Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Polllen

    félisten

    válasz Predator666 #38 üzenetére

    Sajnos én sem vagyok filozófus, de még matematikus sem, így én tudom magam jobban kifejezni, de azért szeretnélek még kicsit terrorizálni... :)

    Visszatérve a valósághoz...

    Wikipédia
    A valóság a természet és az anyagi világ tudatunktól függetlenül létező része, mindaz, ami megfigyelhető, megérthető és a tudomány, a filozófia vagy más analitikus rendszerbe sorolható. A valóság alapvető jellemzője az, hogy objektív, magyar szóval tárgyilagos, vagyis független a megfigyelőktől, azok helyzetétől, mozgási állapotától és az eszközöktől, amiket a valóság megfigyelésére a megfigyelő felhasznál, valamint független a megfigyelő prekoncepcióitól, értékítéletétől, nézeteitől is. A valóság megtapasztalásának vannak korlátai, de a megismerésére tehetünk erőfeszítéseket. A tudományos megismerés célja az objektív valóság feltérképezése.

    Tehát a valóság objektív. Korábban azt írtam, hogy ami igaz, az megfelel a valóságnak... Ha a valóság minden körülmények között tárgyilagos, akkor ami ennek megfelel, nem lehet ugyancsak tárgyilagos? Ekkor független a megfigyelőtől és minden egyéb körülménytől?

    Persze ugyanitt megemlítik, hogy "Az egyes csoportok más és más elfogadott igazságokkal bírhatnak" és azt is, hogy Az igazságról alkotott más feltételezések szerint az igazságnak végső, legfelsőbb értelme van, ami független a szubjektív behatásoktól.

    Azt hiszem ezt nem ma fogjuk eldönteni végérvényesen... :)

    Valóság - wikipédia

  • cherockee

    aktív tag

    válasz Predator666 #30 üzenetére

    Pusztán a játék kedvéért, mert elismerem, én se lehetek biztos a témában:
    Ha elfogadjuk azt, hogy nincs "egy igazság", akkor a beszélgetésünk is értelmetlen, ami a megállapításaink igazságtartalmát vitatják. Röviden: ha szerinted nincs igazság, akkor miért gondolod, hogy az állításod, miszerint nincs igazság, az igaz? :)

    Az igazság és az érzékelt valóság akkor eshetne teljesen egybe, ha elvi szinten az érzékelés felbontóképessége végtelen lenne, ahogy az igazság kiterjedése is. Szerintem attól, hogy az ember (esetleg csak még, vagy eredendően ebben a formában) nem képes felismerni a végtelenített rendszerek szabályszerűségeit, attól még létezhet rendszer.

    (Remélem nem érted félre, csak játékból szálltam be, nem kötekedem.)

  • Polllen

    félisten

    válasz Predator666 #30 üzenetére

    Az eredeti meghatározás így szerepel:

    Igazság: megfelel adott ténynek/valóságnak.

    A tények már sokkal kézzelfoghatóbbak, mint a valóságérzet, de természetesen erre is rá lehet sütni, csak úgy mint a történelemre, a győztesek írják... ;)

    Egyébként az érvelésed abszolút logikus, nekem nem kellett volna kihagynom a "tény" szócskát! :)

Új hozzászólás Aktív témák