangot hívások közben.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Előzmények

Hirdetés