Apple AirPods Pro (2. generáció) - csiszolt almaságok

Ránézésre alig változott valamit, mégis mindenben sokkal jobb a második generációs AirPods Pro. Ha valaki Apple cuccokkal vette körbe magát, nem talál hozzájuk jobban átgondolt TWS-t, viszont ha más operációs rendszerrel is használná, már billeg az almáskosár.

Bevezető, csomagolás

Két reakció tűnik reálisnak a második generációs AirPods Pro bemutatása kapcsán. Az egyik, hogy "Csak ennyi?" Ránézésre szinte megkülönböztethetetlen az új és a 2019 végén bemutatott fülhallgató, sőt, ha a tokot elölről vagy hátulról nézzük, konkrétan nem fogunk különbséget látni a kütyük között.

A második generációs AirPods Pro.
A második generációs AirPods Pro. [+]

Oldalról már más a helyzet, erről a következő oldalon bővebben. A másik reakció véleményem szerint az lehetett, hogy “VÉGRE!”, hisz csomó olyan apróság érkezett a fülhallgatóba, amik három év alatt ezer meg egyszer felmerültek a felhasználókban és a fórumokon, hogy mennyivel jobb lenne velük az AirPods Pro. Ezek alatt pedig nem arra gondolok, hogy jobban szól az új és erősebb az aktív zajzár, mert persze ezek is értékelendők, de a tokba szerelt apró hangszóró vagy az, hogy az Apple Watch mágneses töltőjével is képes végre töltést felvenni a hordtok mind olyan kis extrák, amik kényelmesebbé teszik a mindennapi használatot, teljesebbé az élményt, amit az Apple próbál eladni. Mert vannak jobban szóló TWS-ek, erősebb ANC-t biztosító TWS-ek, de nincs még egy olyan, ami jól is szól, erős az ANC-je is, jók a mikrofonjai is, és végtelenül egyszerű, zökkenőmentes a használata. Már ameddig az Apple saját termékeivel használjuk.


[+]

Mindezért 124 900 forintot kell fizetnünk, például az iSTYLE-nál, akik a tesztterméket kölcsönadták. Ez nem kevés pénz, ennyiért vagy kevesebbért a Sony, a Bose, vagy a Sennheiser is kínál hasonló tudású TWS-t, amik Android és Windows környezetben jobban viselkednek. Mert az AirPodshoz továbbra sincs hivatalos támogatás a nem az Apple által fejlesztett operációs rendszert futtató eszközökhöz, lelkes fejlesztők munkájának köszönhetően vannak csak appok. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lehetne a klasszikus gombnyomogatós módszerrel párosítani Bluetooth 5.3-on keresztül a fülhallgatót mondjuk PC-vel vagy Androiddal, csak épp itt nem lesz meg a kinyitom a tok fedelét - feldobja az iPhone az AirPodsot - csatlakozott - beszívta az iCloudom - minden cuccommal egyből tudom használni menet, ami lényegi eleme a felhasználói élménynek.


[+]

Hogy zavarja-e ez az Apple-t? Vélhetően cseppet sem, évi több mint százmillió eladott iPhone mellett bőven van akkora vásárlóbázisa a cégnek, akikre támaszkodhat, a “varázslatot” célzottan nekik próbálják meg eladni, és úgy tűnik simán megy, a teljes TWS-piac negyedét évek óta uralják. Viszont az van, hogy itt objektíven nézve is van teljesítmény, és nem csak a marketingcsapatéra gondolok.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

Csomagolás terén nincs látványos változás. A fehér papírdobozon termékfotó, a fedelet leemelve egyből a fülhallgatókhoz jutunk. Alatta egy Type-C végű Lightning töltőkábel, és három csere szilikonharang az alapból felhelyezett M-es mellé: XS, S, L. A korábbi generációhoz csak három volt, az XS méret újdonság, viszont véleményem szerint továbbra is érdemes extra tízezer forintot rászurkolni az AirPods árára és venni egy memóriahabos fülpárnát.

Külső, kényelem, vezérlés

A hordtok mérete nem változott, 60,6 x 45,2 x 21,7 milliméter maga a bölcső, 50,8 grammot nyom, és IPX4 védett továbbra is, akárcsak a fülesek. Pont ugyanakkora, mint az előd, de 5,2 grammal nehezebb, erre a nagyobb akkumulátor, a hangszóró és a pántcsatlakozó lehet a magyarázat. A hangszóró a Lightning csatlakozó mellett, a tok alján van és a Lokátoron keresztül lehet vele hangot lejátszatni. Ez csipogást jelent, ami segíthet megtalálni a táskában, otthon, akárhol lerakott tokot. A fém pántcsatlakozó a tok oldalán szó szerint arra való, mint a neve sugallja: bele lehet hurkolni egy vékony madzagot, aztán lehet csuklóra, nyakba, táskára, gatyára aggatni. A fém zsanér tartotta mágnesesen záródó fedél elég erős ahhoz, hogy ne nyíljon ki és essenek ki a mágnesek által helyükön tartott fülhallgatók, így nem kell attól tartani, hogy a pántra akasztott bölcsőből elhagyjuk a füleseket.

A hordozó tok.
A hordozó tok. [+]

Azon viszont aggódhatunk, hogy miként fog kinézni a fényes fehér polikarbonát töltőtok az idő múlásával, ugyanis úgy gyűjti a karcolásokat és sérüléseket, mint anno a fehér iPhone 3GS. Ha az Apple-től rendelünk, akkor egyébként lehet rá szöveget, emojit vagy memojit gravíroztatni. A tok hátoldalán gombot találunk, ezt hosszan lenyomva lehet csatlakozásra bírni a fülhallgatót, az állapotot sárga-zöld-fehér színekben világító LED jelzi a tok elején. Ugyanez segít az akkumulátor töltöttségét is meghatározni, zölden világít, amikor minden oké és sárgán, amikor kezd merülni.

Narancssárgán világító LED jelzi, hogy merül a telep.
Narancssárgán világító LED jelzi, hogy merül a telep. [+]

A hallójáratba illeszkedő (in-ear) fülhallgatók 30,9 x 21,8 x 24 milliméteresek és egyenként 5,3 grammot nyomnak. A fülben kényelmesen ülnek, alig érezni őket, az Apple által tervezett nyomáskiegyenlítő szellőzőrendszerrel pedig két órányi használat után sem érzi úgy az ember, mintha bedugult volna a füle. A szilikonharangokat levenni nehéz, az Apple saját tervezésű, kétpontos csatlakozást használ, a szilikon minősége jó, a hangkeltő rácsa előtt pedig még a gumiharangok kemény végében is van egy extra rács, megpróbálván megakadályozni a különböző szennyeződések bejutását a hangkeltőbe.

[+]

A fülhallgató fején a szellőzőrács átkerült a viselést érzékelő szenzor mellől a füles tetejére, így lett állítólag jobb a nyomáskiegyenlítés, a benne található mikrofonnal pedig az adaptív mód és az ANC is pontosabb. A szár változatlan méretű és a nyomásérzékeny felület sem költözött arrébb. A második generációs AirPods Pro viszont már nem csak a nyomkodást, hanem a simogatást is érzékeli, így lehet a hangerőt közvetlenül a fülhallgatón állítani. Egy simítás felfelé emel a hangerőn, egy simítás lefelé csökkent, a parancsbevitelre eltérő hangeffektussal jelez vissza a fülhallgató, hogy tudjuk, mit csináltunk. Az érintőfelület kicsit mélyebben ül a szárban, így könnyű megtalálni és kezelni, pontosan érzékel.


[+]

Viszont van probléma is a vezérléssel: az Apple a weboldalán kívül sehol nem írja le, hogy mi mit csinál, a rendszerben csak a hosszú nyomás parancsát lehet állítani fülhallgatónként aközött, hogy az egyébként hangparanccsal is előhívható Siri jöjjön be, vagy az ANC és az adaptív átengedés mód között váltson a fülhallgató. Egyébként egy nyomás lejátszás / szünet vagy hívás fogadása. Két nyomás a következő szám, három nyomás az előző szám, a simogatást pedig az előző bekezdésben kiveséztük.

Kapcsolat, szoftveres extrák iOS-en

Bluetooth 5.3-as szabvány szerint kapcsolódik a fülhallgató, ezt az Apple H2-es lapka oldja meg, de a töltőtokban található egy U1-es chip is. Ezt az iPhone 11 Próban mutatta be a cég, ultra szélessávon (UWB) kommunikáló lapka a pontos lokalizációhoz kell, a második generációs AirPods Pro ugyanis fellép az Apple Lokátor hálózatára, ahol alacsony frekvencián pingeli az összes iPhone-t és egyéb almás cuccot a közelben, így ha elhagyjuk, segít megtalálni magát, nagyjából tíz méteren belül pedig működésbe lép az UWB is a telefon és a fülhallgató tokja között, pontosan odavezetve minket arra a helyre, ahol a bölcső pihen. Lemerülés előtt pedig elküldi az utolsó aktuális helyzetét a Lokátoron, ez okos megoldás.

Második generációs AirPods Pro a fülben.
Második generációs AirPods Pro a fülben. [+]

Csatlakoztatáshoz elég kinyitni a tokot, az iOS pedig feldob egy párbeszédablakot, hogy AirPods Pro, van egy csatlakozás gomb, azt meg kell nyomni és készen is vagyunk. A rendszer hozzárendeli az iCloudhoz és az Apple ID-hoz a fülhallgatót, így ha leülünk a Mac elé, vagy elővesszük az iPadet, elmegyünk futni az Apple Watch órával, nem kell újra párosítani a fülest, automatikusan ahhoz az eszközhöz csatlakozik majd, amit éppen használunk. Adott a folyamatos multipont Apple eszközök közt, valamint tapasztalataink szerint Android és macOS rendszer között is működik.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Újdonság az iOS 16-ban, hogy a Beállításokba belépve az Apple ID-nk alatt megjelenik egy menüpont a csatlakoztatott fülhallgatóról, de ez nem csak a második generációs AirPods Pro esetén van így, az összes tudja. Itt látjuk a töltöttségeket, átnevezhetjük az eszközt, kapcsolhatjuk a zajkioltás módokat - de nem állíthatjuk az ANC erősségét -, beállíthatjuk a nyomva tartás parancsát. Tesztelhetjük a füldugó illeszkedését, ilyenkor pár másodperces hangokat játszik le az AirPods és ha úgy érzékeli a befelé figyelő mikrofonjával, valahol nem jó az illeszkedés, ajánlja a felhasználónak egy másik gumiharang használatát.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Itt kapcsolhatjuk be az adaptív átengedést is, ilyenkor a H2-es lapka külön figyelmet fordít azokra a hangokra, melyek rendkívül hangosak, de változó frekvencián szólnak - például metrókocsi hangja, légkalapács, szirénázó mentő -, s ezeket tompítva fogja beengedni, megpróbálva elejét venni a halláskárosodásnak. A funkció jól működik, például az állomáson átrobogó vonat zaját az adaptív átengedés elhalkítja. Lejjebb görgetve van az automata fülészlelés, a viselésérzékelés jól működik, amint kivesszük az AirPods Prót, szünetel a lejátszás, ha berakjuk, egyből folytatódik. Ha hívnak minket és betesszük a fülest, az iPhone egyből azon veszi fel a hívást.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Bekapcsolható itt az is, hogy az AirPods kényszerítve mindig csatlakozzon az iPhone-hoz. Alatta újdonság a személyre szabott térbeli hangzás. Ehhez az iPhone Face ID rendszerét kell használni, ez beszkenneli a jobb- és bal fület, illetve az arcformát, hasonlóan a Sony megoldásához. Maga a folyamat kicsit lassú és nehézkes úgy tartani oldalt a telefont a fül beolvasásakor, hogy nem is látjuk, mit csinálunk. Pittyeg meg rezeg ugyan a telefon, de ezzel sokat nem segít. Jelentős hangzásbeli különbséget személy szerint nem tapasztaltam a sztereó hangosításban miután bekapcsoltam a személyre szabott Spatial Audiót, a fejkövetésben továbbra is remekel az AirPods Pro. Az Apple eszközökön a vezérlőközpontból egyébként bármikor be- vagy kikapcsolható a Spatial Audio és a zajszűrés is, valamint iPhone-on van egy élő hallgatás opció, ami a fejhallgató zajszintjét figyeli, valamint itt bekapcsolható fehér zaj vagy nyugtatónak szánt hangok lejátszása is.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A beállításokban meghatározhatjuk, hogy a mikrofon automatikusan váltson-e vagy kizárólag a jobb- vagy a baloldali fülesét használja, kikapcsolható az optimalizált töltés és a Lokátor-hálózatban való részvétel, a kisegítő lehetőségek között pedig a nyomás időtartamát változtathatjuk, bekapcsolhatjuk, hogy csak egy fülhallgatóval is működjön az ANC, a hangjelzések hangereje is állítható és az is, hogy az AirPodson végzett hangerő-szabályozás hosszabb ideig tartson-e.

(forrás: Mobilaréna) [+]

EQ-t a telefon kisegítő lehetőségei között a Hang és vizuális menüpont alatt találunk, itt kényszeríthetjük az AirPodsot akár mono hangra, állíthatjuk a csatornák közti hangerőegyensúlyt, illetve akár készíthetünk EQ-profilt külön a telefonhívásokhoz és a médialejátszáshoz.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Szóval rengeteg lehetőség van a termékben, viszont ezek az Apple oprendszerében a Beállításokban vannak eldugva, vannak köztük, amit almenü almenüjéből lehet csak kiásni. Az egy lépés a jó irányba, hogy a legfontosabb opciók összegezve megjelennek már kiemelt helyen, de még jobb lenne, ha mondjuk nem Apple fejlesztette rendszerekről is elérhetők lennének, legalább egy részük. Így még mindig túl van kicsit bonyolítva az egész, ha az ember szeretné személyre szabni az eszközt és nem az Apple általi beállításokra hagyatkozva használná. Ha pedig nem az Apple rendszerét használja, akkor külső fejlesztők munkájának gyümölcsével élvezheti csak ezek egy részét, kivételekkel, mert például a Spatial Audio nem megy még mással.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az pedig szintén elvárható lenne egy 125 ezer forintos eszköztől, hogy ne kizárólagosan az alap AAC kodeken keresztül kommunikáljon, ami bár ingázás mellé hallgatott zenéhez bőven kellemes hangzást biztosít, összességében elmarad a nagy felbontású aptX vagy a Sony LDAC mögött.

Hangminőség, üzemidő, verdikt

AAC ide, vagy oda, iPhone-ra csatlakozva az AirPods Pro jól szól. Androidos telefonnal ugyanazt meghallgatva, ugyanazt a kodeket használva, ugyanabból a forrásból származó hanggal is jól szól. Az Apple új, saját fejlesztésű nagy kitérésű meghajtót és széles dinamikatartományú erősítőt használ, ehhez hozzáadódnak a H2-es lapka algoritmusai és az előző generációhoz képest nagyot ugrik a minőség a jó irányba. Gazdag és erőteljes a hangzás, tisztán érthetően elkülönülnek a különböző hangok, nem másznak rá a mélyek a többi tartományra, dinamikusak a váltások, ha pedig kell, akkor lágyan és olyan természetességgel szólalnak meg a beszédhangok, mintha tényleg egy szobában ülnénk kedvenc podcastünk házigazdáival.

Az első és a második generációs AirPods Pro tokja.Az első és a második generációs AirPods Pro tokja. Az első és a második generációs AirPods Pro tokja. [+]

A szinte tökéletes nyomáskiegyenlítéssel hatalmasnak érződik a hangtér, erre rátesz egy lapáttal a Spatial Audio térbeli hangzás, a sztereó szeparáció és a csatornák közti váltás is hibátlan. Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy az ANC bekapcsolása kicsit ront a minőségen és alapzajjal is jár, nélküle tisztább és természetesebb hangot ad az AirPods. Ettől függetlenül az Apple Music-on bármilyen stílust hallgatva élvezetes és szórakoztató a második generációs AirPods Pro, már csak az kellene, hogy a fülhallgató által is támogatott legyen a nagy felbontású adatátvitel, ha a forráskönyvtárban már elérhető.

Az első és a második generációs AirPods Pro.Az első és a második generációs AirPods Pro. Az első és a második generációs AirPods Pro. [+]

A nyalábformáló mikrofonok minősége is javult állítólag az elődhöz képest, a H2-es lapka feldolgozása ugyanis fejlettebb. A gyakorlatban nem találtunk különbséget, a telefonhívások során ugyanúgy tisztán és érthetőn hallott minket a másik oldal. Dedikált szélzaj-szűrés továbbra sincs, az AirPods Próval felvett hang pedig még mindig tompítva, vékony digitális függöny mögül szólal meg, a környezeti zajokkal pedig időnként bajban is van: az autók zajának elhalkításához például percekre volt szüksége.

Az ANC érezhetően erősödött, de a Sony WF-1000XM4 vagy a Bose QC Earbuds II jobb ezen a téren. Az Apple megoldása a mindennapokban tökéletes a városi, irodai zajok eltompítására, vagy akár arra, hogy az adaptív átengedő móddal nagyon zajos helyen a hallásunkat védjük vele. Ugyanakkor a két említett konkurens megoldása erősebb, így ha az a cél, hogy minél kevesebb jusson be a környezeti zajokból, inkább azok felé érdemes nézelődni. Az Apple transzparens módja viszont jobb, bekapcsolva olyan, mintha nem is lenne a fülhallgató a fülünkben.

Üzemidő terén érezhető az előrelépés, az Apple 6 óra folyamatos zenehallgatást és 4,5 óra folyamatos beszélgetést ígér a fülhallgatóra egy töltéssel, a tokkal összesen 30 és 24 óra üzemidőt. A tok gyorsöltésre képes, 5 perc alatt egy órányi használatra tölti a füleseket, a tokot pedig a Lightning csatlakozó mellett Qi vezeték nélküli töltőkkel, MagSafe vagy Apple Watch töltővel is táplálhatjuk. A lemerült tok feltöltése nagyjából másfél óra, az egyhetes tesztidőszak alatt viszont nem sikerült nullára merítenünk az eszközt. Ha valaki ingázáshoz, munkahelyi hívásokhoz használná a fülest napi mondjuk két órára, az úgy számolhat, hogy kéthetente egyszer elég lesz töltőre tenni a tokot.


[+]

Összegzés

Az AirPods Pro jobb lett mindenben: jobb a hangzás, jobb a zajzár, jobb az átengedő mód, jobb a tok, tovább bírja egy töltéssel. De továbbra is csak AAC-n keresztül kommunikál, továbbra sincs értelmezhető program a kezelésére Apple eszközökön kívül, és még ha iOS-szel használjuk, továbbra is bonyolult személyes ízlésünkhöz szabni rajta mindent.

Vannak az AirPods Prónál jobban szóló vagy erősebb zajszűrést kínáló fülhallgatók ebben a kategóriában - például Bose, Sony, Sennheiser -, és vannak hasonló tudást nyújtó konkurensek olcsóbban is - például Jabra -, amikkel jobban járhat az ember, ha nem kizárólag Apple eszközöket használ a mindennapokban. De ha már két napi szinten használt kütyünk közül az egyik almás, érdemes lehet elgondolkodni az AirPods Prón, ha pedig csak Apple cuccaink vannak, egyértelműen ez a legjobb választás, ha jó hangminőségű fülhallgatót szeretnénk zökkenőmentes használattal. Mert szigorúan technikai oldalról megközelítve a második generációs AirPods Pro csak egy a csúcs-fülhallgatók közül, hangminőségben például a Sony WF-1000XM4, zajszűrésben a Bose QC Earbuds II veri, de az Apple által biztosított szoftveres körítés saját termékeikkel olyan élménnyé teszi az AirPods Pro használatát, amit más gyártók még nem tudtak behozni.

Apple AirPods Pro (2. generáció)

viragdani01

A tesztterméket az iSTYLE biztosította egy hétre, ezúton is köszönjük. A második generációs AirPods Prót itt lehet tőlük megvásárolni.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés